متوسط مقالات عمومی

ریسک سرمایه‌گذاری در بیت کوین، در سال ۲۰۲۰ کاهش یافت!

در سال‌های گذشته شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران سنتی از گشودن آغوش و کیف‌پول‌هایشان به سرمایه‌گذاری در بیت کوین دوری می‌کردند. از نظر بسیاری از آنان نقاط گنگ، خطرات و حواشی آن زیادتر از حد بود. بعلاوه انبوه محتوایی که از طرف رسانه‌های معتبر و شناخته‌شده منتشر می‌شد و بیت کوین را به هزاران دلیل به سخره می‌گرفت. می‌گفتند بیت کوین یک کلاهبرداری است که هیچ پشتوانه‌ای ندارد، بیت کوین ممنوع خواهد شد، فقط برای خلافکارها است، برای اینکه شیوه مناسبی برای نگهداری دارایی باشد بیش از حد بی‌ثبات است، شخص دیگری مشابه آن را خواهد ساخت. حتی اسطوره سرمایه‌گذاری وارن بافت (Warren Buffet) هم وارد بازی شد و در جلسه سالانه سهامداران برکشایر هتوی (Berkshire Hathway) در سال ۲۰۱۸ گفت: «بیت کوین مرگ موش به توان دو است.»

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در ادامه به مهمترین عوامل در کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بیت کوین خواهیم پرداخت.

سال ۲۰۲۰، سال سرمایه‌گذاری در بیت کوین بود

بیت کوین در سال ۲۰۲۰

نه تنها قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به صفر نرسید، بلکه در این سال شاهد ورود سرمایه‌گذاران مشهور، صندوق‌ها و موسسه‌های مالی و شرکت‌های معتبر به سرمایه‌گذاری در بیت کوین بودیم.

تک تک گمانه‌زنی‌هایی که بیت کوین را «مرده» فرض می‌کردند پس از گذر زمان اشتباه از آب در آمدند. هر چه بیشتر برای تحقیق و بررسی مشکلات مطرح شده صرف می‌کردید، به بی پایه و اساس بودن آن‌ها بیشتر پی می‌بردید. سال ۲۰۲۰ نشان داد که زمانه تغییر کرده است.


شرکت‌های بزرگ به سرمایه گذاری در بیت کوین علاقه زیادی دارند!


اکنون خطر سرمایه‌گذاری در بیت کوین برعکس شده است. به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری کردن در بیت کوین اگر انجام نشود پر خطرتر است و هر روز تعداد سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها و سازمان‌های معتبری که این سرمایه‌گذاری را آغاز می‌کنند بیشتر می‌شود. در این مقاله قصد داریم به چند نمونه اخیر و قابل توجه از آن‌ها اشاره کنیم.

مشهورترین سرمایه‌گذاران بیت کوین

پاول تودور جونز (Paul Tudor Jones)، استنلی دروک میلر (Stanley Druckenmiller) و بیل میلر (Bill Miller)، چه نقطه اشتراکی دارند؟ همه آن‌ها اعضای فهرست در حال گسترش سرمایه‌گذاران بیت کوین هستند. ببینیم برخی از آن‌ها در این باره چه حرفی برای گفتن دارند.

پاول تودور جونز

نظر پائول تودور جونز در مورد بیت کوین

در نامه‌ای به سرمایه‌گذاران، جونز با مقدمه‌ای راجع به ماشین جدید چاپ پول در سال ۲۰۲۰ سخنش را آغاز کرد. «ما شاهد تورم عظیم پولی هستیم. گسترش بی‌سابقه همه فرم‌های پول، متفاوت با هر آنچه که دنیای پیشرفته تا به حال دیده بود»

جونز در این نامه پیش‌بینی کرد حجم بزرگی از سرمایه برای جلوگیری از این تورم به این دارایی‌ها که نقش پناهگاهی امن را دارند سرازیر شود. خزانه پوست کلفت و محدود بیت کوین به معنی این است که کمبود آن در هسته آن نهاده شده است و می‌تواند سپری در برابر تورم بوجود آمده توسط بی‌مسئولیتی بانک‌های مرکزی و دولت‌ها ارائه دهد.

بهترین استراتژی برای افزایش سود این است که صاحب سریع‌ترین اسب باشید. اگر مجبور باشم پیش‌بینی کنم، شرط می‌بندم که این اسب بیت کوین است

استنلی دروک میلر

قصه «بیت کوین طلای دیجیتال است» یک صید جدید داشته است. دروک میلر آخرین سرمایه‌گذاری عظیمی است که به این موضوع ایمان آورده و به سرمایه‌گذاری در بیت کوین روی آورده است. دروک میلر این تغییر مسیر خود را مشابه با جونز توصیف کرد. وی به دلیل محرک‌های عظیمی که خزانه فدرال و کنگره آمریکا در نظر گرفته‌اند، در ۵ تا ۶ سال آینده دلار را نزولی می‌بیند.

دروک میلر در مصاحبه‌ای با شبکه CNBC گفت: بیت کوین می‌تواند کلاسی از دارایی باشد که میزان زیادی از ارزش را در خود ذخیره کند.

دارایی طلای من چندین برابر بیت کوین است. اما صادقانه، اگر شرط بندی روی طلا جواب بدهد، قطعا شرط سرمایه‌گذاری در بیت کوین بهتر جواب می‌دهد چرا که کم‌ حجم‌تر و نقدی‌تر است.

بیل میلر

بیل میلر و بیت کوین

بیلر میلر قبلا مدیر صندوق سرمایه مدیریتی لگ میسون (Legg Mason Capital Management Value Trust Fund) بوده است و برای ۱۵ سال S&P 500 را شکست داده است. او نیز اخیرا به عنوان یک طرفدار بیت کوین وارد عمل شده است.


بیشتر بخوانید: شاخص S&P 500 چیست؟ آیا سرمایه‌گذاری در آن سودآور است؟


و گفته است که من سن یک دایناسور را دارم، اما کم کم به روز شده‌ام و ارزش سرمایه‌گذاری در بیت کوین را به عنوان کلاس دارایی که می‌تواند ارزش زیادی را در خود ذخیره کند را متوجه شده ام.

میلر نیز دلایلی شبیه دروک میلر و جونز درباره ورود خود به زمینه بیت کوین ارائه کرده است. به نظر می‌رسد این الگوی سال ۲۰۲۰ است. پیش‌بینی این است که چاپ بی‌سابقه پول باعث تورم می‌شود و سخت‌ترین دارایی‌ها بیشترین سود را خواهند برد.

بیت کوین بسیار ساده است. موضوع عرضه و تقاضا است. خزانه بیت کوین سالانه ۲.۵ درصد بزرگتر می‌شود و تقاضای آن سریعتر رشد می‌کند

نقش شرکت‌های سرمایه‌گذاری در رشد بیت کوین

شرکت های پرسود

در سال ۲۰۲۰ در برخی موارد بیت کوین نقش ذخیره خزانه را برای شرکت‌های سهامی عام داشته است. فهرست منتشر شده در وبسایت BitcoinTreasuries.org شرکت‌هایی که به سرمایه‌گذاری در بیت کوین رو آورده‌اند را نشان می‌دهد.

شاید مهمترین شرکتی که در این فهرست وجود دارد شرکت سرویس‌های مالی و پرداخت اسکوئر (Square) است. بنیانگذار و مدیر عامل آن جک دورسی (Jack Dorsey) گفت: بیت کوین وسیله‌‌ای برای قدرت اقتصادی است و روشی برای عضویت در یک سیستم مالی جهانی را ارائه می‌ٔدهد.


بیشتر بخوانید : مدیر عامل مایکرو استراتژی : بیت کوین میلیون‌ها بار بهتر از طلا است! + ویدیو


در حالی که ممکن است احساس Square صعودی باشد، در مقابل شرکت مایکرو استراتژی (Microstrategy) که در ماه آگوست ۲۰۲۰، ۴۲۵ میلیون دلار (معادل ۸۵ درصد موجودی خزانه‌اش) را به بیت کوین تبدیل کرد، هیچ است. مایکرو استراتژی در ادامه بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن مدیر عامل شرکت میکل سیلور (Michael Saylor) گفت:

بیت کوین طلای دیجیتال است و سخت‌تر، قوی‌تر، سریع‌تر و هوشمندتر از هر پولی است که قبل از آن وجود داشته است. ما انتظار داریم که ارزش آن با پیشرفت تکنولوژی شتاب بگیرد، افرادی به آن روی ‌آورند و اثر شبکه‌ای آن گسترش یابد، که باعث از بین رفتن بسیاری از رقبا در دوران مدرن شده است.

در حالی که به آینده‌ای نامعلوم می‌نگریم که در آن قوانین پولی و مالی بی ثبات به نظر عادی می‌آید، به نظر طبیعی است که این موضوع باب شود. شرکت‌های بیشتری برای جلوگیری از خطرات تورم به دنبال راه حل‌هایی برای حفظ ارزش ذخایر خود هستند.

نقش موسسات بزرگ

خرید تمام بیت کوین های جدید توسط کاربران پی پال PayPal

در اکتبر سال ۲۰۲۰، غول پرداخت آنلاین پی پال (PayPal) اعلام کرد که به ۳۴۶ میلیون کاربر خود امکان خرید، ذخیره و فروش بیت کوین را می‌دهد. در ابتدا قرار بود در سال ۲۰۲۱ این امکان به سیستم اضافه شود اما انتشار آن به تعویق افتاد و در ۲۱ اکتبر راه افتاد و هم اکنون شاهد تقاضای بسیار بالایی است.


بیشتر بخوانید : شرکت‌های سرمایه‌گذاری چه اهدافی را برای قیمت بیت کوین در نظر دارند؟


با اینکه پی پال در سال ۲۰۲۰ آغاز به این کار کرد، اولین موسسه‌ مالی‌ای نیست که به کاربران خود بیت کوین ارائه می‌دهد. فروش بیت کوین در اپلیکیشن پول اسکوئر (Square Cash App) دو برابر میزانی است که ماین می‌شود. پی پال که سه برابر آن کاربر دارد، احتمالا خزانه بیت کوین را به زودی قورت خواهد داد. گری اسکیل (Grayscale) نیز در بلعیدن بیت‌کوین‌هایی که تازه به وجود می‌آید بی همتا بوده است و دارایی‌های بیت کوین خود را از فصل سوم سال ۲۰۱۹ دو برابر کرده است.

آیا بانک‌ها نیز نقشی در بیت کوین داشته‌اند؟

بانک ارز دیجیتال رمز ارز بلاک چین بانکداری قرارداد هوشمند مبادلات اتمی فینتک

همه این اطلاعات وارد بحث بزرگترین سازمان‌های مالی نمی‌شوند: بانک‌ها. به نظر می‌رسد که سازمان‌های مالی سنتی نیز به زودی وارد بازی خواهند شد.


ورود بانک ها به بازار بیت کوین؛ بانک مورگان استنلی به سرمایه‌گذاری در بیت کوین روی آورد


دفتر کنترل ارز (OCC) که قانون‌گذار بانک‌های آمریکاست، اخیرا قوانینی شفاف ارائه کرده است که به بانک‌ها اجازه می‌دهد که در صورت علاقه وارد سرمایه‌گذاری در بیت کوین شوند.

در اعلامیه‌ای که در جولای ۲۰۲۰ منتشر شد آمده است: از گاوصندوق‌های امن تا صندوق‌های مجازی، باید به بانک‌ها اجازه داده شود تا بتوانند نیاز‌های مالی مشتریان خود را تامین کنند. این نظر به شکلی شفاف اعلام می‌کند که بانک‌ها باید بتوانند نیاز‌های مشتریان خود را برآورده کنند و امروز این نیاز برای ده‌ها میلیون آمریکایی نگهداری ارز دیجیتال است.

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بیت کوین در آینده

همه این وقایع کمک می‌کند تا مدیران مالی برای شرکت کردن در بازار بیت کوین احساس امنیت کنند. شرکت‌های سهامی عام و سازمان‌های بزرگ با سرمایه‌گذاران عظیم که در سال ۲۰۲۰ وارد بازی شده‌اند کمک می‌کند تا ریسک مرتبط با بیت کوین کاهش یابد.

بیت کوین دیگر به معنی نفاق نیست، بلکه از سال ۲۰۲۰ می‌توان گفت که اتحاد است. هر چه می‌گذرد وارد شدن به آن ساده تر می‌شود. نهایتا، این روند می‌تواند کاملا ریسک سرمایه‌گذاری در بیت کوین را واژگون کند. اگر تمامی این نام‌های معتبر و موفق وارد فضای بیت کوین شده اند و شما نشده اید، پس شاید شما به این فکر کنید که وارد نشدن به بیت کوین ریسک بزرگی است.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا