اخبار بلاکچیناخبار بیت کوین

۶۰ میلیون دلار بیت کوین، داخل یک فلش گمشده!

جیمز هوولز -متخصص فناوری اطلاعات ۳۲ ساله- که اخیرا به یک سرمایه گذار تمام وقت در دنیای ارزهای دیجیتالی تبدیل شده است، اعلام کرد که در سال ۲۰۰۹، بیش از ۶۰ میلیون دلار بیت کوین را از دست داد و دیگر نمی‌تواند آنها را برگرداند.

در سال ۲۰۰۹ قیمت بیت کوین زیر ۱ دلار بود و با توجه به کم بودن تعداد ماینرها، قدرت هش شبکه بیت کوین نیز خیلی کم بود. درست در همین زمان هوولز در مدت ۱ هفته و با استفاده کارت گرافیکی تعداد ۷۵۰۰ بیت کوین ماین کرد. او اطلاعات کلید عمومی خود را تنها روی یک فلش مموری ذخیره کرد.

در سال ۲۰۱۳، زمانی که قیمت بیت کوین از ۱۰۰ دلار بالاتر رفت، هوولز به اشتباه فلش مموری که کلید خصوصی‌اش را روی آن ذخیره کرده بود را دور انداخت.

هوولز می‌گوید:

من در سال ۲۰۰۹ در طول ۱ هفته بیش از ۷۵۰۰ بیت کوین ماین کردم. در آن روزهای طلایی تنها ۶ نفر این کار را انجام می‌دادند. ۴ سال بعد، من ۲ تا فلش مموری روی میزم داشتم. یکی از آنها خالی بود و کلید خصوصی من روی دیگری ذخیره شده بود. من می‌خواستم فلش خالی را دور بندازم که به اشتباه فلش حاوی اطلاعات بیت کوین را دور انداختم.

بیت کوین یک دارایی دیجیتالی است و کاربران را مجبور می‌کند که خودشان مسئولیت سرمایه‌شان را به عهده بگیرند و از این طریق مانع دسترسی نهادهای مرکزی به دارایی کاربران می‌شود. یکی از معایب بیت کوین این است که اگر یک کاربر کلید خصوصی کیف پولش را گم کند، بازگشت بیت کوین‌ها و دارایی او غیرممکن خواهد شد.

پس از اینکه این ماجرا فاش شد، هاوولز اعلام کرد که از نظر جسمی بیمار است. او گفت:

به قیمت نگاه کردم و حساب کردم و دیدم … سرمایه من بین ۲ تا ۳ میلیون دلار ارزش پیدا کرده بود. چند ماه بعد ۹/۹ میلیون شد. من ناراحت و بیمار شدم. با افرادی که در بخش دفن زباله کار می‌کردند، صحبت کردم و به آنها گفتم که یک هارد به ارزش ۱۰ میلیون دلار را دور انداختم. آنها به من احمقانه نگاه کردند.

بیت کوین ارزش کمتری دارد

تاکنون میلیون‌ها بیت کوین به علت مواردی مشابه وضعیت هاوولز، گم شده‌اند. براساس یک تحقیق انجام شده توسط Chainalysis احتمالا ۳/۷۹ میلیون بیت کوین برای همیشه از دست رفته و دیگر امکان برگرداندن آنها وجود ندارد. این مقدار بیش از ۱۸ درصد از بیشترین عرضه بیت کوین است. قیمت بیت کوین با تقسیم ارزش بازار بر مقدار در گردش آن محاسبه می‌شود. بنابراین زمانی که کل بیت کوین‌ها عرضه شود (۲۱ میلیون بیت کوین)، قیمت بیت کوین ۱۸ درصد بیشتر از قیمت واقعی آن خواهد بود.

یکی از اقتصاددان‌های Chainalysis در این باره می‌گوید:

محاسبات مستقیم درباره ارزش بازار کوین‌های از دست رفته را در نظر نمی‌گیرد. با توجه به اهمیت این بخش، این روش‌های محاسبه ارزش بازار می‌تواند به مدل‌های اقتصادی به در بازار تبدیل شود که بر فعالیت‌ها تاثیر می‌گذارد. در حال حاضر بازار به تقاضا واقعی و عرضه در دسترس را مد نظر قرار می‌دهد. کافیست به رفتار اکسچنج‌ها نگاه کنید.

منبع
ccn

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا