پیشرفته کریپتو کده

معرفی کامل پروتکل Ocean و توکن کاربردی آن OCEAN

پروتکل Ocean یک اکوسیستم مبتنی بر بلاک چین است که به افراد و مشاغل اجازه می‌دهد تا به راحتی قفل ارزش داده‌های خود را باز کرده و آنها را از طریق توکن‌های اطلاعاتی (datatokens) با استاندارد ERC-20، توکنیزه کنند.

از طریق پروتکل Ocean، ناشران می‌توانند با حفظ حریم خصوصی و کنترل، داده‌های خود را توکنیزه کنند، در حالی که مصرف‌کنندگان، اکنون می‌توانند به مجموعه داده‌هایی دسترسی پیدا کنند که قبلاً در دسترس نبوده یا یافتن آنها دشوار است. این مجموعه‌های داده را می‌توان در بازار Ocean پیدا کرد، جایی که می‌توان آنها را خریداری و بعداً مصرف کرد یا فروخت.

در پروتکل Ocean، هر سرویس داده با یک توکن داده منحصر به فرد مشخص می‌شود، که برای بسته بندی یک مجموعه داده یا سرویس محاسبه به داده استفاده می‌شود. اینکار اساساً به اشخاص ثالث امکان انجام عملیات بر روی داده‌ها را بدون اینکه از اختیار ناشر آن خارج شود، می‌دهد.

OCEAN یک توکن کاربردی است که برای اداره جامعه و فرآیند سهام‌گذاری (استیکینگ) از داده‌ها استفاده می‌شود و علاوه بر خرید و فروش داده‌ها به عنوان واحد اصلی مبادله در بازار Ocean به کار گرفته می‌شود. قیمت این توکن‌های اطلاعاتی، توسط یک بازار ساز اتوماتیک در  استخر توکن‌های Ocean تعیین می‌شود، که قیمت توکن‌های اطلاعاتی را هنگام خرید و فروش بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم می‌کند.

پروتکل Ocean چیست؟

پروتکل Ocean چیست

پروتکل Ocean یک صرافی غیرمتمرکز است که اطلاعات را برای هوش مصنوعی (AI) باز می‌کند. پروتکل Ocean از فناوری پیشرفته بلاک چین استفاده می‌کند و به شما امکان می‌دهد داده‌ها را به روشی ایمن و شفاف به اشتراک گذاشته و بفروشید.

این پروتکل یک سرویس برای ساخت توکن است که به شما، در دسترس بودن و یکپارچگی داده‌ها، ذخیره سازی، محاسبه و الگوریتم های مصرف را به عنوان توافق نامه‌های خدماتی قابل تأیید، نشان می‌دهد. یک سرویس سهام‌گذاری در آن برای نشان دادن کیفیت، شهرت و مقاومت در برابر حملات Sybil وجود دارد. Ocean به باز کردن قفل داده‌ها، به ویژه برای هوش مصنوعی کمک می‌کند.


بیشتر بخوانید : حمله سیبل (Sybil) چیست و بلاک چین چگونه آن را کاهش می‌دهد؟


Ocean به صاحبان داده‌ها این امکان را می‌دهد تا دارایی‌های داده خود را بدون قفل شدن در هر بازار واحد ارزش گذاری کرده و بر آن کنترل داشته باشند. پروتکل Ocean متعهد می‌شود با گردهم آوردن فناوری غیرمتمرکز بلاک چین، چارچوب اشتراک داده و یک اکوسیستم برای داده‌ها و خدمات مرتبط، اقتصاد جدیدی را شروع کند که هر شخص، شرکت و دستگاه را درگیر می‌کند و به صاحبان داده‌ها قدرت می‌دهد و مردم را قادر می سازد تا از داده‌ها برای بهتر کردن دنیای ما استفاده کنند.

پروتکل Ocean به دنبال باز کردن پتانسیل داده‌ها برای استفاده به روش‌های جدید و به ویژه برای وب ۳ است. به عنوان بخشی از این مأموریت، پروتکل اوشن قصد دارد با جایگزینی سرورهای متمرکز با بلاک چین غیرمتمرکز، توانایی مالکان را برای کنترل داده‌های خود و آنچه برای آن استفاده می‌شود ، تقویت کند.

تاریخچه و تیم اصلی پروتکل Ocean

تیم اوشن

پروتکل Ocean در سال ۲۰۱۷ توسط بروس پون (Bruce Pon) بنیانگذار BigChainDB،  وترنت مکانگی (Trent McConaghy)، متخصص هوش مصنوعی و طراحی، ایجاد شد. هدف آنها این بود که کنترل داده‌های کلان را از شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، گوگل و اپل به دست بگیرند و در عوض به آنها اجازه داده شود تا  آزادانه به اشتراک گذاشته و از طریق توکنیزه کردن آن، درآمد کسب کنند. برای کسب درآمد از این طریق، مالکان دیگر مجبور نیستند از کنترل داده‌های خود صرف نظر کنند یا امنیت آن را به خطر بیندازند.


بیشتر بخوانید : ترکیب دو تکنولوژی عظیم: هوش مصنوعی و بلاکچین


پون و مکانگی تیم بزرگی را با تجربه در زمینه هوش مصنوعی، بلاک چین و داده‌های بزرگ و همچنین سیاست و تجارت برای توسعه پروتکل اوشن جمع کردند. پروتکل اوشن به کاربران امکان می‌دهد یک بازار غیرمتمرکز، متشکل از دارایی‌های اطلاعاتی و سرویس‌هایی که توسط کاربران قابل تبادل است، ایجاد کنند. این بازار، ارائه دهندگان داده و مصرف‌کنندگان را بهم متصل می‌کند. این بازار بر روی بلاک چین در اختیار کسانی است که اطلاعات را در اختیار دارند و کسانی که آنها را خریداری و به اشتراک گذاشته‌اند.

پروتکل اوشن چگونه کار می‌کند؟

پروتکل اوشن

اوشن به شما امکان می‌دهد بازار غیرمتمرکز داده خود را ایجاد کنید، جایی که افراد و گروه‌های مختلف می‌توانند داده‌ها را تبادل کنند. این داده‌ها را به طور گسترده‌تری در دسترس قرار می‌دهد و به جلوگیری از انحصار شرکت‌های عظیم در بازار هوش مصنوعی را ممکن می‌سازد.

سازمان‌ها می‌توانند بازار خود را برای تبادل اطلاعات ایجاد کنند. این بازارها می‌تواند برای یک صنعت یا هدف خاص باشد، مانند یک بازار برای دانشمندان که اطلاعات پزشکی مربوط به بیماری‌های مزمن خاص را مشاهده می‌کنند. پروتکل Ocean برای شما کار اصلی را انجام می‌دهد، یعنی ارتباط بیت داده‌ها و همچنین ثبت سوابق افرادی داده‌ها را وارد کرده و یا آن را استفاده و به اشتراک گذاشته‌اند. از آنجا که داده‌ها در بلاک چین است، همه چیز ثبت می‌شود. هر بار که شخصی داده‌های شما را خریداری، مشاهده، انتقال یا می‌فروشد، ضبط می‌شود، این به دارندگان داده‌ها امکان کنترل کامل می‌دهد، زیرا آنها همیشه می‌توانند آنچه را که بر روی داده‌هایشان رخ می‌دهد، مشاهده کنند.

کاربرد اوشن برای ارائه‌دهندگان اطلاعات

هرگونه داده از ارائه دهندگان در یک لینک رمزگذاری شده ذخیره می‌شود ، این بدان معنی است که داده‌های واقعی کاربر در پروتکل Ocean ذخیره نمی‌شود، بلکه فقط به آن اشاره می‌شود. کلید رمزگشایی داده‌ها در چندین قطعه در نودهای مختلف بلاک چین ذخیره می‌شود، قطعات در صورتی به هم متصل می‌شوند که یک شرط مانند اینکه کاربر با استفاده از توکن Ocean هزینه داده را پرداخت کند، یک کلید رمزگشایی تشکیل شود. این بدان معناست که تا زمانی که این شرط محقق نشود، مصرف کننده اطلاعات نمی‌تواند به اطلاعات دسترسی پیدا کند.

ارائه دهندگان داده قیمتی را که برای مجموعه داده‌های خود می‌خواهند را کنترل و تنظیم می‌کنند. ارائه دهندگان همچنین می‌توانند اجازه دهند حساب و کاربران خاص، به لیست ایمن اضافه شوند و به صورت رایگان و بدون تبادل توکن‌ها به داده‌ها دسترسی پیدا کنند. دارندگان اطلاعات الگوریتم‌های هوش مصنوعی را تأیید می‌کنند که به مصرف کنندگان اجازه داده می‌شود در مجموعه داده‌های خود اجرا شوند و به ارائه دهندگان کنترل کامل داده‌های خود را می‌دهند.

کاربرد اوشن برای مصرف‌کنندگان اطلاعات

مصرف‌كنندگان که می‌توانند به صورت افراد، شركت‌ها یا انواع سازمان‌ها باشند، می‌توانند در بازارهای مختلف جستجو كنند تا مجموعه داده‌های مورد نظر را پیدا كنند. این کاربران به داده‌های خصوصی و اغلب محرمانه کاربران دسترسی مستقیم ندارند، آنها تنها الگوریتم‌های هوش مصنوعی را روی مجموعه داده‌ها اجرا می‌کنند و سپس به نتایج نهایی دسترسی پیدا می‌کنند. این باعث حفظ حریم خصوصی کاربران می‌شود و همچنین به مصرف کنندگان داده این امکان را می‌دهد تا با هوش مصنوعی بیشتر آشنا شوند.

پروتکل Ocean اطمینان می‌دهد که این مجموعه داده‌ها فقط زمانی قابل دسترسی هستند که توکنی رد و بدل شده یا شرایطی توسط مصرف‌کننده برآورده شده باشد، تمامی این کارها با استفاده از قراردادهای هوشمند کنترل می‌شود.

نقشه راه و وایت پیپر پروتکل Ocean

نقشه راه اوشن

تیم پشتیبان پروتکل Ocean به بهبود نرم افزار و خدمات در همه سطوح ادامه می‌دهد: قراردادهای هوشمند، کتابخانه‌ها و بازارها و برنامه‌ها. در اینجا پیشرفتی است که تاکنون حاصل شده و اینکه چه برنامه‌هایی برای آینده این پروتکل در نظر گرفته شده را می‌توانید ببینید.

آغاز کار نوامبر ۲۰۱۷

 • تعیین سازوکار توزیع توکن OCEAN
 • تعیین چارچوب بازار و کار برروی مسائل فنی آن

فوریه ۲۰۱۸

 • انتشار وایت پیپر فنی و تجاری پروتکل : در این وایت پیپر‌ها به صورت کامل نکات فنی و اهدافی که این پروتکل دارد، آورده شده است

مارس ۲۰۱۸

 • توزیع اولیه توکن Ocean با ۳۵۰۰ مشارکت کننده در ۱۰۰ کشور جهان
 • تشکیل انجمن و نکمیل تیم اصلی پروتکل
 • اعلام همکاری با IBM Watson

آگوست ۲۰۱۸

 • ایجاد شبکه تست
 • شکل‌گیری پلوستون، یک بازار داده با  سازکار اجماع گواه اثبات مفهوم

دسامبر ۲۰۱۸

 • توسعه و مستند سازی اجزای شبکه Ocean
 • مشارکت و همکاری با : MOBI Grand Challenge و Fitchain

این روند و بروزرسانی‌ها تا پایان سال ۲۰۲۰ همچنان ادامه داشته است و تیم اصلی اوشن برای سال ۲۰۲۱ نیز برنامه‌های خود را این چنین بیان کرده است : برای مشاهده کامل نقشه راه پروتکل اینجا کلیک کنید :

سه ماه اول سال ۲۰۲۱

 • در بازار اوشن: با حفظ حریم خصوصی، داده‌های خصوصی را خریداری و بفروشید
 • کاهش الگوریتم‌های مخرب عرضه شده توسط خریدار، از طریق الگوریتم‌های جدید

سه ماه دوم سال ۲۰۲۱

 • بروزرسانی و طراحی قراردادهای هوشمند، برای ارائه خدمات اولیه اولیه بهتر، و کار کردن آن در کنار قراردادهای استخر بالانسر ورژن ۲
 • کارمزدهای انعطاف پذیرتر و الگوهای توکن‌های اطلاعاتی
 • بازار فعال و آماده به کار اوشن

توکن OCEAN چیست؟

توکن OCEAN چیست؟

OCEAN یک توکن ERC20 است که بر روی بلاک چین اتریوم کار می‌کند. توکن Ocean به عنوان ابزاری برای مبادله در داخل شبکه استفاده می‌شود. تأمین کنندگان اطلاعات وقتی داده‌هایشان فروخته می‌شود این توکن را کسب می‌کنند و مصرف‌کنندگان داده از آن برای دسترسی به اجرای الگوریتم‌های داده استفاده می‌کنند.

این توکن به عنوان پاداش یک سرویس‌کار عمل می‌کند و دارای یک مورد استفاده واضح است، به روشی مشابه توکن LINK (چین‌لینک) که در آن اپراتورهای نود به دلیل خدمات خود در توکن اختصاص داده شده به آن بلا کچین خاص پاداش می‌گیرند، استفاده می‌شود.


بیشتر بخوانید : چین لینک (ChainLink) چیست؟ پلی میان بلاک چین و دنیای واقعی!


همچنین از این توکن‌ها برای پاداش در استخرهای پورتکل Ocean استفاده می شود و مانند سایر پرو‌ژه‌ها کسانی که به نقدینگی وارد آن کنند به عنوان پاداش از این توکن دریافت می‌کنند.

خرید و نگهداری توکن OCEAN

در حال حاضر توکن‌های پروتکل اوشن (OCEAN) در چندین صرافی متمرکز قابل مبادله هستند، از جمله مهمترین صرافی‌ها می‌توان به  بایننس، KuCoin ، Bittrex و Poloniex اشاره کرد. از نوامبر ۲۰۲۰، بایننس بیشترین حجم مبادلات در بین صرافی‌‌های متمرکز را برای OCEAN داشته است ، در حالی که Uniswap بهترین صرافی غیرمتمرکز برای OCEAN بوده است. در حال حاضر OCEAN را نمی‌توان مستقیماً با ارزهای فیات در هر صرافی پشتیبانی شده آن خریداری کرد و تنها از طریق مبادله با سایر رمزارزها می‌توانید آن را بدست آورید.

توکن Ocean یک توکن با استاندارد ERC-20 است و می‌تواند در هر کیف پول مناسب با این استاندارد ذخیره شود. کیف‌پول‌های سخت افزاری مانند لجر و ترزور و کیف‌پول‌های نرم‌افزاری مانند متامسک و کوین‌بیس می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای ذخیره توکن Ocean باشند.

وضعیت حال حاضر توکن Ocean

قیمت توکن اوشن در زمان نگارش این مقاله ۰.۳۹ دلار آمریکا است(مشاهده قیمت لحظه‌ای) و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن حدود ۴۴ میلیون دلار آمریکا است. این توکن در رتبه‌بندی توکن‌های بازار رمز ارزها با توجه به حجم کل بازارش در رتبه ۹۳ قرار دارد و حجم کلی بازار آن نیز در حدود ۱۶۴ میلیون دلار است. کل توکن‌هایی که قرار است در این پروتکل استفاده شود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون است که تا به حال ۴۱۹ میلیون آن وارد چرخه شده است.

بیشترین میزان قیمت ثبت شده برای توکن Ocean در تاریخ ۱۸ آگوست ۲۰۲۰ با قیمت ۰.۷۵ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۰.۰۱۳ دلار در ۱۰ آگوست ۲۰۱۹ بوده است.

نتیجه‌گیری

پروتکل Ocean در تلاش است تا با ایجاد محیطی متکی به نوآوری و صلاح‌دید فردی برای ارائه نتایج عادلانه و منصفانه، روش‌های بهره برداری تجاری از داده‌ها را به شکل غیرمتمرکز ایجاد کند. با رشد شبکه Ocean و جذب بیشتر کاربران، اوشن امیدوار است که نوع جدیدی از اقتصاد داده را بسازد که شامل هر نوع ارائه دهنده و مصرف کننده داده باشد که از توسعه دهنده فردی گرفته تا منافع شرکت های چند ملیتی را دربرگیرد.

با اینکه ادغام هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین می‌تواند بسیار جذاب باشد و اینکه پروتکل Ocean یک راه جدید برای استفاده از این ترکیب را انتخاب کرده است اما این پروژه هنوز نتوانسته است که تمامی ابزارهای لازم برای اجرای آن را بدست آورد و شاید نبود یک رابط کاربری ساده برای استفاده همگان از آن یکی از نقاط ضعفش باشد. با این حال باید منتظر ماند و دید که آیا این پروژه خلاقانه می‌تواند در آینده به تمامی آنچه در نظر دارد برسد یا خیر.

منبع
mediumuxsequencebitcoinsuisse

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا