اخبار بیت کوینتحلیل اقتصادی

بررسی ۳ فاکتور اقتصاد کلان که از رشد بیشتر قیمت بیت کوین حکایت می‌کنند

قیمت بیت کوین در سال جاری ۱۲۰٪ افزایش یافته و اکثر تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند با توجه به تایید شدن احتمالی ETF اسپات توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و همچنین هاوینگ آتی، بیش از این در کوتاه‌مدت افزایش یابد.

به نقل از کوین دسک، فاکتورهای اقتصاد کلان نیز از چشم‌انداز صعودی بیت کوین حمایت می‌کنند و بسیاری از عواملی که سال گذشته در سقوط شدید قیمت نقش داشتند، این بار تغییر کرده‌اند. در این مطلب ۳ فاکتور کلان کلیدی که می‌تواند به رشد بیشتر قیمت بیت کوین کمک کند را بررسی می‌کنیم.

چرخه سیاست بانک مرکزی جهانی

نمودار زیر تغییر در سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی سراسر جهان از سال ۱۹۴۷ را نشان می‌دهد. مقادیر مثبت نشان‌دهنده اتخاذ سیاست‌های انقباضی و مقادیر منفی نشان‌دهنده سیاست‌های انبساطی است.

نمودار چرخه سیاست بانک مرکزی جهانی - منبع: TS Lombard
نمودار چرخه سیاست بانک مرکزی جهانی – منبع: TS Lombard

سیاست انبساطی بیانگر افزایش نقدینگی است و مشابه با دوره ۱۸ ماهه‌ای که پس از ریزش بازارها در ماه مارس ۲۰۲۰ ناشی از شیوع کرونا رخ داد، بانک‌های مرکزی از طریق کاهش نرخ بهره و اقدامات دیگر، پول بیشتری را به سیستم مالی تزریق می‌کند. در سمت دیگر، سیاست انقباضی به معنای کاهش نقدینگی در دسترس بازار است و بانک‌های مرکزی مشابه سال گذشته، با هدف مهار تورم، نرخ بهره را افزایش و با بهره‌گیری از سایر ابزارها پول موجود در سیستم مالی را کاهش می‌دهد. به دنبال سیاست‌های انقباضی اغلب «ریسک‌پذیری» در بازارهای مالی کاهش می‌یابد.

همانطور که در این نمودار مشخص است، به نظر می‌رسد قله این نمودار ثبت شده و شاهد تغییر سیاست‌های انقباضی به انبساطی هستیم. سال گذشته سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی به ریزش گسترده بازارهای مالی پرریسک از جمله رمزارزها منجر شده بود.

با کاهش نرخ تورم در سرتاسر جهان، حالا بانک‌های مرکزی می‌توانند پاهای خود را از روی پدال سیاست انقباضی بردارند. به این ترتیب، پول بیشتری می‌تواند به بازار رمزارزها وارد شود و در نتیجه احتمالا شاهد رونق بازار خواهیم بود. بیت کوین حساسیت زیادی به تغییرات نقدینگی جهانی دارد و زمانی که پول بیشتری در دسترس سرمایه‌گذاران است، افزایش می‌یابد.

بهبود شاخص شرایط اقتصادی آمریکا

نمودار زیر شاخص شرایط اقتصادی آمریکا (FCI) که منعکس‌کننده در دسترس بودن منابع مالی در یک اقتصاد است را از ماه ژانویه سال جاری نشان می‌دهد که از اوج ۱۰۰.۷۴ واحدی چند هفته پیش به کمتر از ۱۰۰ واحد کاهش یافته است.

این کاهش در مقابل موضع فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره و بالا نگه داشتن آن است و به اقتصاد انعطاف‌پذیر آمریکا در ماه‌های پیش رو اشاره می‌کند. این اتفاقی مثبت برای دارایی‌های پرریسک از جمله ارزهای دیجیتال است. بهتر شدن وضعیت اقتصادی آمریکا یعنی پول بیشتری از جانب سرمایه‌گذاران آمریکایی به بازار تزریق می‌شود و از ابتدای سال تاکنون بیشتر سود بیت کوین در ساعات معاملاتی آمریکا اتفاق افتاده است.

شاخص شرایط اقتصادی آمریکا - منبع: Goldman Sachs
شاخص شرایط اقتصادی آمریکا – منبع: Goldman Sachs

۱٪ ریزش در این شاخص باعث افزایش ۱٪ شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP) در سه تا چهار سه‌ماهه آتی می‌شود.

به گفته تحلیلگران فدرال رزرو، شاخص شرایط اقتصادی آمریکا مجموعه‌ای از قیمت دارایی‌ها و نرخ‌های بهره است که با توجه به سلامت اقتصادی و سیاست‌های پولی تغییر می‌کند و پتانسیل تاثیرگذاری روی اقتصاد را دارد.

کاهش بازدهی اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری آمریکا

یکی دیگر از فاکتورهای کلان اقتصادی که از صعود احتمالی بیت کوین خبر می‌دهد، کاهش بازدهی اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری آمریکاست. بازدهی این اوراق از ابتدای ماه که وزارت خزانه‌داری اعلام کرد سرعت خرید اوراق قرضه را کاهش می‌دهد، ۰.۵٪ ریزش را تجربه کرده و به ۴.۴۳٪ رسیده است. کاهش بازدهی اوراق ۱۰ ساله که به نرخ بدون ریسک (risk-free rate) نیز معروف است، اغلب سرمایه‌گذاران را مجبور می‌کند در دارایی‌های دیگری مثل سهام و ارزهای دیجیتال به دنبال سود بیشتر باشند.

علاوه بر این، الگوی سروشانه در نمودار اوراق ۱۰ ساله تشکیل شده که یک الگوی نزولی است و از ریزش بیشتر بازدهی این اوراق خبر می دهد.

بانک EFG این هفته در گزارشی خطاب به مشتریان خود نوشت:

بازدهی اوراق ۱۰ ساله طبق انتظار یک سقف پایین‌تر ثبت کرد و کاهش یافت. در حال حاضر هدف الگو (سر و شانه) ۳.۹۳٪ است. اما سطوح فعلی (خط روند صعودی) و ۴.۴۳٪ (محل تقاطع خط گردن) سطوح حمایتی احتمالی هستند.

نمودار بازدهی اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری آمریکا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بازدهی اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری آمریکا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

بررسی ریسک‌های احتمالی

معکوس شدن شاخص مالی آمریکا که توسط شاخص FCI بانک گلدمن ساکس نشان داده شده می‌تواند به تشدید موضع هاوکیش فدرال رزرو منجر شود و باعث شود بازارها دوباره احتمال افزایش نرخ بهره در ماه‌های آتی را در قیمت‌ها لحاظ کنند. چنین اتفاقی ممکن است سرعت رالی کنونی بیت کوین را کاهش دهد.

علاوه بر این، سرمایه‌گذاران باید تغییر در سیاست‌های پولی ژاپن، مسائل ژئوپلیتیکی، نگرانی‌ها در رابطه با دارایی‌های تجاری آمریکا و افزایش احتمالی تورم را هم به عنوان فاکتورهای تاثیرگذار بر دارایی‌های پرریسک مدنظر قرار دهند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا