اخبار خارجی

آیا گوگل قصد نابودی بیت کوین را دارد؟

گوگل غول جستجوی اینترنتی که مالک سایت به اشتراک گذاری ویدئوی یوتیوب و سیستم عامل اندروید است، رابطه پر فراز و نشیبی با بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارد.

خدمات، وبسایت ها و برنامه های بیت کوین در سال های اخیر اغلب به طور خواسته یا ناخواسته به حساسیت گوگل دامن زده و منجر به سانسورهای مختلفی شده اند.

گوگل در آخرین اقدام خود در مقابل محصولات و خدمات مرتبط با بیت کوین، به طور ناگهانی بازی Bitcoin Blast را از فروشگاه نرم افزاری گوگل پلی حذف کرد و مدعی شد که این بازی از اقدامات فریبکارانه استفاده می‌کند.

ماه گذشته توسعه دهندگان بازی جورچین سه تایی Bitcoin Blast که به کاربران خود امتیازهای قابل معاوضه با بیت کوین می‌دهد و امتیاز ۴.۵ از ۲۰,۰۰۰ رای و ۱۳,۰۰۰ نقد و بررسی دریافت کرده است، شکایت خود را به خاطر تعلیق بازی خود بدون بیان دلیل موجه به گوگل ارائه دادند.

این برنامه که بیش از یک سال در فروشگاه نرم افزاری اپل بدون ایجاد هیچ مشکلی وجود داشته است، مجددا به گوگل پلی برگشته است اما این امر پس از آن رخ داد که شرکت Bling، توسعه دهنده این بازی از عموم کاربران کمک خواست. اواخر سال گذشته نیز شرایط مشابهی رخ داد که طی آن، یوتیوب بسیاری از محبوب ترین تولیدکنندگان محتوای مرتبط با بیت کوین را بن و دسترسی آنها را قطع کرد، و فقط هنگامی از تصمیم خود منصرف شد که سروصدای بسیار زیادی به دنبال آن به وجود آمد.

مدت کوتاهی پس از اقدام یوتیوب، گوگل کیف پول محبوب ارز دیجیتال متامسک که توسط کانسنسیس پشتیبانی می‌شود را از فروشگاه نرم افزاری پلی استور به حالت تعلیق درآورد اما سرانجام آن را به این پلتفرم بازگرداند.

مسدود شدن Bitcoin Blast باعث شد که امی وان (Amy Wan) مدیرعامل شرکت Bling رابطه آینده این شرکت با گوگل را مورد بررسی قرار دهد و به سایر کسب و کارهای بیت کوین و ارزهای دیجیتال هشدار داد تا از انجام امور تجاری در پلتفرم های گوگل اجتناب کنند.

وان در این خصوص بیان کرد: تعلیق از جانب گوگل اشاره به سیاست “رفتار فریبکارانه” داشته است اما دقیقا بیان نکرده است چه اقدامی به نظر آنها فریبکارانه است.

وان افزود گوگل در آخرین پاسخ خود، بیان کرده است که نمی‌تواند اطلاعات یا پاسخ بهتری به سوال ما ارائه دهد. گوگل سرانجام به شرکت Bling اجازه داد تا این برنامه را مجددا در پلی استور ثبت کند، هرچند امی وان هنوز نمی‌داند که کدام اقدام آنها از نظر گوگل، فریبکارانه بوده است.

عدم اظهارنظر گوگل به این موضوع

بعضی از افراد حاضر در صنعت بیت کوین و ارزهای دیجیتال قبلا تهدید کرده اند که گوگل را به خاطر برخورد و رویکردی که نسبت به اخبار، خدمات و محصولات مرتبط با بیت کوین دارد تحریم می‌کنند، در حالی که سایر افراد به دنبال جایگزینی برای گوگل هستند.

در این بین، گوگل همراه با شرکت هایی نظیر فیسبوک در سال های اخیر شدیداً به دنبال شکوفایی درآمد حاصل از تبلیغات توسط خدمات امور مالی می‌باشد، در حالی که نظر عموم مردم بر خلاف مدل های تجاری مبتنی بر تبلیغات است.

گوگل در ماه نوامبر بیان کرد که با همکاری Citigroup غول بانکداری آمریکا در حال برنامه ریزی برای عرضه حساب بانکی با ویژگی “بررسی هوشمند” از طریق گوگل پی (Google Pay) است. این موضوع بر توسعه دهندگان بیت کوین فشار وارد می‌کند تا رابط و تجربه کاربری خود را بهبود ببخشند.

قیمت بیت کوین طی ۱۲ ماه گذشته افزایش یافته است که عمده دلیل آن، علاقه بزرگترین شرکت های فناوری سراسر جهان به بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌باشد، در حالی که سایر شرکت ها نظیر اپل و آمازون به خدمات مالی سنتی خود پایبند هستند.

افزایش قیمت بیت کوین بدان معنا است که عرصه ارزهای دیجیتال مملو از کلاهبرداری ها و طرح های ثروتمند شدن سریع است که وعده های کاذب در خصوص سودهای چشمگیر و آنی می‌دهند.

گوگل همواره در صدد محافظت از کاربران خود در مقابل چنین اقداماتی بوده است، اما اقدامات اخیر و ممنوعیت های بی دلیل آن باعث عصبانی شدن کاربران شده است.

منبع
forbes

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا