رمزارز در ایران

گمرک ایران بخشنامه واردات دستگاه‌های استخراج رمزارز را ابلاغ کرد

طبق بخشنامه ابلاغ شده توسط گمرک ایران در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲، درج شماره سریال دستگاه‌های استخراج رمزارز در اظهارنامه وارداتی اجباری شد. همچنین در این بخشنامه ذکر شده است که دستگاه‌های استخراج رمزارز مشمول مقررات اجباری استاندارد از نظر برچسب انرژی هستند و بنابراین واردات ماینرهای با گرید پایین‌تر از A و B ممنوع است.

به نقل از رمزارزمدیا، طی این بخشنامه برای واردات دستگاه‌های ماینر مقررات استاندارد اجباری وضع شده است که به شرح زیر است:

  • ترخیص دستگاه‌های استخراج رمزارز، منوط به ارائه مجوز سازمان ملی استاندارد ایران در سامانه جامع امور گمرکی است.
  • واردکنندگان دستگاه‌های استخراج باید شماره سریال هر دستگاه را روی اظهارنامه خود در سامانه جامع گمرکی ثبت کنند.
  • ارزیابی فیزیکی دستگاه‌های وارداتی مستلزم بررسی و مطابقت انتخابی حداقل ۵٪ از شماره سریال‌های اعلامی واردکننده با شماره سریال‌های درج‌شده بر کالاهای اظهاری است.
  • اظهارنامه دستگاه‌های استخراج رمزارز در مسیر قرمز است و باید ارزیابی کالا انجام شود.
  • طبق فهرست کالاهای مشمول مقررات اجباری استاندارد از نظر برچسب انرژی، واردات دستگاه‌های ماینینگ با گرید پایین‌تر از A و B ممنوع است.

این بخشنامه به معاونت امور گمرکی و معاونت برنامه‌ریزی امور بین‌الملل رونوشت شده است و طی آن از درخواست شده است تا ترتیبی جهت عملیاتی شدن دریافت شماره سریال دستگاه‌های استخراج رمزارز در اظهارنامه وارداتی صورت بگیرد. این بخشنامه، بر اساس ابلاغ دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، وزارت نیرو و سازمان ملی استاندارد ایران تهیه شده است.

بیشتر بخوانید: گزارش اختصاصی سالیانه استخراج رمزارزها در ایران؛ استخراج کدام کوین به صرفه‌تر است؟

بخشنامه گمرک در مورد واردات دستگاه‌های استخراج رمزارز
بخشنامه گمرک در مورد واردات دستگاه‌های استخراج رمزارز

موضوع قابل رهگیری بودن استخراج‌کنندگان رمزارز در انتهای سال ۱۴۰۱ برای اولین بار مطرح شد. بر اساس مصوبه وزارت نیرو، تمام صاحبان دستگاه‌های ماینتر ملزم شدند از سال ۱۴۰۲ نام مالک و مکان استقرار دستگاه‌ها را به سامانه جامع تجارت وزارت صمت اعلام کنند. اطلاعات هر ماینر برای وزارت نیرو، پلیس امنیت اقتصادی و سایر دستگاه‌های ذی‌نفع با مجوز وزارت صمت رویت‌پذیر خواهد شد.

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا