آموزشیسرمایه گذاری

آیا ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟ + ویدیو

شخصی که در این ویدیو می‌بینید، فیل تاون (Phil Town) است. فیل تاون یک سرمایه گذار آمریکایی، سخنران انگیزشی و نویسنده دو کتاب درباره سرمایه گذاری است. در این ویدیو فیل تاون نظرات شخصی خود را درباره ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency) می‌گوید.

البته این صحبت‌ها به هیچ عنوان توصیه‌ای برای سرمایه گذاری کردن یا نکردن شما نیست و صرفا نقل قولی است از شخصی که در زمینه سرمایه گذاری سنتی تبحر دارد. می‌خواهیم ببینیم که ارزهای دیجیتال از نظر این سرمای ‌گذار چه معنا و مفهومی دارد و بعد، به بررسی صحبت‌های او می‌پردازیم.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

اصولی وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توان فهمید که آیا یک بیزینس ارزش خرید دارد یا خیر. به این اصول و استانداردها سرمایه گذاری (Investing) گفته می‌شود. اما آیا ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین یا اتریوم، این استانداردها را دارند؟

باید بگوییم که این ویدیو مربوط به سال ۲۰۱۸ است و در آن زمان، خیلی از افراد درباره ارزهای دیجیتال اطلاعات چندانی نداشتند. هدف ما از ترجمه و زیرنویس کردن این ویدیو، این است که بررسی کنیم و ببینیم که آیا مطالبی که در گذشته برای افراد گنگ بوده، اکنون نیز گنگ است یا خیر. پس بیایید ادامه دهیم!

اصل اول: درک و شناخت ارزهای دیجیتال

یکی از اصول سرمایه گذاری این است که شما قبل از این که در چیزی سرمایه گذاری کنید، باید آن را کاملا بشناسید؛ درباره ماموریت و هدف پروژه یا بیزینس، تاریخ یا گذشته آن و اصول فاندامنتالی و البته، باید سابقه‌ای برای پیگیری داشته باشد. برای بیشتر شرکت‌ها و بیزینس‌های سنتی، این اطلاعات به راحتی در دسترس هستند. اما ارزهای دیجیتال چطور؟

درباره درک و شناخت ارزهای دیجیتال باید بگوییم که بله! درک آنها مقداری سخت است؛ به این دلیل که از اصول رمزنگاری و ریاضیات استفاده می‌کنند و طبیعتا برای هر کسی به راحتی قابل هضم نیست. اما امروزه خیلی راحت‌تر می‌توان این اطلاعات را درباره ارزهای دیجیتال پیدا کرد. شما به راحتی می‌توانید با سرچ در گوگل و یا مراجعه به صفحه پروژه یا کوین مورد نظر خود در Github، این اطلاعات را به دست آورید.

ارزهای دیجیتال در بازار بسیار سریع حرکت می‌کنند؛ یعنی قیمت آنها در عرض ۱۰ دقیقه ممکن است ۱۰٪ یا ۲۰٪ یا بیشتر جابجا شود! همچنین بازار ارزهای دیجیتال به نسبت بازارهای سنتی، قدمت بسیار کمتری دارد.

نکته‌ای که در این ویدیو به عنوان یک معضل یا کمبود مطرح می‌شود، این است که ارزهای دیجیتال، هیچ گونه مدیریت یا پشتوانه‌ای ندارند. باید بگوییم که اتفاقا هدف و رسالت ایجاد ارزهای دیجیتال همین است غیرمتمرکز بودن؛ چرا که اگر شخص یا سازمانی کنترل این ارزها را به دست می‌گرفتند، ما دیگر این بازار غیرمتمرکز و پرداخت‌های همتا به همتا را نداشتیم و همه چیز متمرکز می‌شد. پس این یک مزیت محسوب می‌شود.

اصل دوم: قدمت و ارزش ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال کمی بیش از ۱۰ سال است که به وجود آمده‌اند؛ بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، در سال ۲۰۰۹ به دنیا معرفی شد.

یکی از استانداردهای سرمایه گذاری این است که باید بیزینس مورد نظر، نقدینگی باکیفیتی برای پرداخت سود در ۱۰ سال گذشته داشته باشد. ارزهای دیجیتال را نمی‌توان به عنوان بیزینس در نظر گرفت؛ پس نمی‌توانید به آنها به عنوان چیزی که قابلیت تولید نقدینگی دارند، نگاه کنید.

مسئله‌ای که در رابطه با ارزش ارزهای دیجیتال وجود دارد، این است که آنها درست مثل الماس و طلا وارد چرخه ارزش گذاری استاندارد شده‌اند. فیل تاون در این ویدیو می‌گوید که ما هیچ راهی برای تشخیص ارزش یک ارز دیجیتال نداریم؛ البته این موضوع شاید در سال ۲۰۱۸ که این ویدیو ضبط شده، مسئله گنگی بوده است. اما امروزه شما می‌توانید بر اساس میزان عرضه، مقدار ارز موجود در چرخه، میزان حجم معاملات، هدف آنها (این که برای چه مشکلی راه حل پیدا کرده‌اند)، گذشته، حال و آینده ارزها و غیره و ذلک، آنها را ارزش گذاری کنید.

اکنون ارزهای دیجیتال در بین افراد بسیار بیشتر شناخته و پذیرفته شده‌اند. پس باید ساز و کاری وجود داشته باشد که بر اساس فاکتورهای بالا و خیلی فاکتورهای دیگر، بتوانند آنها را کاملا عادلانه قیمت گذاری کنند.

درباره بیزینس‌های سنتی، ما بررسی می‌کنیم تا ببینیم در آینده چقدر پتانسیل سوددهی خواهند داشت؟‌ آیا قیمت آن بیشتر از الان خواهد بود؟‌ آیا من آن را در قیمت خوبی خریداری می‌کنم؟ ریسک آن چقدر است؟ اما درباره ارزهای دیجیتال، اطلاعات کمی در این باره وجود دارد و این کمبود اطلاعات، آن را از یک سرمایه گذاری مطمئن جدا می‌کند.

البته همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم، اطلاعاتی که اکنون در دسترس ماست، بسیار بیشتر از سال ۲۰۱۸ بود. صعود افسانه‌ای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۷، توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرد. مردم متوجه شدند که ارزهای دیجیتال پتانسیل بسیار بالایی برای سوددهی و رشد دارند. پس کم کم به سمت بازار ارزهای دیجیتال آمدند و حجم معاملاتی که امروزه می‌بینیم، حاصل همین پتانسیل رشد است.

اصل سوم: نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال، یکی از پرنوسان‌ترین بازارهای دنیاست. البته نوسان برای تریدرها بسیار مهم است؛ چرا که آنها از نوسانات سود می‌کنند. اما برای سرمایه گذاری بلندمدت خوب نیست. البته باید بگوییم که ارزهای دیجیتال با این که بازارهای بسیار جدیدی هستند، اما هنوز راه بسیار طولانی در پیش دارند. پس انتظار رشد بیشتر از این نیز دور از انتظار نیست. درست است که نوسانات ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است، اما در بلندمدت می‌توان انتظار رشد مناسب را داشت.

البته توجه کنید که بررسی‌هایی که در اینجا انجام می‌شود، برای تشویق به خرید یا فروش ارزهای دیجیتال نیست و برای خرید و فروش، شما باید پروژه مورد نظر خود را کاملا بشناسید، درباره آن تحقیق کنید و سپس اقدام به خرید یا فروش کنید.

اما در زمینه ترید ارزهای دیجیتال باید دقت کنید که اسیر احساسات نشوید و احساسات خود را کنترل کنید؛ احساسات شما در زمانی که قیمت بالا و پایین می‌شود، تغییر می‌کنند. این باعث گرفتن تصمیمات احساسی می‌شود که ممکن است در چند دقیقه پولتان را از دست بدهید.

همیشه یادآوری کردیم که ترید را با مبالغی انجام دهید که نیازی به آن ندارید. زمانی که با مبلغ بالا یا مبلغی که در زندگی شما نقش مهمی ایفا می‌کند ترید می‌کنید، نمی‌توانید درست تصمیم بگیرید. چون مدام نمودارها را نگاه می‌کنید و در زمانی که وارد ضرر می‌شوید، سریعا پوزیشن خود را می‌بندید تا از ضرر بیشتر جلوگیری کنید؛ در حالی که می‌دانید بازار بازی قیمتی است و مدام بالا و پایین می‌رود، اما چون درگیر احساسات شده‌اید، نمی‌توانید درست تصمیم‌گیری کنید. اما زمانی که شما با مبلغ کم ترید می‌کنید، اعتماد به نفستان بیشتر است، می‌دانید که اگر آن را از دست بدهید هیچ اتفاق خاصی در زندگی شما نمی‌افتد؛ پس درگیر احساسات نمی‌شوید و معاملات خردمندانه‌تری باز می‌کنید و آنها را مدیریت می‌کنید.

کسانی که پول زیادی ندارند و بر روی بازنشستگی با پول زیاد (چند میلیون دلار) حساب کرده‌اند، بیشتر به سراغ ترید می‌روند. البته این قضیه همیشه صادق نیست اما بیشتر مواقع چنین است. این افراد به دلیل این که همین الان هم ورشکسته هستند، می‌خواهند شانسشان را در ترید امتحان کنند.

ترید کردن چیزی نیست که بتوان یک شبه آن را یاد گرفت؛ ابتدا باید چند ماه یا چند سال (این مقدار نسبت به هر فرد متفاوت است) آن را یاد گرفت و سپس در بازارهای واقعی آنها را امتحان کرد. مهم‌ترین بخش برای هر تریدر، تجربه است. تریدرهای موفق همیشه افراد باتجربه‌ای هستند.

مزیت ارزهای دیجیتال

فیل تاون در این ویدیو می‌گوید که: برای پیدا کردن چیزی برای ترید، باید یک یا چند مزیت در آن پیدا کنیم. در مورد ارزهای دیجیتال چطور؟ چه چیزی در ارزهای دیجیتال وجود دارد که آنها را نسبت به بقیه دارایی‌ها متمایز می‌کند؟

مثلا مزیتی که قراردادهای آپشن دارند، این است که ارزش آنها به نسبت قیمتشان تعیین می‌شود؛ بازار آپشن، تنها زمانی یک بیزینس را قیمت گذاری می‌کند، که ارزش و قیمت آن یکسان باشند. زمانی که شما در یک بیزینس مزیت را پیدا کردید، می‌توانید از آن درآمد پایدار داشته باشید.

اما در ارزهای دیجیتال چگونه می‌توان مزیت را پیدا کرد؟

باید بگوییم که یکی از مزیت‌های این ارزها، پرنوسان بودن آنهاست. بسیاری از تریدرها از نوسانات ارزهای دیجیتال میلیون‌ها دلار سود کرده‌اند.

اکنون ارزهای دیجیتال در صرافی‌های زیادی معامله می‌شوند. همچنین در CME که یک بازار بزرگ اوراق مشتقه برای معاملات آتی، آپشن و غیره است، معامله می‌شوند. در ایران نیز صرافی‌های زیادی برای این کار وجود دارند که شما می‌توانید آنها را در صفحه مقایسه قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی ها، آنها را مشاهده کنید.

باید ارزش ارز دیجیتال مورد نظر خود را پیدا کنید. آیا این ارز، از تکنولوژی خاصی استفاده می‌کند؟ این ارز برای چه مشکلی راه حل ایجاد کرده است؟ و سوالات گوناگون، که باید برای تمام آنها پاسخ را پیدا کنید.

تکنولوژی ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال از تکنولوژی استفاده می‌کنند؛ یک تکنولوژی به نام بلاک چین.

بلاک چین تنها محدود به ارزهای دیجیتالی نمی‌شود و پتانسیل‌های بسیار زیادی برای تغییر دنیا دارد؛ تغییرات مثبت برای زندگی بهتر و کاهش هر چه بیشتر وابستگی ما به بانک‌ها و موسسات مالی که به عنوان واسطه عمل می‌کنند.

این یک واقعیت است که ما مدام به بانک‌ها بدهکار هستیم. در دنیای سنتی امروز، ما برای هر کاری نیاز به بانک‌ها داریم و این بر خلاف چیزی است که ما به نام آزادی مالی می‌شناسیم.

فین‌تک (Fintech) یا فناوری مالی، اصولی است که می‌تواند ما را به آزادی مالی واقعی برساند و پای واسطه‌ها را یک بار برای همیشه از زندگی ما قطع کند. بسیاری از تکنولوژی‌های فین‌تک می‌توانند بر پایه بلاک چین پا به عرصه وجود بگذارند و مشکلات کنونی بانکداری را برای همیشه از بین ببرند.

نظر شما درباره ارزهای دیجیتال چیست؟ به نظر شما برای سرمایه گذاری بلندمدت مناسب هستند؟‌ برای ترید چطور؟ نظراتتان را با ما در میان بگذارید!

توجه داشته باشید که این ویدیو در سال ۲۰۱۸ ضبط شده است و نکاتی که در آن بررسی می‌شوند، لزوما نکاتی نیستند که امروزه گنگ و بی‌جواب مانده باشند. هدف ما این بود که پتانسیل رشد بلاک چین و ارزهای دیجیتال را در این ۲ سال بررسی کنیم و همانطور که دیدیم، پاسخ خیلی از سوالات اکنون پیدا شده‌اند. این صرفا یک بررسی بود و هیچ گونه تشویق به سرمایه گذاری یا عدم سرمایه گذاری از طرف تیم میهن بلاک چین نیست.

منبع
youtubegithub

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا