مروری بر اتفاقات مهم حوزه استخراج ارز دیجیتال در ایران (تاریخ ۲۴ تیر)

حجم زیاد اخبار و حواشی استخراج ارز دیجیتال این روزها بیداد میکند و حتی رسانه های غیر مرتبط هم به این موضوع پرداخته اند. با توجه به اینکه دولت نیز حساسیت زیادی در این روزها نسبت به این صنعت نشان داده است؛ وبسایت میهن بلاکچین هر روز و به طور خلاصه مروری بر اخبار روز در ایران خواهد انداخت.

دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین در ایران قاچاق است

نایب رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: با وجود تمام محدودیت‌هایی که تحریم‌ها برای اقتصاد ایران به وجود آورده، همچنان قاچاق‌کنندگان دستگاه‌های استخراج ارزهای رمزگذاری شده به راحتی اقدامات خود را پیگیری می‌کنند.

مهدی علیپور در گفت‌وگو با ایسنا، تصریح کرد: در طول ماه‌های گذشته تحریم‌های آمریکا به جایی رسیده که یک تاجر ایرانی حتی برای وارد کردن کالایی که مستقیماً شامل تحریم‌ها نمی‌شود نیز، مجبور به دادن هزینه‌های گزاف و پیگیری‌های طولانی مدت شده است، اما به نظر می‌رسد این روال درباره وارد کردن دستگاه‌های ماینر بیت‌کوین (استخراج کننده ارزهای رمزگذاری شده) وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، با رسیدن به زمان پیک مصرف برق در سال جاری و با وجود افزایش قابل توجه بارش‌ها، وزارت نیرو اعلام کرد که بخش قابل توجهی از ظرفیت شبکه برق کشور در اختیار افرادی قرار گرفته که با فعال کردن دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین از این شبکه استفاده می‌کنند.

با توجه به مصرف بالای برق این دستگاه‌ها به نظر می‌رسد در آینده نزدیک قانون به طور دقیق ممنوعیت یا محدودیت فعالیت این دستگاه‌ها را اعلام خواهد کرد.

 

موافقتی برای تولید رمزارز با اتاق بازرگانی نشده است

در حالی یکی از اعضای اتاق بازرگانی تهران مدعی شده که بانک مرکزی موافقت ضمنی خود را با تولید یک رمزارز اعلام کرده است، این بانک تاکید کرد که هیچ موافقتی در این باره نشده و بر اساس بیانیه بانک مرکزی درخواست مجوز تولید رمزارز، بلاموضوع است.

اما در این بین برخی بانک‌های ایرانی به کمک یک شرکت خصوصی اقدام به تولید رمزارزهایی بر پایه ریال و با پشتوانه طلا کردند که البته با توجه به اینکه بانک مرکزی هنوز مجوزی در این باره صادر نکرده، هنوز فعالیت آن به صورت رسمی آغاز نشده است.

البته یکی از اعضای اتاق بازرگانی در این باره گفته است که بانک مرکزی در جریان تولید این رمزارز است و موافقت ضمنی خود را با این موضوع اعلام کرده که کار را آغاز کنیم.

اما پیگیری‌های ایسنا از بانک مرکزی حاکی از آن است که در خصوص رمزارزها، مکاتبه‌ای از طرف اتاق بازرگانی تهران با بانک مرکزی صورت نگرفته و صرفاً شرکتی که درخواست تولید رمزارز را داشته، تنها طی نامه‌ای از بانک مرکزی درخواست مجوز کرده است که با توجه به بیانیه ۱۹ تیرماه سال جاری بانک مرکزی، اعطای این مجوز از سمت بانک مرکزی بلاموضوع است.

به نظر می‌رسد که این درخواست همانند نامه‌های متعددی بوده که روزانه به بانک مرکزی ارسال می‌شود و هیچ توافق ضمنی در این باره صورت نگرفته است.

به این ترتیب، بانک مرکزی کماکان تاکید دارد که فعلاً هیچ مجوزی برای رمزارزها صادر نمی‌شود و تولید رمزارزها در ایران مانند سایر ابزارهای مالی در انحصار بانک مرکزی است.

۳۵ مزرعه بیت کوین در ری کشف شد

به گزارش ایرنا، داود رحیمی روز یکشنبه در دیدار با اصحاب رسانه شهرستان ری اظهار داشت: ۳۰ کارگاه در بخش کهریزک، چهار کارگاه در شهرری، و یک کارگاه در بخش خاوران شهرستان ری کشف شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۲۰ دستگاه ماینر (استخراج پول مجازی) از پنج کارگاه استخراج ارز دیجیتال (بیت کوین) در بخش خاوران و شهرری کشف شده است، افزود: اداره توزیع برق شهرستان ری به دلیل قرار گیری کارگاه های بخش کهریزک در داخل برخی واحدهای تولیدی تعطیل، اقدام به قطع برق و اخذ خسارت از این واحدها کرده است.

رمز ارزها نباید جایگزین پول ملی شود

تهران- ایرنا- معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات درخصوص استفاده از رمز ارزها در خرید و فروش‌ها گفت: همه دستگاه‌های مرتبط با فعالیت استخراج رمز ارزها در کشور بر اینکه رمز ارزها نباید جایگزین پول ملی شوند، متفق‌القول هستند.

امیر ناظمی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا در این خصوص افزود: همه کشورها نیز این کار را مبنی بر اینکه این پول جایگزین پولی ملی‌شان نشود، انجام داده‌اند، حتی در کشورهایی که دیده می‌شود دستگاه‌های ای تی ام در خصوص این پول دیجیتال دارند، این دستگاه‌ها در حقیقت به مثابه صرافی حساب می‌شود یعنی در این دستگاه‌ها «بی تی ام» یا همان ارز دیجیتال به عنوان ارز جاری به یک ارز شناخته‌شده تبدیل می‌شود.

ناظمی یادآور شد: همین هفته، قرار است آئین‌نامه مربوط به کسب‌وکار ماینینگ و تولید ارزهای دیجیتال نهایی و ابلاغ شود.


منبع ایسنا ایرنا
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

  اشتراک  
اطلاع از
عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین