مبتدی مقالات

آیا خرید تمام بیت کوین های جهان امکان پذیر است؟

اگر دولت، شرکت یا یک شخص تقریبا تمام بیت کوین (Bitcoin)های جهان را بخرد چه اتفاقی می‌افتد؟ به صورت تئوری بر اساس قانون عرضه و تقاضا، خرید تمام بیت‌کوین‌های موجود منجر به چند اتفاق می‌شود:

مورد اول این که عرضه به شدت کاهش خواهد یافت؛ در حالی که تقاضای سرمایه گذاران، تریدرها و کاربران حداقل ثابت می‌ماند و احتمالا به دلیل این که یک شخص تمام بیت کوین‌ها را خریده است، قیمت آن افزایش یافته و تقاضا برای آن نیز افزایش بسیار بیشتری نسبت به پیش بینی‌ها خواهد داشت. هنگامی که عرضه کاهش یابد اما تقاضا ثابت بماند یا افزایش یابد، قیمت نیز افزایش خواهد یافت.

خرید تمام بیت کوین های جهان، به چه چیزی نیاز دارد؟

بیت کوین کارمزد تراکنش مقیاس پذیری کیف پول هاوینگ ممپول

چنین اقدامی به مخفی‌کاری بسیار زیاد و همکاری جهانی نیاز دارد. یکی از راه‌های انجام این کار، افتتاح حساب‌های کاربری در تمام صرافی‌ها ارز دیجیتال جهان است، که این کار نیز به داشتن حساب بانکی در تمام کشورها نیاز دارد.

همچنین به افتتاح حساب کاربری در تمام سایت‌های معاملاتی همتا به همتا نظیر Localbitcoins نیاز دارد. به علاوه، حساب‌های کاربری باید با معاملات خارج از صرافی (OTC) نظیر سرکل (Circle) ایجاد شود. گذشته از این‎ها، باید با تمام بیت کوین‎داران بزرگ و مهم تماس برقرار کرده و با آنها معامله کرد. این اقدام بسیار عظیمی است که یک شرکت خاص با متخصصان ارز دیجیتال باید شکل بگیرد تا این امر با موفقیت حاصل شود.

خریدهای بیت کوین نیز باید در تمام صرافی‌های جهان به طور همزمان انجام شود تا بتوان بیت کوین‌ها را با قیمت منطقی خریداری کرد. قیمت بیت کوین طی خریدهای اولیه، به شدت افزایش خواهد یافت و پس از آن، افراد حاضر در این حوزه از افزایش قیمت پیش آمده در صدد کسب سود بر می‌آیند.

خرید تمام بیت کوین‌ها را به مرور نیز می‌توان انجام داد؛ اما این کار زمان‌بر و گران‌تر است. تا ۱۶ جولای ۲۰۱۸، به میزان ۱۷.۱۵ میلیون بیت کوین وجود داشته و ۳.۸۵ میلیون بیت کوین دیگر نیز تا چند سال آتی استخراج خواهد شد.

تخمین زده شده است که چند میلیون بیت کوین گم شده، که به این معناست که عرضه به میزان چشمگیری از تعداد کل بیت کوین موجود کمتر است، اما این موضوع نمی‌تواند تایید شود؛ زیرا بیت‌کوین گم شده هیچ فرقی با بیت کوین معمولی موجود در بلاک چین ندارد.

بر اساس ارزش بازار و به صورت تئوری، کسی که حدودا ۱۰۰ میلیارد دلار داشته باشد، با نرخ فعلی می‌تواند تمام بیت کوین‌ها را خریداری کند؛ اما مشخص است که در واقعیت چنین چیزی ممکن نیست.

هرچه بیت کوین بیشتر خریداری شود، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت و عملا خرید تمام بیت کوین‌ها امکان پذیر نیست. حتی با انجام بهترین اقدامات، باز هم میلیون‌ها بیت‌کوین در اختیار سایر افراد باقی می‌ماند.

چه کسی می‌تواند تمام بیت کوین‌ها را بخرد؟

بیت کوین کارمزد تراکنش مقیاس پذیری کیف پول هاوینگ ممپول

جف بزوس ثروتمندترین فرد جهان، دارای ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه است. او اگر بخواهد، می‌تواند تقریبا تمام بیت کوین‌های موجود را خریداری کند؛ اما فقط به شرطی که بتواند تمام بیت کوین‌ها را با قیمت یکسان بخرد. خرید تمام بیت کوین‌ها برای شرکت‌ها آسان‌تر است. ارزش دارایی‌های شرکت اپل ۳۷۵ میلیارد دلار است؛ یعنی تقریبا سه برابر بیشتر از ارزش بازار بیت کوین. شرکت‌های دیگری با این مقدار سرمایه وجود دارند.

یک دولت نیز می‌تواند تمام بیت کوین‌ها را بخرد؛ بودجه ایالات متحده در سال ۲۰۱۷، حدود ۳.۹۸ تریلیون دلار بود. بخش کوچکی از این رقم برای خرید تمام بیت کوین‌های موجود کافی است.

با توجه به این موضوع که ایالات متحده اوراق قرضه‌ای می‌فروشد که مانند استاندارد طلای بازار، اوراق قرضه در نظر گرفته می‌شوند. دولت این کشور می‌تواند ۲۰۰ میلیارد دلار اوراق قرضه صادر کند، که هزینه خرید تمام بیت کوین‌ها سریعا فراهم شود؛ بدون آن که حتی یک دلار از پول خود پرداخت کند.

به طور دقیق نمی‌توان تخمین زد که سود حاصل از خرید تمام بیت کوین‌های جهان چقدر می‌شود؛ زیرا این سود بستگی به این دارد که چه مقدار بیت کوین در دستان افراد دیگر باقی می‌ماند.

یکی از راه‌های تخمین سود این است که فرض کنیم ۱۰۰ میلیارد دلار از جانب سایر افراد در بیت کوین سرمایه گذاری شده است. اگر یک میلیون بیت کوین در اختیار سایر افراد باقی مانده باشد، به این معناست که هر بیت کوین آنها، حدود ۱۰۰ هزار دلار قیمت دارد. اگر فقط ۱۰۰ هزار بیت کوین در اختیار سایر افراد باقی مانده باشد، قیمت هر بیت کوین یک میلیون دلار خواهد بود.

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۴/۵

منبع
bitcoinnewslocalbitcoins

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا