متوسط ترید و تحلیل تکنیکال

چطور بیت کوین خرید و فروش کنیم؟ آموزش معامله بیت کوین

این روزها بسیاری از افراد به دنبال سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین هستند. عملکرد فوق‌العاده بیت کوین در سال‌های اخیر افراد بسیاری را به این بازار علاقه‌مند کرده است. اما برای خرید و فروش رمز ارز BTC حتما باید نکاتی را مدنظر قرار دهید. با آموزش نحوه خرید و فروش بیت کوین با ما همراه باشید.

اگر قصد خرید و سرمایه گذاری بر روی بیت کوین را دارید، پیش از هرگونه اقدامی باید اطلاعاتی در زمینه ساخت کیف پول، انواع کیف پول ارز دیجیتال، کلید خصوصی و یا عبارت بازیابی، آدرس کیف پول بیت کوین کسب کنید. در این مقاله این مفاهیم و همچنین نحوه خرید و فروش بیت کوین را آموزش خواهیم داد. همچنین راه های مطمئن و ایمن خرید و فروش بیت کوین در ایران را معرفی خواهیم کرد. در انتها روشی را برای یافتن بهترین قیمت خرید و فروش بیت کوین در میان صرافی های ایرانی نیز معرفی خواهیم کرد.

این مقاله در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۹ بروز رسانی شده است

آموزش خرید و فروش بیت کوین

تحلیل قیمت بیت کوین

بیت کوین هیچ نهاد مرکزی ندارد و هیچ دولت یا کشوری اداره کننده آن نیست. بنابراین مردم در تمام دنیا راه‌های تقریبا یکسانی برای خرید آن خواهند داشت. اجازه دهید تا ابتدا با روش‌های کلی خرید بیت کوین آشنا شویم و سپس راه‌های کمی خاص‌تر که در ایران می‌توان از آن استفاده کرد را به شما معرفی کنیم. لازم به ذکر است قبل از این که اقدام به خرید و فروش بیت کوین کنید، باید از بسترهایی که برای نگهداری این ارز دیجیتال طراحی شده نیز مطلع شوید. می‌توان به روش‌های مختلفی مانند استفاده از انواع کیف پول‌ها مثل دسکتاپ، موبایل، وب، کاغذی و سخت افزاری از بیت کوین خود محافظت کنید. هر کدام از این راهکارها معایب و نقاط ضعف خود را دارد. اما کیف پول و آدرس بیت کوین چیست؟

کیف پول و آدرس بیت کوین چیست؟

شما پیش از آنکه اقدام به خرید بیت کوین کنید، باید کیف پول ارز دیجیتال یا والت (Wallet) داشته باشید. همچنین در زمان خرید رمز ارز BTC باید آدرس بیت کوین خود را در اختیار داشته باشید. با یک مثال ساده این دو مفهوم را تشریح می‌کنیم.

همه ما در زندگی خود برای انجام مبادلات مالی از بانک استفاده می‌کنیم. اما آیا می‌توان بدون داشتن حساب بانکی، از بانک استفاده کرد؟ طبیعتا خیر. ما پیش از آنکه بتوانیم پول خود را در بانک ذخیره کنیم، باید حساب بانکی افتتاح کنیم. کیف پول دیجیتال، والت یا Wallet را می‌توان مشابه حساب بانکی در نظر گرفت (تفاوت‌های بسیاری بین این دو وجود دارد اما برای انتقال مفهوم از این مثال استفاده کرده‌ایم). همانطور که پیش از قرار دادن پول در بانک باید حساب بانکی افتتاح کنیم،، پیش از خرید بیت کوین نیز باید یک کیف پول بیت کوین ایجاد کنیم. اما آدرس بیت کوین چیست؟

فرض کنید می‌خواهید در سیستم بانکی، پولی را به حساب فردی دیگر انتقال دهید؛ برای این کار به چه چیزی احتیاج دارید؟ شماره حساب بانکی فرد مورد نظر. آیا بدون داشتن شماره حساب می‌توانید پول را به حساب بانکی او انتقال دهید؟ طبیعتا خیر. آدرس کیف پول بیت کوین را می‌توان مشابه شماره حساب بانکی در نظر گرفت. برای اینکه فردی بتواند مقداری بیت کوین به شما منتقل کند، باید آدرس کیف پول بیت کوین شما را داشته باشد. اما کلید خصوصی یا عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای یا Seed چیست؟

هر کدام از ما در زندگی خود از عابربانک استفاده کرده‌ایم. برای برداشت پول از عابر بانک، تنها باید رمز عبور آن را داشته باشیم. مهم نیست عابر بانک به شما تعلق دارد یا نه، هرکس رمزعبور یک کارت عابربانک را داشته باشد، می‌تواند از حساب آن پول برداشت کند. کلید خصوصی یا عبارت بازیابی ۱۲ کلمه ای یا Seed را می‌توان مشابه رمز عبور عابربانک در نظر گرفت. این عبارت بازیابی، حکم رمز عبور حساب شما را دارد و هر کس این عبارت را در اختیار داشته باشد، می‌تواند ارز دیجیتال موجود در آن کیف پول را منتقل کند. پس:

کیف پول بیت کوین = حساب بانکی | آدرس بیت کوین = شماره حساب بانکی | کلید خصوصی = رمز عبور حساب بانکی 

اگر در زمینه انتخاب کیف پول ارز دیجیتال خود مردد هستید و یا با فرآیند ساخت کیف پول آشنا نیستید، مجموعه مقالات میهن بلاکچین در زمینه کیف پول را مطالعه کنید. در ادامه آموزش نحوه خرید بیت کوین را ارائه خواهیم داد. همانطور که در بالا اشاره شد، برای خرید بیت کوین راه‌های مختلفی وجود دارد که آنها را معرفی کرده و مزایا و معایب هرکدام را اشاره خواهیم کرد. 


بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟ معرفی انواع کیف پول‌های بیت کوین


خرید بیت کوین با کارت اعتباری

خرید و فروش بیت کوین به این معنی است که شما قصد دارید پول رایج خود را (فارغ از این که در چه کشوری زندگی می‌کنید) به بیت کوین تبدیل کنید. این کار به این معنی است که شما به واسطه‌ای نیاز دارید تا واحد پولی شما را قبول کند و در ازای آن به کیف پول شما بیت کوین واریز کند.

از آنجایی که کارت‌های اعتباری در دنیا توسط چند سرویس دهنده مانند مسترکارت، ویزا کارت و پی پال ارائه می‌شود و تمام موسسات و بانک‌های جهان از همین سرویس استفاده می‌کنند، صرافی‌های جهانی که خرید و فروش بیت کوین انجام می‌دهند نیز همین کارت‌های اعتباری را پشتیبانی می‌کنند.

اما از آنجایی که به دلیل مسائل تحریم این سرویس دهندگان به بانک‌های ایران متصل نیستند، شما برای تبدیل ریال به بیت کوین، باید از صرافی‌های داخلی که ارز دیجیتال نیز ساپورت می‌کنند، استفاده کنید. البته اگر ویزا یا مسترکارت دارید، بند بعدی مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

خرید و فروش بیت کوین با پول رایج از صرافی‌های جهانی

خرید بیت کوین توسط شرکت های بزرگ

برخی از صرافی‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال، علاوه بر قابلیت تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر (برای مثال تبدیل بیت کوین به اتریوم)، که به آنها صرافی‌های کریپتو به کریپتو می‌گویند، قابلیت تبدیل پول فیات (دلار، پوند، یورو، لیر، یوان، ین، وون و…) به ارزهای دیجیتال را نیز دارند. یعنی در این صرافی‌ها با ساختن یک اکانت، پول خود را به بیت کوین و دیگر ارزها تبدیل می‌کنید.

می‌توان گفت نحوه کارکرد آنها مانند یک صرافی آنلاین است. تعداد این صرافی‌ها و واحد‌های پولی که پشتیبانی می‌کنند زیاد است؛ اما باید دقت داشته باشید اگر قصد دارید از این صرافی‌ها استفاده کنید، باید احراز هویت کنید و مشخصات خود را در این سایت‌ها ثبت کنید. اما از آنجایی که اکثر این سایت‌ها به کاربران ایرانی سرویس نمی‌دهند، این راه برای افرادی مناسب است که در خارج از کشور زندگی می‌کنند و پاسپورت غیرایرانی دارند (افرادی که از ایران مهاجرت کرده‌اند). اما آیا افرادی که در ایران هستند مستقیما نمی‌توانند از این راه استفاده کنند. اما اگر در میان دوستان و اقوام و آشنایان خود کسی را می‌شناسید که از ایران مهاجرت کرده و البته به او اعتماد کامل دارید، با اطلاعات او می‌توانید از این روش استفاده کنید.

خرید و فروش بیت کوین به صورت مستقیم

یکی دیگر از راه‌های خرید و فروش بیت کوین ، استفاده از سایت‌های همتا به همتا مانند localbitcoins است (البته این سایت اعلام کرده سرویس‌دهی به کاربران ایرانی خود را متوقف کرده است). این مدل سایت‌ها به شما اجازه می‌دهند که اگر قصد خرید و فروش بیت کوین را دارید، به صورت مستقیم به یک خریدار یا فروشنده متصل شوید. در این روش هیچ نهاد متمرکزی مانند صرافی در میان نیست و افراد به صورت مستقیم به هم وصل می‌شوند. 

شما می‌توانید با گذراندن مراحل احراز هویت در این سایت‌ها، آگهی فروش بیت کوین خود را داخل آن قرار دهید و مستقیم به خریدار متصل شوید و همچنین آگهی‌های سایر کاربران را مشاهده کنید و بهترین قیمت بیت کوین را انتخاب کرده و بیت کوین خرید کنید. نحوه پرداخت در این سایت‌ها نیز توسط شخص آگهی دهنده مشخص می‌شود. این روش در این سال‌ها کمتر از قبل مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

نحوه خرید و فروش بیت کوین در ایران

خرید تمام بیت کوین های جدید توسط کاربران پی پال PayPal

مواردی که در بالا اشاره کردیم، برای افرادی در داخل کشور زندگی می‌کنند به دلیل تحریم‌های مالی قابل استفاده نیست. در ادامه به روش‌های خرید و فروش بیت کوین در ایران اشاره خواهیم کرد.

خرید و فروش بیت کوین از گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی

در ایران علاوه بر موارد بالا، راه‌های دیگری برای خرید بیت کوین وجود دارد. وب‌سایت‌هایی برای این کار وجود دارند که شما با باز کردن حساب در آنها و انجام کارهایی مانند احراز هویت، می‌توانید بیت کوین خریداری کنید.

کانال‌های تلگرامی زیادی نیز برای این کار وجود دارند که شما می‌توانید با انجام همین روند، خرید بیت کوین خود را انجام دهید.

نکات مهمی که باید در این نوع خرید رعایت کنید:

  • حتما از طریق سایر کاربران سابقه کانال یا سایت مورد نظر را جویا شوید.
  • مدارکی که برای احراز هویت ارسال می‌کنید، حتما ذکر کنید که برای چه سایت یا کانالی ارسال می‌کنید (برای جلوگیری از سو استفاده از مدارک).

در سال‌های قبل به دلیل آنکه صرافی‌های معتبر در حوزه خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بسیار کم بودند، افرادی برای خرید بیت کوین چاره‌ای جز مراجعه به گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی نداشتند. این کار ریسک بسیار بالایی دارد. زیرا شما ناچار هستید که به فروشنده بیت کوین، اعتماد کرده و ریال خود را به حساب او واریز کنید؛ در این بین اگر این فرد بیت کوینی را به کیف پول شما واریز نکند، پیگیری قانونی بسیار دشوار بوده و دردسرهای زیادی به همراه دارد. لذا توصیه می‌شود به هیچ عنوان بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را از طریق افراد در تلگرام، دیوار، شیپور، اینستاگرام و هر پلتفرم دیگری انجام ندهید

خرید و فروش بیت کوین از صرافی‌ها

مطمئن‌ترین راه برای خرید بیت کوین، خرید این ارز دیجیتال از صرافی‌های معتبر ایرانی است. البته صرافی‌های زیادی در ایران حضور دارند که اقدام به خرید و فروش بیت کوین می‌کنند. بسیاری از این صرافی‌ها تنها محلی برای خرید یا فروش بیت کوین هستند. به اینصورت که اگر قصد خرید بیت کوین را دارید، مستقیما آن را از صرافی دریافت می‌کنید. طبیعتا قیمت خرید در این روش به دست شما نیست و قیمت را صرافی تعیین می‌کند. اما صرافی‌هایی نیز وجود دارند که علاوه بر خرید و فروش مستقیم، بازار معاملاتی ارزهای دیجیتال را ارئه می‌دهند. این صرافی‌ها بستری را فراهم کرده‌اند تا افراد سفارش خرید و فروش خود را در آن صرافی به ثبت برسانند. عملکرد این بازار معاملاتی مشابه بازار بورس است. در این روش، شما مستقیما از صرافی خرید نخواهید کرد. در این روش، قیمت خرید یا فروش بیت کوین را شما تعیین خواهید کرد.

بهترین راه خرید و فروش بیت کوین چیست؟

همانطور که در موارد بالا اشاره کردیم، خرید و فروش بیت کوین در ایران  از طریق صرافی‌های ایرانی امنیت بالاتری دارد. اگر قصد دارید بیت کوین خود را به صرافی‌ها بفروشید، تعیین کننده قیمت شما نیستید و تنها راهی که دارید این است که منصف ترین صراف را پیدا کنید و فروش بیت کوین خود را انجام دهید. اما در میان تعداد زیادی از صرافی ارزهای دیجیتال در ایران، یافتن بهترین قیمت برای خرید و فروش بیت کوین، کار دشواری است.

میهن بلاکچین محصولی کاربردی به نام مقایسه قیمت صرافی ها را در اختیار همه کاربران قرار داده که در آن قیمت ارزهای دیجیتال در میان صرافی های معتبر ایرانی باهم مقایسه می‌شود. لذا شما در لحظه می‌توانید ببینید که بهترین قیمت خرید و فروش بیت کوین در کدام صرافی است تا به راحتی معامله خود را از طریق آن انجام دهید. 

بهترین زمان خرید و فروش بیت کوین چه زمانی است؟

پاسخ به این سوال نیازمند دارا بودن دانش تحلیل بازار است. تحلیل بازار نیز در چند شاخه مختلف از جمله تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و روانشناسی بازار انجام می‌شود که با یک جمع بندی کلی، می‌توان زمان حدودی مناسب برای خرید و فروش بیت کوین را تخمین زد. اما قاعدتا مسلط بودن به تمام این فاکتورها برای همه مقدور نیست، که در این شرایط می‌توان از نظر تحلیلگران و افراد باتجربه بازار کمک گرفت.

سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلندمدت ؛ کدام بهتر است؟

تردید در قیمت بیت کوین

از زمان معرفی بیت کوین ۱۲ سال می گذرد. روند کلی بیت کوین از ابتدا تاکنون صعودی بوده و قیمت آن همواره رشد کرده است. البته در برهه هایی قیمت بیت کوین ریزش شدیدی را تجربه کرده است. اما روند بلندمدت آن همواره صعودی بوده و سود بالایی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان آورده است.

بیت کوین در بازه‌های زمانی اواخر سال ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ در بالاترین قیمت خود بوده و در بعضی سال‌ها مثل ۲۰۱۸، روند نزولی داشته است. اما تجربه در تاریخ بیت کوین ثابت کرده است کسانی که بیت کوین و ارز دیجیتال خود را بلندمدت نگه داشتند (اصطلاحا هودل کردند)، سود خوبی کسب کرده‌اند.

اما بازه‌های زمانی کوتاه مدت (یک روزه؛ هفتگی و ماهانه)، نیازمند دانش تحلیل تکنیکال و دنبال کردن اخبار لحظه‌ای است؛ برای این که بتوانید در کوتاه مدت سود کنید، باید به بازار کریپتو مسلط باشید و بتوانید تحلیل کنید. هر دو انتخاب می‌تواند برای شما سودآور باشد؛ اما با توجه به توضیحات بالا؛ میزان دانش خود در این بازار را بسنجید و سعی کنید بهترین راه سرمایه گذاری را انتخاب کنید. لازم است بدانید که برای خرید و فروش بیت کوین به صورت کوتاه مدت، اصطلاحی به نام ترید (خرید و فروش) به کار برده می‌شود.

سوالات رایج خرید و فروش بیت کوین

  • قیمت بیت کوین در صرافیهای ایرانی چطور تعیین می‌شود؟

قیمت بیت کوین در ایران به دو عامل بستگی دارد. قیمت تتر و قیمت بیت کوین در بازارهای جهانی. قیمت بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال، عامل مشخص و شفافی است. به راحتی با مراجعه به سایت کوین مارکت کپ می‌توانید قیمت بیت کوین را ملاحظه کنید. اما در مورد قیمت تتر؛ تتر خود یک ارز دیجیتال بوده که قیمت آن معادل ۱ دلار امریکاست. در ایران عموما قیمت تتر کمی بالاتر از قیمت دلار است. علاوه بر این، صرافی‌ها نیز مبلغی را به عنوان کارمزد از شما دریافت می‌کنند که این کارمزد شامل کارمزد شبکه بیت کوین به اضافه کارمزد خود صرافی است که به قیمت بیت کوین اضافه خواهد شد. برای اطلاع دقیق از قیمت لحظه‌ای بیت کوین در صرافی‌های ایران می‌توانید به صفحه مقایسه قیمت صرافی‌ها مراجعه کنید.

  • آیا خرید بیت کوین در ایران قانونی است؟

در ایران هنوز قانون مشخصی در مورد خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال وضع نشده است. اما خرید و فروش بیت کوین در صرافی‌ها ایرانی منع قانونی ندارد. پلیس فتا از فعالیت این صرافی‌ها کاملا آگاه است.

  • آیا می‌توان بدون احراز هویت بیت کوین بخریم؟

خیر-پلیس فتا تمامی صرافی‌های ایرانی را برای جلوگیری از پولشویی افراد، ملزم به احراز هویت کاربران خود در زمان خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال کرده است.

  • کارمزد خرید بیت کوین چقدر بوده و چطور تعیین می‌شود؟

کارمزد شبکه بیت کوین عدد ثابتی نیست و براساس تراکم شبکه بیت کوین، تغییر می‌کند. کارمزد دیگر، کارمزد صرافی‌هاست. این مورد در هر صرافی متفاوت است و صرافی‌ها برای جذب کاربر بیشتر، در زمینه کارمزد خرید و فروش بیت کوین، رقابت دارند.

  • بهترین روش خرید بیت کوین در ایران چیست؟

خرید از صرافی‌های معتبر، ایمن‌ترین راه خرید بیت کوین در ایران است.

  • حداقل مقدار خرید بیت کوین چقدر است؟

از منظر شبکه بیت کوین، حداقل مقدار خرید ۱ ساتوشی (هر ۱۰۰ میلیون ساتوشی معادل یک بیت کوین است) به اضافه کارمزد شبکه بیت کوین است. اما صرافی‌های ایرانی عموما حداقل خریدی را برای کاربران خود در نظر می‌گیرند که با طور میانگین ۵۰۰ هزار تومن است.

  • آیا می‌توان از طریق فارکس بیت کوین خرید؟

بله، برخی از بروکرهای فعال در بازار فارکس، امکانی را برای خرید بیت کوین فراهم کرده است.

جمع بندی نهایی

در این مقاله آموزش خرید و فروش بیت کوین در ایران را ملاحظه کردید. در نهایت می‌توان گفت بازار ارزهای دیجیتال در این سال‌ها ثابت کرده است که یکی از پر ریسک‌ترین بازارهای مالی محسوب می‌شود و به دلیل نوپا بودن، افراد سودجوی زیادی قصد کلاهبرداری و سوءاستفاده را دارند. ماهیت غیرمتمرکز و نبودن نهاد مرکزی در این سیستم نیز شما را مجبور می‌کند تا خودتان محافظ دارایی‌تان باشید و در صورت از دست رفتن آن، بازگرداندن و پیدا کردن سرمایه کار دشوار و تقریبا غیرممکنی است. پس اگر با خواندن این مقاله تصمیم به خرید و فروش بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال کردید، حتما دانش خود را بالا برده و بدون اطلاعات کافی، بی‌گدار به آب نزنید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

26 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا