اخبار بیت کوین

مایکرواستراتژی در مسیر لیست شدن در شاخص S&P 500؛ تاثیر آن بر قیمت بیت کوین چه خواهد بود؟

مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، بزرگترین هولدر شرکتی بیت کوین، به آرامی به سمت واجد شرایط شدن برای لیست شدن در شاخص S&P 500 حرکت می‌کند؛ نقطه عطفی که می‌تواند باعث شود بیت کوین در هر پرتفویی ظاهر شده و میلیون‌ها نفر در آن سرمایه‌گذاری کنند. این موضوع با افزایش تقاضا می‌تواند تاثیر مثبتی بر قیمت بیت کوین داشته باشد.

به نقل از کوین تلگراف، داده‌ها نشان می‌دهد مایکرواستراتژی در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن)، پس از یک بازه معاملاتی هشت روزه که شاهد ۴۶٪ افزایش در قیمت سهام خود بود، به جایگاه ۵۳۵ در میان بزرگترین شرکت‌های بورسی در ایالات متحده رسید. این موضوع می‌تواند باعث شود که این شرکت برای لیست شدن در شاخص S&P 500 امید بیشتری داشته باشد.

بزرگترین شرکت های بورسی در ایالات متحده بر اساس مارکت کپ
بزرگترین شرکت های بورسی در ایالات متحده بر اساس مارکت کپ؛ منبع: Companies Market Cap

با این حال، این شرکت متمرکز بر بیت کوین همچنان باید معیارهای واجد شرایط بودن را رعایت کند و ارزش بازار (مارکت کپ) آن صعود قابل توجهی را تجربه کند.

واجد شرایط شدن یک شرکت برای لیست شدن در شاخص S&P 500، که سهام ۵۰۰ شرکت بزرگ فهرست شده در بورس‌های آمریکا را ردیابی می‌کند، مستلزم رعایت چندین معیار است؛ از جمله رسیدن به حداقل مارکت کپ مورد نیاز و به ثبت رساندن مجموع مثبت سود در چهار فصل گذشته که به این موارد باید سودآوری در سه ماهه اخیر را هم اضافه کرد. همچنین، حداقل ۲۵۰٬۰۰۰ سهم نیز باید طی ۶ ماه گذشته معامله شده باشد و بیشتر سهام باید در دست مردم باشد.

بر اساس قوانین فعلی، شرکت‌های نامزد برای واجد شرایط بودن نیاز به ارزش بازار ۱۵.۸ میلیارد دلاری دارند. ارزش بازار مایکرواستراتژي در حال حاضر ۱۲.۱ میلیارد دلار است؛ به این معنی که قیمت فعلی سهام آن (۷۱۸ دلار) باید به ۹۳۷ دلار برس تا ارزش بازار آن بتواند ۳.۷ میلیارد دلار دیگر افزایش یابد.

به غیر از مارکت کپ، سایر شرایط برای این شرکت برقرار است. سهام مایکرواستراتژی در چهار فصل گذشته خود مجموع سود مثبتی را از جمله در سه ماهه اخیر ثبت کرده است.

لازم به ذکر است، حتی اگر همه معیارها برآورده شوند، یک کمیته اجرایی ۱۱ نفره S&P باید فهرست شدن مایکرواستراتژی را تایید کند. این کمیته در ماه مه ۲۰۲۲، شرکت تسلا، تولیدکننده خودروهای الکتریکی را از شاخص S&P 500 ESG حذف کرد. صندوق شاخص کل در سومین جمعه ماه‌های مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر متعادل‌سازی (Rebalance) می‌شود.

تاثیر بر قیمت بیت کوین

به گفته جو برنت (Joe Burnett)، مدیر ارشد بازاریابی محصول در شرکت خدمات مالی بیت کوین آنچینجد (Unchained)، اگر مایکرواستراتژي به دنبال فهرست شدن در S&P 500 باشد و موفق شود، می‌تواند یک حلقه بازخورد مثبت و گسترده را ایجاد کند که باعث می‌شود بیت کوین در تقریبا هر سبد سرمایه‌گذاری ETF حضور داشته باشد.

توییت برنت
منبع: X

برنت در این باره گفت:

اگر مایکرواستراتژی در S&P 500 لیست شود، بیت کوین به طور خودکار تقریبا در تمام سبدهای سرمایه‌گذاری نفوذ خواهد کرد. این سبدها شامل برنامه‌های بازنشستگی 401k، صندوق بازنشستگی و هر پورتفولیوی ۶۰:۴۰ است.

اگر مایکرواستراتژي وارد S&P 500 شود، وزن پرتفوی آن حدود ۰.۰۱٪ از این صندوق شاخص خواهد بود. داده‌ها نشان می‌دهد S&P 500 در حال حاضر دارای ارزش بازار ۴۱.۹ تریلیون دلار است.

برنت در پست جداگانه‌ای در پلتفرم X گفت:

به این ترتیب، قیمت سهام مایکرواستراتژی افزایش می‌یابد، امکان انتشار سهام بیشتر برای خریدهای BTC را فراهم می‌کند و قیمت سهام آن را بیشتر می‌کند و سرمایه منفعل بیشتری را جذب می‌کند.

مایکرواستراتژی در حال حاضر ۱۹۰٬۰۰۰ بیت کوین با میانگین قیمت خرید ۳۱٬۲۲۴ دلار در اختیار دارد و تاکنون از سرمایه‌گذاری خود ۳.۹ میلیارد دلار سود کرده است.

مایکل سیلر، موسس و رییس اجرایی این شرکت، چندی پیش در ۹ فوریه (۲۰ بهمن) اعلام کرد مایکرواستراتژی از یک شرکت هوش تجاری به یک «شرکت توسعه بیت کوین» تبدیل می‌شود.

توییت مایکل سیلور
منبع: X

آرکهام: دارایی‌های مایکرواستراتژی با فدیلیتی ترکیب شده است

پلتفرم تجزیه و تحلیل بلاکچین آرکهام (Arkham Intelligence) در پستی در ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) ادعا کرد ۹۸٪ از دارایی‌های مایکرواستراتژی (تقریبا ۱۸۶٬۰۰۰ بیت کوین از مجموع ۱۹۰٬۰۰۰ BTC) را شناسایی کرده است.

طبق داده‌های آرکهام، به نظر می‌رسد تقریبا ۱۰۷٬۰۰۰ بیت کوین از دارایی‌های مایکرواستراتژی در Fidelity Custody همراه با بیت کوین سایر مشتریان نگهداری می‌شود، در حالی که ۷۹٬۰۰۰ بیت کوین تحت حضانت جداگانه از جمله Coinbase Prime قرار دارد. مشخص نیست که ۴٬۰۰۰ بیت کوین دیگر کجا نگهداری می‌شود.

توییت آرکهام
منبع: X

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا