کریپتو کده

پلتفرم Injective Protocol چیست؟ آشنایی با اینجکتیو پروتکل و رمزارز INJ

با پیوستن تعداد زیادی از کاربران حوزه کریپتو به پلتفرم‌ها و برنامه‌های مختلف در حوزه دیفای، تعداد تراکنش‌ها روی شبکه‌ بلاک‌چین اتریوم بسیار بالا رفت و باعث کندی در تراکنش‌ها و افزایش بی‌سابقه کارمزد در این شبکه شد. همچنین با ظهور صرافی‌های غیر‌متمرکز (DEX)ها و علاقه مردم به استفاده از آن‌ها، پس از مدتی موانع و مشکلاتی از جمله عدم توانایی دکس‌ها برای تامین نقدینگی در پلتفرم‌هایشان و پیچیدگی استفاده از آن‌ها نسبت به صرافی‌های متمرکز، سر‌راه کاربران این حوزه قرار گرفت. اینجکتیو پروتکل با هدف حل این مشکلات در حال ساخت یک پلتفرم غیر‌متمرکز است که این مشکلات را حل کرده و بتواند برای بهبود موثر دیفای، قابلیت‌های بیشتری را در این حوزه وارد کند. در این مقاله به این می‌پردازیم که Injective Protocol چیست، چه اهداف و ایده‌هایی را دنبال می‌کند، نحوه کارکرد آن چگونه است، چه سرویس‌ها و خدماتی را ارائه می‌دهد، همکاری‌های آن با سایر شرکت‌ها چگونه است، تیم سازنده آن چه افرادی هستند و در نهایت، به نحوه خرید و فروش و نگهداری توکن INJ خواهیم پرداخت. با میهن بلاکچین همراه باشید.

 Injective Protocol چیست؟

 Injective Protocol چیست؟

اینجکتیو پروتکل یک صرافی غیر‌متمرکز در حوزه دیفای (Defi) است که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است. این پروتکل از یک راه حل لایه ۲ به منظور رفع مشکلات مقیاس‌پذیری، سرعت پایین و کارمزد بالای تراکنش‌ها در شبکه اتریوم استفاده می‌کند و به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند به بازارهای دیفای به روشی سریع و ایمن دسترسی پیدا کنند. 

پروژه Injective Labs در آپریل سال ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹) معرفی شد و اولین پروژه خود را به عنوان اولین صرافی کاملا غیر‌متمرکز در دیفای آغاز کرد. از اولین اهداف تیم توسعه‌دهنده آن گذر از محدودیت DEXها در آن زمان بود که باعث می‌شد کاربران هنگام استفاده از آن‌ها با مشکلاتی همچون تاخیر زیاد در انجام تراکنش‌ها، نبود دفتر سفارش (Order Book)، طراحی ضعیف و نبود نقدینگی در این صرافی‌ها مواجه شوند طبق گزارش سایت defillama، ارزش کل قفل شده (TVL) در این پروتکل ۱۱۵.۶ میلیون دلار است. 

از مزیت‌های استفاده از دکس این پروتکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محیط کاربری ساده برای معامله‌گران مبتدی و پیشرفته
 • انجام معاملات با سرعت بسیار بالا
 • انجام معاملات با کارمزد صفر
 • امکان ایجاد بازار‌های مختلف از ارزهای دیجیتال و سایر دارایی‌ها توسط کاربران
 • امکان تبدیل دارایی‌های دیجیتال به یکدیگر در شبکه‌های مختلف 
 •  تجربه استفاده از صرافی‌های متمرکز در بستری کاملا غیر‌متمرکز
 • انجام ایمن تمامی تراکنش‌ها با مکانیسم اثبات سهام 
 • دسترسی به پیشرفته‌ترین بازار‌های غیر‌متمرکز

 هدف و ایده Injective Protocol چیست؟

پروتکل اینجکتیو اهداف و ایده‌های بسیار جالبی برای پیاده سازی در دیفای دارد، که آن را از بسیاری از DEXها متمایز می‌کند. این پروتکل در نظر دارد پلتفرمی برای ارائه معاملات آتی، معاملات نقطه‌ای (Spot) و قرارداد دائمی (perpetual swaps) برای سرمایه‌گذاران فراهم کند که کاملا غیر‌متمرکز است، در مقابل سانسور مقاوم است و به طور عمومی در اختیار همه قرار دارد. همچنین این پروتکل بنا دارد تا به منظور راحتی کار کاربران، تمامی معاملات در آن در محیط کاربری ساده شبیه محیط کار در صرافی‌های متمرکز باشد و برای دستیابی به این هدف، از یک دفتر سفارش مرکزی غیر‌متمرکز استفاده می‌کند. اینجکتیو در نظر دارد تا امکان انجام معاملات در رمز‌ارزها، دارایی‌های مشتقه و هرگونه دارایی دیگر در فضای کریپتو را بین شبکه‌های اتریوم، بایننس اسمارت‌چین و کازمس (Cosmos)، فراهم کند.

نحوه کارکرد Injective Protocol چگونه است؟

پروتکل اینجکتیو در هسته خود از ۴ جزء اصلی به نام‌های Injective Futures platform ,Injective Exchange ,Injective Chain و Injective Governance تشکیل شده است، که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

اینجکتیو چگونه کار می‌کند

شبکه Injective Chain:

اینجکتیو چین یک زنجیره جانبی لایه ۲ در پروتکل اینجکتیو است که با مشارکت شبکه Cosmos ساخته شد. این شبکه زیرساخت پروتکل اینجکتیو برای ارائه کاملا غیرمتمرکز برنامه‌های دیفای بر بستر شبکه اتریوم را فراهم می‌کند. Injective Chain دارای ویژگی‌هایی مانند دفتر سفارش غیر‌متمرکز، تطبیق دهنده سفارش‌ها، محیط اجرای سفارش و هماهنگ کننده انجام معاملات است. اینجکتیو چین با استفاده از زنجیره جانبی مبتنی بر شبکه کازمس که منطبق بر ماشین مجازی اتریوم (EVM) است، این امکان را برای پروتکل اینجکتیو فراهم می‌کند که با وجود مبتنی بودن بر شبکه اتریوم، با استفاده از راه حل‌های لایه دوم مقیاس‌پذیر شود.

صرافی Injective Exchange:

همانطور که از نام آن پیداست، Injective Exchange محلی است که کاربران این پروتکل در آن به معامله و انجام تراکنش می‌پردازند. این صرافی کاملا غیر‌متمرکز است و همه داده‌ها و ابزارهای آن کاملا عمومی هستند و تمامی کاربران می‌توانند به بررسی نحوه عملکرد آن بپردازند. مانند تمامی دکس‌های دیگر، عملکرد صرافی اینجکتیو نیز به سرمایه‌گذارانی متکی است که به عنوان ارائه‌دهندگان نقدینگی عمل می‌کنند و با اشتراک گذاری دارایی‌های خود در این پلتفرم، پاداش دریافت می‌کنند. در این قسمت کسانی که قصد انجام تبادل ارزهای خود را دارند، با صفحه‌ای دقیقا به شکل صرافی‌های متمرکز روبرو می‌شوند. کاربران در این صفحه می‌توانند قیمت درخواستی خود را برای خرید و فروش دارایی خود ثبت کنند. دراین صرافی روند انجام معاملات با دکس‌های دیگر که از بازار‌‌ساز خودکار (AMM) استفاده می‌کنند متفاوت است. در دکس‌های دیگر AMMها از یک سری فرمول‌های ریاضی برای تعیین قیمت یک توکن استفاده می‌کنند و معاملات در آن‌ها با قرارداد‌های هوشمند انجام می‌شود. در این دکس‌ها هیچ‌گونه سفارش خرید یا فروش وجود ندارد و قراردادهای هوشمند به عنوان خریدار در تراکنش عمل می‌کنند. اما در دکس اینجکتیو، قیمت کوین‌ها یا توکن‌های موجود در این صرافی توسط اوراکل‌ها دریافت می‌شود و کاربران می‌توانند با ثبت سفارش در این دکس در قیمت دلخواه خودشان، اقدام به خرید یا فروش کنند.

بازار Injective Future:

این قسمت یک پروتکل قراردادهای آتی همتا به همتا است که از قرارداد دائمی، قرارداد ما‌به‌التفاوت (CFD) و سایر محصولات مشتقه به طور غیر‌مرکز پشتیبانی می‌کند. هر کسی می‌تواند در این قسمت بازار مشتقه خود را ایجاد کند و در آن به معامله بپردازد. در این قسمت نیز همچون قسمت بالا کاربران می‌توانند با ثبت قیمت دلخواه خودشان برای معامله، تا ۱۰ برابر موجودیشان از ابزار لوریج این پروتکل استفاده کنند.

جامعه Injective Governance:

در قسمت‌های بالا درباره تمامی رویدادها، تغییرات و به‌روزرسانی‌ها با نظر جامعه حاکمیتی اینجکتیو، تصمیم‌گیری می‌شود. جامعه اینجکتیو با استفاده از توکن این شبکه یعنی INJ، در مورد تغییرات و به‌روز‌رسانی‌ها در این پروتکل تصمیم‌گیری می‌کنند. برای شرکت در جامعه حاکمیتی اینجکتیو، کاربران می‌توانند با استیک کردن توکن INJ خود در این شبکه در تمام تصمیم‌گیری‌ها و تغییرات مشارکت داشته باشند. توسعه‌دهندگان و کاربران می‌توانند پروپوزال‌های خود را در این شبکه ثبت کنند و اگر سایر اعضا با آن موافقت کنند و به آن رای بدهند این پروپوزال اجرایی می‌شود. حداقل ۵۰۰ توکن اینجکتیو برای ارائه یک پروپوزال نیاز است. همچنین اعتبار‌سنج‌ها (Validator) و نمایندگان (Delegator)، در این شبکه با استیک کردن توکن‌های خود، معادل ۵ درصد سود سالانه توکن INJ از شبکه دریافت می‌کنند.

جامعه حاکمیتی اینجکتیو

سرویس‌های Injective Protocol

پروتکل اینجکتیو بستری برای ساخت سرویس‌های مختلف در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده است و خود این پروتکل نیز از چندین سرویس از جمله Injective Ecosystem، دکس اینجکتیو، سرویس‌های ساخته شده بر بستر Injective، سرویس بریج اینجکتیو و سرویس بیمه این پلتفرم بهره می‌برد. در ادامه به توضیح این سرویس‌ها و نحوه کارکرد آن‌ها می‌پردازیم: 

اینجکتیو چیست

سرویس Injective Ecosystem:

این سرویس به توسعه‌دهندگان حوزه بلاک چین امکان می‌دهد تا پروژه‌های خودشان را حوزه صرافی‌های غیر‌متمرکز در اینجکتیو راه‌اندازی کنند، در پروتکل اینجکتیو مشارکت داشته باشند و از اینجکتیو برای ساخت پروژه خودشان کمک مالی بگیرند. برای انجام این کار کاربران درخواست خودشان را با جزئیات دقیق در این قسمت ثبت می‌کنند و پس از بحث و بررسی در جامعه حاکمیتی اینجکتیو اگر واجد شرایط بودند، پروتکل Injective از طریق ایمیل به آن‌ها اطلاع خواهد داد.

پروتکل اینجکتیو

سرویس Injective Exchange:

در این سرویس کاربران در حال حاضر می‌توانند در بازار اسپات بین جفت‌ارز‌های INJ/USDT, ATOM/USDT, WETH/USDT, LINK/USDT, AXS/USDT اقدام به خرید و فروش کرده و در بازار Perpetual به معامله جفت‌ارزهای BTC/USDT, ETH/USDT, BNB/USDT با لوریج ۱۰، بپردازند. کاربران در ازای تامین نقدینگی و انجام معاملات خود در این پلتفرم، پاداشی در قالب توکن INJ از شبکه دریافت می‌کنند. شایان ذکر است که استفاده از این پلتفرم در ایران امکان‌پذیر نیست و اجازه اتصال کیف پول به دکس اینجکتیو با IP آدرس ایران ممکن نیست و برای استفاده از آن باید از VPN استفاده شود.

به طور کلی هنگام استفاده از سرویس‌ها و دکس‌هایی که معاملات آتی، مارجین و قراردادهای دائمی را ارائه می‌دهند، به دلیل سخت‌گیری‌های قانونی، توصیه می‌شود حتما از VPN استفاده شود.  

در صفحه این دکس اطلاعاتی از قبیل بازارهای قابل معامله، اطلاعات موجودی، پاداش کسب شده در ازای معامله در این پلتفرم، تاریخچه معاملات و اطلاعات مربوط به کیف پول کاربران نمایش داده می‌شود.

صرافی اینجکتیو

معامله در صرافی‌های ساخته شده روی پلتفرم Injective:

علاوه بر دکس خود اینجکتیو، کاربران می‌توانند معاملات خود را در پلتفرم‌هایی انجام دهند که روی پروتکل اینجکتیو ساخته شده شده است. این پلتفرم‌ها عبارتند از: Picasso Exchange ,MarsX و Unlimited Exchange همگی این پلتفرم‌ها توسط پروتکل اینجکتیو پشتیبانی می‌شوند و بر روی آن ساخته شده‌اند.

دکس‌های اینجکتیو

سرویس Bridge:

این سرویس در حال حاضر برای تبدیل توکن‌های روی شبکه اینجکتیو به توکن‌های شبکه اتریوم و بالعکس، استفاده می‌شود. کاربران می‌توانند از این سرویس برای تبدیل توکن‌های خود بین این دو شبکه استفاده کنند.

سرویس Insurance Fund:

این سرویس به منظور حفظ دارایی افرادی که در قسمت قراردادهای دائمی و معاملات آتی این پلتفرم اقدام به معامله می‌کنند، ایجاد شده است. کاربرانی که در این بازارها معامله می‌کنند در معرض خطر لیکویید شدن یا از دست دادن سرمایه قرار می‌گیرند. از این سرویس به ۲ منظور استفاده می‌شود:

۱- هنگامی که کاربران در معاملات آتی لیکویید می‌شوند، معاملات آن‌ها دقیقا در قیمت بازار بسته نمی‌شود و صرافی معامله آن‌ها را در قیمتی پایین‌تر یا بالاتر از قیمت بازار می‌بندد. اختلاف قیمت بین بازار و قیمت بسته شدن معامله به صورت مساوی بین صرافی و فردی که معامله را درست پیش‌بینی کرده، تقسیم می‌شود و سهم صرافی به این صندوق واریز می‌شود.

۲- کاربرانی که در بازارهای آتی معامله می‌کنند، می‌توانند مبلغی را به عنوان بیمه در این قسمت قرار دهند. هدف از این کار این است که صرافی بتواند در نوسانات بازار از این پول به منظور تزریق نقدینگی به پوزیشن کاربر استفاده کرده تا از لیکویید شدن او جلوگیری شود.

توکن INJ چیست؟

توکن INJ رمز‌ارز پلتفرم Injective است که بر روی شبکه اتریوم با استاندارد ERC-20 و در شبکه بایننس اسمارت چین با استاندارد BEP20 ساخته شده است.  این رمزارز کاربردهای مختلفی در شبکه اینجکتیو دارد که به بیان آن‌ها می‌پردازیم:

 • توکن حاکمیتی: از این توکن برای انجام تغییرات و به‌روز‌رسانی‌ها در شبکه اینجکتیو استفاده می‌شود. به این منظور توسعه‌دهندگان پروپوزال‌های خود را آماده کرده و با ارسال حداقل ۵۰۰ توکن INJ آن را به شبکه ارائه می‌دهند. پس از انجام این مرحله پروپوزال برای رای‌گیری در جامعه حاکمیتی آماده می‌شود. برای به‌روز‌رسانی‌های نرم‌افزاری در شبکه حداقل ۷۵ درصد از ولیدیتور‌ها باید موافقت خود را با اجرای آن اعلام کنند.
 • پاداش‌دهی: از این توکن برای پاداش‌دهی به کسانی که این توکن را استیک می‌کنند و افرادی که در این پلتفرم اقدام به معامله می‌کنند استفاده می‌شود. 
 • استخراج نقدینگی (Liquidity Mining): استخراج نقدینگی به معنی این است که کاربران یکی از پروتکل‌های دیفای به ازای همکاری و مشارکت در پروتکل، توکن‌های بومی آن پروتکل را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. در این پلتفرم نیز کاربران با استیک کردن توکن INJ در ازای مشارکت خود از شبکه توکن INJ پاداش دریافت می‌کنند.
 • پرداخت کارمزد شبکه: کارمزد تمامی تراکنش‌ها در این شبکه به وسیله توکن INJ انجام می‌شود. ۶۰ درصد از کل کارمزدهای شبکه هر دو هفته یکبار، برای خرید مجدد و سوزاندن توکن INJ استفاده می‌شود. این موضوع باعث می‌شود در طول زمان عرضه این توکن به طور چشم‌گیری کاهش یابد که باعث افزایش قیمت آن می‌شود.
نحوه توزیع توکن INJ

جامعه پروتکل اینجکتیو تصمیم به عرضه ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ واحد از این توکن با نرخ تورم سالانه ۷ درصد گرفته است، که  این میزان به مرور زمان به ۲ درصد در سال کاهش خواهد یافت. تاکنون زمان دقیقی برای اجرای این فرآیند، در این پروتکل منتشر نشده است. نحوه توزیع توکن‌های اینجکتیو به شرح زیر است:

در مجموع ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد توکن INJ وجود خواهد داشت که به شرح زیر توزیع می‌شود:

 • ۹ درصد در لانچ‌پد بایننس به فروش رسید.
 • ۶ درصد در فروش اولیه قبل از عرضه در صرافی‌ها فروخته شد.
 • ۱۶.۶۷ درصد در فروش خصوصی به فروش رسید.
 • ۲۰ درصد متعلق به تیم آن است.
 • ۲ درصد برای تبلیغات مصرف می‌شود.
 • ۳۶.۳۳ درصد از آن برای رشد اکوسیستم به کار برده می‌شود.
 • ۱۰ درصد ار آن صرف رشد جامعه اینجکتیو خواهد شد.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۱۰۰ میلیون واحد بوده که از این میزان ۴۳,۶۵۵,۵۵۴.۳۳ واحد INJ در بازار در گردش است. این رمزارز در حال حاضر رتبه ۱۸۲ را در میان همه ارزهای دیجیتال به خود اختصاص داده است. ارزش کل بازار این پروژه ۵۹۷,۸۸۲,۶۸۳ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۳۸,۲۳۶,۲۴۳ دلار است. قیمت INJ در زمان نوشتن این مقاله ۱۳.۷۲ دلار است. این توکن در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۹ با کمترین قیمت ۰.۶۵ دلار و در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۲۴.۸۹ دلار معامله شده است.

نقشه راه Injective Protocol

نقشه راه اینجکتیو

پروتکل اینجکتیو نقشه‌راه کاملی را برای فعالیت‌های خود ارائه داده است و در تلاش است که به اهداف خود در این نقشه‌راه برسد. در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

۳ ماه پایانی سال ۲۰۲۰

 • انتشار تست‌ نت عمومی ورژن ۱
 • راه‌اندازی رقابت تجاری به‌منظور تشویق کاربران برای استفاده از تست نت 
 • معرفی و عرضه توکن INJ بر اساس استاندارد ERC-20

۳ ماه اول سال ۲۰۲۱

 • راه‌اندازی تست نت عمومی ورژن ۲
 • راه‌اندازی بخش استیکینگ و بریج شبکه اتریوم

۳ ماه دوم سال ۲۰۲۱

 • راه‌اندازی شبکه اصلی ورژن ۱
 • پیاده‌سازی بریج اینجکتیو در شبکه‌های بلاک چینی مختلف
 • راه‌اندازی بخش استخراج‌نقدینگی و مشوق‌های مالی
 • انتقال توکن‌های ERC-20 به شبکه اصلی اینجکتیو

۳ ماه سوم سال ۲۰۲۱

 • راه‌اندازی بیش از ۱۰ بازار در قسمت قراردادهای دائمی و قراردادهای آتی منقضی
 • راه‌اندازی استخرهای LP Token

۳ ماه پایانی سال ۲۰۲۱

 • راه‌اندازی بخش حاکمیتی DAO در اکوسیستم اینجکتیو
 • راه‌اندازی استخرهای استیکینگ در بخش صندوق‌های بیمه

۳ ماه اول سال ۲۰۲۲

 • راه‌اندازی رابط کاربری سازمانی در صرافی اینجکتیو
 • راه‌اندازی بازار مشتقات مالی سنتی با پشتوانه ارزهای دیجیتال

همکاری‌های Injective Protocol

پروتکل اینجکتیو با شرکت‌ها و پروژه‌های بزرگی همکاری داشته است که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • شبکه Polkadot: این شبکه با اتصال چندین بلاک‌چین به یک شبکه یکپارچه، ارتباطات بین زنجیره‌ای و قابلیت همکاری بین بلاک‌چین‌های مختلف را تسهیل می‌بخشد. همکاری اینجکتیو با این شبکه، Injective را قادر می‌سازد تا عملکرد غیرمتمرکز بین شبکه‌ای خود را گسترش دهد.
 • اوراکل چین‌لینک: Chainlink یک ارائه دهنده اوراکل در فضای بلاک چین است. مشارکت اینجکتیو با چین لینک به آن اجازه می‌دهد تا به صدها منبع قیمتی ایمن، در بازارهای مالی دسترسی پیدا کند. از این طریق کاربران اینجکتیو می‌توانند بازارهای مختلف ایجاد کنند و در آن‌ها به معامله بپردازند.
 • شبکه Terra: شبکه ترا یک شبکه بلاک‌چینی با قابلیت‌های بسیار زیاد است. این پروتکل از استیبل کوین مخصوص به خود به نام UST برای تقویت سیستم‌های پرداخت شبکه‌اش استفاده می‌کند. مشارکت اینجکتیو با این شبکه به آن کمک می‌کند تا محصولات جدید Defi موجود در شبکه ترا را به اینجکتیو منتقل کند.
 • شبکه Elrond: الروند یک پلتفرم بلاک‌ چین فوق‌العاده مقیاس‌پذیر، سریع و ایمن برای اپلیکیشن‌های جدید در حوزه دیفای است. مشارکت اینجکتیو با این شبکه بازارهای جدیدی را برای فناوری و کوین Elrond فراهم می‌کند و به کاربران اینجکتیو امکان دسترسی به رمزارز شبکه الروند یعنی Egld را می‌دهد.
 • پروتکل Ocean Protocol: این پروتکل یک اکو‌سیستم بلاک چین است که به افراد و شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا داده‌هایی که به آن‌ها نیاز دارند ولی فضایی برای نگه‌داری آن ندارند با افرادی که فضای اضافه دارند به اشتراک بگذارند. همکاری اینجکتیو با این پروتکل به آن کمک می‌کند تا بتواند محصولات جدیدی را به پروتکل خود بیافزاید.

معرفی بنیان‌گذاران Injective protocol

شرکت Injective Lab شرکت تحقیق و توسعه‌ای است که ایده ساخت اینجکتیو پروتکل را ارائه داد و شروع به ساخت آن کرد. بنیان‌گذار این شرکت اریک چن (Eric Chen) نام دارد. او تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی و در رشته علوم مالی گذرانده است و پیش از تاسیس Injective، او به عنوان محقق و معامله‌گر ارزهای دیجیتال در یک صندوق کریپتویی بزرگ کار می‌کرد. او در این شرکت به تلاش برای بهبود فضای بلاک چین می‌پرداخت و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های برجسته‌ای مثل ChainLink، 0X Protocol و Cosmos را رهبری می‌کرد. اریک چن دانش گسترده‌ای در  مورد پروتکل‌های بلاک چین، امور مالی سنتی و درک جامعی در مورد جوامع مبتنی بر بلاک چین دارد. 

یکی دیگر از بنیان‌گذاران و مدیر ارشد فناوری پروتکل اینجکتیو، آلبرت چون (Albert Chon) نام دارد. او تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد (Stanford University) به پایان رسانده است و پیش از پیوستن به اینجکتیو، به عنوان مهندس توسعه نرم‌افزار در آمازون فعالیت داشته است. او به دلیل پیشگامی تکنولوژی اتریوم برای ساخت تکنولوژی‌های جدید که در بسیاری از پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، از تکنولوژی اتریوم استفاده کرد و با همکاری اریک چن Injective Labs را تاسیس کرد.

از چه صرافی‌هایی می‌توان توکن INJ را خریداری کرد؟

توکن INJ را می‌توان در صرافی‌های متمرکز همچون بایننس، کوکوین، کراکن، کوینکس، Houbi ،Gemini ،Poloniex و HitBtc خریداری کرد. همچنین این توکن در صرافی‌های غیر متمرکز زیروایکس‌ (0x protocol)، یونی سواپ (نسخه ۲و۳)، سوشی سواپ و پنکیک سواپ نیز قابل خریداری است.

کیف پول‌های توکن INJ کدامند؟

کیف پول اینجکتیو

از آن‌جایی که توکن INJ در دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین ساخته شده است، می‌توان آن‌را در کیف پول‌های این شبکه‌ها نگهداری کرد. این رمزارز را می‌توان در کیف پول سخت‌افزاری لجر و در کیف پول‌های نرم‌افزاری متامسک (MetaMask)، تراست ولت (Trust Wallet)، بایننس چین ولت (Binance Chain Wallet) و اتمیک ولت (Atomic Wallet) ذخیره کرد.

جمع بندی

پروتکل اینجکتیو به عنوان یک پروژه با پتانسیل بسیار بالا، خدمات گسترده و ایده‌های نوآورانه وارد حوزه دیفای شد. این پروتکل توانست از حمایت بسیاری از شبکه‌ها و غول‌های صنعت کریپتو از جمله بایننس، کازماس، پولکادات و غیره بهره‌مند شود. پروتکل Injective با افزودن معاملات آتی و قراردادهای دائم توانست نظر تریدر‌هایی که تا پیش از این در صرافی‌های متمرکز معامله می‌کردند، جلب کند و آن‌ها را به سمت استفاده از دکس‌ها سوق دهد. این پروتکل به واسطه جامعه کاربری خود سعی می‌کند در مقابل سانسور مقاوم باشد و تا جایی که ممکن است غیر‌متمرکز باقی بماند. در این مقاله به این پرداختیم که Injective Protocol چیست، چه اهداف و ایده‌هایی را دنبال می‌کند، نحوه کارکرد آن چگونه است، چه سرویس‌ها و خدماتی را ارائه می‌دهد، همکاری‌های آن با سایر شرکت‌ها چگونه است، تیم سازنده آن چه افرادی هستند و نحوه خرید و فروش آن به چه صورت است. اگر شما هم تجربه کار با دکس این پلتفرم را داشته‌اید، آن‌ را با ما در میان بگذارید.

منبع
injectiveprotocol

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا