کریپتو کده

شبکه Elrond چیست؟ معرفی رمزارز EGLD

مقیاس‌پذیری و توان عملیاتی یکی از بزرگترین مشکلاتی است که شبکه‌های بلاکچینی بزرگی همچون اتریوم و بیت کوین با آن مواجه هستند. توسعه‌دهندگان تکنولوژی بلاکچین سال‌هاست که به دنبال حل این مشکل هستند. پروژه‌هایی همچون پالیگان (Polygon) و هارمونی (Harmony) هم به همین دلیل پا بر عرصه گذاشتند. الروند (Elrond) هم یکی دیگر از شبکه‌هایی است که به دلایلی مثل ارائه راه‌ حل‌های مقیاس‌پذیری، رشد ارزش، امنیت و هزینه پایین توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. در این مقاله به این می‌پردازیم که شبکه Elrond چیست، چه مشکلاتی را حل می‌کند، نحوه کارکرد الروند چگونه است، چه سرویس‌هایی را به‌ کاربران ارائه می‌دهد و در ادامه ارز دیجیتال EGLD، راه‌های خرید، فروش و نگهداری، نقشه راه پروژه، تیم توسعه‌دهنده و همکاری‌های پلتفرم الروند را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۷ مهر ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

شبکه Elrond چیست؟

شبکه Elrond چیست

الروند یک شبکه بلاکچین عمومی، توزیع‌شده و غیرمتمرکز است. از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به پشتیبانی از قراردادهای هوشمند به‌منظور راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) اشاره کرد. Elrond دو قابلیت مهم دارد که آن را از سایر شبکه‌های بلاکچینی متمایز می‌کند:

 • اجرای حالت شاردینگ انطباقی (Adaptive State Sharding)
 • مکانیسم گواه اثبات سهام ایمن (Secure Proof of Stake Consensus Mechanism)

شبکه الروند به کمک تکنولوژی شاردینگ انطباقی تراکنش‌ها و داده‌های شبکه را به‌صورت موازی پردازش می‌کند. شاردینگ عملکرد Elrond را به‌نحوی افزایش می‌دهد که هر چه بر تعداد نودها افزوده شود، شبکه مقیاس‌پذیرتر می‌شود و در عین تمرکززدایی، توان شبکه را هم برای پردازش بیش از ۱۰۰هزار تراکنش در ثانیه افزایش می‌دهد. 

یکی از مهم‌ترین وجوه تمایز الروند نسبت به سایر شبکه‌های بلاکچینی این است که برای مشارکت به‌عنوان Node در این پلتفرم نیازی به سخت‌افزارهای فوق‌العاده قوی و قدرت محاسباتی بسیار ندارید و می‌توانید با سیستم‌های کامپیوتری معمولی هم به‌عنوان نود شبکه Elrond فعالیت کنید. 

شبکه Elrond طوری طراحی شده که در آن خبری از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) و مصرف زیاد انرژی نیست. در این شبکه از الگوریتم گواه اثبات سهام (PoS) استفاده می‌شود. با استیکینگ یا سپرده‌گذاری توکن بومی شبکه الروند (EGLD) و دریافت پاداش به صورت توکن EGLD انگیزه لازم برای مشارکت کاربران و تامین امنیت شبکه فراهم می‌شود. 

اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه به این پردازیم که شبکه Elrond چیست باید بگوییم که الروند اتلاف انرژی و نیاز به قدرت محاسباتی بسیار را با به‌کار‌گیری الگوریتم گواه اثبات سهام ایمن از میان برده است؛ این در حالی است که از طریق شاردینگ خاص این شبکه، انجام موازی تراکنش‌ها امکان‌پذیر است و مقیاس‌پذیری را به نحو چشمگیری افزایش می‌دهد. 

هدف شبکه Elrond چیست؟

کارایی، افزایش مقیاس‌پذیری و ایجاد راهی برای تعامل میان بلاکچین‌های مختلف به‌وسیله به‌کارگیری جدیدترین فناوری‌های موجود در عین توان عملیاتی بالا، هدف اصلی شبکه الروند است. الروند به‌دنبال راهی است که علاوه‌بر تمرکززدایی و رعایت حریم خصوصی کاربران، عملکرد و سرعتی مشابه یا بهتر از پلتفرم‌های متمرکز فراهم کند.

 شبکه الروند چطور کار می‌کند؟

نحوه کارکرد شبکه Elrond

توسعه‌دهندگان با هدف افزایش مقیاس‌پذیری و اجرای تراکنش‌های سریع، معماری بلاکچین الروند را به‌وسیله به‌کارگیری حالت شاردینگ انطباقی (Adaptive State Sharding) طراحی کرده‌اند. بهینه‌ترین نحوه به‌کارگیری شاردینگ، پیاده‌سازی آن در همه سطوح شبکه از جمله تراکنش‌ها، داده‌ها و شبکه است. تفاوت اصلی شاردینگ انطباقی با شاردینگ بلاکچین در این است که ارتباط میان زنجیره‌های خرد شده (شارد شده) را بهبود می‌بخشد و عملکرد شبکه را از طریق پردازش‌های موازی افزایش می‌دهد. همین امر موجب می‌شود که TPS (واحد پردازش تراکنش در هر ثانیه) افزایش یافته و در نتیجه مقیاس‌پذیری شبکه به نحو چشمگیری بهبود یابد. کاربران می‌توانند به ۳ شکل به‌عنوان نود یا گره (Node) در شبکه الروند مشارکت کنند: 

اعتبارسنج 

اعتبارسنج‌ها (Validator) به پردازش تراکنش‌ها و تامین امنیت شبکه از طریق مشارکت در فرآیند اجماع می‌پردازند. اعتبارسنج‌ها برای ایفای این نقش باید توکن EGLD را در شبکه به‌عنوان وثیقه، استیک کنند. در صورت خطا و اخلال در کار شبکه، تاییدکنندگان وثیقه‌گذاری شده خود را به‌عنوان مجازات از دست می‌دهند. 

مشاهده‌گر 

مشاهده‌گرها (Observer) کاربران منفعل شبکه هستند و نقش آن‌ها تسهیل‌گری است. آن‌ها می‌توانند به عنوان نود کامل فعالیت کرده و همه تاریخچه بلاکچین را در سیستم خود ذخیره کنند یا به‌عنوان سود سبک تنها ۲ دوره از تاریخچه دفتر کل را نگهداری کنند. برای فعالیت به‌عنوان مشاهده‌گر نه نیازی هست که رمزارز EGLD را استیک کنید و نه به پاس مشارکت به شما پاداشی داده می‌شود. تنها کاری که باید انجام دهند این است که بخشی از سیستم خود را به‌عنوان یک سرور در اختیار شبکه الروند قرار دهند. 

فیشرمن

فیشرمن یا ماهیگیر (Fisherman)، کاربرانی هستند که اعتبار بلاک‌ها را پس از پردازش و ایجاد توسط اعتبارسنج‌ها، تصدیق می‌کنند. آن‌ها بلوک‌های نامعتبر را پیدا کرده و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند. مشاهده‌گرها و اعتبارسنج‌هایی که در آن دوره اجماع مشارکت ندارند، می‌توانند به‌عنوان فیشرمن ایفای نقش کنند. 

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم Elrond از مکانیسم گواه اثبات سهام ایمن یا Secure Proof of Stake (به‌اختصار SPoS) برای اجماع بین نودهای شبکه خود استفاده می‌کند. این مکانیسم اجماع، وظیفه هماهنگی میان نودهای شبکه توزیع‌شده را بر عهده دارد. همانند گواه اثبات سهام (PoS) در گواه اثبات سهام ایمن هم کامپیوترها نرم‌افزار الروند را به‌منظور تامین امنیت شبکه، تایید تراکنش‌ها و توزیع رمزارزهای جدید  EGLD اجرا می‌کنند. با این وجود، به دلیل اینکه شبکه الروند به‌جای زنجیره واحد از زنجیره‌های خرد شده تشکیل شده است، نودهای تاییدکننده به جای تایید همه تراکنش‌ها و ایجاد بلاک روی همه شبکه، فقط برای ساخت بلاک روی یک شارد انتخاب می‌شوند.

در نهایت، نودهای فیشرمن (Fisherman) که وظیفه سنجنش اعتبار بلاک‌های ساخته‌شده را بر عهده دارند، باید کار سایر سازندگان بلاک را بررسی کرده وعملیات یکپارچه‌سازی سایر شاردهای شبکه را انجام دهند. به محض اینکه یک بلاک ساخته و به شبکه افزوده شود، مشارکت‌کنندگان پاداش خود را به‌صورت EGLD دریافت می‌کنند. اگر فردی بخواهد در این سیستم به عنوان نود مشارکت کند، لازم است که ابتدا رمزارز EGLD را در شبکه استیک کنند. 

خدمات شبکه الروند چیست؟

شبکه الروند هم مانند بسیاری از شبکه‌های بلاکچینی امکان ایجاد قرارداد هوشمند، تولید توکن و اجرای تراکنش‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از جمله سرویس‌های Elrond می‌توان به تعامل بین زنجیره‌ای، اپلیکیشن غیرمتمرکز مایار و کیف پول الروند اشاره کرد:

تعامل بین زنجیره‌ای 

به‌منظور تمرکززدایی هر چه بیشتر، الروند به‌دنبال فراهم‌سازی قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای یا Cross-Chain Interoperability است. تیم توسعه‌دهنده این شبکه برنامه دارند تا از طریق ارتباط با سرویس‌های خارجی مختلف، پیاده‌سازی ماشین مجازی الروند یا Elrond Virtual Machine (به‌اختصار EVM) را آغاز کنند. ماشین مجازی از قراردادهای هوشمند نوشته‌شده تحت زبان Rust، سی پلاس پلاس، سی شارپ و Typescript پشتیبانی کرده و به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون مراجعه به صرافی بین شبکه‌های رمزارزهای الروند، اتر و سایر توکن‌های ERC-20 را طی تراکنش‌های امن، انتقال دهند. EVM همچنین قابلیتی به‌نام مکانسیم آداپتور (Adapter Mechanism) دارد که ارتباط با سایر زنجیره‌ها را فراهم می‌کند. 

اپلیکیشن غیرمتمرکز مایار

برنامه غیرمتمرکز مایار Maiar چیست
Elrond

یکی از خدمات اصلی شبکه الروند ایجاد اکوسیستمی برای توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است. یکی از اولین Dappهای طراحی شده توسط Elrond، مایار (Maiar) نام دارد. مایار در وهله اول یک مرورگر سریع است که هدف اصلی آن افزایش حریم خصوصی کاربران است. اما طیف گسترده‌ای از امکانات و قابلیت‌های مختلف را ارائه می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به ذخیره‌سازی، استیکینگ، ارسال و دریافت توکن EGLD اشاره کرد. کاربران همچنین می‌توانند با استفاده از مایار eGold را به‌صورت مستقیم تهیه کنند. 

کیف پول الروند

با استفاده از کیف پول الروند (Elrond Wallet) می‌توانید توکن‌ eGold را به‌صورت امن انتقال دهید، دریافت و ذخیره‌سازی کنید. همچنین این ولت به شما این قابلیت را می‌دهد که از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه الروند استفاده کنید. 

آشنایی با رمزارز‌ EGLD

ارز دیجیتال الروند (EGLD) چیست

توکن بومی شبکه الروند، eGold یا EGLD نامیده می‌شود. این توکن که در ابتدا با نماد ERD شناخته می‌شد، یک رمزارز BEP-2 بود. BEP-2 استاندارد شبکه بایننس چین است اما پس از راه‌اندازی شبکه اصلی الروند به یک توکن با استاندارد BEP-20 تبدیل شد. اما کاربردهای رمزارز شبکه Elrond چیست؟ از جمله کاربردهای آن می‌توان به پرداخت کارمزد تراکنش، مشارکت در فرآیندهای حاکمیتی، استیکینگ یا سپرده‌گذاری و پاداش نودهای تاییدکننده شبکه اشاره کرد. 

اشتباه نکنید! ارز دیجیتال EGLD  رمزارز دوم شبکه الروند نیست. بلکه نسخه بهبود یافته توکن شبکه اصلی الراند است. تیم توسعه‌دهنده این شبکه مدل اقتصادی توکن ERD را تغییر دادند. به این صورت که هر ۱۰۰۰ توکن ERD معادل با یک توکن EGLD خواهد بود. برای تبدیل این توکن‌ها می‌توانید از آموزش زیر استفاده کنید.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۲۰,۳۹۷,۸۳۴ واحد بوده که از این میزان ۱۹,۸۱۲,۸۸۵ توکن eGold در بازار در گردش است. رمزارز الروند در حال حاضر رتبه ۳۸ را در میان همه ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار توکن این پروژه ۴,۲۴۶,۶۳۷,۷۹۰دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن  ۱۲۷,۹۱۹,۵۱۳ دلار است. قیمت Elrond در زمان نوشتن این مقاله ۲۱۳.۴۳ دلار است. این توکن در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۹۹ با کمترین قیمت ۶.۵۱ دلار و در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۳۰۰.۵۶ دلار معامله شده است.

نقشه راه پروژه الروند

یافتن راه‌ حل برای سخت‌ترین و دشوارترین مشکلات اجماع و شاردینگ در فضای بلاکچین، موجب شده است که شبکه توزیع‌شده و همتابه‌همتای الراند در عین تشکیل‌شدن از سیستم‌های ارزان قیمت و اجرای تراکنش‌ها با هزینه کم و سرعت پایین، عملکرد قابل قبولی را فراهم کند. از جمله دستاوردهای Elrond طی این سال‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اولین معماری شبکه بلاکچینی که از شاردینگ پشتیبانی می‌کند
 • امکان پردازش ۱۵۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه که شبکه را بیش از ۱۰۰هزار تراکنش در ثانیه مقیاس پذیر می‌کند 
 • تاخیر ۶ ثانیه‌ای در اجرای تراکنش‌ها و فی تراکنش ۰۰۰.۱ دلار
 • راه‌اندازی اپلیکیشن مایار برای خرید، ذخیره‌سازی، کسب درآمد و پرداخت الروند، بیت کوین، اتریوم و BNB
 • اجرای قراردادهای هوشمند، امکان استیکینگ رمزارز EGLD

توسعه‌دهندگان الراند نقشه راه آینده پروتکل خود را به‌صورت زیر ترسیم کرده‌اند:

 • ۳ ماهه سوم ۲۰۲۱

راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز و مبتنی بر بازارساز خودکار مایار

 • ۳ ماهه چهارم ۲۰۲۱

افزودن قابلیت‌های جدید به اپلیکیشن مایار

ارائه نسخه ۲ برای محصولات امور مالی غیرمتمرکز شامل وام‌دهی (Lending) و عرضه دارایی‌های مصنوعی 

 • ۳ ماهه دوم ۲۰۲۲

اجرای فرآیندهای حاکمیتی 

بهره‌بردازی از فاز ۴ استیکنیگ یا سپرده‌گذاری

معرفی تیم توسعه‌دهنده شبکه Elrond

آشنایی تیم توسعه‌دهنده شبکه Elrond

اعضای اصلی تیم توسعه‌دهندگان الروند، علاوه‌‌بر دانش فنی و تخصصی در کارآفرینی و مدیریت کسب‌وکار هم تجربه دارند. مدیر اجرایی و هم‌بنیانگذار پروژه بنیامین مینکو (Benjamin Mincu) نام دارد و کار خود را در حوزه بلاکچین به‌عنوان بخشی از تیم NEM آغاز کرد. او به‌عنوان یک مهندس پیشرو در حوزه بلاکچین در اروپا شناخته می‌شود. پیش از آغاز کار در الروند به‌عنوان بنیان‌گذار و مدیر اجرایی در متاچین کپیتال (MetaChain Capital) مشغول کار بود. 

 • لوسین تودئا (Lucian Todea) به‌عنوان هم‌بنیان‌گذار و مدیر عملیات الروند فعالیت می‌کند. او پیش از شروع کار در الروند به‌عنوان کارآفرین، موسس و مدیر اجرایی پلتفرم‌های Soft32، 10M users/month، Partner mobilPay و سرمایه‌گذار در Typing DNA و Smart Bill کار کرده است. 
 • لوسین مینکو (Lucian Mincu) او هم یکی دیگر از هم‌بنیان‌گذاران و همچنین مدیر ارشد فناوری پروتکل الروند است. او پیش از کار در الروند به عنوان مهندس در Uhrenwerk 24، Cetto و Liebl Systems تجربه داشته است. او همچنین هم‌بنیان‌گذار و مدیر ارشد فناوری اطلاعات در الروند است.
 • فلیکس کریسان (Felix Crisan) سرپرست تحقیقات پروژه است. او هم‌بنیان‌گذار BTKO است که به‌عنوان اولین صرافی بیت کوین در کشور رومانی شناخته می‌شود. او همچنین به عنوان مدیر ارشد فناوری در پلتفرم Netopia هم کار کرده است. 

پلتفرم الروند با چه پروژه‌هایی همکاری کرده است؟

یکی از وجوه تمایز اکوسیستم‌های متن‌باز با پروژه‌های دنیای سنتی، همکاری و ادغام پلتفرم‌های مختلف با یکدیگر است. پلتفرم‌های بلاکچینی با همکاری با یکدیگر، امکانات و قابلیت‌های خود را توسعه می‌دهند. Elrond نیز با پلتفرم‌هایی مثل چین لینک (Chainlink)، هولوچین (Holochain)، نش (Nash)، نتوپیا پیمنت (Netopia Payment) و اسمارت بیل (Smartbill) همکاری کرده است. 

همکاری الروند با پروتکل مای ویش

پلتفرم مای ویش (MyWish) امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را از طریق فراهم‌سازی امکانات توسعه، استقرار، تست و برنامه‌ریزی برای اجرا فراهم می‌کند. در جریان این همکاری، کاربران می‌توانند با استفاده از امکانات مای ویش و پرداخت هزینه به‌وسیله توکن WISH قرارداد هوشمند خود را بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی در شبکه الراند پیاده‌سازی کنند. برای این کار تنها کافی است یک قالب قرارداد هوشمند را از بین قراردادهای از قبل تعریف‌شده پلتفرم انتخاب کنید و آن‌را در شبکه پیاده‌سازی کنید. می‌توانید توکن خود را عرضه کرده، ایردراپ داشته باشید و اگر نیازهای بیشتری داشتید درخواست خود را برای برآورده کردن آنها به تیم این پلتفرم ارسال کنید.

بهترین صرافی برای خرید رمزارز شبکه Elrond چیست؟

رمزارز الروند در صرافی‌های متعددی لیست شده است. البته شمار صرافی‌های متمرکزی که می‌توانید در آن‌ها EGLD را خرید فروش کنید، بیش از صرافی‌های غیرمتمرکز است. تنها صرافی غیرمتمرکزی که رمزارز این پروژه را در خود لیست کرده‌، ورژن ۱ و ۲ پنکیک سواپ (PancakeSwap) است. از جمله صرافی‌های متمرکز می‌توان به بایننس، کوکوین (KuCoin)، گیت (Gate.io)، بیت فینکس (Bitfinex)، کوینکس (CoinEx) و OKEx اشاره کرد. 

توکن eGold را در کدام کیف پول‌ها ذخیره کنیم؟

یکی از سوالات رایج کاربران این است که کیف پول مناسب برای ذخیره‌سازی رمزارز شبکه الروند چیست؟ از جمله ولت‌های نرم‌افزاری منتخب می‌توان به کیف پول مایار (Maiar Wallet)، الروند وب (Elrond Web Wallet)، تراست والت (Trust Wallet) و Frontier Mobile Wallet اشاره کرد. اگر قصد دارید توکن این پروژه را در کیف پول سخت‌افزاری نگهداری کنید، می‌توانید از لجر نانو اس (Ledger Nano S) و لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) استفاده کنید. 

جمع‌بندی

امروزه شبکه‌های بلاکچینی بسیاری برای حل مشکل مقیاس‌پذیری از راه‌ حل‌های مختلف استفاده می‌کنند. شبکه الروند را می‌توان یکی از پیشروترین پلتفرم‌ها در زمینه بهبود سرعت پردازش تراکنش‌ها با به‌کارگیری فناوری شاردینگ دانست. Elrond یک شبکه بلاکچینی غیرمتمرکز است که به کاربران امکاناتی همچون انتقال رمزارزها به‌صورت بین زنجیره‌ای، برنامه غیرمتمرکز مایار و کیف پول الروند را ارائه می‌دهد. در این مقاله به این پرداختیم که شبکه Elrond چیست، چه مشکلاتی را حل می‌کند، نحوه کارکرد الروند چگونه است، چه سرویس‌هایی را به‌ کاربران ارائه می‌دهد و در ادامه ارز دیجیتال EGLD، راه‌های خرید، فروش و نگهداری، نقشه راه پروژه، تیم توسعه‌دهنده و همکاری‌های پلتفرم الروند را بررسی بررسی کردیم. 

منبع
Elrond

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا