تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال MKR ،AAVE ،RUNE و INJ؛ ۱۰ مهر ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین پس از رشد ۸۰٪ در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۳، در سه‌ماهه سوم منتهی به ماه سپتامبر (شهریور) حدود ۱۱٪ سقوط کرد. با این حال، کندل ماه سپتامبر برای اولین بار از سال ۲۰۱۶ به رنگ سبز بسته شده است؛ اتفاقی که می‌تواند زمینه‌ساز صعود بیشتر قیمت در ماه‌های آتی باشد. این موضوع باعث شده تا اشتیاق سرمایه‌گذاران به آلت کوین‌ها نیز بیشتر شود. در این مطلب به تحلیل تکنیکال MKR ،AAVE ،RUNE و INJ خواهیم پرداخت.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، روند اخیر بیت کوین بار دیگر جان تازه‌ای به آلت کوین‌ها بخشیده است به طوری که بعضی از آنها در شرف شکستن مقاومت‌های مهم پیش روی خود قرار دارند. علاوه بر این، عبور بیت کوین از ۲۸،۰۰۰ دلار باعث شده تا دوباره تب و تاب صعودی در بازار زنده شود.

البته انتظار نمی‌رود در حال حاضر قیمت همه آلت کوین‌ها با رشد همراه شود. با این حال، برخی از آلت کوین‌ها ممکن است در کوتاه‌مدت رشد خوبی را تجربه کنند. در ادامه تحلیل تکنیکال ۴ آلت کوین منتخب را بررسی خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت میکر (MKR)

توکن میکر در تاریخ ۲۶ سپتامبر (۴ مهر) از ۱۳۷۰ دلار عبور کرد و کندل آن بالاتر از این سطح بسته شد؛ اتفاقی که نشان‌دهنده آغاز یک روند صعودی جدید است. زمانی که روند صعودی یک دارایی آغاز می‌شود، معامله‌گران تمایل دارند با هر ریزش خرید بیشتری انجام دهند.

نمودار میکر تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار میکر تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه خرس‌ها تلاش کردند تا افزایش قیمت میکر را در حوالی ۱۶۰۰ دلار متوقف کنند. با این حال، خرید در کف توسط گاوها در سطح ۱۴۳۲ دلار نشان می‌دهد همچنان احساسات صعودی در بازار باقی مانده است. در صورتی که گاوها بتوانند قیمت میکر را به بالای ۱۶۰۰ دلار برسانند، این توکن می‌تواند تا ۱۷۶۰ دلار و سپس ۱۹۰۹ دلار صعود کند.

در سمت مقابل اما در صورت ریزش شدید قیمت و سقوط به زیر ۱۴۳۲ دلار، فرصت برای آزمایش دوباره ۱۳۷۰ دلار فراهم خواهد شد. در صورت شکسته شدن این حمایت، می‌توان گفت روند صعودی میکر به پایان خود رسیده است.

نمودار میکر تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار میکر تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

تحلیل تکنیکال تایم فریم ۴ ساعته میکر نشان می‌دهد خرس‌ها به شدت در حال دفاع از مقاومت ۱۶۰۰ دلاری هستند. بنابراین، در صورتی که گاوها بخواهند روند صعودی کنونی را زنده نگه دارند، باید در زمان ریزش قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای مقدار بیشتری از این توکن را خریداری کنند.

در صورت جهش قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای، خریداران بار دیگر مقاومت ۱۶۰۰ دلاری را آزمایش خواهند کرد. در سمت دیگر اما اگر این سطح از دست برود، قیمت میکر می‌تواند تا ۱۴۳۲ دلار و پس از آن میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت آوه (AAVE)

آوه در حال حاضر به دنبال شکستن خط روند نزولی طولانی‌مدت خود است که بیانگر تغییر روند احتمالی است. افزایش قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۶۲.۴۲ دلار در تاریخ ۲۸ سپتامبر نشان می‌دهد احساسات معامله‌گران دچار تغییر شده و در حال حاضر به جای فروش در زمان افزایش قیمت، در زمان ریزش خرید می‌کنند.

نمودار آوه تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار آوه تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

قطعا خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا از شکسته شدن خط روند نزولی جلوگیری کنند. با این حال، در صورت مقاومت گاوها و حفظ میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، احتمال شکسته شدن این خط روند افزایش می‌یابد و به دنبال آن، قیمت آوه می‌تواند تا ۸۸ دلار صعود کند.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سطح حمایتی مهمی است و در صورتی که به سمت پایین شکسته شود، قیمت آوه می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۵۸.۸۲ دلار کاهش یابد.

نمودار آوه تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار آوه تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، شیب صعودی میانگین‌ متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در منطقه «خرید بیش از حد» نشان‌دهنده تسلط گاوها بر بازار است. در ادامه ممکن است در نزدیکی خط روند نزولی با فشار فروش خرس‌ها مواجه شویم اما احتمالا گاوها برای حفظ میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای تلاش خواهند کرد.

جهش قیمت از این حمایت مسیر را برای شکستن خط روند نزولی و صعود بیشتر باز می‌کند به طوری که قیمت آوه می‌تواند ابتدا تا ۷۵ دلار و پس از آن تا ۸۰ دلار صعود کند. در صورت شکسته شدن میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای به سمت پایین، پیش‌بینی صعودی فاقد اعتبار خواهد شد.

تحلیل تکنیکال ثورچین (RUNE)

ثوexرچین در چند روز گذشته برای سومین بار مقاومت ۲ دلاری را آزمایش کرده است. به عنوان یک قاعده کلی در تحلیل تکنیکال، در صورتی که یک مقاومت برای دفعات متعددی آزمایش شود، ضعیف می‌شود و احتمال شکسته شدن آن افزایش می‌یابد.

آپدیت: به دنبال افزایش قیمت ثورچین در ساعات اخیر، مقاومت ۲ دلاری با موفقیت به سمت بالا شکسته شد و قیمت تا ۲.۲۳ دلار افزایش یافت.
نمودار ثورچین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار ثورچین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورت تداوم فشار صعودی گاوها، قیمت RUNE می‌تواند تا ۲.۲۸ دلار و سپس ۲.۷۸ دلار افزایش یابد. اما در صورت کاهش قیمت به زیر میانگین‌های متحرک رسم شده در نمودار، پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت فاقد اعتبار خواهد شد. چنین سناریویی نشان‌دهنده تسلیم شدن خریداران است و می‌تواند قیمت را تا ۱.۳۷ دلار کاهش دهد.

نمودار ثورچین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار ثورچین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته هم خرس‌ها در نزدیکی مقاومت ۲ دلاری در حال فروش هستند، با این حال، حفظ میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای توسط گاوها نشان می‌دهد خریداران در زمان ریزش قیمت RUNE بیشتری خریداری می‌کنند.

در صورتی که مقاومت ۲ دلاری شکسته شود، روند صعودی جدیدی آغاز خواهد شد که می‌تواند قیمت را تا ۲.۳۵ دلار افزایش دهد. در سمت مقابل در صورت کاهش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای، قیمت ثورچین می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای اصلاح شود.

تحلیل تکنیکال اینجکتیو (INJ)

در چند روز اخیر قیمت اینجکتیو در محدوده وسیعی بین ۵.۴۰ تا ۱۰ دلار در نوسان بوده است. پرایس اکشن در یک محدوده می‌تواند تصادفی و نوسانی باشد اما زمانی که این محدوده وسیع باشد، فرصت‌های مختلفی ممکن است ایجاد شود.

نمودار اینجکتیو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اینجکتیو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

میانگین‌های متحرک ۲۰ روزه و ۵۰ روزه یک تقاطع صعودی (گلدن کراس) را تکمیل کرده‌اند و شاخص قدرت نسبی نیز در منطقه مثبت قرار دارد؛ این نشان می‌دهد فعلا خریداران در بازار مسلط هستند. در این شرایط قیمت اینجکتیو می‌تواند تا مقاومت ۸.۲۸ دلاری افزایش یابد و در صورت شکسته شدن آن، به ۱۰ دلار برسد.

 در سمت مقابل، اگر این مقاومت شکسته نشود و قیمت به زیر میانگین‌های متحرک سقوط کند، اینجکتیو می‌تواند دوباره حمایت ۶.۳۶ دلاری خود را آزمایش کند.

نمودار اینجکتیو تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار اینجکتیو تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته نیز شیب مثبت هر دو میانگین متحرک و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی در منطقه «خرید بیش از حد» نشان‌ می‌دهد خریداران کنترل بازار را به دست گرفته‌اند. در ادامه اینجکتیو می‌تواند تا ۸.۲۸ دلار صعود کند. انتظار می‌رود در این سطح با مقاومت خرس‌ها روبه‌رو شویم.

در سمت دیگر، اگر قیمت کاهش یابد، اولین حمایت در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای قرار دارد. در صورت جهش قیمت از این سطح می‌توان گفت روند صعودی همچنان دست نخورده باقی مانده است. از دست رفتن این حمایت نشان‌دهنده فروش گاوها و دریافت سود توسط آنهاست. در این سناریو قیمت می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه کاهش یابد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا