اخبار خارجی

سیل خروج بیت کوین از ETFها؛ آیا بیت کوین سطح ۲۱٬۰۰۰ دلار را حفظ می‌کند؟

به نظر می‌رسد فشار فروش شدید بر بیت کوین که قیمت آن را به ۱۷٬۶۰۰ دلار رساند همزمان با خروج بی‌سابقه بیت کوین از ETFها بوده است؛ به نحوی که موجودی یکی از ETFهای بزرگ کانادا طی ۲۴ ساعت نصف شده است. با کم شدن عمق بازار بازگشت قیمت به زیر ۲۰٬۰۰۰ دلار ساده‌تر از گذشته به نظر می‌رسد. با وجود اینکه قیمت فعلی بیت کوین بالای ۲۱۰۰۰ دلار است، آینده بیت کوین در سال جاری هم چنان سوال‌ برانگیز است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، یکی از ETFهای بیت کوین در کانادا به نام «پرپس (Purpose)» با نماد BTCC، طی تنها یک روز شاهد نصف شدن تعداد بیت کوین‌های موجود در صندوق خود بود. دارایی این صندوق بین ۱۶ و ۱۷ ژوئن (۲۶ و ۲۷ خرداد) از ۴۷٬۸۱۸ BTC به حدود ۲۳۳۰۷ BTC کاهش یافت که پایین‌ترین سطح آن از اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ۱۴۰۰) است. ۵۱٪ کاهش موجودی، رکورد بزرگترین خروجی روزانه را برای این صندوق ثبت کرد.

خروجی صندوق Purpose
موجودی صندون بیت کوین Purpose؛ منبع: گلس‌نود

جالب اینجاست که یکی دیگر از ETFهای کانادایی بیت کوین به نام کوین‌شرز (CoinShares) جریان‌ خروجی مشابهی را تجربه کرده است و موجودی بیت کوین آن از ۲۳۹۱۷ BTC در ۱ ژوئن (۱۰ خرداد) به ۱۲٬۶۶۸ BTC در ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) کاهش یافت؛ که نشان می‌دهد جریان عظیم خروج از بیت‌کوین مختص یک صندوق نیست.

نکته مهم این است که این خروجی‌ها همزمان با شکست قیمت بیت کوین به زیر ۲۰٬۰۰۰ دلار رخ داده است. سطح قیمت ۲۰٬۰۰۰ دلار علاوه بر اینکه سطح حمایت روانی بسیار مهمی بود، نشان‌دهنده اوج قیمت بیت کوین در بول ران ۲۰۱۷ بود. و سابقه نداشته است که قیمت بیت کوین در یک سیکل به سطحی پایین‌تر از اوج سیکل قبلی برسد.

قیمت BTC در ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) به حدود ۱۷٬۵۷۰ دلار رسید و هر چند که قیمت BTC در زمان نگارش خبر، بر اساس داده‌های میهن بلاکچین، ۲۰٬۷۲۲ دلار است و به بالای سطح حمایت ۲۰٬۰۰۰ دلار بازگشته است؛ اتفاقات ۲۰ ژوئن بسیاری سرمایه‎‌گذاران را در مورد سلامت بازار بیت کوین و شدت بازار خرسی در آینده، نگران کرده است خروج شدید بیت کوین از صندوق‌ها شاهد دیگری بر این نگرانی است. ترس از ادامه روند نزولی بیت کوین به زیر ۲۰٬۰۰۰ دلار محرک این اقدامات بوده است.

آرتور هیز (Arthur Hayes)، مدیر عامل سابق صرافی رمزارز بیت‌مکس (BitMEX)، خاطرنشان کرد:

صندوق Purpose، حدود ۲۴٬۵۰۰ ‌BTC را در بازارهای آمریکای شمالی تخلیه کرد. مطمئن نیستم روش آزادسازی بیت کوین در این ETF چگونه است، اما برای این مدت کوتاه فروش این تعداد بیت کوین خیلی زیاد است.

توییت آرتور هیز
منبع: توییتر

او همچنین در توییت بعدی خود گفت:

در آخر هفته، دقیقا وقتی که مسیرهای بانکی برای انتقال فیات به بازار کریپتو بسته بود، قیمت بیت کوین با حدود ۲۰٪ کاهش نسبت به جمعه، به ۱۷٬۶۰۰ دلار رسید. حجم معاملات هم در این روز بالا بود.

به نظر می‌رسد یک فرد یا نهادی که مجبور به فروش بوده، باعث رسیدن بسیاری از معاملات به Stop Loss شده.

قیمت بیت کوین
منبع: توییتر

او در ادامه گفت:

پس از اینکه تمام فروشندگان دارایی خود را تخلیه کردند، قیمت با حجم کم بازیابی شد (تصویر توییت بالا).

با توجه به مدیریت ریسک ضعیف توسط پلتفرم‌های وام‌دهی کریپتو و وام‌دهی‌های سخاوتمندانه، به نظر می‌رسد شاهد فروش اجباری حجم بیشتری از BTC و ETH باشیم. باید دست کسانی که شرایط بد خود را مخفی کرده‌اند رو شود.

شکستن سطح ۲۰٬۰۰۰ دلار آسان شده است

طبق گزارش قبلی میهن بلاکچین، بانک مرکزی ایالات متحده در ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) نرخ بهره را ۷۵ واحد (۰.۷۵٪) افزایش داد که بالاترین میزان افزایش از سال ۱۹۹۴ است. همچنین نمودار نقطه‌ای منتشر شده در گزارش آن نشان می‌دهد که قصد دارد بهره وام‌ها را تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۳.۴٪ افزایش دهد. نرخ بهره در حال حاضر ۱.۶ تا ۱.۷۵٪ است.

افزایش نرخ بهره فدرال رزرو
افزایش نرخ بهره فدرال رزرو

بنابر این در ادامه سال‌ میلادی با چند بار افزایش نرخ بهره مواجه خواهیم بود و هر بار افزایش می‌تواند ضربه‌ای به قیمت بیت کوین و سایر دارایی‌های پرریسک مانند سهام وارد کند.

پاول لاسکراژفسکی (Paweł Łaskarzewski)، یکی از مدیران عامل شبکه سیناپس (Synapse)، گفت:

بزرگترین مشکلی که من در حال حاضر می‌بینم، رکود در تمام اقتصادهای جهانی است. سرمایه‌گذاران خرد و نهادی به شدت ترسیده‌اند و از طرفی، به اندازه سال گذشته دسترسی به نقدینگی ندارند. با توجه به عمق کم بازار شکستن خط ۲۰٬۰۰۰ دلار بسیار آسان‌تر از گذشته است و ممکن است حتی برای خرید زیر ۲۰٬۰۰۰ دلار نقدینگی کافی موجود نباشد.

سطوح کلیدی قیمت بیت کوین

اگر قیمت بیت کوین دوباره به زیر ۲۰٬۰۰۰ دلار برسد، به احتمال بسیار قوی دوباره سطح ۱۷٬۰۰۰ تا ۱۸٬۰۰۰ دلار را آزمایش می‌کند.

قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین – تایم‌فریم هفتگی؛ منبع: کوین‌تلگراف

در همین حال، ادامه فروش ممکن است باعث کاهش قیمت بیت کوین تا ۱۴٬۰۰۰ دلار شود که برابر با پیک قیمت در می ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۱۳۹۸) است. جالب توجه است که شاخص پروفایل حجم قابل مشاهده (VSVR) بازه ۸٬۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ دلار را به عنوان غالب‌ترین محدوده بر اساس فعالیت معاملاتی نشان می‌دهد.

  • آینده قیمت بیت کوین چیست؟

با کم شدن عمق بازار، بازگشت قیمت بیت کوین به زیر ۲۰٬۰۰۰ دلار آسان‌تر از گذشته به نظر می‌رسد. پیک قیمت بیت کوین در می ۲۰۱۹ که برابر با ۱۴٬۰۰۰ دلار است حمایت مستحکم بعدی در صورت شکسته شدن حمایت بین ۱۷٬۰۰۰ و ۱۸٬۰۰۰ دلار است.

  • صندوق‌های بیت کوین در چه وضعیتی قرار دارند؟

صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) مرتبط با بیت کوین طی روزهای اخیر با فشار خروج شدیدی مواجه بوده اند. تعداد بیت کوین در ETF پرپس در کانادا، طی ۲۴ به کمتر از نصف رسیده است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا