متوسط مقالات عمومیاستخراج

ماینینگ یا هودل: آیا ماینینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به صرفه است؟

امروز نگاهی عمیق به فرآیند ماینینگ (mining) خواهیم داشت و سعی می کنیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا ماینینگ در سال ۲۰۲۰ همچنان سودآور است یا ماینرها باید این پول را مستقیما سرمایه گذاری کنند.

هنگامی که بحث کسب درآمد پیش می آید، جامعه ارز دیجیتال به ۳ گروه اصلی تقسیم می شود. گروه اول تریدرها (Trader) هستند که معتقدند بهترین راه کسب درآمد استفاده از نوسان بازار از طریق ترید کردن است. گروه دوم سرمایه گذاران بلند مدت هستند که با عنوان هودل کنندگان (Hodler) نیز شناخته می شوند. آنها معتقدند که ارزش یک ارز دیجیتال (معمولا بیت کوین) طی چند سال به طور قابل توجهی افزایش خواهد داشت، بنابراین آنها این ارز را ترید نمی کنند و فقط آن را نگهداری می کنند. سومین گروه ماینرها هستند. آنها افرادی هستند که پول زیادی در سخت افزار سرمایه گذاری می کنند تا یک ارز خاص را استخراج کنند.

ماینینگ بیت کوین چیست؟

با وجود اینکه کوین های زیادی استخراج می شوند، توضیحات و نمونه هایی با استفاده از بیت کوین ارائه خواهیم کرد؛ زیرا این ارز اولین ارز دیجیتالی است که روی این اصل کار کرده و اصطلاح ”ماینینگ” را به این صنعت معرفی کرد.

ماینرهای بیت کوین از کامپیوترهای قدرتمندی برای حل مسائل محاسباتی ریاضیاتی استفاده می کنند که کل این فرایند الگوریتم اجماع گواه اثبات کار نامیده می شود. این تلاش دو نتیجه دارد: اول اینکه بیت کوین های جدید تولید می شوند و دوم اینکه آنها صحت هر تراکنش تائید می کنند که این کار شبکه پرداخت را ایمن و قابل اعتماد می کند.

گزینه دوم هنگامی اتفاق می افتد که ماینرها تراکنش ها را در بلاک ها جمع کرده و سپس آنها را به یک بایگانی عمومی به نام ”بلاک چین” اضافه می کنند. با انجام این کار آنها صحت تراکنش ها را تضمین می کنند و دوبار خرج کردن(double-spending) اتفاق نمی افتد.

در عوض ماینرها بیت کوین هایی به عنوان پاداشی برای تکمیل هر تراکنش دریافت می کنند که به مقدار کوین جدید صادر شده در هر بلاک ماین شده، ”پاداش بلاک” می گویند. هر چهار سال این پاداش در فرآیندی به نام هاوینگ نصف می شود.

رویداد هاوینگ بیت کوین

هر چهار سال، پاداشی که ماینرها برای تلاش خود دریافت می کنند در هاوینگ(halving) بیت کوین نصف می شود. تاکنون دو مورد از این رویداد در ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ وجود داشته است. در هاوینگ سال ۲۰۱۲ پاداش باز کردن بلاک از ۵۰ بیت کوین به ۲۵ بیت کوین و در آخرین هاوینگ از ۲۵ بیت کوین به ۱۲/۵ بیت کوین نصف شد.

هاوینگ پس از هر ۲۱۰.۰۰۰ بلاک رخ می دهد و رویداد بعدی در سال بعد(احتمالا ۲۵ اردیبهشت ۹۹) اتفاق خواهد افتاد که پس از آن پاداش ماینرها به ۶/۲۵ بیت کوین می رسد. اینجا به سوال ابتدایی می رسیم که آیا ماینینگ بیت کوین همچنان در سال ۲۰۲۰ سودآور است.

ماینینگ بیت کوین طی سال های اخیر

در ابتدا زمانی که بیت کوین به عموم مردم معرفی شد، ماینینگ معمولا با کامپیوترهای شخصی انجام می شد. در آن زمان سودآوری بسیار آسان بود زیرا ماینرها تجهیزات مورد نیاز را در اختیار داشته و برای شروع به هیچ گونه سرمایه گذاری نیاز نداشتند. علاوه بر این، بزرگترین رقابت آنها با ماینرهای دیگر بود که از تجهیزات مشابه استفاده می کردند.

با ورود تراشه های مدار مجتمع با کاربری مشخص(ASIC) فرایند ماینینگ به سرعت تغییر کرد زیرا قابلیت های بسیار بیشتری نسبت به کامپیوترهای شخصی داشته و باعث منسوخ شدن آنها شد. ماینینگ به طرز چشمگیری رشد کرد و هزینه های بیشتری به آن اضافه شد؛ اشخاص دیگر نمی توانستند با استاندارد جدید رقابت کنند. به علاوه این زمانی بود که مراکز بزرگ ماینینگ بیت کوین با دستگاه های قدرتمند ظهور کردند.

شایان ذکر است که پس از اینکه کامپیوتر های مجهز به اسیک شروع به کار کردند، هش ریت بزرگترین ارز دیجیتال به طور قابل توجهی افزایش یافت و همچنین باعث شد شبکه سالم تر شود.

ماینینگ

تقسیم ماینینگ بیت کوین

با ورود فناوری جدید و قدرتمند و به وجود آمدن مراکز بزرگ ماینینگ، مشخص شد که این موسسات کنترل ماینینگ بیت کوین را در دست خواهند داشت. بنابر گزارش Cryptopotato، چین با کنترل ۶۶ درصد از هش ریت به مشهورترین بازیکن این بازی تبدیل شد.

چنین درصد بزرگی در مرزهای یک کشور می تواند مشکل بالقوه ای برای بیت کوین تلقی شود. هرچند نکته مثبت این است که هیچ نهاد واحدی بیش از ۲۵ درصد کنترل روی هش ریت ندارد چه برسد به بیش از ۵۰ درصد.

ماینینگ

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنیم، Poolin حدود ۱۸/۳ هش ریت را در اختیار دارد و پس از آن F2Pool با ۱۴/۸ درصد قرار دارد که هر دو استخر در چین مستقر هستند.

همچنین متوجه می شویم که بیشترین بخش آن ناشناخته است که نگرانی هایی مبنی بر اینکه ممکن است تحت حمله احتمالی قرار داشته باشد، ایجاد می کند. با این حال گزارشی سریعا این احتمال را رد می کند زیرا به دلیل اینکه هنوز منشا آن را پیدا نکرده اند اینگونه به نظر می رسد.

آیا امروزه ماینینگ بیت کوین به صرفه است؟

اینجا یک سوال بزرگ مطرح می شود که پاسخ دقیقی برای آن وجود ندارد. پیش از نتیجه گیری مسائل پیچیده ای هستند که نیاز به توضیح دارند. بگذارید با ۴ فاکتور اصلی شروع کنیم که نیاز به شناخت دارند.

  • هزینه برق مصرفی سیستم های کامپیوتری
  • سختی ماینینگ
  • دسترسی و قیمت سیستم های کامپیوتری
  • رقابت

مورد اول تا حدودی فردی است و عمدتا به مکان آن بستگی دارد زیرا هزینه برق مصرفی بسته به مکانی دستگاه ماینینگ متفاوت است. همچنین هزینه ها در فصول مختلف فرق می کند و در اکثر مکان ها قیمت برق در شب کمتر است.

فاکتور سختی شبکه به شدت به هش ریت بیت کوین وابسته است؛ زیرا صحت تراکنش را در هش بر ثانیه اندازه گیری می کند. شبکه به گونه ای طراحی می شود که تعداد مشخصی بیت کوین در هر ثانیه تولید کند و هنگامی که ماینرهای فعال بیشتری وجود دارد، سختی شبکه افزایش می یابد تا اطمینان حاصل شود که سطح توزیع تغییر نمی کند.

اگر چه به نظر می رسد که در دسترس بودن توان محاسباتی مشکلی ایجاد نمی کند اما همیشه اینگونه نیست. طی افزایش سهمی وار(پارابولیک) قیمت در سال ۲۰۱۷ و افزایش توجه رسانه ها، ماینینگ بیت کوین به شدت محبوب شد و بسیاری از مردم سعی کردند وارد این جریان شوند. سخت افزارها به سرعت کمیاب شدند که همچنین قیمت ها را منفجر کرد و تعداد زیادی از ماینرها بالقوه را بلاتکلیف گذاشت. هرچند این روزها همان تجهیزات به راحتی و ارزانتر پیدا می شوند.

چنانکه در بالا ذکر شد، رقابت مهمترین فاکتور است. همانطور که در پاراگراف قبلی می بینیم، شرکت های بزرگ ماینینگ وارد میدان شده اند و اجناس کمتری برای فرد به جای می گذارند.

حالا متوجه می شویم که چرا آن سوال تنها یک پاسخ ”بله” یا ”خیر” ندارد. در واقع با نگاهی به تمام فاکتورهای ذکر شده، هر ماینر در آینده باید از خود این سوال را بپرسد که آیا ماینینگ برای او به صرفه هست یا نه. اما پیش از آنکه با ایده ماینینگ بیت کوین و برای خرید های بزرگ به فروشگاه سخت افزار بروید، اطمینان حاصل کنید که تمام محاسبات لازم را انجام داده اید.

صحبت آخر

در سال های اخیر ماینینگ به یک صنعت میلیارد دلاری تبدیل شده است که بازیکنان بزرگ زیادی برای کنترل بیشتر در این صنعت تلاش می کنند. با این حال این تغییرات عموما ماینرهای فردی را مستثنی می کند زیرا هنوز هم بسیاری از آنها این کار را انجام داده و سود کسب می کنند. در حال حاضر و با روی دادن سومین هاوینگ بیت کوین، پاداش استخراج این ارز دیجیتال محبوب به ۶/۲۵ بیت کوین کاهش پیدا کرده است. اگر می‌خواهید بدانید ماینینگ بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال برای شما به صرفه است یا نه، می‌توانید از ماشین حساب ماینینگ استفاده کنید.

بعضی از تازه واردانی این سوال را می پرسند که آیا سرمایه گذاری روی بزرگترین ارز دیجیتال و انتظار برای افزایش قیمت آن طی چند سال سودآورتر نیست؟ به ظاهر این اتفاق از این سوال جلوگیری می کند. زیرا افزایش قیمت تضمین شده نیست؛ با ماینینگ نه تنها افراد بیت کوین دریافت می کنند بلکه شبکه را نیز با اعتبار سنجی تراکنش ها ایمن نگه می دارند که این امر آنها را به قطعات مهم پازل بیت کوین تبدیل می کند.

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۲/۲۷

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
10 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا