اخبار اتریوماخبار بلاکچین

خطر متمرکز شدن شبکه اتریوم؛ شرکت خدمات ابری Hetzner دیگر به نودهای اتریوم سرویس نمی‌دهد

اخیرا مسوولان یکی از شرکت‌های ارائه دهنده سرویس کلود (Cloud) به نام هتزنر (Hetzner) اعلام کردند که از این پس از ارائه سرویس مرتبط با خدمات ماینینگ به کاربران خود معذورند. این در حالی است که حدود ۱۶٪ از نودهای اتریوم از این تامین‌کننده خدمات ابری استفاده می‌کنند. شایان ذکر است که حدود ۶۵٪ از نودهای اتریوم از خدمات چند شرکت محدود در این زمینه استفاده می‌کنند و اعلام این خبر نگرانی‌های را مبنی بر متمرکز بودن زیرساخت نودهای اتریوم و آسیب‌پذیری آن‌ها به وجود آورده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از یو تودی، مسوولان شرکت هتزنر در پستی در پلتفرم ردیت از پایان سرویس‌دهی به نودهای شبکه اتریوم خبر دادند. این قضیه هم مربوط به مکانیسم اجماع اثبات کار (POW) و هم اثبات سهام (POS) می‌شود.

۶۵ درصد از نودهای شبکه اتریوم (۴,۶۵۳ نود) به منظور سرعت‌بخشی در راه‌اندازی و استفاده از دیتابیس خود از سرویس‌های رایانش و ذخیره‌سازی ابری استفاده می‌کنند. در این میان سرویس آمازون (AWS) با در اختیار داشتن ۵۲٪، هتزنر با ۱۶.۹٪ و OVH با ۴٪ بزرگترین آن‌ها محسوب می‌شوند.

حالت (State) اتریوم، حالت کلی و سراسری این شبکه شامل تمام حساب‌های اتریوم، موجودی آن‌ها و اسمارت کانترکت‌ها و داده‌های مرتبط با آنهاست. با مستقر شدن اکانت‌ها و قراردادهای جدید در شبکه، حجم داده‌های موجود در حالت سراسری این اکوسیستم، دائما در حال افزایش است. شایان ذکر است همزمان که اندازه حالت (State) اتریوم رو به افزایش است، راه‌اندازی یک نود کامل (Full Node) بدون استفاده از سرویس‌های ابری جذابیت خود را از دست می‌دهد.

این قضیه باعث شده است تا بسیاری زیرساخت اینترنتی نودهای اتریوم را متمرکز بدانند و در مورد آن هشدار دهند. البته این آمار متمرکز در مورد شبکه سولانا به مراتب بدتر از اتریوم است.

پتر زیلاگیی (Péter Szilágyi) توسعه‌دهنده اتریوم در این رابطه در توییتی نوشت که در نشست Devcon4 توسعه‌دهندگان اتریوم این نگرانی مطرح شد. او راه حل این قضیه را کاهش اندازه حالت (State) بلاکچین اتریوم به سایزی ثابت دانست که نودهای خانگی اتریوم بتوانند بدون نیاز به سرویس‌های رایانش ابری، نود خود را به سادگی راه‌اندازی کنند.

توییت توسعه دهنده اتریوم

منبع
u.todaycointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا