کریپتو کده

بیت کوین چیست؟ آشنایی با بیت کوین به زبان ساده

بیت کوین چیست؟ بدون تردید این سوال مهمترین پرسش برای افرادی است که برای اولین بار نام این ارز رمزنگاری شده را می‌شنوند. همچنین افرادی که از ارز دیجیتال Bitcoin به عنوان ابزار سرمایه‌گذاری یا ترید استفاده می‌کنند نیز اطلاعات ناقصی در مورد فناوری و تکنولوژی بلاک چین بیتکوین دارند. در این مقاله قصد داریم تا داستان این پول الکترونیک جدید را برایتان روایت کنیم.

این مقاله در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

بیت کوین به دلیل نوسانات قیمتی منحصر به فرد و سود هنگفتی که به سرمایه‌گذاران اولیه خود داده بر سر زبان‌ها افتاده و توجه علاقه‌مندان به بازارهای مالی را به خود جلب کرده است. اما حیف است که اطلاعات ما از این پدیده نوظهور در حد ابزاری برای کسب ثروت محدود بماند. به گفته‌ی بسیاری از آینده‌پژوهان، بیتکوین به عنوان یکی از بزرگترین فناوری‌های قرن ۲۱ ثبت خواهد شد. اگر در حال خواندن این مطلب هستید، حتما به شکلی نام Bitcoin را شنیده‌اید و حالا به دنبال این هستید که بدانید بیت کوین چیست و چطور کار می‌کند. به زبان ساده، بیت کوین پول الکترونیکی است که هیچ حکومتی آن را کنترل نمی‌کند و برای تامین امنیت خود از علم رمزنگاری استفاده کرده است. برخلاف پول‌هایی (ریال، دلار، یورو و…) که امروزه در دسترس ما قرار دارد و توسط دولت‌ها ایجاد شده و حکومت‌ها بر آن نظارت دارند، بیت کوین توسط هیچ دولتی ایجاد نشده و یک ارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده است. در عوض، از آنجایی که همه چیز در بیت کوین دیجیتالی و کامپیوتری است، این رمزارز برتر توسط هزاران کامپیوتر در سراسر جهان اداره می‌شود و شبکه آن به لطف کاربرانی که در شبکه هستند، در حال فعالیت است. افرادی که در شبکه بیت کوین فعالیت می‌کنند نیز توسط فرد یا نهاد خاصی انتخاب نمی‌شوند و تصمیم برای فعالیت در این شبکه، کاملا داوطلبانه و اختیاری است.

ارز دیجیتال بیت کوین دو کاربرد اساسی دارد؛ کاربرد پول و ابزاری برای انتقال ارزش، به این صورت که افراد بتوانند با آن کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کنند. و کاربرد بعدی ابزاری برای ذخیره ارزش است، همانند طلا، تا افراد با خریداری آن بتوانند ارزش دارایی خود را حفظ کرده و از تورم در امان بمانند. ویژگی مهم بیت کوین نیز، عدم وابستگی آن به دولت‌ها و غیرمتمرکز بودن آن است. این ویژگی برای اولین بار است که در تاریخ بشر اتفاق می‌افتد که پولی خلق شده که چاپ آن توسط دستگاه‌های ماینر و با استفاده از الگوریتم‌های ریاضی اتفاق افتاده، امنیت آن توسط روش‌های رمزنگاری تامین شده، تمامی تراکنش‌های مالی در این سیستم با استفاده از فناوری بلاک چین ذخیره خواهد شد، برنامه چاپ و عرضه آن از قبل مشخص شده و قابل تغییر نیست و همچنین هیچ کشوری نمی‌تواند آن را تحت کنترل خود دربیاورد.

اگر بخواهیم تعریفی فنی‌تر برای مفهوم بیت کوین ارائه بدهیم، باید بگوییم بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده همتا به همتا است که به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود و تمام سابقه آن به صورت زنجیره‌وار، بر روی دفتر کلی به نام بلاک چین ذخیره می‌شود. مهم‌ترین و برجسته‌ترین ویژگی‌های بیت کوین این موارد هستند: بیت کوین قابل سانسور نیست، امکان بیش از یک بار خرج کردن آن وجود ندارد و تراکنش‌های آن در هر زمان و هر مکانی قابل انجام هستند.

معرفی بیت کوین به جهان، قابلیت‌های زیادی را به همراه داشت و مهم‌ترین آنها، استفاده از آن به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش و همچنین خرید و فروش کالاهای مختلف است. قبل از اینکه به ویژگی‌های مهم و بنیادی بیت کوین بپردازیم، باید بدانیم که بیت کوین چیست و چطور موفق شده به رمزارز برتر بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شود. اگر سوالاتی مانند نحوه کارکرد بیت کوین، نحوه خرید و فروش بیت کوین، روش‌های استخراج بیت کوین، تاریخچه قیمت بیت کوین، روش‌های کسب درآمد از بیت کوین و… ذهن شما را به خود مشغول کرده، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید؛ چرا که قصد داریم به تمام این سوالات پاسخ دهیم و نکات زیاد دیگری را نیز در اختیار شما قرار دهیم.

چرا انسان پول را خلق کرد؟

پول فیات چیست

بیت کوین یک پول دیجیتال است؛ پس برای شناخت بهتر آن، بهتر است کمی در مورد مفهوم پول و دلیل بوجود آمدن آن در سیر تکاملی بشر صحبت کنیم. مطمئنا هدف ما بررسی دقیق و جزء به جزء داستان پول نیست، بلکه مختصری از تاریخچه‌ی آن را باهم مرور خواهیم کرد.

از زمانی که انسان زندگی اجتماعی خود را آغاز کرد به تدریج مشاهده کرد که برای تامین نیازهای خود (نیازهای اساسی و نیازهای غیر اصیل که برایش بوجود آمد) به تعامل با سایر افراد احتیاج دارد. مبادله کالا به کالا یا معاملات پایاپای که در آن فردی محصول یا خدمت خود را در ازای دریافت محصول یا خدمت فرد دیگر، ارائه می‌داد اولین شکل انتقال ارزش برای ما بوده است. در این سیستم، ارزش هر کالا یا خدمت، در مقایسه با کالا یا خدمت دیگری اندازه‌گیری می‌شد. مثلا، ۲ کیلو گندم = ۱۰ کیلو نمک ارزش گذاری می‌شد. همانطور که مشخص است، چنین سیستمی نمی‌تواند پایدار باشد و محدودیت‌ها و مشکلات بسیاری دارد.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم پول سنتی این مقاله را مطالعه کنید: پول فیات چیست و چه تفاوتی با ارزهای دیجیتال دارد؟

فقدان یک ابزار واحد برای سنجش ارزش کالا و خدمات، دشوار بودن یافتن طرفین معامله (در چنین سیستمی طرفین مبادله به ندرت فردی را پیدا می‌کنند که دقیقا کالای مورد نظر آن‌ها را بخواهد) و اتلاف وقت و انرژی از جمله مشکلات این سیستم بود. لذا بشر به فکر ایجاد یک “ابزار واسطه برای انتقال ارزش” افتاد.

مفهوم پول در تاریخ زندگی ما انسان‌ها شکل و شمایل متفاوتی داشته است. در دوره‌ای یک کالای خاص، به عنوان پول یا ابزار تعیین‌کننده ارزش کالاها انتخاب شد. گزینش آن کالا نیز به نوع و فراوانی آن در همان منطقه جغرافیایی بستگی داشت. مثلا در منطقه‌ای نمک به عنوان تعیین‌کننده ارزش دیگر کالاها انتخاب می‌شد. هر چند این اتفاق برخی از مشکلات اساسی معاملات کالا به کالا را حل کرده بود اما همچنان نواقص جدی داشت. غیرقابل تقسیم بودن این کالای واسطه مانع از انجام معاملات خرد و کوچک بود، نگهداری همین کالای واسطه و جلوگیری از فاسد شدن آن نیز خود مشکل بزرگی بود.

تغییر شکل پول

به تدریج انسان به این نتیجه رسید که باید کالایی را به عنوان ابزار انتقال ارزش انتخاب کند که نگهداری و جابه‌جایی آن آسان بوده و به راحتی فاسد نشود. استفاده از صدف دریایی یکی از اولین گونه‌های طبیعی پول بود. در این عصر، بشر سعی داشت تا از المان‌هایی که در طبیعت مشاهده می‌کند به عنوان پول استفاده کند. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از صدف تقریبا به بیش از ۳,۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. یکسان بودن اندازه صدف‌ها، کوچک بودن آن برای حمل آسان و دوام و عدم فاسد شدن از جمله دلایل این انتخاب طبیعی بود.

سپس انسان از سکه‌های فلزی به عنوان پول استفاده کرد. این سکه‌ها عموما از جنس فلزاتی کمیاب و ارزشمند مثل طلا و نقره انتخاب می‌شدند. اینجا زمان حکمرانی امپراطوری‌های بزرگ در جهان است. هر امپراطوری، از سکه خاص خود استفاده می‌کرد که نشان آن حکومت بر روی سکه‌هایش حک شده بود. براساس اطلاعات موجود، ۲,۵۰۰ سال پیش در منطقه‌ای که اکنون بخشی از ترکیه است، اولین نوع سکه‌های فلزی که ترکیبی از جنس طلا و نقره بودند مورد استفاده قرار گرفت.

سکه‌های فلزی بسیاری از مسائل گونه‌های اخیر پول را مرتفع کرد. اما با این وجود مشکلات دیگری داشت. حمل این سکه‌ها کار بسیار دشواری بود. پس از آن خزانه‌هایی ایجاد شد تا افراد با ذخیره سکه‌های طلا یا نقره خود در آن، اعتبارنامه دریافت می‌کردند و به جای استفاده از خود سکه، از اعتبارنامه که نشان دهنده مقدار سکه موجود در خزانه بود را مورد استفاده قرار دادند. این مدل را شاید بتوان اولین استفاده از پول کاغذی در تاریخ نامید. به تدریج حکومت‌ها و دولت‌های قدرتمند کنترل این خزانه و انتشار این اسناد کاغذی را در دست گرفتند. پول کاغذی که امروزه همه ما از آن استفاده می‌کنیم، گونه تکامل یافته همین ایده اولیه است.

در نتیجه به جایی رسیدیم که وظیفه انتشار پول به دست دولت‌ها افتاد. این اتفاق مبادله کالا و خدمات در میان انسان‌ها را بسیار آسان کرد. دولت‌ها برای انتشار این پول‌های از کاغذهای خاص و دستورالعمل‌های امنیتی خاصی استفاده می‌کردند تا امکان جعل آن را کاهش دهند. مردم نیز به سبب اعتمادی که به دولت‌ها داشتند، به راحتی آن را به عنوان ابزاری مطمئن و قابل اعتماد برای انتقال ارزش استفاده کردند. اما این پول یک مشکل اساسی داشت: عرضه‌ی پول در انحصار دولت بود و این باعث متمرکز شدن آن شد. سوال اینجاست که کنترل پول توسط یک نهاد متمرکز چه ایرادی دارد؟ دولت‌ها هر زمان که اراده کنند می‌توانند بدون وقفه پول چاپ کرده که نتیجه‌ی آن در بیشتر مواقع تولید تورم و کاهش قدرت خرید مردم است. حالا دوران آن فرا رسیده تا با ورود انسان به عصر دیجیتال، پول دیجیتالی که توسط دولت‌ها کنترل نمی‌شوند نیز بوجود آید؛ و اینجا زمانی است که بیت کوین وارد زندگی ما شد.

تاریخچه بیت کوین؛ اولین پول الکترونیکی غیرمتمرکز

تاریخچه بیت کوین

در روز ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ مصادف با ۱۰ آبان ماه ۱۳۸۷  مقاله‌ای با عنوان “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” به معنی ” بیت کوین: یک سیستم پول الکترونیکی فرد به فرد” منتشر شد. در بخش نویسنده‌ی این مقاله  نام : Satoshi Nakamoto نوشته شده بود. همچنان کسی نمی‌داند که این نام، اسم یک نفر بوده یا گروهی از دانشمندان چنین نامی را برای خود انتخاب کرده‌اند. ساتوشی ناکاموتو هیچ‌گاه هویت خود را فاش نکرد تا برای همیشه به عنوان راز در تاریخ باقی بماند. این مقاله تنها ۹ صفحه داشت؛ اما دقت علمی مقاله آنچنان بالا بود که بسیاری از پژوهشگران حوزه‌ی اقتصاد، رمزنگاری و ریاضیات و کامپیوتر را به ایده‌ی مطرح شده در این مقاله جذب کرد. ایده‌ی اصلی این مقاله، ارائه‌ی یک سیستم پرداخت مالی الکترونیکی به صورت فرد به فرد بود. فرد به فرد بودن این سیستم به این معنی‌ است که افراد بتوانند برای مبادلات مالی خود از پولی استفاده کنند که هیچ نهاد واسط مانند دولت‌ها و بانک مرکزی در آن دخالتی نداشته باشند و بدون وجود واسطه ابزاری برای انتقال ارزش ایجاد کنند. پس می‌توان گفت که بیت کوین، رقیبی برای بانک‌ها است.

دوبار خرج کردن؛ مسئله‌ی مورد توجه ساتوشی ناکاموتو

اما اگر مردم از سیستم بانکی برای مبادلات مالی خود استفاده می‌کنند به دلیل اعتماد آن‌ها به دولت‌هاست. در واقع اگر مردم نمی‌توانند مبادلات خود را به صورت فرد به فرد انجام دهند به این دلیل است که نمی‌توانند به هم اعتماد کنند. دلیل نیاز ما به حضور موجودیت سومی به نام دولت‌ها و بانک‌های مرکزی، ایجاد اعتماد بین مردم است. اگر چنین نهادی حذف شود و سیستم پرداخت فرد به فرد شود چه عاملی اعتماد را بین طرفین مبادله فراهم کند؟ خالق یا خالقان این پول مجازی، استفاده از امضای دیجیتال که با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری ایجاد خواهد شد را عامل ایجاد اعتماد میان طرفین معرفی کردند (در ادامه در این مورد به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد).

اما مسئله اصلی چیز دیگری است. چه راهکاری تضمین می‌کند که فردی ۱ واحد از این پول دیجیتال را به صورت همزمان به دو نفر ارسال نکرده و اصطلاحا دو بار خرج کردن یا  Double-spending در این سیستم مالی رخ نخواهد داد؟ در سیستم بانکی از آنجا که تمام اطلاعات حساب افراد در بانک ذخیره شده، دوبار خرج کردن هیچ‌گاه رخ نخواهد داد. چون تمام اطلاعات در یک محل ذخیره شده و یک نهاد آن را کنترل می‌کند. اگر چنین نهادی حذف شود، چگونه جلوی دوبار خرج شدن دارایی گرفته می‌شود؟ ساتوشی ناکاموتو برای این مشکل، با استفاده از توابع رمزنگاری، هش تراکنش‌ها را ایجاد کرده و آن‌ها را با استفاده از فناوری بلاک چین در بلاک‌هایی ذخیره می‌کند. برای تغییر این تراکنش‌ها بایستی توان محاسباتی استفاده شده در زمان هش کردن این تراکنش‌ها، مجددا مورد استفاده قرار گیرد. لذا امنیت شبکه به این صورت تامین خواهد شد. تراکنش‌ها به صورت زنجیروار در زنجیره بلوکی بیت کوین ذخیره خواهد شد و تغییر در آن‌ها به این راحتی صورت نخواهد گرفت. در مورد ساختار بیت کوین در بخش بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

۵۰ بیت کوین متعلق به ساتوشی ناکاموتو نیست

یکی از جنجالی‌ترین مباحث از ابتدای معرفی بیت کوین تاکنون، هویت خالق یا خالقان این سیستم مالی جدید است. واقعا ساتوشی ناکاموتو که بود؟ چرا این فرد یا گروه هیچ‌گاه هویت خود را فاش نکردند؟ Satoshi Nakamoto نام مستعاری است که فرد یا افرادی که بیت کوین را به‌وجود آورده‌اند برای خود انتخاب کرده‌اند. ساتوشی ناکاموتو کار بر روی کدهای شبکه بلاک چین بیت کوین را از سال ۲۰۰۷ آغاز کرد. در ۱۸ آگوست سال ۲۰۰۸ یا ۲۸ مرداد ۱۳۸۷ او یک وبسایت به نشانی www.Bitcoin.org را خریداری کرد و در نهایت در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ یا ۱۰ آبان ۱۳۸۷ مقاله بیت کوین را منتشر کرد. او در هیچ یک از فعالیت‌های خود اطلاعاتی از خود منتشر نکرده بود و کسی از هویت واقعی او خبر نداشت.

اولین پیام ساتوشی چه بود؟

تقریبا تمام اطلاعات ما از خالق بیت کوین به پست‌هایی که او در آن سال‌ها در فروم Bitcointalk منتشر کرده بازمی‌گردد. ساتوشی ناکاموتو در تاریخ ۱۱ فوریه ۲۰۰۹ یا ۲۳ بهمن ۱۳۸۷ اولین پیام خود را در فروم http://p2pfoundation.ning.com/ منتشر کرد. او در این پست خود که با عنوان  Bitcoin open source implementation of P۲P currency ایجاد شده بود از ایده خود مبنی بر توسعه یک سیستم پرداخت مالی فرد به فرد الکترونیکی به نام Bitcoin رونمایی کرد. این اولین باری بود که کلمه Bitcoin در میان عامه مردم توسط خود ساتوشی استفاده شد. متن کامل اولین پست ساتوشی ناکاموتو.

ساتوشی پس از انتشار این پست، دو پست دیگر به فواصل زمانی چند روز منتشر کرد و سپس برای مدت ۹ ماه هیچ خبری از او در این فروم نبود. البته او فعالیت خود را بر روی شبکه بیت کوین ادامه داد و به کمک سایر توسعه‌دهندگان به دنبال اجرای کامل شبکه بیت کوین بود.

شبکه بیت کوین کی آغاز به کار کرد؟

نهمین روز از ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ میلادی (۲۰ دی ماه ۱۳۸۷) روز بسیار مهمی برای شبکه بیت کوین است. ساتوشی در این روز اولین نسخه نرم افزار بیت کوین Version ۰.۱ منتشر شد و نخستین بلاک یا genesis block شبکه بلاک چین بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد. در این بلاک تنها یک تراکنش انجام شد و اولین پاداش استخراج بیت کوین که در آن زمان ۵۰ واحد رمز ارز BTC بود، تولید شد. با توجه به قیمت امروز بیت کوین اولین پاداش استخراج تقریبا ۱,۷۰۰,۰۰۰ دلار ارزش دارد. این مقدار همچنان در این کیف پول ذخیره شده و از آن دوران هنوز جابه جا نشده است.

این بلاک نکته بسیار جالب دیگری نیز دارد. ساتوشی در زمان استخراج این بلاک، پیامی را نیز در آن ثبت کرد تا برای همیشه در شبکه بلاکچین Bitcoin باقی بماند:

The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks

این پیام به خبری که روزنامه تایمز ۶ روز قبل از تولید نخستین بلاک در شبکه بلاکچین Bitcoin منتشر کرده، اشاره دارد. آلیستر دالین، صدراعظم خزانه داری نماینده ولیعهد انگلستان در پارلمان این کشور است که برای دومین بار تصمیم به تزریق پول برای رفع بحران مالی سال ۲۰۰۸ گرفت. ساتوشی با اشاره به چنین تصمیم‌هایی، سیستم اقتصادی فعلی دنیا را به چالش کشید و ناکارآمدی آن را نشان داد. سیستمی که به راحتی می‌توان پول چاپ کرد و با تولید تورم، مردم را روز به روز فقیرتر کرد.

آخرین پیام ساتوشی چه بود؟

Satoshi nakamoto سرانجام در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۰ (۲۱ آذر ۱۳۸۹) آخرین پیام خود را در فروم Bitcointalk منتشر کرد و تا به امروز هیچ پیامی از او در این فروم و در هیچ جا منتشر نشده است.

آخرین نوشته ساتوشی به پیام More Work to Do مشهور است. او در این پیام برخی پیشنهادهای خود را برای ارتقای بیت کوین مطرح کرده است. در مجموع از اولین پیام تا آخرین پیام، خالق بیت کوین ۶۶۹ روز در این فروم فعالیت داشت و پرسش‌های متنوعی را پاسخ داده است. اگر به مطالعه تمام پست‌های خالق بزرگترین ارز دیجیتال جهان علاقه دارید، به این صفحه مراجعه کنید. ساتوشی ناکاموتو از سال ۲۰۱۰ به مشارکت خود بر روی بیت کوین پایان داد و در ایمیلی به یکی از توسعه‌دهندگان بیت کوین بیان کرد که قصد دارد بر روی کارهای دیگری تمرکز کند.

حواشی پیرامون Satoshi nakamoto

از آنجا که ساتوشی ناکاموتو تصمیم گرفته تا هویت خود را برای همیشه پنهان کند، حواشی و افسانه‌ها و داستان‌های عجیب و غریبی پیرامون این دانشمند خلاق وجود دارد. در این بخش به برخی از مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

ساتوشی ناکاموتو چند بیت کوین دارد؟

یکی از مهمترین حواشی پیرامون خالق بیت کوین، میزان بیت کوین های او است. بررسی کیف پول‌هایی که در روزهای اول بلاک های شبکه بلاک چین Bitcoin را استخراج کرده و پاداش ماین آن را بدست آورده نشان می‌دهد که ساتوشی تقریبا ۹۸۰ هزار واحد بیت کوین دارد. با توجه به اینکه تعداد کل رمز ارزهای BTC به ۲۱ میلیون واحد محدود شده، تقریبا ۴ درصد از کل بیتکوین های موجود در اختیار خالق این ارز دیجیتال است. با توجه به قیمت لحظه ای بیت کوین ثروت بنیانگذار بیت کوین ۳۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

مدعیان دروغین ساتوشی ناکاموتو

از زمانی که ساتوشی ناکاموتو جامعه بیت کوین را ترک کرده حدودا ۱۱ سال می‌گذرد و در این سال‌ها افراد بسیار ادعا کرده‌اند که Satoshi Nakamoto واقعی آن‌ها هستند. همچنین برخی از افراد، خالق یا خالقان بیت کوین را وابسته به برخی نهادهای قدرت در جهان دانسته‌اند. که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

Dorian Nakamoto

دورین ناکاموتو تقریبا اولین گزینه احتمالی برای شخصیت واقعی ساتوشی ناکاموتو بود. شاید شباهت اسمی این دو یکی از دلایل قوت گرفتن این شایعه بود. اما دورین در مصاحبه‌ای اعلام کرد که او اصلا با بیت کوین آشنایی نداشته و اطلاعی از این ارز دیجیتال ندارد. این شایعه به طور رسمی اولین بار توسط مجله Newsweek مطرح شد. در اثر انتشار این شایعه، زندگی شخصی دورین ناکاموتو تحت تاثیر قرار گرفت. او به راستی ساتوشی ناکاموتوی واقعی نبود. آندرس آنتونوپولوس که ما در میهن بلاکچین نیز ویدیوهای آموزشی او را تحت عنوان هر هفته با آنتونی منتشر می‌کنیم، یکی از متخصصین و مبلغین اولیه بیت کوین، از جامعه بیت کوین تقاضا کرد تا برای دلجویی از دورین ناکاموتو، به او رمز ارز BTC اهدا کنند. طی این اقدام در سال ۲۰۱۴ حدودا ۱۰۲ ارز دیجیتال بیت کوین برای دلجویی از دورین ناکاموتو جمع شد. و او در این مصاحبه از جامعه بیت کوین برای این اقدام تشکر کرد و به این طریق به یکی از طرفداران بیت کوین تبدیل شد.

کریگ رایت؛ جنجالی‌ترین مدعی

Craig Wright یکی از توسعه‌دهندگان مطرح بیت کوین و اهل استرالیا است که بعدها فورک بیت کوین اس وی را رهبری کرد یکی از جنجالی‌ترین افرادی بود که ادعا کرد او ساتوشی ناکاموتوی واقعی است. او این ادعای خود را در سال ۲۰۱۵ مطرح کرد. این ادعا توسط افراد سرشناس این حوزه رد شد تا آنجا که ویتالیک بوترین، خالق و بنیانگذار شبکه بلاک چین اتریوم، نیز کریگ رایت را کلاهبردار خطاب کرد. او برای اثبات ادعای خود گفت که کلید خصوصی کیف پول‌های ساتوشی ناکاموتو را در اختیار دارد. او کافی است برای اثبات این ادعای بزرگ خود، از این کیف پول یک تراکنش ارسال کند که تا کنون چنین کاری را انجام نداده است.

نیک سابو

Nick Szabo که یک مهندس علوم کامپیوتر و فردی شناخته شده در حوزه ارزهای دیجیتال است. او مفهوم قرارداد هوشمند را در سال ۱۹۹۶ مطرح کرد و از این جهت یکی از پیشگامان این حوزه به شمار می‌آید. او یکی از قوی‌ترین گزینه‌های احتمالی برای ساتوشی ناکاموتو بودن است. او در سال ۲۰۰۸ و پیش از معرفی بیت کوین، یک ارز دیجیتال به نام Bit Gold را معرفی کرد. بیت گولد ساختاری بسیار شبیه به بیت کوین فعلی داشت اما به اندازه bitcoin معماری قوی و ایمنی نداشت. این ادعا توسط خود نیک سابو مطرح نشد و توسط او بارها رد شده است. اما او یکی از محتمل‌ترین گزینه‌ها برای ساتوشی ناکاموتو افسانه‌ای است.

پشتوانه بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست

یکی از نکات مهم مربوط به ارزهای فیات (همان ریال، دلار، یورو و…) پشتوانه‌ای است که آنها دارند. این پشتوانه توسط دولت هر کشور تعیین می‌شود و می‌تواند مواردی مانند طلا، نفت، گاز، اوراق مالی و… باشد. در واقع می‌توان گفت پشتوانه ارز رایج هر کشور، قدرت اقتصادی آن کشور است. حالا به سراغ بیت کوین می‌رویم. همانطور که گفته شد، بیت کوین نه توسط دولتی به وجود آمده و نه توسط کشوری کنترل می‌شود. پس پشتوانه بیت کوین چه چیزی است؟ چه چیزی به بیت کوین اعتبار می‌دهد؟ چه چیزی بیت کوین را ارزشمند کرده است؟ همانطور که می‌دانید بیت کوین نوعی پول دیجیتال است که وجود فیزیکی ندارد و تمام ماهیت آن را کدهایش تشکیل می‌دهند. بنابراین چیزی که اولین رمزارز معتبر دنیا را ارزشمند می‌کند، استقبال مردم از تکنولوژی آن، به رسمیت شناختن آن و استفاده از آن برای اهداف مختلف است. برای درک بهتر این مطلب مثالی می‌زنیم:

فرض کنید تمامی مردم جهان عدس را به عنوان یک واحد پول بپذیرند و به عنوان مثال برای خریدهایشان عدس مبادله کنند. با این منوال عدس ارزشمند می‌شود در حالی که دولت‌ها عدس را توزیع و کنترل نمی‌کنند و عدس پشتوانه‌ای ندارد. شاید خود عدس به خودی خود ارزش چندانی نداشته باشد؛ اما بنا بر دلایلی، مردم آن را به عنوان یک نوع پول پذیرفته‌اند و در معاملاتشان از آن استفاده می‌کنند و حتی ممکن است برخی به این امید که عدس شایع‌تر و ارزشمندتر می‌شود، به منظور سرمایه‌گذاری برای آینده عدس نگهداری کنند.

البته مسلم است که داستان بیت کوین و عدس تفاوت بسیار زیادی دارد و دلایلی که باعث پذیرش بیت کوین توسط مردم شده‌اند، دلایل بسیار محکم و مهمی هستند.

آیا دولت‌ها مخالف بیت کوین هستند؟

حالا که متوجه شدید بیت کوین چیست ، چه پشتوانه‌ای دارد و چه کسی آن را ساخته است، احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که اگر بیت کوین ساختار اقتصادی فعلی را به چالش کشیده،  آیا بیت کوین قانونی است و دولت‌ها تا چه اندازه بر روی این ارز دیجیتال محبوب کنترل دارند. جالب است بدانید قانون‌گذاری بیت کوین و به طور کلی بازار ارزهای دیجیتال، یکی از جنجالی‌ترین مسائلی است که این حوزه با آن دست و پنجه نرم کرده است. قانون‌گذاران کشورهای مختلف رویکردهای متفاوتی نسبت به این حوزه داشته‌اند و هر کدام، قوانین خاص خود را برای فعالیت‌های مربوط به این حوزه وضع کرده‌اند. بعضی دولت‌ها نیز ترجیح داده‌اند فعلا به قانون‌گذاری این حوزه ورود نکنند؛ یعنی خرید و فروش بیت کوین در بعضی کشورها هنوز تحت هیچ قانون خاصی نیست.

به طور کلی، باید بدانید که دولت‌ها بازار بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را کنترل نمی‌کنند. بر خلاف دیگر بازارهای مالی مانند بازار بورس اوراق بهادار که تاثیر مستقیمی از تصمیم‌های دولت می‌گیرد، بازار ارزهای دیجیتال کاملا مستقل از دولت عمل می‌کند. عدم قانون‌گذاری مشخص برای بیت کوین، نشان‌دهنده غیرقانونی بودن آن نیست. بعضی کشورها به طور رسمی و مشخص خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین را قانونی اعلام کرده‌اند و بعضی دیگر، مبادله رمزارزها را غیرقانونی اعلام کرده‌اند.

البته این نکته واضح است که با توجه به ماهیت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، دولت‌ها امکان دسترسی به تراکنش‌های بیت کوین و بلوکه کردن آنها را ندارند. از آنجایی که اولین پول مجازی ماهیت غیرمتمرکز دارد و توسط هیچ سازمان یا فردی کنترل نمی‌شود، دولت‌ها امکان بلوکه کردن یا متوقف کردن تراکنش‌های آن را ندارند. البته نباید این نکته را فراموش کرد که اگر کشوری خرید و فروش رمزارزها را غیرقانونی اعلام کند، می‌تواند با اقداماتی مانند ردیابی IP تراکنش‌ها، به افراد دسترسی پیدا کند و برای آنها جریمه‌هایی تعیین کند. درواقع، دولت‌ها تنها می‌توانند به شرکت‌ها و صرافی‌های متمرکز که در آن کشورها مشغول به فعالیت هستند قانون‌گذاری اعمال کنند و حساب افراد را از طریق صرافی‌ها رصد کنند.

آیا دولت‌ها بزرگترین تهدید برای بیت کوین هستند؟

قانون گذاری بیت کوین

بیت کوین سیستم پرداخت مالی جدیدی در دنیا ایجاد کرده که در آن افراد می‌توانند مبادلات مالی خود را بدون نیاز به سیستم‌های بانکی و موسسات مالی وابسته به دولت‌ها انجام دهند. این ویژگی خطر بزرگی برای دولت‌هاست و می‌توان گفت بزرگترین تهدید برای شبکه بیت کوین بانک‌ها و دولت‌ها به عنوان مراکز ثروت و قدرت در دنیای کنونی هستند. مطمئنا دولت‌ها نمی‌خواهند چنین سیستمی در دنیا همه‌گیر شود.

بیت کوین در کنترل هیچ نهاد و موجودیت متمرکزی نیست و ساختار آن به گونه‌ای طراحی شده که چنین امکانی برای آن وجود ندارد. این نکته یکی دیگر از نگرانی‌های دولت‌ها است. شاید برای اولین بار در دنیا این اتفاق افتاده که سیستم پرداخت مالی در کنترل هیچ کشور و دولتی نیست و مدیریت آن میان عامه مردم توزیع شده است. این موارد، به هیچ عنوان باب میل کشورها و قدرت‌ها نیست.

نگرانی دیگر استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری برای فرار مالیات، پولشویی، استفاده در فعالیت‌های غیرقانونی مثل توزیع مواد مخدر، اسلحه، قاچاق انسان و … است. افراد برای انجام تراکنش از طریق شبکه بلاک چین bitcoin نیازی به احراز هویت نداشته و اطلاعات هویتی افراد در این سیستم پرداخت کاملا پنهان است. این سیستم، ابزار مناسبی برای انجام کارهای خلاف قانون است. البته این موضوع، باعث نگرانی جامعه بیت کوین نیز بوده و طرفداران تکنولوژی بیت کوین نیز با این کارها موافق نیستند.

در نتیجه می‌توان دولت‌ها را بزرگترین رقیب و دشمن بیت کوین معرفی کرد. تا کنون بسیاری از کشورها از جمله چین و گاهی آمریکا، مخالفت خود با رشد این حوزه را با تصمیم‌های گوناگون نشان داده‌اند. به هر حال بیت کوین آمده تا مدیریت سیستم مالی مردم را به خود مردم واگذار کند و طبیعتا این اتفاق برای دولت‌ها خوشایند نیست.

بلاک چین بیت کوین چیست؟

در این بخش به سراغ مباحث فنی در مورد بیت کوین و شبکه بلاک چین آن می‌رویم. بلاک چین چیست؟ و بیت کوین چگونه از آن استفاده می‌کند؟

بلاکچین، ابزاری برای ذخیره اطلاعات به صورت به‌ هم پیوسته و زنجیره‌وار است. این اطلاعات در دفتر کل (Ledger) آن شبکه ذخیره می‌شود. این دفتر کل یا Ledger عمومی بوده و تمام افراد به طور یکسان به آن دسترسی دارند. کل شبکه بیت کوین از چنین فناوری استفاده کرده و به این فناوری وابسته است. تمام تراکنش‌هایی که در شبکه بیت کوین تایید می‌شوند، در بلاک چین بیت کوین ذخیره می‌شوند. تراکنش‌ها با زمانبندی مشخصی و به صورت زنجیره‌ای در بلاک چین ذخیره می‌شوند تا از این طریق امنیت آنها تامین شود. از این رو برای تغییر در هر تراکنش، باید زنجیره تراکنش‌های متصل به آن که در بلاک چین بیت کوین ذخیره شده را تغییر داد. این شبکه توسط بازیگرانی که به آنها نود (Node) یا گره گفته می‌شود، کنترل می‌شود.  هر Full Node (نود اصلی شبکه که اختیار تمام دارد) در شبکه بیت کوین، به طور مستقل لجر بیتکوین را ذخیره می‌کند. زمانی که چند نود مستقل یک نسخه واحد از بلاک چین را ذخیره کنند، اعتماد به اطلاعات ذخیره شده در این شبکه افزایش می‌یابد. بلاکچین به فارسی زنجیره بلوکی ترجمه می‌شود که در آن هر بلوک حاوی اطلاعاتی است که به بلوک قبلی متصل می‌شود. به این شکل زنجیره‌ی طولانی از بلاک‌ها تولید می‌شود.

جالب است بدانید بلاک چین به عنوان بزرگ‌ترین اختراع بشر بعد از اینترنت شناخته می‌شود و با این وجود، این تکنولوژی عظیم و جذاب، دیده شدن خود را مدیون بیت کوین است؛ چرا که تکنولوژی بلاک چین برای اولین بار، در وایت پیپر بیت کوین و توسط ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. از آنجایی که بیت کوین یک دارایی با ارزش است و ماهیت آن به گونه‌ای است که توسط تمام افراد حاضر در شبکه اداره می‌شود، باید محلی برای ذخیره کردن تمام تراکنش‌ها داشته باشد. اگر قرار نباشد پای بانکی برای ذخیره کردن بیت کوین وجود داشته باشد، تراکنش‌های آن باید در محلی امن و مطمئن ذخیره شوند. ساتوشی ناکاموتو برای ذخیره کردن تراکنش‌های بیت کوین، فناوری بلاک چین را معرفی کرد.

بلاک چین بیت کوین چطور کار می‌کند؟

بلاک چین شبکه‌ای غیرمتمرکز است که تاریخچه تمام تراکنش‌ها را در خود ذخیره می‌کند. بلاکچین تشکیل شده از دو کلمه بلاک (block) و چین یا زنجیره (chain) است. بلاکچین به زبان ساده یعنی محل ذخیره اطلاعات؛ این اطلاعات یا تاریخچه تمام تراکنش‌ها، به شکل زنجیره‌وار در بلاک‌ها ذخیره می‌شود و به همین دلیل است که به آن بلاکچین می‌گوییم. بلاک چین بیت کوین غیرمتمرکز است؛ یک نسخه از آن در اختیار تمام افرادی که در شبکه فعالیت دارند قرار دارد و یک فرد خاص کنترل و مدیریت شبکه را در دست ندارد. انجام هر تراکنش بیت کوین در شبکه، نیاز به تایید اعضای شبکه دارد و تا زمانی که تراکنش مورد نظر تایید اعضای شبکه را نگرفته، انجام نمی‌شود.

اجازه بدهید با مثالی ساده، نحوه عملکرد بلاک چین بیت کوین را توضیح بدهیم:

اگر آلیس بخواهد یک بیت کوین برای باب ارسال کند، نمی‌تواند این کار را بدون اطلاع بقیه اعضای شبکه بیت کوین انجام بدهد. اعلامیه تراکنش او برای دیگران هم ارسال می‌شود؛ اگر اطلاعات او صحیح باشد، اعضای شبکه تایید می‌کنند که این تراکنش انجام شود و سابقه ارسال یک بیت کوین از سمت آلیس برای باب، روی شبکه ذخیره می‌شود. حالا، از آنجایی که همه اعضا یک نسخه یکسان از بلاک چین دارند، اطلاعات این تراکنش برای همه آنها ارسال می‌شود و همگی در جریان این تراکنش هستند. بنابراین، امکان سانسور، تغییر سابقه تراکنش‌ها و دست بردن در آنها وجود ندارد.

در واقع، اگر شخصی بخواهد تراکنشی در شبکه بیت کوین داشته باشد، درخواست تراکنش را ارسال می‌کند، اعضای شبکه با بررسی سابقه متوجه می‌شوند که او موجودی کافی برای انجام این تراکنش را دارد یا نه، و در نهایت تراکنش او را معتبر یا غیر معتبر در نظر می‌گیرند. اگر تراکنشی معتبر باشد، منتظر تایید اعضای شبکه می‌ماند.

الگوریتم اجماع چیست؟

اینجا زمانی است که باید در مورد اجماع یا Consensus در شبکه‌های بلاک چین صحبت کنیم. اجماع زمانی رخ می‌دهد که چندین نود شبکه، یک نسخه واحد و مشابه از لجر آن شبکه را در اختیار دارند. اما سوال این‌جاست که چرا باید در شبکه بلاک چین به چنین اجماعی رسید؟ برای اینکه ما به عنوان کاربر، به اطلاعات ذخیره شده در شبکه اعتماد کنیم تا از آن استفاده کنیم. ما زمانی حاضریم مبادلات مالی خود را با استفاده از ارز دیجیتال بیتکوین انجام دهیم، که بدانیم فرد مقابل واقعا بیت کوین دارد و ما در آینده می‌توانیم آن بیتکوین را به فرد دیگری بفروشیم. این اتفاق با استفاده از اجماع در شبکه رخ خواهد داد. بیت کوین برای اجرای سازوکار اجماع در شبکه، قوانینی را تنظیم کرده که در ادامه آنها را می‌خوانیم. به تصویر زیر توجه کنید:

روش کار بلاکچین بیت کوین چیست

تصویر بالا، شماتیکی ساده از بلاک چین بیت کوین است. در هر بلاک اطلاعاتی ذخیره می‌شود که می‌توان به چهار دسته کلی تقسیم کرد:

 • Block Size یا اندازه بلاک: اندازه این بلاک به بایت (Byte)
 • Block Header یا هدر بلاک یا سرتیتر بلاک: که خود ۶ اطلاعات دیگر را به ما می‌دهد.
 •  Transaction Counter یا شمارنده تراکنش‌ها: که تعداد تراکنش‌های ذخیره شده در این بلاک را نشان می‌دهد.
 • Transactions یا تراکنش‌ها: که تراکنش‌های ذخیره شده در این بلاک را نشان می‌دهد.

Block Header بیت کوین چیست؟

در شبکه بلاکچین، هر بلوک با استفاده از هش Header Block آن بلاک شناخته می‌شود. در هدر بلاک شش داده ذخیره می‌شود. لازم به ذکر است که هدر هر بلاک ۸۰ بایت از حجم ۱ مگابایتی شبکه بیت کوین را اشغال می‌کند. در هر هدر بلاک شبکه بیت کوین اطلاعات زیر ذخیره می‌شود:

 • نسخه بیت کوین: ورژن یا Version بیت کوین به نسخه نرم‌افزار بیت کوینی اشاره دارد که ماینر از آن استفاده کرده است. این بخش ۴ بایت حجم دارد.
 • Previous block hash: هدر بلاک قبلی با استفاده از تابع رمزنگاری بیت کوین هش شده (به فرم رمزنگاری درآمده) و در بلاک بعدی ذخیره می‌شود. این بخش ۳۲ بایت حجم دارد.
 • Merkle Root: ساتوشی برای تامین امنیت تراکنش‌ها از یک ساختار درختی برای هش کردن تراکنش‌ها استفاده کرده است. این ساختار درختی را Merkle Tree می‌گوییم. در این ساختار هر دو تراکنش باهم هش می‌شوند، سپس هش این جفت تراکنش با هش جفت تراکنش دیگری هش می‌شود، این روند آنقدر ادامه می‌یابد که در انتها یک هش که حاصل هش شدن جفت تراکنش‌ها است باقی می‌ماند. به این هش نهایی مرکل روت و به فرآیند ایجاد این هش نهایی، مرکل تری می‌گوییم. این بخش ۳۲ بایت حجم دارد. تصویر زیر این مورد را نشان می‌دهد:
merkle tree بیت کوین چیست
 • Timestamp: به زمان ایجاد این بلوک به صورت تقریبی اشاره دارد. مبدا محاسبه این زمان ساعت ۰۰:۰۰ روز اول ژانویه سال ۱۹۷۰ بوده و به صورت ثانیه بیان می‌شود. مثلا تایم بلاکی ۱۳۸۸۱۸۵۹۱۴ است. این بخش نیز ۴ بایت حجم دارد.
 • Difficulty Target یا سختی هدف : این مورد به سختی هدف که شبکه برای ایجاد بلاک‌ها در نظر گرفته اشاره دارد. در شبکه بیت کوین با توجه به تعداد ماینرها و قدرت پردازشی شبکه، سختی به عنوان ابزاری برای اندازه‌گیری توان پردازشی مورد نیاز برای استخراج یک بلاک استفاده می‌شود. سختی هدف در شبکه بیت کوین هر ۲۰۱۶ بلاک با توجه به توان پردازشی کل نودهای شبکه، باز تنظیم می‌شود.
 • Nonce: نانس یک عدد اتفاقی است که در استخراج یک بلاک مدنظر قرار می‌گیرد. این مفهوم را در بخش ماینینگ بیت کوین این مقاله توضیح خواهیم داد. این عدد نیز ۴ بایت حجم دارد.

برای استخراج هر بلاک جدید، هدر بلاک قبلی هش شده و در بلاک جدید درج خواهد شد. به این شکل زنجیره‌ای از بلوک‌های به هم پیوسته ایجاد خواهد شد که تغییر در هر یک از آنها، قابل تشخیص است. حالا وقت آن رسیده تا فرآیند انجام تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین را بیاموزیم.

تراکنش بیت کوین چطور انجام می‌شود و چه ویژگی‌هایی دارد؟

کارمزد تراکنش های بیت کوین

تراکنش‌هایی که روی شبکه ارسال شده و معتبر شناخته شده‌اند وارد محلی به نام ممپول (Mempool) می‌شوند و منتظر می‌مانند تا توسط ماینر به بلاک اضافه شوند. ممپول در واقع نوعی اتاق انتظار برای تراکنش‌های تاییدنشده است. این تراکنش‌ها در ممپول باقی می‌مانند تا تعداد آنها به حد نصاب برای قرارگیری در یک بلاک از بلاک چین برسد. وقتی تعداد تراکنش‌ها به حد نصاب رسید (براساس حجم یا اندازه آنها)، ظرفیت یک بلاک تکمیل شده، آن بلاک توسط اعضای شبکه تایید شده و به بلاک چین اضافه می‌شود. طی این فرآیند، کوین‌های جدیدی تولید شده و به تعداد کوین‌های در گردش شبکه اضافه می‌شوند. در اینجاست که پای مفهومی به نام استخراج یا ماینینگ بیت کوین به میان می‌آید.

تمام تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین ذخیره می‌شود و همه می‌توانند یک نسخه از آن را داشته باشند و شاهد تمام تراکنش‌ها باشند. این موضوع باعث ایجاد دو مزیت بزرگ برای Bitcoin می‌شود. اما این دو مزیت بزرگ برای بیت کوین چیست:

شفافیت: که از انجام تخلفاتی که به روش‌های معمول در پشت پرده انجام می‌شود جلوگیری می‌کند.

امنیت: چرا که اگر کسی بخواهد در شبکه دستکاری کند افراد دیگر که آنها هم نسخه اصلی شبکه Bitcoin را دارا هستند متوجه این موضوع می‌شوند و عملا چنین کاری غیرممکن خواهد بود.

UTXO در تراکنش‌های بیت کوین چیست؟

کیف پول یک رابط میان ما و شبکه بلاکچین بیت کوین است. هیچ بیت کوینی در کیف پول  ذخیره نمی‌شود. همه چیز روی خود شبکه بلاکچین بیتکوین اتفاق می‌افتد. در واقع بیت کوین از کیف پول یک نفر به کیف پول فرد دیگر منتقل نمی‌شود، بلکه بیت کوین‌ها از یک تراکنش به تراکنش دیگری انتقال پیدا می‌کند. هر تراکنش حداقل یک Input (ورودی تراکنش) و حداقل یک Output (خروجی تراکنش) دارد. زمانی که آلیس به باب مقدار ۰.۱ بیت کوین را انتقال می‌دهد، Output این تراکنش ۰.۱ خواهد بود. در وهله اول این خروجی تراکنش، یک خروجی خرج نشده یا Unspent Transaction Outputs است که به اختصار به آن UTXO گفته می‌شود. تا زمانی که باب این ۰.۱ را خرج نکرده، این مقدار به صورت UTXO باقی خواهد ماند. در شبکه بیت کوین، تراکنشی اعتبار دارد که در بخش ورودی یا Input آن از UTXO استفاده شود.

آیا تراکنش‌های بیت کوین ناشناس هستند؟

به طور خلاصه می‌توان گفت که تراکنش‌های بیت کوین نیمه‌ناشناس هستند. یعنی به طور کامل ناشناس نیستند و امکان ردیابی آنها وجود دارد. از آنجایی که اطلاعات هر تراکنش بیت کوین بر روی بلاک چین ثبت می‌شود، امکان شناسایی تراکنش‌ها وجود دارد. اطلاعاتی از قبیل آدرس کیف پول عمومی در بلاکچین ثبت می شود و همین مورد برای ردیابی یک تراکنش کافی است. در صورتی که برای ارسال یک تراکنش از اینترنت شخصی استفاده کنید و برای دریافت این اینترنت اطلاعات هویتی خود را در اختیار شرکتی قرار داده باشید، امکان دسترسی به اطلاعات هویتی شما نیز وجود خواهد داشت.

اگر می‌خواهید تراکنش ناشناس در شبکه بیت کوین داشته باشید، این مقاله به شما کمک می‌کند: آیا تراکنش های بیت کوین ناشناس است؟ با این روش ها تراکنش ناشناس بیت کوین داشته باشید!

دلیل اینکه تراکنش‌های بیت کوین را نیمه‌ناشناس می‌نامند، این است که اطلاعات هویتی شما جایی در بلاک چین بیت کوین وجود ندارد و ثبت نمی‌شود، اما با استفاده از این تراکنش‌ها، می‌توان به اطلاعات شما دست پیدا کرد.

استخراج بیت کوین چیست؟

ماینر های بیت کوین استخراج بیت کوین

به قسمت جذاب بیت کوین رسیدیم. بخشی که محلی برای کسب درآمد از این پول دیجیتال است. همانطور که گفتیم، برای اینکه یک تراکنش در شبکه بیت کوین انجام شود، باید مورد تایید اعضای شبکه قرار بگیرد. این کار برای جلوگیری از مسائلی مانند تقلب و دوبار خرج کردن دارایی‌های شبکه انجام می‌شود. افرادی در شبکه به طور داوطلبانه تصمیم می‌گیرند مسئولیت تایید کردن تراکنش‌ها را بر عهده بگیرند و در ازای انجام این کار، پاداش دریافت می‌کنند. پاداش این افراد به صورت بیت کوین است؛ یعنی هر فردی که تراکنش‌ها را تایید می‌کند و به شبکه سرویس می‌دهد، پاداش خود را به صورت بیت کوین دریافت می‌کند. فرآیند تکمیل کردن ظرفیت یک بلاک جدید و اضافه کردن آن به بلاک چین، استخراج نام دارد. استخراج بیت کوین باعث ساخته شدن کوین‌های جدید و اضافه شدن آنها به کوین‌های در حال گردش در شبکه می‌شود.

از آنجایی که بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است، تایید تراکنش‌های آن که به صورت توابع پیچیده ریاضی هستند و نیاز به قدرت پردازشی بالایی دارد. به همین خاطر، افرادی که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند یا همان ماینرها، باید از دستگاه‌های مخصوصی به نام ماینر استفاده کنند و به این طریق، تراکنش‌ها را تایید کرده و پاداش خود را دریافت کنند.

برای مطالعه جزئیات بیشتر درباره استخراج بیت کوین، این مقاله را ببینید: آموزش استخراج بیت کوین و روش های کسب درآمد از آن

به افرادی که به شبکه بیت کوین سرویس می‌دهند و تراکنش‌ها را تایید می‌کنند، استخراج کننده یا ماینر گفته می‌شود. بیت‌ کوین‌‌هایی که استخراج‌کننده‌ها از سیستم پاداش می‌گیرند، در حقیقت به عنوان بیت کوین‌های جدید تولید می‌شوند و توسط ماینرها به بازار تزریق می شود؛ به همین دلیل عمل به دست آوردن Bitcoin توسط انجام محاسبات برای تایید تراکنش‌های شبکه، استخراج نامیده می‌شود. ممکن است با خود بگویید دلیل انتخاب نام استخراج برای این فرآیند در بیت کوین چیست ؟ با شنیدن استخراج شاید اولین چیزی که به ذهنتان برسد استخراج طلا و فلزات با ارزش در معدن است و قطعا می‌دانید که کار بسیار سختی است؛ به طوری که عده‌ای در معدن سخت کار می‌کنند و طلا و فلزات ارزشمند را استخراج می‌کنند. از آنجا که تایید تراکنش‌های Bitcoin به دلیل رمزنگاری‌های موجود کار آسانی نیست و به کامپیوترهای بسیار قوی به همراه توان پردازشی بالا نیاز است، به همین جهت نام استخراج را برای این امر برگزیدند.

پاداش استخراج بیت کوین به ازای هر بلاک، در ابتدا و در سال ۲۰۰۹، ۵۰ بیت کوین بوده است. این تعداد هر چهار سال یک بار (به طور دقیق، بعد از استخراج هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک) و طی پدیده‌ای به نام هاوینگ (Halving)‌ نصف می‌شود. چهارمین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰ رخ داد و پاداش استخراج بیت کوین در حال حاضر یعنی در سال ۲۰۲۰، ۶.۲۵ بیت کوین است.

حالا اگر کسی از شما بپرسد بیت کوین چطور استخراج می‌شود، می‌توانید مختصر و مفید توضیحی درباره استخراج بیت کوین ارائه بدهید.

انواع روش‌های ماینینگ بیت کوین

به صورت کلی به دو شکل می‌توان عمل ماینینگ یا استخراج بیت کوین را انجام داد. استخراج انفرادی و استخراج گروهی.

ماینینگ انفرادی یا Solo Mining به حالتی گفته می‌شود که شما به تنهایی عمل ماینینگ را انجام دهید. برای این کار باید دستگاه ماینینگ یا دستگاه‌های ماینر خود را خریداری کرده و با ایجاد یک نود در شبکه، به شبکه بلاکچین بیت کوین متصل شده و استخراج آن را انجام دهید. با توجه به توان پردازشی فعلی شبکه بیت کوین، این کار صرفه اقتصادی کمی دارد و عموما مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

استخراج گروهی یا Pooled Mining زمانی است که افراد مختلف توان پردازشی ماینرهای خود را جمع کرده و در قالب یک نود در شبکه فعالیت کنند. این کار احتمال موفقیت استخراج بلاک در شبکه را افزایش خواهد داد. در این روش، پاداش میان تمام افراد توزیع می‌شود.

تعداد کل بیت کوین‌ها چقدر است؟

تعداد کل بیت کوین‌هایی که امکان استخراج شدن و اضافه شدن به شبکه دارند، ۲۱.۰۰۰.۰۰۰ عدد است. ساتوشی ناکاموتو در طراحی بیت کوین و مقاله‌ای که منتشر کرد، تعداد محدودی را برای بیت کوین در نظر گرفت که این تعداد ۲۱ میلیون است. در نهایت ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت که تا به حال چیزی حدود ۱۸.۷ میلیون بیت کوین استخراج شده است. تخمین زده شده که در سال ۲۱۴۰ تعداد بیت کوین‌ها به ۲۱ میلیون می‌رسد و پس از آن دیگر بیت کوینی به وجود نمی‌آید.

در اقتصاد، ارزش هر چیزی بر اساس میزان کمیابی آن است. قطعا زمانی که دیگر بیت کوینی به وجود نیاید و تعداد آن به ۲۱ میلیون محدود شود، می‌توان انتظار داشت که قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد (حداقل بیشتر از ارزشی که در حال حاضر دارد). البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که تا به امروز (خرداد ۱۴۰۰)، تعداد ۴ میلیون بیت کوین گم شده است و ممکن است این تعداد بیشتر هم شود و در این صورت تعداد بیت کوین های موجود بسیار کمتر از ۲۱ میلیون واحد خواهد بود.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین چیست

Halving یا هاوینگ ( تلفظ صحیح آن هَوینگ) که برخی با اشتباه به آن هالوینگ نیز می‌گویند، به نصف شدن پاداش استخراج در شبکه بلاکچین بیت کوین گفته می‌شود. در واقع ساتوشی ناکاموتو برای عرضه بیت کوین برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده‌ای را در نظر گرفته که بر خلاف ارزهای فیات، قابل تغییر نیست. او تعداد کل بیتکوین ها را ۲۱ میلیون واحد رمز ارز BTC تعریف کرده است. این ۲۱ میلیون واحد، در زمان استخراج هر بلاک در شبکه، تولید و عرضه می‌شود. در واقع ماینری که موفق شود یک بلاک را در شبکه بیت کوین تولید کند، در ازای انجام این کار ارز دیجیتال Bitcoin پاداش می‌گیرد. ساتوشی ناکاموتو در بخش اقتصادی بیت کوین، ایده بسیار جالبی برای عرضه این ارز دیجیتال طراحی کرده است. پس از تولید ۲۱۰,۰۰۰ بلوک در شبکه، پاداش نصف خواهد شد. به این شکل، به مرور عرضه بیت کوین کم و کمتر خواهد شد و سرانجام زمانی که تمام ۲۱ میلیون کوین بیتکوین تولید شد، عرضه آن برای همیشه به پایان خواهد رسید. در ادامه شش هاوینگ بیت کوین را مشاهده می‌کنید:

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین چطور تعیین می‌شود؟

رالی صعودی قیمت بیت کوین

نحوه تعیین قیمت بیت کوین یکی از سوالات مهمی است که همیشه در ذهن کاربران حوزه ارزهای دیجیتال وجود دارد. به طور کلی، میزان عرضه و تقاضای موجود در بازار، قیمت لحظه ای بیت کوین را تعیین می‌کند. اما عوامل دیگری نیز هستند که روی قیمت اولین رمزارز بازار تاثیر می‌گذارند. عواملی مثل ممنوعیت خرید و فروش بیت کوین در یک کشور، هک شدن یک صرافی، همه‌گیر شدن یک بیماری مانند کرونا، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، خرید مقدار زیادی بیت کوین توسط یک شرکت معروف مانند  PayPal، وجود نهنگ هایی که تعداد زیادی بیت کوین دارند و… همه از عواملی هستند که می‌توانند روی کاهش و یا افزایش قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند.

البته باید این نکته را به یاد داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال هنوز بازار نوپایی است و به طور کلی عده کمی در سراسر جهان در حال فعالیت هستند و به طور کلی، ارزش این بازار در مقایسه با دیگر بازارهای مالی، بسیار کم است. تمام این نکات باعث می‌شود نواسانات بازار رمزارزها زیاد باشد و شاهد افزایش و کاهش قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال باشیم.

از آنجا که قیمت رمز ارز BTC در بازار براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود برای اینکه بدانیم الان قیمت بیت کوین چقدر است باید از کجا قیمت را ببینیم؟ این نکته را در نظر داشته باشید که نه تنها بیت کوین بلکه قیمت تمام ارزهای دیجیتال، عدد مشخصی نیست و در هر صرافی، به یک قیمت معامله می‌شود. البته این تفاوت قیمت آنقدر زیاد نیست. برای مشاهده قیمت می‌توان به صفحه قیمت بیت کوین میهن بلاکچین مراجعه کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت بیت کوین در ایران نیز می‌توانید از صفحه مقایسه قیمت‌های میهن بلاکچین استفاده کنید.

چه عواملی بر قیمت بیت کوین تاثیر دارد؟

قیمت بیت کوین به دلیل ماهیت جدید و نو آن نوسانات قیمتی بسیار زیادی دارد. به همین دلیل بسیاری از فعالان بازارهای مالی، بیت کوین را یک دارایی وحشی و با نوسانات عجیب و غریب معرفی می‌کنند. عوامل زیادی بر قیمت بیت کوین تاثیرگذار است که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین چیست؟

همانطور که در بالا اشاره شد، در رخداد هاوینگ، پاداش استخراج و در نتیجه عرضه بیت کوین نصف می‌شود. این اتفاق تاثیر مستقیمی بر رابطه عرضه و تقاضا بیت کوین در بازار دارد. تصویر زیر، نمودار قیمت بیت کوین از ابتدا تا به امروز است. هر هاوینگ در این نمودار مشخص شده و همچنین عملکرد قیمت بیت کوین در هر دوره نشان داده شده است. تصویر گویای همه چیز است.

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

همانطور که در تصویر بالا مشخص است، قیمت بیت کوین پس از هر هاوینگ، افزایش یافته اما به تدریج این تاثیر در گذشته بیشتر بوده است. دلیل آن نیز مشخص است؛ تا به امروز حدودا ۱۸ میلیون کوین بیت کوین استخراج شده و تنها ۳ میلیون از آن باقی مانده است. این را با هاوینگ اول مقایسه کنید که در آن تنها ۱۰ میلیون بیت کوین استخراج شده بود. نصف شدن عرضه در آن زمان، تاثیر بیشتری بر بازار داشت اما اکنون می‌توان گفت به دلیل آنکه تقریبا اکثر بیت کوین ها استخراج شده، تاثیر نصف شدن عرضه بیت کوین های جدید، کمتر است.

واکنش دولت‌ها به بیت کوین

یکی دیگر از عوامل نوسانات شدید قیمت بیت کوین، بی مهری دولت‌ها به این ارز دیجیتال است. تقریبا هر زمان کشوری بیت کوین را ممنوع اعلام کرده و یا یک سیاستمدار نظر منفی نسبت به بیت کوین ارائه داده، قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال به آن واکنش نشان داده است. یکی از شاخص‌ترین اتفاقات از این دست، ممنوعیت بیت کوین توسط دولت چین در سال ۲۰۱۳ بود. تصویر زیر مربوط به واکنش قیمت بیت کوین نسبت به خبر ممنوعیت بیت کوین توسط کشور چین را نشان می‌دهد:

تاثیر دولت ها بر قیمت بیت کوین

بیت کوین در سال ۲۰۱۳ با زحمت فراوان روند صعودی خود را آغاز کرده بود و در یک رالی صعودی بسیار قدرتمند، قیمت آن از ۱۲ دلار در ابتدای سال ۲۰۱۳ به بالای ۱۱۰۰ دلار در انتهای همان سال رسید. اما به محض انتشار خبر ممنوعیت اولین ارز دیجیتال توسط چین، قیمت بیت کوین بیش از ۸۵ درصد ریزش کرد و در روز انتشار خبر قیمت آن از ۱۱۷۷ دلار به ۴۵۰ دلار رسید و این ریزش در هفته‌های بعد تا ۱۶۵ دلار ادامه یافت. اما بیت کوین توانست پس از مدتی، این ریزش را جبران کرده و مجددا رشد قیمتی خود را ادامه داد.

چگونه بیت کوین بخریم یا بفروشیم؟

برای خرید و فروش بیت کوین، چند راه پیش رو دارید که تفاوتی با روش خرید و فروش دیگر رمزارزها ندارند.

 • خرید بیت کوین از صرافی‌های رمزارز
 • خرید بیت کوین از فروشگاه‌های رمزارز
 • خرید بیت کوین از افراد مورد اعتماد

برای خریداری بیت کوین از صرافی‌های ارز دیجیتال، لازم است که با مبانی ترید در بازار رمزارزها آشنا باشید و با رعایت تمام اصول لازم، خرید و یا فروش خود را انجام بدهید. به طور کلی ترید بیت کوین و دیگر رمزارزها کار بسیار پر ریسکی است و توصیه می‌کنیم با دانش و آگاهی کامل، اقدام به این کار کنید. برای اینکار توصیه می‌کنیم از صفحه مقایسه قیمت صرافی‌های میهن بلاکچین استفاده کنید. در این صفحه می‌توانید بهترین قیمت خرید و فروش بیت کوین در ایران را بین صرافی‌های معتبر ایرانی مقایسه کرده و بهترین قیمت را انتخاب کنید.

خریدن بیت کوین از فروشگاه‌ها روال ساده‌تری دارد و تنها کافی است مقدار ارزی که می‌خواهید وارد کنید و خرید خود را مطابق با قیمت لحظه‌ای بیت کوین انجام دهید. البته این روش در سال‌های اخیر بسیار کمتر از قبل مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی بسیاری در ایران حضور دارند که می‌توان به راحتی از آن‌ها رمز ارز مورد نظر خود را خریداری کرد. قیمت بیت کوین خود دارای نوسان است و زمانی که بخواهیم از صرافی ایرانی بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را خرید کنیم، قیمت ریالی بیت کوین را باید مدنظر قرار دهیم.  برای تبدیل قیمت بیت کوین به تومان از ماشین حساب ارز دیجیتال میهن بلاکچین استفاده کنید.

برای خرید از افراد مورد اعتماد نیز، لازم است فردی که قصد معامله با او را دارید، واقعا مورد اطمینان شما باشد و کوین‌ها و مبلغ مورد نظر را به کیف پول و یا حساب شما منتقل کند.

کیف پول بیت کوین چیست؟

انتخاب بهترین کیف پول بیت کوین

برای نگهداری اسکناس هایتان از کیف پول استفاده می کنید اما چه راهکاری برای نگهداری بیت کوین وجود دارد؟ بیت کوین هم کیف پول مخصوص به خود را دارد؛ اما از آنجا که بیت کوین یک ارز دیجیتال است، بنابراین کیف پول آن نیز دیجیتالی است.

کیف پول‌های بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال محلی دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی است که برای درک بهتر این دو، کارت‌های بانکی را مثال می‌زنیم. کلید عمومی مانند کد ۱۶ رقمی روی کارت و کلید خصوصی مانند رمز دوم و رمز کارتتان است. پس می‌توان نتیجه گرفت که باید در حفظ و مراقبت از کلید خصوصی‌تان تلاش کنید که مبادا کسی از آن مطلع شود، زیرا داشتن کلید خصوصی به معنی داشتن بیت کوین‌های شماست.

حال نوبت پاسخ به این سوال می‌رسد که چطور می‌توان کیف پول بیت کوین ساخت؟

به طور کلی، دو نوع کیف پول بیت کوین وجود دارد:

کیف پولی که صرافی‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند و در آنها، کلید خصوصی شما در اختیار صاحب صرافی است. به طور کلی صرافی‌ها محل مناسبی برای نگهداری ارزهای دیجیتال نیستند. ما در مقاله زیر به صورت مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم و برای مطالعه بیشتر شما را به این مقاله ارجاع خواهیم داد.

فرم دوم کیف پول شخصی که در بعضی از آنها، کلید خصوصی در اختیار شما است و در بعضی دیگر، کلید خصوصی در اختیار یک شخص ثالث

کیف پول‌های شخصی بیت کوین را می‌توان در این دسته‌ها قرار داد: کیف پول موبایل مانند  Samourai، کیف پول دسکتاپ مانند  Electrum، کیف پول وب مانند blockchain.com، کیف پول سخت افزاری مانند Ledger و کیف پول کاغذی مانند bitcoinpaperwallet .

برای آشنایی با بهترین کیف پول های بیت کوین، این مقاله را ببینید: بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟ معرفی انواع کیف پول‌های بیت کوین

همچنین جهت آموزش کیف پول ها می‌توانید این آموزش ها را به طور کامل در یوتوب میهن بلاکچین مشاهده کنید.

شاید جالب باشد بدانید که ساز و کار محاسبه در کیف پول بیت کوین چیست و تعداد بیت کوین‌های داخل کیف پولتان چگونه محاسبه می‌شود؟

سرویس دهنده‌های شبکه، کلید عمومی کیف پول شما را دریافت می‌کنند و با مرور تراکنش‌های موجود در شبکه بررسی می‌کنند که از ابتدا تاکنون چه میزان Bitcoin به کیف پول شما منتقل و چه تعداد از آن خارج شده است و در نهایت، با محاسبه این عمل، تعداد بیت کوین‌های فعلی موجود در کیف پولتان را به شما نشان می‌دهند.

آپدیت‌ها و هاردفورک‌های بیت کوین

فورک های بیت کوین

از آنجا که شبکه بلاکچین بیتکوین یک شبکه متن باز و غیرمتمرکز است، مواقعی که بخشی از نودهای شبکه با بروزرسانی یا تغییر در پروتکل بیت کوین موافقت نکنند، این شبکه دو شاخه شده و دو زنجیره بلوکی مستقل از هم پدیدار خواهد شد. به این اتفاق، هاردفورک یا Hard fork می‌گویند. البته این تغییر در پروتکل شبکه در مواقعی باعث بوجود آمدن شکاف در شبکه و ایجاد دو زنجیره بلوکی نخواهد شد که به آن Soft Fork می‌گویند. در تاریخ شبکه بلاک چین بیت کوین بروزرسانی‌هایی صورت گرفته که هاردفورکی در این شبکه رخ داده است. در بخش زیر مهمترین آنها را اشاره خواهیم کرد:

Bitcoin XT : بیت کوین اکس تی اولین هاردفورک در این شبکه بود که در سال ۲۰۱۴ رخ داد. این هارد فورک توسط مایک هرن (Mike Hearn) یکی از توسعه‌دهندگان مطرح بیت کوین صورت گرفت. در این هاردفورک اندازه بلاک بیت کوین ۸ برابر شد و سرعت انجام تراکنش در شبکه بیت کوین به عدد ۲۴ تراکنش در ثانیه رسید. این شبکه در ابتدا با ۱۰۰۰ نود کار خود را آغاز کرد اما به تدریج تعداد آنها کاهش یافت و سرانجام پروژه با شکست همراه شد.

Bitcoin Classic: پس از شکست پروژه بیت کوین اکس تی، بسیاری از توسعه‌دهندگان اعتقاد داشتند که ایده افزایش سایز بلاک بیت کوین، ایده خوبی است. آنها در سال ۲۰۱۶ هاردفورک دیگری را در شبکه ایجاد کرده و نام شبکه جدید را بیتکوین کلاسیک گذاشتند. سایز بلاک های بیت کوین در این شبکه به ۲ مگابایت افزایش یافت. این شبکه نیز کار خود را با ۲۰۰۰ نود آغاز کرد و در ابتدا مورد توجه قرار گرفت. هرچند این شبکه همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد اما تعداد کاربران آن بسیار کاهش یافته است.

سگویت یا Segwit:  سگویت بیت کوین منجر به شکاف در شبکه نشد و از این رو می‌توان آن را سافت فورک در شبکه بیت کوین در نظر گرفت. ایده این سافت فورک توسط Pieter Wuille در سال ۲۰۱۵ مطرح شد  و در سال ۲۰۱۷ برخی از نودهای شبکه بیت کوین آن را تایید کرده  و مورد استفاده قرار دادند.

بیت کوین کش: مهمترین هاردفورک در شبکه بیت کوین در سال ۲۰۱۷ رخ داد. بیت کوین کش حاصل این هارد فورک بزرگ و موفق در شبکه بیت کوین بود. در این هاردفورک سایز بلاک شبکه بیت کوین به  ۸ مگابایت افزایش یافت. همچنین نودهای شبکه بیت کوین کش، بروزرسانی سگویت را نیز رد کرد و در این شبکه ویژگی سگویت مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

آینده بیت کوین چگونه خواهد بود؟

دنیای مدرن و دیجیتال امروزی در تلاش برای انتخاب و تولید بهترین روش برای مسائل حیاتی بشر است. اکنون که می‌دانیم بیت کوین چیست ، می‌توانیم بگوییم که Bitcoin و سایر ارزهای دیجیتال با باز کردن دریچه‌ای جدید به دنیای تکنولوژی و فناوری‌های مالی یا فین‌تک، تحولی عظیم و انقلابی محسوب می‌شوند.

در دنیایی که تکنولوژی حرف اول را می‌زند، وجود ارزهای دیجیتالی نیز تبدیل به نیاز جامعه می‌شوند. همانطور که امروزه کمتر از پول نقد استفاده می‌شود و اکثرا برای پرداخت‌ها از کارت‌های بانکی استفاده می‌کنند، می‌توان متوجه شد که دنیا به سمت دیجیتالی شدن گام برمی‌دارد و بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در این زمینه نقش بزرگی را ایفا می‌کنند.

بنابراین سرمایه‌گذاری بلند مدت روی Bitcoin و در کل ارزهای دیجیتال، می‌تواند گزینه مناسبی باشد. البته استراتژی‌های مختلفی مانند سرمایه‌گذاری بلندمدت و کوتاه‌مدت وجود دارند که می‌توانید با بررسی آنها متوجه شوید کدام استراتژی مطلوب شما برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین است. البته باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که بازار ارزهای دیجیتال بسیار پر نوسان است و برای ورود در این بازار و خرید و فروش بیت کوین ابتدا باید دانش کافی در زمینه تکنولوژی، بازار و عملکرد آن داشته باشید.

چه چیزی بیت کوین را تهدید می‌کند؟

دولت بیت کوین ارز دیجیتال ماینینگ تراکنش قانون گذاری

در این بخش به سراغ تهدیدهای بیت کوین و به مرور نظر افرادی که اعتقاد دارند بیت کوین نابود خواهد شد، می‌پردازیم. برای رمز ارز بیت کوین تهدیدهای فراوانی وجود دارد، شاید بتوان گفت در راس آن دولت‌ها هستند. طبیعتا بیت کوین و ایجاد سیستم پرداخت مالی غیرمتمرکز برای دولت‌هایی که ثروت و قدرت را در انحصار خود درآورده‌اند، مطلوب نیست. اما تا به امروز دولت‌ها با وجود سنگ‌اندازی‌های پیاپی، موفق به شکست این تکنولوژی جدید نشده‌اند. اما ماندگاری بیت کوین نیز امری قطعی نیست.

حمله ۵۱ درصدی بیت کوین را نابود خواهد کرد؟

حمله ۵۱ درصدی یا ۵۱% Attack یکی از تهدیدهای همیشگی برای شبکه‌های بلاکچین و همینطور بیت کوین است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که گروهی از نودهای شبکه، بیش از ۵۰ درصد از توان محاسباتی شبکه بیت کوین را در اختیار گرفته و از آن به منظور ایجاد تغییر در شبکه سواستفاده کند. با توجه به رشد قابل توجه هش ریت شبکه بیت کوین، هزینه انجام چنین حمله‌ای بین ۵ تا ۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود. بسیاری اعتقاد دارند که فردی حاضر نیست برای حمله به بیت کوین چنین هزینه‌ی بالایی را متحمل شود. زیرا پس از وقوع چنین حمله‌ای حتما شاهد ریزش قیمت بیت کوین خواهیم بود و در نتیجه این کار فاقد توجیه اقتصادی خواهد بود.

کامپیوتر کوانتومی تهدید برای بیت کوین است؟

سرعت پردازش در کامپیوترهای کوانتومی بسیار بالاتر از کامپیوترهای فعلی است. الگوریتم‌های رمزنگاری فعلی جهان، بر مبنای سرعت پردازش کامپیوترهای فعلی، تقریبا غیرقابل هک بوده و امنیت بالایی دارد. اما اگر دستگاه‌های جدید با سرعت پردازش بالاتر ارائه شوند، آیا باز هم این الگوریتم‌های رمزنگاری قابل اعتماد خواهند بود؟ پاسخ منفی است. پس از ورود کامپیوترهای کوانتومی، الگوریتم‌های رمزنگاری فعلی دیگر امنیت نداشته و به راحتی می‌توان از روی کلید عمومی، کلید خصوصی رمز ارزها را بدست آورد. البته الگوریتم‌های آنتی‌کوانتوم نیز وجود دارد. اینجا جنگ میان دو تکنولوژی بوده و تمام آن درون حوزه علم رخ خواهد داد. از این جهت نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه اتفاقی خواهد افتاد. قطعا ورود کامپیوترهای کوانتومی امنیت بیت کوین را به خطر می‌اندازد، اما قبل از بیت کوین تقریبا می‌توان گفت تمام حوزه‌ها از جمله بانکداری نیز دیگر امنیت نداشته و هک شدن آنها به راحتی صورت می‌گیرد. در واقع این کامپیوتر امنیت الگوریتم‌های رمزنگاری را تهدید خواهد کرد و این الگوریتم‌ها صرفا در بیت کوین و ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار نگرفته و در بسیاری از حوزه‌ها استفاده می‌شوند. پس در نتیجه می‌توان آن را تهدیدی برای همه جوانب زندگی بشر دانست.

چند سوال رایج درباره بیت کوین (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین

در حال حاضر بیت کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال است و همچنان با اختلاف، رتبه اول جدول رمزارزها از لحاظ ارزش بازار را به خود اختصاص داده است. درضمن، بیت کوین شناخته‌شده‌ترین رمزارز نیز است ولی با این وجود، ممکن است هنوز سوالاتی درباره این رمزارز ذهن شما را درگیر کرده باشد. در ادامه قصد داریم به تعدادی سوال رایج درباره بیت کوین پاسخ بدهیم:

 • آیا قیمت بیت کوین روی قیمت بقیه رمزارزها تاثیر می‌گذارد؟

بیت کوین نمی‌تواند قیمتی خاصی را برای ارزهای دیجیتال تعیین کند. قیمت هر ارز دیجیتال بر اساس موارد بسیاری از قبیل مقدار کوین‌های موجود در بازار، توسعه‌های آن پروژه و … تعیین می‌شود. اما بیت کوین تاثیر به‌سزایی در بازار ارزهای دیجیتال دارد و رشد یا کاهش قیمت بیت کوین می‌تواند تاثیر زیادی بر روی قیمت ارزهای دیجیتال دیگر بگذارد و باعث رشد و یا ریزش قیمت آنها شود.

 • آیا بیت کوین رایگان وجود دارد؟

مسلما خیر. از آنجایی که ارزش بیت کوین مدام در حال افزایش است و هر روز کاربردهای جدیدی برای آن تعریف می‌شود و همچنین، شرکت‌های مطرح سراسر دنیا روی آن سرمایه گذاری می‌کنند، دلیلی وجود ندارد کسی بیت کوین با ارزش خود را به طور رایگان در اختیار شما قرار دهد. بنابراین، هر جا حرف از بیت کوین رایگان شد، بدانید کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است!

 • چطور با بیت کوین پولدار شویم؟

برای کسب درآمد با استفاده از بیت کوین، راه‌هایی مانند استخراج بیت کوین، ترید بیت کوین، آربیتراژ بیت کوین و… پیش روی شما وجود دارد. اما اگر کسی با وعده «اگر در این پروژه فعالیت کنی بیت کوین رایگان می‌گیری و بیت کوین پولدارت می‌کنه» به سراغ شما آمد، به حرف او اعتماد نکنید. چرا که این روزها پروژه‌های کلاهبرداری بسیاری با وعده پولدار شدن با بیت کوین، از عدم آگاهی افراد تازه‌وارد این حوزه سوءاستفاده می‌کنند و آنها را فریب می‌دهند.

 • بیت کوین از کجا میاد؟

بیت کوین طی فرآیند ماینینگ یا استخراج و با حل شدن معادلات پیچیده ریاضی توسط ماینرها به دست می‌آید. ماینرها با داشتن انگیزه دریافت پاداش استخراج (که با بیت کوین پرداخت می‌شود)، تراکنش‌ها را تایید می‌کنند و بیت کوین‌های جدید را به دیگر کوین‌های در گردش شبکه اضافه می‌کنند. هیچ دولت، شخص یا سازمانی بیت کوین را تولید نمی کند و بر آن کنترل ندارد.

 • پس از استخراج همه بیت کوین ها چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از آنکه تمام ۲۱ میلیون واحد بیت کوین به عنوان پاداش استخراج توزیع شود، دیگر هیچ بیت کوین جدیدی تولید نخواهد شد. درآمد ماینرهای بیت کوین در آن زمان تنها از کارمزد تراکنش‌ها خواهد بود. بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده که پس از عرضه ۲۱ میلیون کوین آن، هیچ راهی برای تولید بیشتر وجود ندارد.

جمع بندی

شما در این مقاله با جزئیات کامل آموختید که بیت کوین چیست و چطور کار می‌کند. بیت کوین برای رسیدن به جایگاهی که امروز دارد، چالش‌های متعددی را پشت سر گذاشته و قطعا برای رسیدن به هدفی که دارد، یعنی پول دیجیتال غیرمتمرکز، هنوز راهی بسیار طولانی در پیش دارد. در حال حاضر و با سرمایه‌گذاری شرکت‌های مطرحی مانند MicroStrategy و PayPal روی بیت کوین، می‌توان امید زیادی به آینده این رمزارز برتر داشت و امیدوار بود بیت کوین موفق به متحول کردن سیستم‌های مالی جهان شود.

نظر شما درباره بیت کوین چیست؟ آیا این رمزارز می‌تواند تغییرات چشمگیری در سیستم‌های مالی ایجاد کند؟ فراموش نکنید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

38 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا