اخبار بلاکچین

راه‌اندازی نسخه آزمایشی قراردادهای هوشمند بدون کارمزد در شبکه آیوتا

گزارش‌ها نشان می‌دهد آیوتا سرانجام نسخه آزمایشی قراردادهای هوشمند خود را عرضه کرده است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتو پوتیتو، شبکه متن باز و دفترکل توزیع‌شده آیوتا (IOTA) اخیرا نسخه آزمایشی قراردادهای هوشمند خود را عرضه کرده است. کاربران این شبکه اکنون می‌توانند از تراکنش‌های بسیار سریع و در عین حال بدون کارمزد شبکه آیوتا بهره ببرند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

قراردادهای هوشمند در آیوتا

طبق گزارشات، نسخه آزمایشی قراردادهای هوشمند شامل ماشین مجازی اتریوم (EVM) است و توکن‌های ERC-20 را با این پلتفرم تعامل‌پذیر می‌کند. به علاوه، اکنون می‌توان قراردادهای هوشمند را با سالیدیتی نوشت و به زبان برنامه‌نویسی تنگل آیوتا (tangle) منتقل کرد. 

این پروژه هم‌چنین شاردینگ کامل شبکه را به همراه خواهد داشت. این ویژگی با انتقال قراردادهای هوشمند به لایه اصلی توکن‌های بومی، تعامل‌پذیری سطح بالا را امکان‌پذیر می‌سازد.

نکته قابل ذکر این است که تمام قراردادهای هوشمند به خالقان خود امکان می‌دهند تا کارمزد مدنظر خود را تعیین کنند و به زنجیره‌های مختلف امکان رقابت می‌دهد.

بعضی از افراد معتقدند که آیوتا نسبت به سایر پلتفرم‌ها نظیر اتریوم در پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند دیر عمل کرده است. هرچند، دومینیک شینر (Dominik Schiener) مدیرعامل آیوتا نظر دیگری در این خصوص دارد.

وی گفته است آیو‌تا با استفاده از زمانی که در اختیار داشت، راهکار قرارداد هوشمندی ایجاد کرده است که نقص ‌و مشکلات قراردادهای هوشمند زنجیره‌های رقیب را ندارد. برای مثال، در حالی که به نظر می‌رسد کاردانو راندمان محدودی در قراردادهای هوشمند خود دارد، اما آیوتا مقیاس‌پذیری تقریبا نامحدودی ارائه می‌دهد.

وی هم‌چنین نداشتن کارمزد این پلتفرم را مزیت کلیدی در رقابت با سایر پلتفرم‌ها خوانده و گفته است:

ما معتقدیم که بسیاری از همکاری‌های ما با نهادهای چندملیتی، آژانس‌های دولتی و هم‌چنین سودی که از استارت‌آپ‌ها، SME ها و برنامه‌های غیرمتمرکز دریافت می‌کنیم به دلیل نداشتن کارمزد آیوتا است. کارمزد‌ها و به ویژه نوسان آنها، برای مدل‌های تجاری یک مانع محسوب می‌شوند و در نقطه مقابل پیشرفت اقتصادی قرار می‌گیرد.

در آینده، آیوتا بر گسترش توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز و رشد اکوسیستم از طریق تامین بودجه پروژه‌ها معطوف خواهد بود.

احیای آیوتا

در زمان رشد انفجاری ICO ها در سال ۲۰۱۷، آیوتا به منظور تسهیل و ایجاد «اینترنت اشیا» به وجود آمد. هرچند، مردم در سال ۲۰۱۸ سریعا علاقه خود را به این توکن از دست دادند و آیوتا به تدریج محو شد.

اوایل سال جاری، شینر تصمیم گرفت تا آیوتا را احیا کند و با معرفی به‌روزرسانی جدید، تسلیم نشد و از این پروژه دست نکشید.

در حال حاضر قیمت آیوتا مسیر طولانی پیش رو دارد تا به شکوه گذشته خود دست یابد. هرچند، ماه گذشته این توکن توسط کمیسیون اروپا به منظور مشارکت در پروژه زیرساخت بلاکچین انتخاب شد. این موضوع می‌تواند به رشد بیشتر آیوتا بیانجامد.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا