متوسط مقالات

بنیاد حقوق بشر و تامین وجه برای توسعه حریم خصوصی بیت کوین

بنیاد حقوق بشر قبلا به ترویج حریم خصوصی بیت کوین (bitcoin) می‌پرداخت و اینک اقدام به تامین بودجه آن نیز کرده است. این سازمان غیر انتفاعی که واقع در نیویورک است، از توسعه‌دهندگان بیت کوین حمایت می‌کند تا حریم خصوصی آن را تقویت کرده و این ارز دیجیتال را بیشتر غیرمتمرکز و انعطاف‌پذیر کنند. اولین کمک این سازمان به مبلغ ۵۰۰۰۰ دلار به یک توسعه دهنده ساکن لندن به نام کریس بلچر (Chris Belcher) داده شد تا پروتکل کوین سواپ (CoinSwap Protocol) خود را پیاده‌سازی کند. به زودی اعلام می‌شود که کمک بعدی نیز به چه کسی تعلق می‌گیرد.

در حال حاضر، شبکه بیت کوین در حال توسعه است؛ اما این توسعه به حدی نیست که جوابگوی خودکامگی و نظارت افزایش یافته در بعضی کشور‌ها باشد. به همین خاطر است که این سازمان می‌خواهد به توسعه‌دهندگانی مانند کریس کمک کند تا حریم خصوصی و انعطاف‌پذیری بیشتری را برای شبکه این ارز دیجیتال به ارمغان بیاورند.

کمکی برای فراهم کردن حریم خصوصی بیشتر برای بیت کوین

بیت کوین

بنیاد حقوق بشر در سال ۲۰۰۵ بنیان‌گذاری شد و اینک ریاست آن را استاد بزرگ شطرنج روسیه گری کاسپاروف (Garry Kasparov) بر عهده دارد. این سازمان همواره حامی بیت کوین و حریم خصوصی بوده است و ارز‌های دیجیتال را ابزاری مفید برای فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران فعال در رژیم‌های دیکتاتوری تلقی کرده است.

امروزه فعالان حقوق بشر در کشور‌های دارای حکومت‌های مستبد بسیار تحت فشار و محدودیت هستند و بر حساب‌های مالی آنها نظارت می‌شود. این افراد نمی‌توانند وجوه کمکی را از سازمان‌های حقوق بشر و خیریه دریافت کنند و بسیار اتفاق می‌افتد که حساب‌های آنها مسدود شود. بیت کوین به همراه ابزار‌های امنیتی دیگر می‌تواند کمکی درخور توجه برای این افراد باشد.

هفته گذشته فردی با بنیاد حقوق بشر تماس گرفته بود و از اقدامات این سازمان در حمایت از بیت کوین ستایش کرده بود. این فرد که ترجیح می‌دهد که نامش فاش نشود، اعلام آمادگی کرده تا ۱۰۰۰۰۰ دلار به پروژه حمایت از بیت کوین این سازمان کمک کند که این کمک نیز توسط این سازمان در راستای توسعه حریم خصوصی این ارز دیجیتال مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بنیاد حقوق بشر برای پیدا کردن افراد مناسب برای دریافت این کمک‌ها، اقدام به رای‌گیری در میان فعالین حوزه حریم خصوصی بیت کوین کرده است و هدف از این کار، پیدا کردن پروژه‌هایی است که حریم خصوصی، انعطاف‌پذیری و عدم تمرکز این ارز دیجیتال را بیشتر از بقیه افزایش می‌دهند. پیشنهاد بلچر در این میان پیشنهادی بود که همه بر اهمیت آن متفق بودند.

کوین سواپ به این دلیل برجسته است که اگر کیف پول موبایلی قوی با ادغام بومی ایجاد شود، طرفین تراکنش از حریم خصوصی و محافظت بالا‌تری بهره خواهند گرفت.

کوین سواپ چگونه می‌تواند حریم خصوصی بیت کوین را بهبود ببخشد؟

بیت کوین بلاک چین کوین سواپ شبکه لایتنینگ حریم خصوصی

کوین سواپ یک تکنیک حریم خصوصی است که باعث می‌شود که کاربران بر روی شبکه لایتنینگ به مبادله کوین بپردازند و در این مبادله هیچ اثر و ردپایی باقی نماند. این مبادله بر روی بلاک چین بیت کوین قابل شناسایی نخواهد بود.

بلچر یکی از کارشناسانی است که در زمینه حریم خصوصی بسیار کار کرده و اخیرا طرحی مفصل را در مورد نحوه استفاده از کوین سواپ برای بهبود حریم خصوصی بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان بیرون داده است. او در این طرح تعدادی از حفره‌های امنیتی احتمالی را مورد خطاب قرار داده و از چیزی شبیه JoinMarket برای فراهم آوردن بازار نقدینگی برای ترکیب کوین‌ها یاد کرده است.

پیاده‌سازی کوین سواپ اقدام دیگری در جهت افزایش حریم خصوصی بیت کوین است. اگرچه اینک ابزار‌های دیگری برای این منظور وجود دارند، اما کوین سواپ تراکنش‌ها را کاملا از دید قانون‌گذاران مخفی می‌کند. دیگر تحلیلگران بلاک چینی نمی‌توانند مطمئن باشند که تراکنش‌هایی که ظاهرا عادی به نظر می‌رسند، واقعا تراکنش‌هایی عادی هستند. این تراکنش‌ها ممکن است تراکنش‌های کوین سواپ باشند.

بنیاد حقوق بشر به فعالان حقوق بشر در کشور‌های خودکامه یاد می‌دهد که چگونه از فناوری حریم خصوصی و رمزگذاری استفاده کنند. بسیاری از این فعالان در کشور خود با محدودیت مالی مواجه هستند و حساب‌های آنها بسته شده است. این افراد اگر از بیت کوین استفاده کنند، حکومت‌ها احتمالا به تعقیب تراکنش‌های آنها می‌پردازند و آنها را شناسایی می‌کنند. ابزار‌های حریم خصوصی مانند کوین سواپ در این میان می‌توانند بسیار کمک کنند.

بلچر امیدوار است که این محصول در شش تا نه ماه آینده حاضر شود. او این محصول را برنامه‌ای مستقل و کتابخانه‌ای نرم افزاری می‌داند که کیف پول‌های دیگر می‌توانند آن را به عنوان یک نما اضافه کنند. بلچر ابراز داشته که بنیاد حقوق بشر مستقیما به این پروژه کمک می‌کند و دیگر لازم نیست که او برای کسب درآمد به کار‌های دیگری نیز مشغول باشد و توجه خود را کامل بر کوین سواپ متمرکز خواهد کرد.

توسعه حریم خصوصی بیت کوین در حال پیشرفت است

کمک بعدی از جانب بنیاد حقوق بشر حدود ۵۰۰۰۰ دلار است و برای توسعه‌دهنده‌ای در نظر گرفته شده است که در حال کار بر روی تقویت نام مستعار بیت کوین در سطح شبکه است. این بنیاد نام پروژه و فرد مورد نظر را در آینده‌ای نزدیک اعلام خواهد کرد. در حالی که شرکت‌های انتفاعی زیادی در کمک به توسعه بیت کوین سهیم هستند، این اولین تلاش‌ها از جانب یک سازمان غیر انتفاعی برای کمک به این اقدام مهم است. امید می‌رود که این کمک‌ها باعث تنوع بیشتر در اکوسیستم توسعه بیت کوین شود.

در جهان امروز، توسعه‌دهندگان بیت کوین اکثرا وابسته به سخاوت سازمان‌ها و صرافی‌ها هستند و امید می‌رود که سازمان‌های غیر انتفاعی بتوانند کمک بیشتری را از جانب دیگر سازمان‌ها و فضای آکادمیک برای این توسعه‌دهنده‌ها فراهم کنند و از این طریق به تحقیق در مورد بیت کوین و توسعه نرم افزار آن کمک بیشتری شود.

بنیاد حقوق بشر از این به بعد به کمک‌های خود را به بیت کوین ادامه خواهد داد و از فراهم آوردن حریم خصوصی بیشتر برای این ارز دیجیتال حمایت خواهد کرد. پروژه‌های خوب به طور مداوم از این سازمان کمک دریافت خواهند کرد. ۹۵ درصد کمک‌های جمع‌آوری شده مستقیما در اختیار توسعه‌دهنده‌های پروژه‌ها قرار می‌گیرد و ۵ درصد باقی مانده نیز صرف فعالیت‌های عمومی این سازمان در حمایت از حقوق بشر خواهد شد.

نظر شما چیست؟ آیا حمایت بیشتر از پروژه‌هایی مانند کوین سواپ می‌تواند ارز‌های دیجیتال را به مقاصد خود برساند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
bitcoinmagazinewikipedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا