مقالات

چگونه از ارز دیجیتال خود مراقبت کنیم؟!

در این مقاله قصد داریم خلاصه ای را در مورد نحوه محافظت آسان و ایمن ارز دیجیتال خود در صرافی ها و کیف پول ها بیان کنیم تا بتوانیم امنیت کامل را برقرار کنیم و دسترسی به این سرمایه را برای هکرها و مجرمان بسیار سخت کنیم. در این مقاله تلاش شده تا پنج اقدام مهم را بیان کنیم که باید انجام داد تا مطمئن شویم ارز دیجیتال ما همیشه ایمن و به دور از مخاطره مجرمان باقی خواهند ماند.

۱- رمز عبور شما

رمز عبور هر یک از اکانت های آنلاین شما، کیف پول ها، صرافی ها یا هر اکانت آنلاینی که دارید نباید آسان باشد که یکی از دوستان شما یا یکی از هکر ها به آسانی به یاد بیاورد و از آن گذر کند.

توصیه می کنیم که رمز عبور حداقل ده کاراکتر داشته باشد و حداقل شامل یک نماد نیز باشد. همچنین مطمئن شوید که رمز عبور به هیچ وجه به نام شما و یا هر چه که شما به آن مشهورید نباشد؛ ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ، اعداد و کاراکتر های خاص استفاده کنید، در این حالت حتی اگر هکر ها از یک بات تصادفی استفاده کنند و یا سعی در هک و دسترسی به کیف پول آنلاین یا کیف پول صرافی شما داشته باشند، عبور از رمز عبور شما برای آنها غیر ممکن خواهد بود. همچنین باید برای دستگاه خود نیز رمز عبور تعیین کنید، فرقی نمی کند که این دستگاه شما لپ تاپ، کامپیوتر و یا گوشی باشد. لازم است که برای همه آنها رمز عبور را فعال کنید.

۲- نمای ذخیره رمز عبور را در مرورگر ها به کار نبرید

بسیاری از مرورگر ها اعلانی را به شما نشان می دهند تا رمز عبور خود را هر زمان که وارد صفحه ای می شوید، ذخیره کنید. این ویژگی به این خاطر در مرورگر ها ایجاد شده تا کاربران بتوانند به اکانت های آنلاین مختلف خود وارد شوند و هر زمان نیاز به وارد کردن مجدد جزئیات ورود نباشد.

اما هر چیزی که جنبه های خوبی دارد، جنبه های بدی نیز می تواند داشته باشد و شدیدا به شما توصیه می شود که رمز عبور کیف پول ها و صرافی های آنلاین خود را در مرورگر ذخیره نکنید. بهتر است هر زمان که وارد اکانت خود می شوید، رمز عبور خود را دوباره وارد نمایید و ایمن بمانید. نباید در این قضیه تنبلی کنید زیرا وارد کردن این رمز عبور نهایتا دو دقیقه وقت شما را می گیرد. ممکن است شما تصادفا دستگاه خود را گم کنید. فرضا اگر گوشی خود را گم کنید و اقدامات امنیتی گفته شده را رعایت نکنید، فرد یابنده به راحتی می تواند وارد اکانت شما شود. معلوم نیست فرد یابنده گوشی شما خیر خواه خواهد بود یا خیر.

۳- تایید هویت دو عاملی (2FA) و تایید ایمیلی را فعال کنید

این یکی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام بگیرد. فعال کردن تایید هویت دو عاملی (2FA) به همراه تایید هویت ایمیلی بسیار ضروری و اساسی است و بنابراین تنها شما می توانید به اکانت خود دسترسی داشته باشید زیرا کدی را از طریق برنامه تایید هویت یا ایمیل دریافت می کنید. همچنین این موارد را باید قبل از انتقال سرمایه فعال کنید، بنابراین قبل از انتقال هر کوینی یک کد را جهت امنیت دریافت می کنید.

اکثر کیف پول ها و صرافی ها این ویژگی را دارند، بنابراین آنچه را که باید انجام دهید رفتن به تنظیمات و فعال کردن این عملکرد می باشد. برای این کار می توانید از برنامه google authenticator یا authy app استفاده کنید که هر دوی آنها بسیار خوب هستند.

۴- بیت کوین های خود را آفلاین و در یک کیف پول سخت افزاری نگهداری کنید

بسیاری از شرکت ها تجهیزات و سخت افزار هایی را فراهم کرده اند که با استفاده از آنها می توانید کوین های خود را به صورت آفلاین ذخیره کنید. بعضی از کیف پول های سخت افزاری که توصیه می شوند ترزور (Trezor) و لجر نانو ( Ledger Nano) هستند.

کیف پول لجر یکی از بهترین روش های امنیتی را برای محافظت از ارز دیجیتال شما ارائه می دهد و این کیف پول چندین کوین را پشتیبانی می کند و این خود مزیت بزرگی است. تنها لازم است این کیف پول را بخرید و آن را تنظیم کرده و برای آن یک پین کد تعریف کنید تا در مقابل دسترسی ناخواسته از آن مراقبت شود. سپس شما یک سید ۲۴ کلمه ای دریافت خواهید کرد و می توانید از آن برای ایجاد کلید های خصوصی خود استفاده کنید.

یک جنبه خوب کیف پول لجر این است که حتی اگر ابزار را هم گم کنید، با داشتن سید ۲۴ کلمه می توانید از طریق ابزاری دیگر به کوین های خود دسترسی داشته باشید.

لجر نانو اس

 

۵- متکی بر موتور های جستجو نباشید

به دلیل وجود سایت های فیشینگ نباید زیاد به موتور های جستجو متکی باشید. یکی از کاربران صرافی بیترکس تقریبا همه سرمایه خود را به همین خاطر از دست داد. این کاربر بجای bittrex.com وارد bIttrex.com شده بود. متقلبان از یک دامنه بسیار مشابه با دامنه واقعی بیترکس استفاده می کنند و به این ترتیب اقدام به فریب و به دام انداختن طعمه ها می کنند.

کاربر مذکور bittrex را در گوگل تایپ کرده اما bIttrex زودتر نمایش داده شده است زیرا تبلیغ بوده است و کاربر بر آن کلیک کرده غافل از اینکه سایت متقلب است. همچنین کاربر دیگری برای بدست آوردن بیت کوین کش خود در یوتیوب سرچ کرده بود و از طریق یک ویدیو در یوتیوب قدم به قدم فریب داده شده بود و بدون اینکه متوجه شود، عبارت بازیابی خود را بیان کرده بوده و در نتیجه تمامی سرمایه خود را به متقلبان باخت. بنابراین برای همه پرس و جو های خود نباید به موتور های جستجو متکی باشید و بیشتر باید تحقیق کنید و آگاه باشید که اینترنت پر از مطالب آلوده است.

۶- از طریق دستگاه دوستان و آشنایان خود وارد اکانت صرافی یا کیف پول خود نشوید

بسیاری از شما ممکن است به دلایل اضطراری بخواهید وارد حساب خود شوید اما لپ تاپ، گوشی و یا کامپیوتر شما ممکن است کار نکند و یا مشکلاتی داشته باشد، سپس شما تصمیم به ورود از طریق دستگاه دوستتان می گیرید. توصیه نمی شود که چنین کاری را انجام دهید و اگر به دلایل اضطراری مجبور شدید، باید از ویژگی ناشناس ماندن (incognito) در مرورگر استفاده کنید.

۷- همیشه کلید یا عبارت پشتیبان را به صورت آفلاین داشته باشید

این مورد یکی از مهمترین اقدامات در محافظت از کوین های شما می باشد. شما باید همیشه کلید یا عبارت پشتیبان را نوشته شده در جایی امن داشته باشید (نباید آنلاین باشد) زیرا بسیاری از کیف پول های موبایلی ارز دیجیتال شما را بر روی کیف پول موبایل ذخیره می کنند و عبارت یا کلید به شما داده می شود تا آن را در جایی آفلاین و خیلی ایمن بنویسید.

عبارت پشتیبان اکثرا ۱۲ کلمه تصادفی است، پس در صورتی که ابزار خود را گم کنید یا پیدا نکنید، می توانید سریعا برنامه کیف پول را بر روی ابزار دیگری نصب نمایید و سرمایه خود را تنها با استفاده از این کلمات تصادفی بازیابی نمایید.

۸- سرمایه زیادی را در صرافی های آنلاین نگهداری نکنید

بسیاری از شما به ترید کوین ها می پردازید و اکثرا سرمایه خود را در صرافی هایی ذخیره می کنید که مخاطره آمیز هستند زیرا در صورتی که این صرافی هک شود مانند Mt.Gox یا توسط حکومت ها تعطیل شود مانند BTC-E، شما نهایتا سرمایه خود را از دست می دهید و دسترسی مجدد به آنها نخواهید داشت. پس حتی اگر یک تریدر تمام وقت با سرمایه بالا هستید، شدیدا به شما توصیه می شود که حداقل ۷۰ درصد سرمایه خود را در کیف پول های سخت افزاری یا کیف پول هایی بگذارید که به کلید خصوصی خود دسترسی داشته باشید.

امنیت کیف پول ارزهای دیجیتالی

۹- زیاد جزئیات خود را به صورت آنلاین انتشار ندهید

به عنوان مثال، شما نباید ایمیل یا نام کاربری خود را فاش کنید زیرا آنها متصل به اکانت هایی مالی هستند که کوین های شما در آنها قرار دارند. به عنوان مثال، استفاده از یک نام کاربری که شما در اینترنت به آن مشهورید برای کیف پول و یا صرافی، به هکر ها امکان می دهد که جزئیات شما را حدس بزنند.

زیرا این هکر ها باید از آنچه که ممکن است رمز عبور شما باشد با استفاده از بات ها و نرم افزار های دیگر عبور کنند و سعی در حفظ کردن نام شما در فیلد رمز عبور اکانت صرافی را دارند، مخصوصا اگر رمز عبور شما کاملا ایمن نباشد و موارد گفته شده در مورد آن رعایت نشود.

توصیه می کنیم که ایمیل و شماره تلفن خود را در اکانت رسانه های اجتماعی خود در معرض دید همگان نگذارید و اگر به دلایلی مجبور به این کار هستید، حداقل از یک شماره و ایمیل متفاوت برای کیف پول ها و صرافی ها استفاده کنید.

نکته مهمی که در پایان ذکر می کنیم این است که نباید برنامه ها را از منابع ناشناس نصب کرد و شدیدا توصیه می کنیم که برنامه ها را از اپل استور و یا گوگل پلی استور نصب کنید و همیشه قبل از نصب، نظرات کاربران در مورد آنها را مورد بررسی قرار دهید.

منبع
zycrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا