اخبار خارجی

قزاقستان گزارش استخراج رمزارز را منتشر کرد؛ تجربه میزبانی ماینرها چگونه بود؟

مطابق گزارش منتشر شده توسط دولت قزاقستان، درآمد بودجه عمومی این کشور از محل تامین برق ماینرها با سطح مورد انتظار فاصله زیادی داشته است. البته یکی از علت‌های آن سیاست این دولت در توقف فعالیت بسیاری از فعالان استخراج رمزارز، به دلیل «اطمینان از امنیت انرژی» بوده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، دولت قزاقستان که یکی از بزرگترین کشورها از لحاظ هش‌ریت استخراج بیت کوین محسوب می‌شود، گزارش درآمد حاصل از استخراج رمزارزها را منتشر کرده است.

روز دوشنبه، کمیته درآمد دولت قزاقستان گزارشی در خصوص کل هزینه‌ مصرف انرژی که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ توسط ماینرهای کریپتو به دولت پرداخت شده است را منتشر کرد.

طبق این گزارش، در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ و پس از آنکه دولت قزاقستان در تاریخ ۱ ژانویه (‍‍۱۱ دی ۱۴۰۰)، هزینه برق مصرفی استخراج را اعلام کرد، ۶۵۲ میلیون تنگه قزاقستان (معادل با ۱.۵ میلیون دلار) هزینه مصرف انرژی، توسط فعالان استخراج رمزارز به بودجه قزاقستان واریز شده است.

این کمیته اظهار داشت مقدار قابل توجهی از درآمد پیش‌بینی‌شده محقق نشده است، زیرا دولت تعداد بسیار زیادی از شرکت‌های مرتبط با استخراج رمزارز را به دلیل اطمینان از امنیت انرژی، تعطیل و فعالیت آنها را متوقف کرده است. به علاوه، این نهاد اذعان داشته است که دولت به عنوان بخشی از لایحه جدید خود درباره حوزه کریپتو، در حال بررسی افزایش هزینه استخراج رمزارزها است.

این کمیته هم‌چنین خاطرنشان کرده است که گزارش مالیاتی در خصوص پرداخت‌ هزینه‌های مرتبط با استخراج رمزارزها، مطابق دستورالعمل مالیاتی قزاقستان ارائه نشده است. روز چهارشنبه، پارلمان قزاقستان اولین الحاقیه به دستورالعمل مالیاتی این کشور را تصویب کرد. به موجب این الحاقیه، مالیات استخراج کریپتو با قیمت برق مصرفی توسط تاسیسات استخراج در ارتباط است.

در اواخر سال ۲۰۲۱، صنعت دیتاسنتر و اتحادیه بلاکچین قزاقستان تخمین زده‌اند که استخراج رمزارز می‌تواند طی ۵ سال آتی، ۱.۵ میلیارد دلار درآمد برای این کشور به همراه داشته باشد. قزاقستان یکی از کشورهای بزرگ از لحاظ هش‌ریت استخراج بیت کوین است. طبق جدیدترین به‌روزرسانی شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج، قزاقستان تا ماه ژانویه ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰)، سومین کشور از لحاظ استخراج بیت کوین است و ۱۳٪ از کل هش‌ریت استخراج بیت کوین را در اختیار دارد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا