اخبار خارجی

گری گنسلر: آپدیت مرج اتریوم ممکن است آن را در دسته اوراق بهادار قرار دهد

پس از آپدیت مرج اتریوم و انتقال شبکه آن به گواه اثبات سهام، احتمال دارد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) بررسی مجددی در مورد اوراق بهادار بودن این رمز ارز انجام دهد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوپوتیتو، روز پنجشنبه شبکه اتریوم آپدیت مرج خود را پس از سال‌ها انتظار انجام داد و از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام منتقل شد. گری گنسلر (Gary Gensler)، رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در این مورد گفته که ممکن است این تغییر باعث شود اتریوم از چارچوب قانونی فعلی خود خارج شود و در دسته اوراق بهادار قرار بگیرد. اشاره گنسلر به بحث استیکینگ اتریوم پس از مرج است.

تست هاوی چه می‌گوید؟

تست هاوی (Howey Test)، آزمایشی است که دیوان عالی آمریکا انجام می‌دهد تا صلاحیت معاملات خاص به عنوان «قراردادهای سرمایه‌گذاری»را بررسی کند.

بر اساس این تست، اگر اتریوم ۴ معیار زیر را داشته باشد به عنوان اوراق بهادار شناخته می‌شود و زیر نظر SEC قرار می‌گیرد:

  • یک سرمایه‌گذاری با پول باشد.
  • انتظار کسب سود وجود داشته باشد.
  • سرمایه‌گذاری در شرکت عمومی انجام شده باشد.
  • کسب سود از طریق تلاش تبلیغ کننده یا شخص ثالث انجام شده باشد.

زمانی که ارزش اتریوم مبتنی بر اثبات کار بود، به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته نمی‌شد. این موضوع اغلب توسط ریپل در جدال قانونی‌اش علیه SEC مطرح می‌شود.

با این حال، اکنون که سرمایه‌گذاران به امید دریافت سود توکن‌های ETH خود را استیک می‌کنند؛ بحث تست هاوی دوباره داغ می‌شود. طبق مقررات سرمایه‌گذاری مورد اشاره در تست هاوی باید به گونه‌ای باشد که فرد سرمایه‌گذار با تلاش افراد دیگری انتظار کسب سود داشته باشد و اکنون از نظر گری گنسلر ممکن است این قضیه در مورد استیکینگ صدق کند.

SEC هیچ رمزارزی را زیر نظر نگرفته است

گری گنسلر، رییس SEC، خطاب به کمیته بانکداری سنا، اشاره کرد ممکن است استیکینگ به طور رسمی یک سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود. این امر اتر را در حیطه اختیارات SEC قرار می‌دهد. پیش از این کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) این وظیفه را بر عهده داشت. این کمیسیون اغلب مقررات ارزهای دیجیتال را در ایالات متحده به عنوان کالاهای دیجیتال تنظیم می‌کند. گنسلر در این خصوص افزوده است:

تحت آزمون هاوی، عموم سرمایه‌گذاران سود را بر اساس تلاش دیگران [برای استیکینگ] بدست می‌آورند. به نظر می‌رسد استیکینگ بسیار شبیه به وام دادن است و فقط ظاهر آن تغییر داده شده است.

SEC به صراحت اعلام کرده است پلتفرم‌های کریپتو که خدمات وام‌ دهی و قرض دهی ارائه می‌دهند باید در SEC ثبت نام کنند تا بتوانند به طور قانونی فعالیت کنند. در همین حال، در مورد کالاهای دیجیتال بدون این خدمات، لایحه‌ای در حال حاضر برای تصویب توسط سنای ایالات متحده بررسی می‌شود که به CFTC اختیارات گسترده‌ای را در مورد تنظیم‌گری رمزارزها اعطا می‌کند.

با این حال، منتقدان استدلال می‌کنند برخلاف SEC، CFTC نمی‌تواند به درستی چنین بازار بزرگی را حداقل با منابع فعلی خود تنظیم کند.

  • آیا اتریوم اوراق بهادار است؟

پس از انتقال اتریوم از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اعلام کرد تحت تست هاوی احتمال دارد اتریوم در دسته اوراق بهادار و زیر نظر SEC قرار بگیرد. در واقع بحث بر سر استیکینگ اتریوم است که ممکن است شرط سرمایه‌گذاری این تست را برآورده کند.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا