متوسط مقالات عمومی

تاثیرگذارترین شرکت‌های بلاک چین و ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰!

برخلاف سال‌های قبل که تنها به مساله مالی توجه می‌شد، سال گذشته سالی هیجان انگیز برای بلاک چین (Blockchain) و ارز دیجیتال بود. این یک سال مهم برای بلوغ کل فضا، و نه فقط از نظر قیمت دلار ارزهای دیجیتال مورد علاقه بود. درعوض، سال ۲۰۱۹ ثابت کرد که بلاک چین زنده‌تر از همیشه است. نمونه آن شرکت کنندگان فعال در حال رشد این بخش است.

۱. تصدی ارز دیجیتال و افزایش محبوبیت

جمینای (Gemini) با مالکیت کامرون و تایلر وینکلووس (Winklevos)، پیش از این یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های جهانی ارز دیجیتال بود. اما در سال ۲۰۱۹ با گسترش ابزارهای مالی، محدودیت‌های عرصه فناوری را در نوردید.

پس از راه اندازی جمینای کاستدی (Gemini Custody) اتفاق قابل توجهی صنعت ارز دیجیتال رخ داد و آن، قابلیت جمینای کاستدی برای نگهداری آفلاین دارایی‌های کریپتویی خود و ترید آنی آنها بود.

به گفته مدیر اجرایی جمینای جینین هایتاور سلیتو (Jeanine Hightower-Sellitto)، این ترکیب از امنیت جداگانه، خصوصیت چند امضایی آفلاین و نقدینگی بی حد و حصر، به بومی‌تر کردن سازمان‌ها کمک می‌کند. او می‌گوید:

سرمایه گذاران سازمانی تقاضای واضح و رو به رشدی را برای کریپتو نشان داده‌اند؛ اما در تلاش هستند تا راهکاری پیدا کنند که به طور کامل الزامات پیچیده قانون گذاری و امنیتی آنها را برآورده سازد.

۲. تسریع عملکرد استیبل کوین‌های غیرمتمرکز

بلاک چین ارز دیجیتال بیت کوین دای میکر غیرمتمرکز فین‌تک

دای / میکر (Maker / DAI): یکی از چشمگیرترین نمونه‌های پروژه‌های غیرمتمرکز بلاک چینی حال حاضر است.

هیئت مدیره استیبل کوین دای، از سال ۲۰۱۸ حجم معاملات تراکنش‌های ارز دیجیتال سازمان مستقل غیرمتمرکز میکر را که روزانه شش رقمی بود، به بیش از ۱۰ میلیون دلار در پایین‌ترین نقطه خود در سال ۲۰۱۹ رسانده‌اند. این شبکه وام دهی بلاک چینی که با وثیقه کاملا همتا به همتا عمل می‌کند، هم اکنون دارای بیش از ۱۰۰ میلیون دلار است که از این توکن وابسته به دلار حمایت می‌کند.

میکر تقریباً ۵۰ درصد از اتر خود را در امور مالی غیرمتمرکز نگه داشته است. گوستاو آرنتافت (Gustav Arentoft)، رئیس توسعه تجارت میکر دائو (MakerDAO) می‌گوید:

این مساله به آنچه شما به عنوان عوامل مسلط در نظر می‌گیرید بستگی دارد. در حال حاضر رتبه بندی‌ها با تعداد دارایی‌های کریپتویی نگهداری شده در یک پروتکل دیفای مشخص می‌شود. ما یکی از اولین پروژه‌هایی بودیم که شما می‌توانستید اتریوم را نگهداری کنید تا بتوانید دای چاپ کنید. سلطه بازار ما بسیار بیشتر از کامپوند (Compound) و یونی‌سوئپ (Uniswap) بود.

۳. توجه به پروتکل‌های صنعت بازی بلاک چینی

ترون / وینک (TRON/WINk): ترون به عنوان محتوای نهایی و پلتفرم سرگرمی‌های چندرسانه‌ای، به لطف کارآفرینانی که از آن برای ساختن اپلیکیشن استفاده می‌کنند و تلاش‌های مالی بنیاد ترون، گام‌های بزرگی برداشته است.

صدها برنامه غیرمتمرکز (dApp) وجود دارد که از ترون به عنوان میزبان استفاده می‌کنند و این یکی از داغ‌ترین برنامه‌های وینک در سال ۲۰۱۹ است. وینک یک بلاک چین محبوب در صنعت بازی است که بر روی یک سیستم منحصر به فرد با دو توکن ساخته شده است: پروتکل‌های TRC20 ترون و BEP2 بایننس.

دارندگان وینک در هر دو زنجیره می‌توانند برای پشتیبانی از بازی‌های پلتفرم همتا به همتا شركت کرده، و توکن‌هایی را كه در این اکوسیستم استفاده می‌شوند را به دست آورند. بنابر گزارش DappRadar، بلاک چین وینک در حال حاضر جزو ۱۰ برنامه غیرمتمرکز فعال است.

ترون پس از دستیابی به پلتفرم اشتراک گذاری فایل‌های بیت تورنت (BitTorrent) و در میان شایعات مربوط به آینده Steemit، در نقطه مهم تاریخ بلاک چین خود قرار گرفته است. علاوه بر این، مدیرعامل آن جاستین سان اخیراً نیز توافقی با غول فناوری کره‌ای سامسونگ برای ادغام ترون در کیت نرم افزار تلفن‌های هوشمند گلکسی خود انجام داد. سان در رابطه با این توافق گفت:

من معتقدم این توافق با توجه به کاربران زیاد سامسونگ که میلیاردها انسان در سراسر جهان هر روز از محصولات آن استفاده می کنند، بسیار مهم است. این کار به افراد فرصت می‌دهد تا ترون و همچنین توکن‌های TRC10 و TRC20 را در کیف پول خود ذخیره کنند. همچنین می‌توان از این ارزها به راحتی برای ارتباط با تمام برنامه‌های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی پلتفرم‌های ترون و سامسونگ استفاده کرد.

۴. استفاده از جامعه توسعه دهنده در حال گسترش

بلاک چین ارز دیجیتال بیت کوین دای میکر غیرمتمرکز فین‌تک

اتریوم: ERC20 اولین کامپیوتر غیرمتمرکز و پروتکل برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند اتریوم است و امسال شاهد آن بودیم که جامعه توسعه دهنده آن بیش از سایرین رشد می‌کند.

اتریوم نسبت به سایر بلاک چین ها، دو برابر بیشتر از توسعه دهندگان هسته در پیشبرد عملکرد اصلی آن و بیش از چهار برابر میزان توسعه دهندگان فعال ماهانه در جوامع متن باز کار می‌کند.

این ارقام منجر به انتخاب بیشتر این برنامه غیرمتمرکز می‌شوند و هفت برنامه برتر از نظر حجم معاملاتی، همگی در اتریوم میزبانی می‌شوند. برخی از این برنامه‌ها میکر دائو، Uniswap و شبکه کایبر (Kyber) هستند.

سال گذشته اتریوم ارتقاء خود به اتریوم ۲.۰، ارتقاء مقیاس پذیری و تبدیل مدل حاکم گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام را آغاز کرد. ویتالیک بوترین بنیان گذار اتریوم گفت:

مقیاس پذیری مشکلی است که ما ۵ سال در مورد آن صحبت کردیم و سرانجام بسیاری از کارها به نتیجه می‌رسند. از نظر فنی، بسیاری از موارد وجود دارد که از همین حالا شروع به تولید می‌کنند. از نظر تجاری فکر می‌کنم که زنجیره‌های عمومی از جمله در شرکت‌ها و جاهای دیگر مشروعیت بیشتری نسبت به گذشته پیدا می‌کنند.

۵. قراردادهای هوشمند و DeFi در اکوسیستم بیت کوین

RSK: قراردادهای هوشمند خصوصا به دلیل ظهور جنبش اقتصاد غیرمتمرکز (DeFi)، مهم‌ترین ابزار غیرمتمرکز سال گذشته هستند.

RSK که قبلاً با نام Rootstock شناخته می‌شد، به این دلیل که معماری بیت کوین را تحریک کرد، به عنوان پایه‌ای مطمئن‌تر برای آینده بلاک چین در نظر گرفته می‌شود.

RSK که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شده، یکی از ثروتمندترین پشتیبانان قراردادهای هوشمند در این صنعت است. RSK اخیرا دفاتر دیگری در کره، سنگاپور، گرجستان، روسیه، مغولستان، فنلاند و کانادا افتتاح کرده است. همچنین به صندوق سرمایه گذاری جدید سان فرانسیسکو، به منظور شناسایی و پرورش چندین راهکار امیدبخش DeFi مانند Taringa کمک کرده است.

Taringa یک پلتفرم رسانه اجتماعی اسپانیایی است که بیش از ۳۰ میلیون کاربر دارد. این پلتفرم توسط IOV Labs، شرکتی که RSK را تأمین می‌کند، ایجاد شد. در حالی که این پلتفرم در طول زمان غیرمتمرکز می‌شود، فناوری قرارداد هوشمند RSK آن را یکپارچه کرده و کاربران را به مشارکت در جوامع تحریک می‌کند. انتظار می‌رود این موضوع به یکی دیگر از ابزارهای مهم برای بلاک چین تبدیل شود. ماتیاس باتبال مدیر عامل Taringa می‌گوید:

ما در حال ساخت اولین ابزار خود هستیم تا به کاربران Taringa با حضور فعال در جوامع خود پاداش دهیم. پس از اجرای این طرح، ویژگی‌های بیشتری از جمله صرافی‌های همتا به همتای توکن را که بازاری برای سایر برنامه‌های غیرمتمرکز برای ارائه محصولات و خدمات به کاربران است را پیش بینی می‌کنیم.

۶. رسیدن اوراق مشتقه به اوج علاقه سرمایه گذاران سازمانی

بلاک چین ارز دیجیتال بیت کوین دای میکر غیرمتمرکز فین‌تک

بکت(Bakkt): علاقمندان به بیت کوین اعلام کرده‌اند که سرمایه گذاران سازمانی و دیگر سازمان‌های بزرگ مالی به بلاک چین وارد شده‌اند و بکت، یکی از محصولات پیش بینی شده در این زمینه است.

این پلتفرم دسترسی به بیت کوین را در محیطی قانون گذاری شده و از طریق کانال‌های کارگزاری ارائه می‌دهد. این یکی از مهم‌ترین جریان‌های پول از جهان ارز فیات به دنیای ارز دیجیتال است و بکت، به لطف شرکت مادر خود یعنی صرافی بین قاره‌ای، هم قراردادهای آتی تسویه فیزیکی بیت کوین و هم تسویه نقدی را ارائه می‌دهد.

از آنجا که قراردادهای آتی صرافی بکت شاهد افزایش هر چه بیشتر حجم معاملات روزانه با ارزش حدود ۱۵ میلیون دلار بودند، این شرکت نحوه قرارگیری این محصولات در برنامه کوتاه مدت خود را توضیح داده است. بکت در پستی در Medium نوشت:

این قراردادهای جدید بیانگر نقطه عطف مهمی در توسعه این طبقه از دارایی‌های نوظهور و مجموعه محصولات بیت کوین است. ما حرکت بزرگی برای ورود به سال ۲۰۲۰ و یک نقشه راه جالب برای محصول خود داریم.

۷. افزودن قابلیت بازار سرمایه به اکوسیستم ارز دیجیتال

بایننس (Binance): در سال ۲۰۱۹ صرافی بایننس از چندین لحاظ سال شلوغی داشت؛ محصول Launchpad آن نمایانگر دوره جدید ICO است، اما در یک محیط کنترل شده‌تر.

این محصول در حال حاضر با استفاده از مدل نظارتی تازه برای راه اندازی هفت استارت آپ بلاک چین از ابتدای سال استفاده می‌شود. این صرافی چند ویژگی دیگر از جمله صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX)، یک محصول جدید صرافی غیرمتمرکز بایننس و همراهی زنجیره بایننس به همراه پروتکل توکنیزه کردن BEP2 و موارد دیگر را دارد.

چانگ پنگ ژائو مدیرعامل بایننس گفت:

بلاک چین تاثیر بیشتری نسبت به اینترنت بر جامعه ما دارد. در حال حاضر، احتمالاً حدود ۰.۱ درصد از جامعه ما احتمالا ارز دیجیتال کمتری دارند. بنابراین ارز دیجیتال می‌تواند به طور بالقوه هزار برابر رشد داشته باشد. و ما می‌دانیم که این فناوری از بین نمی‌رود.

۸. افتتاح درگاه‌های فیات در بلاک چین

 بلاک چین ارز دیجیتال بیت کوین دای میکر غیرمتمرکز فین‌تک

سیمپلکس (Simplex): هر کارگزار، صرافی ارز دیجیتال و برنامه‌های کیف پول که در حال حاضر بلاک چین را به توده‌ها معرفی می کند، به یک ارتباط مطمئن در اقتصاد فیات نیاز دارند.

سیمپلکس به دلیل ماهیت خود به عنوان ثبات برای پلتفرم‌های بیشماری که از توانایی مشتریان در خرید و فروش بیت کوین با استفاده از کارت‌های اعتباری خود پشتیبانی می‌کنند، نیروی خاموش پشت این روند در سال ۲۰۱۹ است.

سیمپلکس با تحمل فشار پردازش پرداخت مشهورترین شرکت‌های امسال مانند بیت مارت (BitMart)، کوکوین، بایننس و چنجلی (Changelly)، به اعتبار اکوسیستم ارز دیجیتال کمک می‌کند.

از آنجا که سیمپلکس به عنوان درگاه پرداخت برای بسیاری از شرکت‌های کریپتویی عمل می‌کند، زمانی که ارتقا یابد، کل صنعت پیشرفت می‌کند.

اخیراً سیمپلکس پشتیبانی از سپرده‌های دلار کانادا و ین ژاپن را نیز به پلتفرم خود اضافه کرده است؛ یعنی بایننس، هیوبی و سایر صرافی‌های کلاینت را نیز دارد. نیمرود لهاوی (Nimrod Lehavi) مدیر عامل سیمپلکس توضیح می‌دهد:

ما به طور مستقیم با ارز دیجیتال برخورد نمی‌کنیم؛ بلکه باعث می‌شویم تا شرکایمان با دنیای فیات ارتباط برقرار کنند. ما از خرید فیات مراقبت می‌کنیم& در حالی که شرکای ما ارز دیجیتال را برای کاربران تهیه می‌کنند.

به گفته لهاوی ، به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۰  لیر ترکیه و روبل روسیه نیز به سیستم اضافه می‌شوند.

۹. گسترش دسترسی و آگاهی از راهکارهای کریپتو

کوین بیس: ساكنان آمریكا از صرافی کوین بیس به خاطر ارتباط یکپارچه خود با بازارهای ارز دیجیتال استفاده می‌كنند.

امسال تعداد بازارهای میزبانی شده در کوین بیس (CoinBase) به میزان قابل توجهی رشد کرده که تعجب آور است. این درحالی است که صرافی کوین بیس از زمان آغاز کار خود در سال ۲۰۱۲ تا سال گذشته، تنها محدود به بیت کوین، اتریوم و لایت کوین بود. امسال این صرافی جهش جسورانه‌ای داشته و استیبل کوین USDC و همچنین ریپل، بیت کوین کش، ایاس، دش، استلار، لومنس، تزوس، اتریوم کلاسیک و بسیاری ارز دیجیتال دیگر را اضافه کرده است.

استیکینگ (Staking) در کوین بیس در حال وقوع است و در حال حاضر به کاربران امکان می‌دهد تا با باز کردن پوزیشن‌های بدهی وثیقه شده، با میکر دائو ارتباط برقرار کنند.

صندوق سرمایه گذاری پر ریسک این شرکت نیز امسال سود کلان خود را برای جذب سرمایه بیش از ۵۰ استارت آپ جدید در این فضا صرف کرده است. برایان آرمسترانگ مدیرعامل این صرافی بلاک چین در رابطه با این روند گفت:

کوین بیس نمی‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد و باید هزاران شرکت در آنجا حضور داشته باشند. ما می‌خواهیم در ۵ تا ۱۰ سال آینده از طریق محصولات خود امکان دسترسی یک میلیارد نفر را به یک سیستم مالی فراهم کنیم.

۱۰. ترغیب به پذیرش کریپتو توسط شرکت‌های پرداخت سنتی

اسکریل (Skrill): از نظر شرکت‌های فین‌تک (fintech) تأسیس شده برای ورود به فضای ارز دیجیتال و بلاک چین ، اسکریل بخش قابل توجهی از یک تجارت سنتی پردازش پرداخت با درآمد سالانه بیش از ۱.۹ میلیارد دلار را تشکیل می‌دهد.

اسکریل که به گروه Paysafe (که کارت بدهی کریپتوی کوین بیس و دیگران را فراهم می کند) تعلق دارد، اکنون در حال ارائه ارزهای دیجیتال به میلیون‌ها کاربر خود است. علاوه بر اجازه تبدیل فیات به کریپتو با بیش از ۴۰ ارز فیات، اخیرا ویژگی جدید تبدیل کریپتو به کریپتو را در کنار ادغام بیت کوین در واحد Skrill Quick Checkout خود اعلام کرده است. اکنون مشاغل بی‌شماری که از اسکریل استفاده می‌کنند، می‌توانند از ارزهای دیجیتال به عنوان روش پرداخت استفاده کنند.

لورنزو پلگرینو مدیر عامل اسکریل گفت:

در طول تاریخ، از صدف و طلا تا ارقام روی صفحه نمایش شما و تعداد زیادی از مراحل بین آن واحد پول همیشه تکامل یافته است. این موضوع به طور بالقوه می‌تواند تکامل بعدی یکی از اساسی‌ترین خلاقیت‌های بشری باشد. هرچند گفتن این که این موضوع تضمین شده، بی احتیاطی است. با این حال این موضوع من را هیجان زده می‌کند و به همین دلیل است که خیلی علاقه دارم که به پذیرش بیشتر آن کمک کنم.

 

منبع
cointelegraphcoinbase

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا