آیا دولت ها می‌توانند جلوی بیت کوین و ارزهای دیجیتال را بگیرند؟

دو هفته پیش، یک سناتور در کنگره آمریکا، از همکارانش خواست که به نحوی جلوی ارزهای دیجیتال را بگیرند؛ او در صحبت‌های خود گفت که قسمت عمده‌ای از قدرت بین المللی دولت آمریکا از دلار به دست می‌آید، که به عنوان یک واحد استاندارد برای تراکنش‌های مالی بین المللی پذیرفته شده است. اما ارزهای دیجیتال دارند این قدرت را از ما می‌گیرند و ما را در جایگاهی قرار خواهند داد که به عنوان مثال، تحریم‌های مالی ما برای ایران بی‌اثر خواهد شد و در کل از قدرت ما در سیاست خارجه می‌کاهد و همچنین به دریافت مالیات‌ها آسیب وارد می‌کند. در این قسمت زیر ذره بین قصد داریم بررسی کنیم که آیا دولت ها (Government) واقعا قادر به متوقف کردن بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال هستند؟

متوقف کردن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توسط دولت ها

فرض کنیم یک دولت قصد داشته باشد بیت کوین را در کشورش به کل متوقف نماید؛ برای این کار، دولت فرضی چند گزینه پیش رو دارد.

در این مقاله تک تک این گزینه‌ها را بررسی می کنیم تا بفهمیم که کدام یک از‌ آنها به لحاظ فنی برای دولت ها امکان‌پذیر است و تا چه حد آن راه حل می‌تواند جلوی بیت کوین و ارزهای دیجیتال را در کشورش بگیرد.

جلوگیری از فعالیت صرافی‌های ارزهای دیجیتال

اولین راهکار برای این دولت فرضی، جلوگیری از تبدیل ارزهای فیات به ارزهای دیجیتال از طریق غیرقانونی اعلام کردن فعالیت صرافی‌های کریپتو و بستن آنهاست.

با انجام این کار توسط دولت ، لطمه سنگینی به مبادلات رمزارزها وارد می‌شود، اما یقینا این روند متوقف نمی‌شود؛ چون بیت کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است و دولت ها کنترلی بر روی آن ندارند. با این کار، فقط مبادلات آن از صرافی‌های متمرکز، که اکثرا پروسه احراز هویت دارند به مبادلات همتا به همتا (P2P) بین مردم و بدون پروسه احراز هویت، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و یا صرافی‌های متمرکز غیرقانونی منتقل می‌شوند؛ یعنی مبادلات از روی زمین به زیرزمین منتقل می‌شوند. این امر برای هیچ دولتی مطلوب نیست و تنها باعث کاهش کنترل دولت بر مبادلات و متضرر شدن مردم می‌شود.

پس این گزینه نه تنها نمی‌تواند مانع از مبادله بیت کوین شود و جلوی آن را بگیرد، بلکه می‌تواند اثرات بدی، هم برای دولت و هم برای مردم داشته باشد.

اختلال در ماینینگ توسط دولت

دولت بیت کوین ارز دیجیتال ماینینگ تراکنش قانون گذاری

از آنجا که ماینرها از جمله تامین کنندگان اصلی ارز دیجیتال در یک کشور هستند، بنابراین ایجاد اختلال در کار آن‌ها می‌تواند یکی از گزینه‌های پیش روی دولت‌ها برای محدود کردن ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین باشد.

خب، باز هم گزینه اول برای هر دولتی غیرقانونی اعلام کردن یک فعالیت است، که در این مورد شامل غیرقانونی کردن فعالیت ماینرها و واردات و ساخت تجهیزات استخراج می‌شود. همانند بخش قبل، نتیجه این کار، انجام مخفیانه و غیرقانونی ماینینگ (که اکثرا با انشعابات غیرقانونی برق صورت می‌گیرد) و قاچاق تجهیزات ماینینگ می‌شود.

اما گزینه بعدی می‌تواند ممنوع کردن انتشار بلاک‌های ساخته شده توسط ماینرهای آن کشور در شبکه به فرض بیت کوین باشد، تا به این ترتیب مانع درآمدزایی آنها شوند.

هر بلاک بیت کوین، چیزی جز تعدادی تراکنش بیت کوین، با حجم کلی ۱ مگابایت نیست و دولت ها در این روش، باید به طریقی مانع از گسترش اطلاعاتی که ساختارشان مطابق ساختار بلاک‌های بیت کوین است، در شبکه اینترنت شوند.

انجام این کار بسیار پیچیده و هزینه‌بر است و راه‌های زیادی برای دور زدن آن توسط ماینرها وجود دارد. مثلا یکی از آنها استفاده از ماهواره برای ارسال بلاک‌های ساخته شده توسط ماینرها به شبکه بیت کوین است. پس یک دولت عملا نمی‌تواند به هیچ طریقی به صورت کامل مانع از فعالیت ماینرها در کشورش شود.

ایجاد اختلال در انتقال تراکنش‌ها توسط دولت

دولت ها به دو طریق می‌توانند در انتقال تراکنش‌های بیت کوین اختلال ایجاد کنند: قطع دسترسی به کیف پول‌ها و ممانعت از انتقال اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بیت کوین در شبکه اینترنت.

کیف پول‌‌ها رابط بین کاربر با شبکه بیت کوین هستند؛ اگر کیف پول مبتنی بر سرور باشد، مسدود کردن آن می‌تواند فقط دسترسی به آن را برای کاربر کمی دشوارتر کند. زیرا کاربر راه‌های زیادی برای عبور از آن دارد و حتی می‌تواند دارایی‌هایش را به یک کیف پول دیگر انتقال دهد.

اما در مورد روش دوم باید گفت که تراکنش‌های بیت کوین رشته‌ای کوتاه از اطلاعات هستند که بر خلاف اطلاعات تراکنش‌های بانکی حاوی هیچ اطلاعات حساسی نیستند که دارایی مالک را به خطر بیندازند.

مثلا آنچه در تصویر زیر می‌بینید یک تراکنش کامل بیت کوین است که با فرمت hex نوشته شده است. در این تراکنش، همه چیز از جمله امضای دیجیتال و کلید عمومی فرستنده تا مقدار تراکنش و آدرس گیرنده مشخص است و کسی نه می‌تواند از آن به اطلاعات حساس مثل کلید خصوصی دست پیدا کند، نه می‌تواند اطلاعات آن را به نفع خود تغییر دهد؛ چون هماهنگی موجود در آن از بین می‌رود.

دولت بیت کوین ارز دیجیتال ماینینگ تراکنش قانون گذاری

بنابراین کاربران بیت کوین می‌توانند حتی در صورت قطع شدن اینترنت هم تراکنش خود که یک رشته کوتاه از اطلاعات همانند شکل فوق است را به صورت آفلاین ایجاد کنند و آن را به هر طریقی که می‌توانند به یک نفر در خارج از‌ آن کشور که به اینترنت دسترسی دارد بفرستند، تا او این تراکنش را در شبکه بیت کوین منتشر نماید.

مثلا آن را از طریق SMS ارسال کنند و یا حتی آن را بر روی یک تکه کاغذ بنویسند و آن را به صورت فیزیکی پست کنند؛ بنابراین استفاده از این روش‌ها توسط دولت ها، هر چند فرآیند انجام تراکنش بیت کوین را بسیار دشوارتر می‌کنند، اما نمی‌تواند آن را به صورت کامل متوقف کنند.

ممنوعیت مالکیت ارزهای دیجیتال

دولت بیت کوین ارز دیجیتال ماینینگ تراکنش قانون گذاری

آخرین راهکار برای دولت ها هم اعلام ممنوعیت مالکیت بیت کوین و ارزهای دیجیتال است، که اعمال همچین تصمیمی برای دولت‌ ها بسیار راحت است؛ اما کنترل و شناسایی افراد خاطی برای آن‌ها اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار خواهد بود.

مثلا در گذشته، در یک دوره زمانی در آمریکا، نگهداری طلا توسط مردم از طرف دولت ممنوع اعلام شد و کسانی که طلا نگه‌داری می‌کردند مشمول مجازات می‌شدند.

هر چند بررسی آن برای دولت امری مشقت بار بود، اما باید گفت که اعمال چنین تصمیمی برای ارزهای دیجیتال بسیار بسیار دشوارتر است؛ زیرا ارزهای دیجیتال ماهیت فیزیکی ندارند و تنها معیار مالکیت آن داشتن کلید خصوصی مرتبط به آن است، که هر کسی به راحتی می‌تواند داشتن آن را کتمان کند.

نتیجه گیری

دولت ها با اعمال قوانین و ایجاد محدودیت‌ها، می‌توانند تا حد زیادی استفاده از ارزهای دیجیتال را برای کاربران سخت کنند؛ اما همانطور که گفته شد، به هیچ طریقی نمی‌توانند به طور کلی جلوی آن ها را بگیرند.

در ضمن، در صورت اعمال محدودیت‌های وسیع توسط چند کشور بزرگ دنیا بر روی یک ارز دیجیتال، توسعه دهندگان آن می‌توانند با اعمال چند به روز رسانی نرم افزار آن ارز دیجیتال، با روش‌هایی خلاقانه آن محدودیت‌ها را بی اثر کنند و فناوری همواره راه خود را پیدا خواهد کرد.

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۴/۵


54321
امتیاز 5 از 4 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
علی

بیتکوین بخری و نگهداری در بلند مدت به نظر من درآمدش خوبه.
ولی تو بحث ماینینگ جالب نیست،چون مثلا من یه دستگاه با 73th به قیمت ۳۵ میلیون خریداری میکنم،اگه برقشم در نظر نگیری و کلش سود باشه ک نیس،یک سال طول میکشه سرمایت برگرده،یک سال بعد سختی شبکه به قدری بالا میره که مجبوری برای رقابت، دستگاه های بروز تهیه کنی،در واقع همون پول دستگاه برات برگشته و مقداری پولم باید روش بزاری تا دستگاه جدید بخری،دستگاه های قبلیم شانس بیاری بتونی بفروشی.
پس این سودش تو کجاس؟
تازه دستگاه ها هزینه نگهداری هم داره

علی

مهم ترین مسله اینه هیچ وقت نمیشه با بازار و تکنولوژی و پیشرفت جنگید اخر دارن خودشونو گول میزنن. ارز های دیجیتال آینده درخشانی داره

محمدرضا

سلام اصلا اینطور که میگید نیست دولت ها به راحتی میتونند جلوی ارزهای دیجیتال رو بگیرند ، کافیه چند کشور بزرگ جهان (از نظر قدرت و همچنین جمعیتی) جرم فوق سنگین برای هرگونه فعالیت مرتبط با اون ها در نظر بگیرند ، خرید و فروش ماینینگ و .. همه رو ممنوع کنند مردم از ترسشون هم که شد سمت این فعالیت ها نمیان و کم کم به کل همه چیز نابود میشه فعلا دولت ها این ارزها رو خطر برای خودشون نمیبینند اما اگر ببینید خطری براشون ایجاد میکنه مطمئن باشید یک روز اکثر این ارزها از بین خواهند رفت… بیشتر بخوانید »

ادمین سایت

تا زمانی که تو یک صنعت سود مالی وجود داشته باشه اون صنعت حتی با غیر قانونی شدنش در کل دنیا هم از بیین نمیره و هانطور که گفته شد فقط از روی زمین به زیر زمین منتقل میشه، مثال های زیادی هم براش وجود داره

alireza sadafi

من هم با نظر این دوستمون موافقم فقط کافیه fatf تصویب بشه تمام خبر های خوب از بین می بره مثلا حمایت استار باکس یا پذیرش at&t ارز دیجیتالی که نشه باهاش کار کرد در نهایت محکوم به شکسته شاید اتریم زیر بار قوانین fatf بره ولی بیتکوین فلسفش چیز دیگه آیه لطفا خبر های مربوط به fatf رو بیشتر پوشش بدید و اینکه از زمان وضع قانون تا اقدامات عملی به نظرتون چقدر طول میکشه

جمشید ملکی

عالی بود و ممنون