متوسط کیف پولدیفایصرافی متمرکز

آموزش کامل استیکینگ کاردانو؛ چطور از سپرده‌گذاری ADA کسب درآمد کنیم؟

شبکه کاردانو از طریق الگوریتم اجماع اوروبوروس (Ouroboros‌) که نوعی از الگوریتم گواه اثبات سهام (PoS) است، انجام می‌شود و بنابراین کوین ADA (کوین بومی شبکه کاردانو) قابلیت استیکینگ یا سپرده‌گذاری را دارد. سپرده‌گذاری می‌تواند درآمد منفعلانه‌ای را برای شما به ارمغان بیاورد. استیک کردن کاردانو به واسطه کیف پول‌های آن‌چین یا درون زنجیره‌ای و پلتفرم‌های رمزارز صورت می‌گیرد. در این مقاله به معرفی سیستم استیک کردن ADA، مزایا و معایب Staking کاردانو، آموزش استیکینگ کاردانو در کیف پول‌ها و صرافی‌های معتبر، پیش نیازهای سپرده‌گذاری آدا، معرفی مفاهیم و سرویس‌های مرتبط با Staking آدا، اپلیکیشن‌های سازگار با استیک کردن این کوین، نکات مهم هنگام استیکینگ، استفاده از این روش کسب درآمد برای کاربران ایرانی و درآمد حاصل از استیک کردن کاردانو را بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند
این مقاله در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

معرفی سیستم استیک کردن ADA

معرفی سیستم استیک کردن ADA

کوین ADA در شبکه کاردانو (Cardano) نگهداری می‌شود و نشان‌دهنده یک سپرده در این شبکه بوده و میزان سهام موجود در این سپرده نیز متناسب با میزان آدای هولد شده است. قابلیت نمایندگی دارایی و یا تعهد نسبت به یک استیک یا سپرده، به بنیان شیوه کارکرد کاردانو بستگی دارد.

هولدر‌های این کوین از دو طریق می‌توانند پاداش دریافت کنند: با واگذار کردن سپرده خود به یک استخر استیکینگ که توسط شخص دیگری اداره می‌شود و یا با راه‌اندازی استخر استیک خود.

میزان سپرده واگذار شده به یک استخر، شیوه اصلی پروتکل اروبوروس (Ouroboros) برای انتخاب کسی است که باید بلاک بعدی را به بلاک چین اضافه کرده و در ازای انجام این کار پاداش دریافت کند. هر چقدر میزان بیشتری کوین ADA به استخر استیکینگ افزوده شود (تا میزان معین شده)، احتمال ساخت بلاک بعدی بیشتر خواهد بود و پاداش‌هایی که این بلاک دریافت می‌کند نیز بین تمامی کسانی که سپرده خود را در اختیار آن استخر قرار می‌دهند، تقسیم می‌شود.

استخر‌های سپرده‌گذاری ممکن است عمومی و یا خصوصی باشند؛ یک استخر عمومی در حقیقت یک نود شبکه کاردانو و دارای یک آدرس عمومی است که سایر کاربران می‌توانند سپرده‌های خود را به این آدرس واگذار کرده و پاداش دریافت کنند. استخر‌های Staking خصوصی نیز تنها به صاحبان خود پاداش می‌دهند.

استخر‌های استیک توسط اپراتور‌های معتمدی راه‌اندازی می‌شوند؛ یعنی شخص و یا کسب و کاری که دانش و منابع مورد نیاز برای راه‌اندازی نود مربوطه به صورت ثابت را داشته باشد، این استخرها را راه‌اندازی می‌کند. هولدرهای آدا می‌توانند در صورت تمایل برای دریافت پاداش و عدم تمایل برای راه‌اندازی نود در شبکه کاردانو‌، سپرده خود را به استخر‌های استیک عمومی واگذار کنند.

با افزایش میزان سپرده واگذار شده، شانس بیشتری نیز برای انتخاب شدن به عنوان پیشگام جایگاه در استخر استیک وجود دارد. هر بار که این اتفاق برای استخر مورد نظر بیافتد و یک بلاک توسط آن تولید شود، پاداش معینی نیز به آن استخر تعلق می‌گیرد، که بین اپراتور استخر سپرده‌گذاری و مشارکت‌کنندگان تقسیم می‌شود.

تحقیقات و توسعه صورت گرفته در راستای تضمین ایجاد یک بازار رقابتی و منصفانه انجام شده‌اند و به صورت متناسبی موجب تشویق افراد برای مشارکت شده و در ازای سرمایه‌گذاری زمان‌، انرژی و منابع به شما پاداش تعلق می‌گیرد. مولفه فنی کلیدی که استخر‌های استیک و پاداش‌های دریافتی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، شامل موارد زیر هستند:

مکانیزم تعهد

با وجود این‌که حداقل مبلغ معینی برای نشان دادن تعهد نسبت به این روند وجود ندارد، اپراتور‌های استخر‌ها می‌توانند در صورت تمایل، کل یا بخشی از سپرده خود را به استخر خود اختصاص دهند تا میزان جذابیت آن را برای سایرین افزایش دهند. هرچقدر میزان ADA واگذار شده در این شرایط بیشتر باشد، میزان پاداش بیشتری نیز توسط استخر دریافت می‌شود. این امر موجب افزایش میزان سپرده واگذار شده به این استخر توسط سایر افراد می‌شود. 

شاخص مطلوب بودن

مطلوب بودن یک استخر با در نظر گرفتن سپرده تعهد‌گذاری شده، هزینه‌ها و حاشیه یا مارجین صاحب استخر و ترکیب این عوامل با تاثیر ازدحام و عملکرد استخر محاسبه می‌شود. عدد به دست آمده برای رتبه‌بندی استخر‌ها در کیف پول‌های Daedalus و Yoroi مورد استفاده قرار می‌گیرد و نشان‌دهنده میزان «مطلوب بودن» و یا «جذابیت» استخر برای واگذار‌کنندگان احتمالی است.

پارامتر ازدحام (K)

اشباع یا ازدحام اصطلاحی است که برای نشان دادن میزان سپرده واگذار شده افزوده به استخر استیکینگ، در مقایسه با میزان ایده‌آل سپرده‌گذاری معین شده برای شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. واحد K در حقیقت عدد مورد نظر برای استخر‌های مطلوب را نشان می‌دهد. هنگامی که یک استخر به آستانه اشباع شدن می‌رسد، پاداش‌های کاهش یافته‌ای را به مشارکت‌کنندگان خود ارائه می‌کند. مکانیزم اشباع نیز برای جلوگیری کردن از این ازدحام و تشویق مشارکت‌کنندگان به واگذاری سپرده‌های خود به استخر‌های دیگر طراحی شده است؛ این امر به تشویق اپراتور‌ها برای ساختن استخر‌های جایگزین در راستای دریافت پاداش حداکثری نیز منجر می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت که شاخص اشباع برای حفظ منافع هر دو طرف هولدرهای ADA (که دارایی‌های خود را واگذار می‌کنند) و اپراتور‌های استخر استیک به وجود آمده است و برای جلوگیری کردن از بزرگ شدن بیش از اندازه هر یک از استخر‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مولفه غیرمتمرکزسازی

این مولفه قابل تنظیم‌، کنترل کردن نسبت جایگاه‌های ایجاد شده توسط مجموعه نود‌ها در مقایسه با نود‌های استخر Staking را بر عهده دارد. این مولفه از آغاز فرایند استقرار به روزرسانی هاردفورک Shelly در شبکه اصلی مورد استفاده قرار گرفته است. لازم به ذکر است که تمامی پاداش‌ها بین استخر‌های استیک در حال کار تقسیم شده و هیچ پاداشی به مجموعه نود‌ها در طول بازه زمانی این انتقال اختصاص داده نمی‌شود. مولفه غیرمتمرکزسازی، در حال پیاده‌سازی برای فراهم کردن امکان پایدارتر شدن و تثبیت شبکه است.

قراردادهای هوشمند کاردانو

قراردادهای هوشمند کاردانو

قراردادهای هوشمند خصوصیت اصلی هر یک از بلاک چین‌های قابل برنامه‌ریزی هستند و امکان توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) را فراهم می‌کنند. بلاک چین کاردانو از زمان هارد فورک آلونزو (Alonzo) در سپتامبر سال ۲۰۲۱ (اواخر شهریور و اوایل مهر ۱۴۰۰) قادر است قراردادهای هوشمند را پشتیبانی کند.

با فراهم شدن امکان بهره‌مندی از اسمارت کانترکت‌ها در این شبکه، کاردانو به بستر مناسبی برای پروژه‌های دیفای (DeFi‌) نیز تبدیل شد. بر اساس گفته‌های چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) بنیان‌گذار این شبکه، هدف از ساخت کاردانو رسیدن به قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای بوده است. این شبکه قصد دارد تا غیرمتمرکزسازی خود را از طریق حاکمیت کاربری حفظ کند. علاوه بر این، حمایت چندزنجیره‌ای و قابلیت پیش‌بینی هزینه را نیز برای ما به ارمغان می‌آورد.

با راه‌اندازی پروژه‌های جدیدی بر این بستر از قبیل GREED‌ ، Liqwid‌ ، SingularityNET و Cardex می‌توان انتظار داشت تا اکوسیستم کاردانو به زودی گسترش پیدا کند.

مزایای Staking کاردانو

دو مزیت عمده استیک کردن کاردانو، کسب درآمد منفعلانه و غیرمتمرکزسازی شبکه است. استیکینگ ADA راهی برای دریافت سود در قبال نگهداری از رمزارز‌هایتان است. در هنگام استیک کردن کاردانو باید آدرس کیف پولی که برای استیکینگ در نظر دارید را مشخص کنید، اما آداهای شما آزادانه قابل استفاده است و قفل نمی‌شود.

امکان راه‌اندازی استخر سپرده‌گذاری خصوصی

هولدرهای ADA می‌توانند از طریق واگذار کردن کوین‌های خود به یک استخر استیک و یا از طریق راه‌اندازی استخر سپرده‌گذاری شخصی، درآمد انفعالی کسب کنند. اگر تعداد کاردانوهای زیادی را هولد کرده‌اید و توانایی راه‌اندازی یک استخر را دارید، حتما این کار را انجام دهید. این به نظر منطقی است که استخر استیک خصوصی خود را راه بیاندازید و پاداش‌ها را با سایرین تقسیم نکنید.

هولدرهایی که مقادیر کمتری ADA دارند، می‌توانند با استیک کردن منابع مالی خود در یک استخر استیک عمومی در شبکه Cardano کسب درآمد کنند. این استخر‌ها معمولا هزینه کمی را به عنوان فی پاداش دریافتی از شما می‌گیرند.

حفظ غیرمتمرکز بودن شبکه کاردانو

با فرض بر اینکه شما به توسعه این شبکه علاقه‌مند هستید، استیک کردن کاردانو به حفظ غیرمتمرکز بودن و غیرقابل نفوذ بودن شبکه در برابر حملات کمک می‌کند.

این امر دلیل اصلی کوچک بودن استخر‌های استیکینگ کاردانو است، تا هیچ استخری بیش از اندازه بزرگ نشود و کنترل بلاک چین را به دست نگیرد.

معایب استیکینگ ADA

برخلاف سایر بلاک چین‌های مبتنی بر گواه اثبات سهام‌، کاردانو هیچ نقطه ضعفی در زمینه استیکینگ ADA ندارد؛ اما باید در مورد شیوه و محل استیک کردن کاردانو اطلاع داشته باشید.

استیکینگ کوین کاردانو به معنای سپرده‌گذاری منابع مالی از یک کیف پول مشخص این شبکه است. تنها خطر احتمالی قطع دسترسی شما به این کیف پول، از دست رفتن عبارت بازیابی شما است.

اگر از کیف پول‌های ددالوس (Daedalus) و یا یورویی (‌Yoroi) برای استیک کردن کاردانو استفاده می‌کنید، منابع مالی شما در کیف پولتان باقی می‌مانند؛ زیرا تنها قدرت بهره‌برداری از دارایی درون کیف پول خود را در اختیار استخر استیکینگ قرار می‌دهید.

مفاهیم موجود در استیکینگ آدا

مفاهیم موجود در استیکینگ آدا

استیک کردن کاردانو و انجام این کار در شبکه اصلی این پلتفرم به معنای مکانیزم تاییدی است که توسط اجماع PoS یا گواه اثبات سهام به مورد استفاده قرار می‌گیرد. PoS شیوه جایگزینی برای دریافت پاداش رمزارز به حساب می‌آید. سرمایه‌گذاران کاردانو می‌توانند با استیک کردن آدا تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کنند و شبکه را در حالت غیرمتمرکز خود نگه دارند و در ازای انجام این کار نیز کوین ADA پاداش می‌گیرند. شاید بتوان سپرده‌گذاری کردن کاردانو را به عنوان راهکاری برای کسب درآمد بدون زحمت در نظر گرفت.

هولدرهای ADA می‌توانند با واگذار کردن رمزارزهای خود به استخر استیکینگ که توسط شخص اداره می‌شود، پاداش دریافت کرده و یا خود یک استخر استیک راه‌اندازی کنند. مکانیزم اجماعی که توسط کاردانو مورد استفاده قرار می‌گیرد، پروتکل اروبوروس (Ouroboros‌) نام دارد که متشکل از اپراتور‌های استخر استیک (SPO‌) و واگذار‌کنندگان است.

پروتکل اروبوروس انتخاب می‌کند که کدام اعتبارسنج بر اساس میزان سپرده واگذار‌شده به استخر، باید بلاک بعدی را به بلاک چین اضافه کند؛ هر گره‌ای که برای اعتبارسنجی بلاک انتخاب شود، پاداش خود را در قالب رمزارز ADA دریافت می‌کند.

در صورت بیشتر بودن کوین‌های استیک شده در یک استخر، شانس انتخاب آن برای اعتبارسنجی بلاک و دریافت پاداش نیز بیشتر می‌شود؛ پاداش دریافتی نیز بین واگذار‌کنندگان یا مشارکت‌کنندگان آن استخر به صورت متناسب با میزان سپرده واگذار شده آنها تقسیم می‌شود.

اپراتور‌های استخر استیک (SPO)

اپراتور‌های استخر سپرده‌گذاری کنترل کامل را بر روی بلاک چین کاردانو را برای کامیونیتی این شبکه به ارمغان می‌آورند و غیرمتمرکز بودن آن را حفظ می‌کنند. این اپراتور‌ها که تحت عنوان SPO یا Stake Pool Operation شناخته می‌شوند، برای ساخت ارتباطات کارآمد و قابل اطمینان غیرمتمرکز بین نود‌های شبکه، مورد استفاده قرار می‌گیرند. SPO‌ها از طریق پشتیبانی کردن از ارتباطات و تعامل خودکار بین نود‌ها، میزان کارایی را افزایش می‌دهند.

این اپراتور‌ها به عنوان نود‌های شبکه عمل کرده و به فرایند اعتبارسنجی تراکنش‌ها کمک می‌کنند. هر SPO متناسب با میزان آدای استیک شده در استخر خود، برای اعتبارسنجی بلاک بعدی انتخاب می‌شود.

همه افراد می‌توانند آزادانه یک استخر استیک را راه‌اندازی کنند؛ اما این امر نیازمند مهارت پیشرفته‌ای مثل توسعه و تجربه عملیاتی و مهارت‌های نگهداری از استخر است. برای اطلاع از شیوه نصب اسکریپت اپراتور استخر استیک (SPOS) می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

افرادی که چنین استخر‌هایی را اداره می‌کنند، در هنگام اعتبارسنجی یک بلاک جدید در این شبکه، کارمزدی را در قالب ADA دریافت می‌کنند. خوشبختانه آدای دریافت شده را می‌توان به سایر استخر‌ها واگذار کرد. این در حقیقت شیوه سهیم شدن در توسعه شبکه کاردانو برای همه کاربران است.

واگذارکنندگان در شبکه کاردانو

شیوه واگذاری سپرده عمل آسانی است که توسط تمامی دارندگان ADA قابل انجام است. کاربران می‌توانند با عضویت در هر یک از استخر‌های استیکینگ کاردانو، سپرده خود را به آن بستر اختصاص دهند. دریافتی این افراد نیز به میزان توکن موجود در سپرده آنها بستگی دارد. شما در هنگام واگذار کردن ADA به یک استخر مشخص، در حال افزایش شانس آن استخر برای انتخاب شدن برای اعتبارسنجی بلاک بعدی هستید و بنابراین پاداش دریافت می‌کنید. پاداش‌های دریافتی که معمولا تحت عنوان مشوق شناخته می‌شوند، بین SPO و واگذار‌کنندگان تقسیم می‌شوند.

استخر‌های استیکینگ اشباع شده

هدف از استیک کردن کاردانو و بهره‌مند بودن از چندین استخر استیکینگ در سراسر دنیا، این است که غیرمتمرکز بودن شبکه را حفظ کنیم. داشتن استخر Staking که همه مایل به سپرده‌گذاری کوین‌های خود در آن هستند، این اصل را زیر سوال می‌برد؛ به همین دلیل است که در اینجا مغهوم نمایندگی اختیار وجود دارد و بر اساس آن هیچ استخری نمی‌تواند پاداش بیشتری از واگذاری سپرده بیش از اندازه دریافت کند. اگر سپرده بیشتری به یک استخر استیکینگ اختصاص داده شود، پاداش هر یک از واگذارکنندگان نیز کاهش می‌یابد. معیار نمایندگی و حق اختیار، با توجه به ذخایر عرضه کل در گردش محاسبه می‌شود.

سپرده‌گذاری در استخری که در آستانه اشباع شدن است، به نظر مطلوب می‌آید؛ اما شانس کمی نیز وجود دارد که دچار ازدحام بیش از اندازه شده و پاداش‌های آن کاهش پیدا کنند. این معیاری مهم برای انتخاب استخر سپرده‌گذاری است. استیک کردن ADA در استخری که میزان شاخص اشباع ۷۰ درصدی دارد، امری ایده‌آل است.

کارمزد استخر‌های استیک کردن کاردانو

واگذار کردن سپرده به استخر استیکینگ عمومی، نیازمند پرداخت فی است که از پاداش شما کسر می‌شود. ممکن است به نظر عادلانه نرسد، اما در نظر داشته باشید که SPO مدیریت کننده آن استخر، باید هزینه‌های دیگری را برای نگهداری از آن پرداخت کند؛ از جمله این هزینه‌ها می‌توان به نگهداری از سرور، قابلیت دسترسی و امنیت اشاره کرد.

مهم است که به یاد داشته باشید فی مورد نظر از پاداش استخر کاسته می‌شود و این امر پیش از توزیع آن بین مشارکت‌کنندگان صورت می‌گیرد. به عنوان یک واگذار‌کننده، لازم است که در هنگام تصمیم‌گیری در مورد استیک کردن کاردانو به این نکات دقت کنید:

 • تعهد استخر: این امر شبیه به قول و تعهد مالک استخر برای نگهداری از استخر است. IOHK (شرکت مادر شبکه کاردانو) دارای یک محاسبه‌کننده استیکینگ است که در آن می‌توانید پاداش‌های گوناگون برای مولفه‌های تعهد متفاوت را مشاهده کنید.
 • هزینه ثابت استخر.
 • مارجین یا حاشیه استخر: پاداشی که یک استخر از مجموع کل پاداش‌ها در قالب درصد دریافت می‌کند.
 • عملکرد: مقدار درآمد مورد انتظار یک استخر در قیاس مقدار دریافتی حقیقی آن.
 • رتبه‌بندی کیف پول.

اکنون که به‌طور کامل با سیستم سپرده‌گذاری آدا آشنا شدیم، به آموزش استیکینگ کاردانو می‌پردازیم. 

آموزش استیکینگ کاردانو

شما می‌توانید به صورت مستقیم و از یک کیف پول و یا صرافی رمزارز که از استیکینگ آدا پشتیبانی می‌کند، به استیک کردن این کوین بپردازید. در ادامه به سه شیوه استیکینگ سریع کاردانو و مراحلی که در هر شیوه مورد نیاز است می‌پردازیم.

به یاد داشته باشید که لازم است تا در کیف پول و یا صرافی رمزارز خود ADA نگهداری کنید تا بتوانید کاردانو را استیک کنید. همچنین مقدار آدای اضافه نیز برای پرداخت کارمزد شبکه لازم است.

رایج‌ترین شیوه استیک کردن کاردانو از طریق کیف پول Daealus‌، کیف پول Yoroi و صرافی رمزارز بایننس است. تعداد کمی از کیف پول‌های دیگر نیز وجود دارند که به شما اجازه انجام این کار را می‌دهند و این امر دلیل اصلی لزوم مراجعه مستقیم شما به وب‌سایت آنها و دانلود کردن کیف پول مربوطه برای استیک کردن کاردانو است.

استیک کردن کاردانو در کیف پول Yoroi

Yoroi یک کیف پول افزونه مرورگر است که بر روی کروم (Chrome‌)، اج (Edge‌) و فایرفاکس (Firefox‌) در کنار اندروید و iOS قابل اجرا است. این کیف پول که برای تازه‌کار‌ها طراحی شده است، به شما اجازه می‌دهد تا به عنوان یک واگذار‌کننده ADA استیک کنید.

گام ۱: کیف پول Yoroi را دانلود کنید. دقت کنید که به وب‌سایت رسمی Yoroi برای انجام این کار مراجعه کنید.

دانلود کیف پول yoroi برای استیکینگ کاردانو
دانلود کیف پول Yoroi

گام ۲: می‌توانید URL‌های پرداخت کاردانو را نیز فعال کنید.

فعال کردن URL‌های پرداخت کاردانو
فعال کردن URL‌های پرداخت کاردانو

گام ۳: کیف پول خود را متصل کرده و ADA خود را به یوروی منتقل کنید. می‌توانید از صرافی‌های ایرانی کاردانو خریداری کنید و سپس کوین‌ها را به این کیف پول منتقل کنید. برای راحتی کار، به صفحه مقایسه قیمت صرافی‌ها مراجعه کنید. 

صفحه اصلی کیف پول یورویی
صفحه اصلی کیف پول یورویی

گزینه Create a wallet‌ را انتخاب کرده و در صفحه بعد Cardano را انتخاب کنید.

بر روی Create Wallet کلیک کنید.

ساخت کیف پول Yoroi
ساخت کیف پول Yoroi

در ادامه نام کیف پول خود را بنویسید. این امر تنها برای شناسایی هویت آسان‌تر انجام می‌شود.

انتخاب نام برای کیف پول یوروی
انتخاب نام برای کیف پول یوروی

سپس یک گذرواژه مشخص کنید. بر روی Create Wallet کلیک کنید. عبارت بازیابی کیف پول را در جایی بنویسید. برای بازیابی کردن کیف پول خود به این ۱۵ کلمه احتیاج خواهید داشت؛ مخصوصا اگر بخواهید از دستگاه دیگری وارد کیف پول خود شوید.

نمی‌توانید این عبارت بازیابی را کپی کنید. آنها را بر روی کاغذ یادداشت کنید. در ادامه، لازم است تا کلمات را به صورت صحیح و به ترتیب انتخاب کنید تا کیف پولتان ساخته شود.

یادداشت کردن کلمات بازیابی Yoroi
یادداشت کردن کلمات بازیابی Yoroi

سپس به داشبورد خود منتقل می‌شوید و این جایی است که می‌توانید بخش Recieve و شیوه افزودن ADA را مشاهده کنید.

داشبورد یورویی
داشبورد یورویی

پس از این‌که کوین‌های خود را به ولت انتقال دادید، می‌توانید با انتخاب یکی از استخر‌های استیکینگ از «لیست واگذاری (Delegation List)» فرایند استیک کردن کاردانو را آغاز کنید.

 لیست واگذاری (Delegation List) کیف پول یوروی
لیست واگذاری (Delegation List) کیف پول یوروی

استیک کردن کاردانو در کیف پول Daedalus

Daedalus یک کیف پول دسکتاپ است که توسط  شرکت IOHK ساخته شده و بر روی ویندوز، سیستم عامل مک و لینوکس قابل اجرا است. این در حقیقت یک کیف پول نود کامل (Full Node) است و برای افرادی که تمایل دارند تا به یک اپراتور استخر استیک تبدیل شوند و یا یک نود بر روی شبکه بسازند، کارایی دارند. این کیف پول مناسب افرادی است که از دانش مربوطه برخوردار هستند.

درست شبیه به فرایند استفاده از کیف پول Yoroi‌، باید کیف پول ددالوس را نیز بر روی دستگاه خود نصب کنید. مراحل این کار نیز شبیه به کیف پول یوروی است. از ذخیره‌سازی محرمانه عبارت بازیابی خود اطمینان حاصل کنید؛ زیرا ممکن است در آینده لازم باشد تا در صورت روی دادن اتفاق خاصی برای دستگاهتان، کیف پول خود را بازیابی کنید.

گام ۱: کیف پول Daedalus را بر روی دستگاه خود نصب کنید. مطمئن شوید که کیف پول معتبر را از وب‌سایت رسمی Daedalus دانلود کرده باشید. تنظیمات دلخواه خود را تغییر داده و قوانین ارائه خدمات را نیز مطالعه و تایید کنید.

نصب کیف پول ددالوس
نصب کیف پول ددالوس

گام ۲: ساختن و یا بازیابی کیف پول

شما می‌توانید در Daedalus کیف پول خود را ساخته، متصل، بازیابی و یا ایمپورت کنید.

ساخت ددالوس
ساخت ددالوس

با فرض اینکه کیف پول ددالوس را ندارید، با کلیک کردن بر روی Create فرایند ساخت را آغاز می‌کنیم.

انتخاب نام برای کیف پول ددالوس
انتخاب نام برای کیف پول ددالوس

در این نقطه باید نام کیف پول خود را انتخاب کرده و رمز عبور را نیز مشخص کنید تا از ایمنی کیف پول خود اطمینان حاصل کنید.

در ادامه یک عبارت بازیابی ۲۴ کلمه‌ای در اختیار شما قرار می‌گیرد، که تنها راه چیزی است که در صورت نیاز به بازیابی به آن نیاز خواهید داشت.

نوشتن کلمات بازیابی ددالوس
نوشتن کلمات بازیابی ددالوس

پس از این‌که عبارت را بر روی کاغذ یادداشت کردید، برنامه از شما می‌خواهد که عبارات سید را برای اطمینان حاصل کردن از دسترسی دوباره به کیف پول خود وارد کنید. پس آنها را به ترتیب و صحیح وارد کنید.

وارد کردن کلمات بازیابی ددالوس
وارد کردن کلمات بازیابی ددالوس

پس از اینکه میزان اهمیت عبارت بازیابی را در برنامه تایید کردید، به داشبورد کیف پول Daedalus منتقل می‌شوید. در این قسمت می‌توانید گزینه Receive را نیز مشاهده کنید که اطلاعاتی مانند موجودی شما در ددالوس و قیمت ADA را در اختیار شما قرار می‌دهد.

داشبورد کیف پول Daedalus
داشبورد کیف پول Daedalus

پس از اینکه کیف پول مورد نظر به بلاک چین کاردانو متصل شد‌، استخر‌های استیک برای شما نمایش داده می‌شوند و شما می‌توانید در این مرحله استیکینگ کاردانو با کیف پول ددالوس را آغاز کنید. به یاد داشته باشید که مرحله همگام‌سازی کیف پول با بلاک چین Cardano فرایندی زمان‌بری است.

Staking کاردانو در کیف پول سخت افزاری لجر

شما می‌توانید از طریق کیف پول‌های لجر نانو اس و نانو ایکس، آدای خود را سپرده‌گذاری کنید؛ اما این کار به‌صورت مستقیم در کیف پول‌های لجر امکان‌پذیر نیست. شما می‌توانید با اتصال لجر به کیف پول‌های ددالوس و یورویی، استیکینگ را انجام دهید. در اینجا ما اتصال ولت لجر به کیف پول Yoroi را آموزش می‌دهیم. برای اتصال Ledger به ددالوس نیز مراحل به همین صورت است. 

فرض را بر این می‌گیریم که شما اکستنشن یورویی را نصب کرده‌اید. زمانی که بر روی افزونه کلیک کنید، وارد صفحه کیف پول یورویی می‌شوید. در اینجا باید گزینه Connect to Hardware Wallet را انتخاب کنید.

اتصال لجر به یورویی
اتصال لجر به یورویی

در صفحه باز شده، Cardano را انتخاب کنید. 

انتخاب کاردانو
انتخاب کاردانو

از بین دو گزینه Trezor و Ledger، لجر را انتخاب کنید. 

انتخاب لجر
انتخاب لجر

بر روی Standard Wallet کلیک کنید. 

انتخاب Standard Wallet
انتخاب Standard Wallet

در این صفحه، توضیحاتی درباره اتصال لجر به یورویی داده شده است. شما باید اپ ADA را روی لجر خود نصب داشته باشید، این اپ را روی دستگاه خود باز کنید، کامپیوتر شما باید به اینترنت متصل باشد و لجر شما باید در طول این پروسه، به کامپیوتر متصل باشد. این موارد را انجام دهید و بر روی Next کلیک کنید. 

توضیحات اتصال لجر به یورویی
توضیحات اتصال لجر به یورویی

در این صفحه شما باید با لجر خود را به کامپیوتر متصل کرده باشید و بر روی Connect کلیک کنید. 

اتصال لجر به یوروی
اتصال لجر به یوروی

در اینجا شما باید لجر خود را از بین نانو اس و نانو ایکس انتخاب کنید. 

انتخاب دستگاه لجر
انتخاب دستگاه لجر

پس از انتخاب دستگاه خود در صفحه باز شده، بر روی Connect کلیک کنید. 

انتخاب دستگاه و کانکت شدن به یورویی
انتخاب دستگاه و کانکت شدن به یورویی

استیک کردن کاردانو در بایننس

استیک کردن کاردانو در صرافی‌هایی مثل بایننس‌، بیترکس‌، کوکوین و کراکن قابل انجام است. هنگام استیک کردن کاردانو به صورت مستقیم در یک صرافی متمرکز، صرافی نقش استخر استیک را بازی می‌کند و پاداش‌ها را به صورت مستقیم به کیف پول صرافی کاربران واریز می‌کند. البته برخلاف فرایند استیکینگ با استفاده از کیف پول کریپتو‌، کاربران نمی‌توانند ADA را در چندین استخر سپرده‌گذاری کنند.

در ابتدا لازم است که حساب کاربری خود را وریفای کنید (در صرافی بایننس احراز هویت کنید) و سپس ADAهای خود را به این اکسچنج انتقال دهید تا فرایند استیک کردن کاردانو را آغاز کنید.

گام ۱: مراجعه به استخر‌های استیکینگ بایننس

استخر‌های استیکینگ بایننس

لازم است تا به بخش Binance Staking مراجعه کنید و به دنبال ADA بگردید. سپس بر روی گزینه Stake now کلیک کرده و شیوه مورد نظر برای استیک کردن کاردانو را به همراه سایر گزینه‌ها مثل مدت زمان سپرده‌گذاری (۳۰، ۶۰ یا ۹۰ روز) انتخاب کنید. باکس قوانین و شرایط را نیز چک کنید و سپس بر روی تایید کلیک کنید. پس از اتمام زمان استیکینگ پاداش شما قابل برداشت خواهد بود.

استیکینگ کاردانو در بایننس
استیکینگ کاردانو در بایننس

لازم به ذکر است که صرافی‌های رمزارز درصد سود سالیانه (APY) پایین‌تری در مقایسه با کیف پول‌های رمزارز دارند.

استیک کردن کاردانو در صرافی Crypto.com

Crypto.com یکی از پلتفرم‌های خدمات دارایی دیجیتال جهانی است که طیف گسترده‌ای از محصولات را در بستری ساده، سازگار با کاربران تازه‌کار و در بطن یک برنامه رمزارز به ارمغان می‌آورد. این ارائه‌دهنده خدمات دیجیتال به مشتریان این امکان را می‌دهد تا با استفاده از رمزارز‌ها و با استفاده از محصولات این بستر در دستگاه موبایل فرایند‌هایی مثل خرید، فروش، معامله، ذخیره‌سازی، کسب درآمد، استیک کردن، وام‌دهی و پرداخت قبض‌ها را به انجام برسانند. این برنامه لیستی از ۳۰ کوین مختلف از جمله ADA را پشتیبانی می‌کند که قابل استیک کردن در این پلتفرم هستند.

کاربران برنامه موبایل Crypto.com می‌توانند با استیک کردن کاردانو به مدت زمان ۳ ماه، میزان پاداش دریافتی را تا ۳ درصد افزایش دهند. سرمایه‌گذاران می‌توانند تا ۲ درصد پاداش در ازای قفل کردن دارایی خود در این برنامه به مدت ۱ ماه دریافت کنند و میزان پاداش استیکینگ منعطف یا شناور نیز برای مدت ۱ ماه به میزان ۰.۵ درصد در سال است.

پاداش استیکینگ آدا در Crypto.com در مقایسه با سایر صرافی‌ها پایین است. با این حال‌، پاداش‌های افزوده استیکنگ قابل افزایش تا ۵ درصد برای مدت زمان سه‌ماهه با هولد کردن ۵۰۰٫۰۰۰ توکن CRO در یک کیف پول هستند. نکته دیگر این است که استیکینگ ADA در این صرافی نیاز به احراز هویت ندارد.

استیک کردن کاردانو در CEX.IO

CEX.IO صرافی رمزارز محبوبی در انگلستان است که برای ارائه پلتفرم مناسبی برای سرمایه‌گذاران در راستای تبدیل ارز فیات به ارز دیجیتال طراحی شده است. این صرافی برای تازه‌کار‌ها و سرمایه‌گذاران بسیار مناسب بوده و طیف گسترده‌ای از محصولات و ابزارهای معاملاتی را برای دارایی‌های رمزارز محبوب ارائه می‌کند.

پلتفرم استیکینگ CEX.IO به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا دارایی‌های تحت نگهداری خود و کوین‌های مورد علاقه خود مثل Cardano را در یک حساب کاربری CEX.IO استیک کرده و کسب درآمد کنند. هنگامی که کوین‌های ADA خریداری شده و یا به یک صرافی برای استیکینگ انتقال پیدا می‌کنند، پاداش‌ها به صورت خودکار به دارایی‌های کیف پول شما منتقل می‌شوند. استیکینگ آدا در این صرافی نیاز به احراز هویت ندارد؛ اما از آنجا که این صرافی در انگلستان واقع شده است و قوانین سفت و سختی دارد، باید در هنگام استفاده از آن بسیار مراقب باشید. 

استیک کردن کاردانو در KuCoin

کوکوین یکی از صرافی‌های رمزارز پیشگام در زمینه معامله دارایی‌های دیجیتال به حساب می‌آید. این صرافی برای تازه‌کار‌ها و تریدرهای باتجربه مناسب بوده و می‌توانند از وب‌سایت و یا برنامه موبایل کوکوین استفاده کنند. گاهی اوقات این پلتفرم تحت عنوان «صرافی مردم» شناخته می‌شود و دلیل این امر، روند سریع افزایش محبوبیت آن در سراسر جهان است. 

سرمایه‌گذارانی که از صرافی ارز دیجیتال کوکوین استفاده می‌کنند، می‌توانند با دسترسی به Pool-X کوین‌های خود را برای دریافت سود ثابت سرمایه‌گذاری کنند. چندین دارایی در این پلتفرم وجود دارند که از بین آنها می‌توانید فرایند استیکینگ را آغاز کنید. از جمله این دارایی‌ها می‌توان به ATOM‌، TRX‌، ZRX‌، IOST و ADA اشاره کرد. کوکوین قابلیت سپرده‌گذاری شناور در شبکه Cardano را به همراه بازده مالی ۱.۵ درصدی سالانه برای کاربران به همراه دارد. 

در مقایسه با بایننس‌ که سود ۰.۴۸ درصدی را با شرایط منعطف استیکینگ در اختیار شما قرار می‌دهد، استیک کردن کاردانو در کوکوین میزان بازده سرمایه بیشتری را به همراه دارد. این امر برای معامله‌کنندگانی که قصد دارند تا درآمد ثابت و منفعلانه را در کنار معامله کردن به دست بیاورند، بسیار مناسب است. با این حال، هیچ گزینه شرایط ثابتی برای قفل کردن کوین‌های ADA به مدت ۳۰ یا ۶۰ روز برای کسب بازده وجود ندارد و این یک نقطه ضعف در قیاس با بایننس است. ضمنا یکی از مزایای کوکوین در مقایسه با بایننس، این است که استفاده از سرویس سپرده‌گذاری کاردانو نیاز به KYC ندارد. 

شیوه صحیح انتخاب استخر استیکینگ مناسب

زمان آن رسیده تا بر روی نقاط قوت ارائه‌دهندگان خدمات این عرصه تمرکز کنیم. بر روی نام هر استخر که کلیک کنید، می‌توانید صفحه پروفایل آن را مشاهده کنید. این صفحه نشان‌دهنده اطلاعاتی در مورد عملکرد استخر و لینک‌هایی به کانال‌های اجتماعی و یا وب‌سایت آن است. در ادامه به برخی از نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید می‌پردازیم:

هدف

برخی از استخر‌ها علاوه بر دنبال کردن هدف تولید بلاک‌، اهداف و مقاصد دیگری را نیز دنبال می‌کنند. استخرهایی وجود دارند که از منابع مالی در دسترس خود برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز، کمک به موسسه‌های خیریه، حمایت از اهداف مذهبی و تولید محتوا استفاده می‌کنند.

اپراتور

اپراتور یا راه‌اندازنده و مدیریت‌کننده استخر کیست؟ آیا او از توانایی‌های لازم برخوردار است؟ آیا در جوامع آنلاین فعالیت دارد؟ ارتباط برقرار کردن با اپراتور مورد نظر می‌توان به عنوان یکی از عوامل مهم در قابل اعتماد بودن آن استخر محسوب شود.

سابقه

بلاک‌های متعدد و طول عمر چندین دوره، از جمله عوامل نشان‌دهنده عملکرد خوب یک استخر و قابل اعتماد بودن آن هستند. با این وجود، در رابطه با یک استخر جدید که هنوز بلاک خاصی را تولید نکرده است، سختگیرانه تصمیم‌گیری نکنید. تولید بلاک امر دشواری است و ممکن است مدت‌زمان قابل توجهی لازم باشد تا یک استخر بتواند یک بلاک تولید کند. علاوه بر این می‌توانید به تاریخ ثبت استخر نیز مراجعه کنید تا از مدت زمان فعالیت آن استخر نیز اطلاع پیدا کنید.

رله‌ها یا نقاط قوت

بر روی تب About کلیک کنید و مطمئن شوید که استخر مورد نظرتان از بیش از یک رله برخوردار است.

این نقاط قوت را می‌توان در قالب یک قلعه به بهترین شکل توضیح داد. در یک قلعه، بخش دژ بازدارنده (نود تولید‌کننده بلاک‌) نقش قلب قلعه را بازی می‌کند. این در حقیقت همان محلی است که تمامی تصمیمات مهم در آن اتخاذ می‌شود. اپراتور استخر (شاه) قصد ندارد تا به غریبه‌ها امکان دسترسی مستقیم داشتن به این دژ را بدهد زیرا چنین رویدادی می‌تواند به یک فاجعه منتهی بشود. بنابراین‌، اپراتور استخر یک یا چند دروازه (نود رله‌) دور تا دور دژ بازدارنده خود می‌سازد. نقش این دروازه‌ها این است تا اجازه دسترسی داشتن به این محل را برای افراد معتبر صادر کرده و فعالان بدطینت را دور نگه دارند.

استقرار

وب‌سایت یک استخر استیکینگ معمولا اطلاعاتی در مورد شیوه پایه‌گذاری استخر را در بر دارد. به تعداد نود‌هایی که (هرچقدر بیشتر باشد بهتر است) یک استخر دارد فکر کنید، این نود‌ها چه انرژی و قدرتی (انرژی سبز یا مضر) را برای اجرا مصرف می‌کنند؟ سخت افزار مورد استفاده آنها چطور؟

پیش نیازهای سپرده‌گذاری آدا 

برای سپرده‌گذاری کوین‌های ADA شما ابتدا باید یک کیف پول مخصوص شبکه کاردانو داشته باشید. کیف پول‌های زیادی از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند؛ اما بهترین ولت‌ها برای استیک کردن، یوروی و ددالوس هستند. البته می‌توانید از صرافی‌های خارجی نیز برای سپرده‌گذاری استفاده کنید، که پیش‌تر در همین مقاله آموزش دادیم. دقت داشته باشید که در شیوه استیکینگ در صرافی‌ها، کوین‌های آدا به مدت مشخصی قفل می‌شوند و نمی‌توانید آنها را برداشت، معامله یا انتقال دهید.

پس از نصب و راه‌اندازی کیف پول، شما باید کاردانو خریداری کنید، که می‌توانید از صرافی‌های ایرانی این کار را انجام دهید. برای خرید آدا با بهترین قیمت، پیشنهاد می‌کنیم که از سرویس مقایسه قیمت صرافی های ایرانی میهن بلاکچین استفاده کنید. 

پس از خرید و انتقال آدا به کیف پول، می‌توانید فرآیند استیکینگ را شروع کنید. سپرده‌گذاری با استفاده از کیف پول‌های Yoroi و Daedalus نیاز به احراز هویت ندارد و کوین‌ها قفل نمی‌شوند. بنابراین به‌راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. 

معرفی سرویس‌های مرتبط با استیکینگ آدا

این صرافی‌های رمزارز امکان استیک کردن کاردانو را در اختیار شما قرار می‌دهند:

 • بایننس (Binance‌): بایننس یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های رمزارز و یکی از بهترین بستر‌ها برای استیکینگ رمزارزها است.
 • کراکن (Kraken‌): کراکن دارای ساختار فی تراکنش رقابتی بوده و بازده مالی خوبی را در ازای استیکینگ به ارمغان می‌آورد. البته این اکسچنج آمریکایی است و کاربران ایرانی نمی‌توانند از آن برای سپرده‌گذاری استفاده کنند.
 • Crypto.com: یادگیری شیوه کار کردن با این صرافی بسیار ساده بوده همین امر نیز موجب ایده‌آل بوده بهره‌گیری از این پلتفرم برای تازه‌واردان این عرصه است.
 • CEX.IO: اگر در کشور انگلیس زندگی می‌کنید، صرافی CEX.IO گزینه مناسبی برای استیک کردن کاردانو محسوب می‌شود.
 • کوکوین (Kucoin‌): کوکوین نرخ ثابت سود را در ازای استیکینگ آدا در اختیار شما قرار می‌دهد و این امر به قابل پیش‌بینی‌تر شدن آینده این سپرده‌گذاری رمزارز برای شما منجر می‌شود.
 • کیف پول Yoroi: اگر قصد دارید تا به صورت مستقیم استیکینگ ADA را در یک کیف پول به انجام برسانید، کار با Yoroi Wallet بسیار ساده و مناسب به حساب می‌آید، اما امنیت آن نسبت به کیف پول ددالوس پایین‌تر است.
 • کیف پول Daedalus: این کیف پول امکاناتی را ارائه می‌کند که معمولا مورد نیاز و تقاضای کاربران حرفه‌ای این فضا است.
 • کیف پول Exodus: این ولت که نسخه‌های موبایل و دسکتاپ آن در دسترس است، امکان استیکینگ آدا و ۷ رمزارز دیگر را در اختیار شما قرار می‌دهد.

یک سرویس دیگر به نام ADAPools.org نیز وجود دارد، که دارای آپشنی تحت عنوان «Advanced Filtering» یا فیلتر پیشرفته است. با استفاده از این سرویس، می‌توانید به فیلترهای زیر دسترسی پیدا کنید: 

استیک زنده (Live Stake)

استیک زنده (Live Stake)
استیک زنده (Live Stake)

تعداد فعلی کاردانوهای اختصاص داده شده به یک استخر نقدینگی را نشان می‌دهد. هنگامی‌که تعداد توکن موجود در یک استخر به ۶۴ میلیون برسد، آن استخر اشباع می‌شود. قرار است تا در آینده این حد به ۳۲ میلیون توکن کاهش پیدا کند.

توصیه می‌کنیم تا فیلتر را بر روی حداکثر تعداد ۳۰ میلیون آدا قرار دهید. اختصاص دادن توکن به یک استخر نقدینگی به فرایند غیرمتمرکز سازی Cardano کمک زیادی می‌کند.

حداکثر هزینه ثابت (Max Fixed Cost)

حداکثر هزینه ثابت (Max Fixed Cost)
حداکثر هزینه ثابت (Max Fixed Cost)

حداکثر هزینه ثابت در حقیقت کارمزد یا فی تعیین شده‌ای است که به اپراتور استخر این امکان را می‌دهد تا هزینه‌های عملیاتی استخر‌های نقدینگی را پوشش‌دهی کند. هنگامی که یک استخر نقدینگی بلاکی را تولید می‌کند و در نتیجه چنین امری نیز پاداش معینی را در نظر می‌گیرد، فی مورد نظر در وهله اول از پاداش دریافتی کاسته می‌شود. این قانون وجود دارد که استخر‌های نقدینگی باید هزینه ثابت را به میزان حداقلی ۳۴۰ کوین ADA تنظیم کنند.

پیشنهاد می‌کنیم تا در هنگام کار کردن در این بستر، میزان حداکثر هزینه ثابت را بر روی ۳۴۰ آدا تنظیم کنید.

حداقل بازدهی آدا (Min ROA)

حداقل بازدهی آدا (Min ROA)
حداقل بازدهی آدا (Min ROA)

عبارت ROA مخفف عبارت بازده آدا (Return of ADA‌) است. درصدی که در این بخش به شما نشان داده می‌شود‌، تعیین‌کننده میزان پاداشی است که فرد اختصاص دهنده دارایی خود به چنین بستری انتظار دارد تا در طول ۱ سال آینده دریافت کند. تقریبا تمامی استخر‌های عملیاتی این حیطه از بزرگ‌ترین تا کوچک‌ترین آنها، چنین میزان بازده‌ای را در محدوده ۴.۷ درصد ROA ارائه می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم تا فیلتر خود را بر روی ‍۱ درصد تنظیم کنید.

حداقل وثیقه (Min Pledge)

حداقل وثیقه (Min Pledge)
حداقل وثیقه (Min Pledge)

بخش ضمانت در حقیقت نشان‌دهنده میزان توکن ADA یک اپراتور استخر استیکینگ بوده، که به آن استخر اختصاص داده شده است. این مقدار تا زمانی که استخر مورد نظر پابرجا بوده و به کار خود ادامه دهد، در استخر باقی می‌ماند. به صورت تئوری‌، هرچقدر میزان تخصیص ما بیشتر باشد، بهتر است؛ اما در عمل‌، همه اپراتور‌های استخر به منابع نامحدود دسترسی ندارند. میزان وثیقه داده شده به یک استخر را به دید حسن‌نیت و نشانه‌ای از اعتماد از جانب اپراتور آن استخر تلقی کنید. بدون شک فردی که بیش از ۱۰٫۰۰۰ آدا به استخر خود اختصاص می‌دهد، قصد دارد تا موفقیت آن استخر را نظاره‌گر باشد.

پیشنهاد می‌کنیم تا به استخر‌هایی که بیش از ۱۰ هزار آدا دارند مراجعه کنید.

حداکثر حاشیه یا مارجین استخر (Max Margin)

حداکثر حاشیه یا مارجین استخر (Max Margin)
حداکثر حاشیه یا مارجین استخر (Max Margin)

حاشیه استخر نشان‌دهنده درصدی است که اپراتور استخر از پاداش‌های ایجاد شده دریافت می‌کند (پس از اینکه هزینه ثابت از پاداش‌ها کاسته شود و پیش از توزیع پاداش‌ها بر اساس نرخ تعیین شده). تفاوت میان ۱ تا ۵ درصد ممکن است زیاد به نظر برسد، اما در عمل به تغییرات ناچیزی برای تخصیص‌دهندگان استخر‌ها مبدل می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم تا فیلتر این بخش را بر روی حداکثر ۵ درصد قرار دهید.

حداکثر لوریج یا اهرم (Max Leverage)

حداکثر لوریج یا اهرم (Max Leverage)
حداکثر لوریج یا اهرم (Max Leverage)

اهرم نشان‌دهنده نرخ بین کل استیک یا سپرده قرار داده شده در استخر و میزان وثیقه ارائه شده توسط اپراتور است. چنین معیاری برای هدفی که در این مقاله دنبال می‌کنیم هیچ معنایی ندارد.

توصیه می‌کنیم تا این خصوصیت را در فیلتر خود روی صفر قرار دهید.

کادرهایی نیز در بخش پایین فیلتر‌های پیشرفته یا همان «Advanced Filtering‌» قرار دارند. کادر «Solo OPS» از جمله مهم‌ترین این موارد محسوب می‌شود. این کادر نشان‌دهنده عبارت «اپراتور استخر استیکینگ واحد» است. تیک زدن این کادر به فرایند غیرمتمرکز سازی Cardano کمک می‌کند.

تیک زدن گزینه Solo OPS
تیک زدن گزینه Solo OPS

نکات مهم در هنگام استیک کردن کاردانو

مانند هر نوع دیگری از سرمایه‌گذاری‌، در فرایند استیک کردن کاردانو نیز خطر‌های احتمالی و ریسک مربوطه وجود دارد. اولین و واضح‌ترین ریسک موجود در زمینه استیک کردن هر یک از دارایی‌های رمزارز‌، ریزش قیمت آن ارز حتی تا نقطه صفر است.

از جمله سایر ریسک‌های خاص به نوسان نرخ سود می‌توان اشاره کرد. استخر‌هایی که به نقطه اشباع نزدیک هستند، نسبت به استخر‌هایی که مشارکت‌کننده کمتری دارند، نرخ سود پایین‌تری را ارائه می‌کنند. دلیل این ام این است که در یک استخر بزرگ‌تر، افراد بیشتری وجود دارند و پاداش مورد نظر بین اشخاص بیشتری تقسیم می‌شود.

یکی دیگر از مشکلات عرصه استیکینگ ADA این است که شما نمی‌توانید آدای واگذار شده به استخر را در دوره زمانی تعیین شده برای قفل کردن داراییتان مورد استفاده قرار دهید، اما انتقال این مبلغ در هر زمانی قابل انجام است. برخی از صرافی‌های متمرکز از قبیل بایننس‌، به واسطه پلتفرم خود امکان استیکینگ را برای شما مهیا می‌کنند؛ اما لازم است تا مدت زمان معین توکن‌های خود را در این پلتفرم قفل کنید (به عنوان مثال به بازه‌های زمانی ۳۰‌، ۶۰ و یا ۹۰ روزه می‌توان اشاره کرد‌).

در پایان لازم است بدانید که استخر‌های نقدینگی فی دریافت می‌کنند. در حال حاضر، برترین استخر موجود این عرصه یعنی Goat Stake‌، به میزان ۲.۵ درصد از پاداش‌های دریافتی را در قالب مالیات برداشت می‌کند. همچنین لازم است تا مبلغ مورد نیاز برای هزینه ثابت را نیز پیش از توزیع پاداش از مبلغ حاصل شده کسر کنیم و این شامل تمامی استخر‌های استیک کردن کاردانو در هنگام تولید بلاک می‌شود. در حال حاضر‌، قیمت ثابت در محدوده ۳۴۰ آدا قرار دارد و این مبلغ از کل دریافتی استخر کسر می‌شود و تنها محدود به توکن‌های واگذار شده شما نیست.

دوره قفل درون پلتفرمی چیست؟

قفل درون پلتفرمی در رابطه با استخر‌های استیکینگ Cardano وجود ندارد. شما می‌توانید توکن‌های ADA خود را آزادانه به درون و یا بیرون از کیف پول خود منتقل کنید و آنها را معامله کرده یا حتی آنها را خرج کنید. تا زمانی که توکن‌های آدا شما پیش از دوره بررسی لحظه‌ای در یک استخر باقی بمانند، واجد شرایط دریافت پاداش خواهید بود.

این در حالی است که برخی از صرافی‌ها به شما اجازه نمی‌دهند تا بر روی توکن‌های خود کنترل کاملی داشته باشید و از شما می‌خواهند تا طبق بازه زمانی مشخصی دارایی خود را در پلتفرم آنها قفل کرده و در ازای چنین عملی، درصد معینی سود دریافت کنید. به عنوان مثال‌، اگر به مدت ۳ ماه توکن ADA خود را در چنین پلتفرم‌هایی قفل کنید‌، پاداش اضافه‌ای در ازای این زمان قفل کردن دریافت می‌کنید. صرافی مورد نظر نیز از این آدا افزوده در راستای سرمایه‌گذاری‌های بیرون پلتفرمی و یا در زمینه معاملات اهرم محور استفاده می‌کند. این در حقیقت شیوه کسب آدا اضافه توسط این پلتفرم‌ها و به کمک دارایی شماست. این در حقیقت یک معامله دو سویه است.

از طرف دیگر‌، نکته منفی در رابطه با قفل کردن پولتان این است که نمی‌توانید در هنگام صعودی بودن بازار و یا تغییر روند بازار به سمت یک بازار نزولی‌، دارایی‌های خود را بفروشید و با شرایط وفق پیدا کنید. استفاده از یک استخر نقدینگی، میزان انعطاف بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

دوره یا Epoch چیست؟

چهارچوب زمانی کاردانو به دوره‌های ۵ روزه تقسیم می‌شود. این بازه زمانی تحت عنوان یک Epoch یا یک دوره نام‌گذاری می‌شود. در آغاز و یا پایان هر دوره‌، شبکه کاردانو تصویر یا اسنپ‌شاتی از محل استیک کردن توکن ADA شما برای ۵ روز آینده را به ثبت می‌رساند. اگر بلاکی در آن استخر تولید شود‌، در ازای چنین رویدادی پاداش دریافت می‌کنید.

تا زمانی که پول شما در محلی که در بخش داده‌های شبکه کاردانو ثبت شده در حال استیک شدن باشد، به ادامه روند کاری خود با آن استخر ادامه دهید. لازم به ذکر است که در صورت نیاز می‌توانید آداهای خود را برای معامله و یا خرید توکن‌های بی‌همتا (NFT‌) به بیرون از این استخر انتقال دهید.

آیا کاربران ایرانی می‌توانند به استیکینگ کاردانو بپردازند؟

از آنجا که سپرده‌گذاری آدا در کیف پول‌های رسمی این شبکه نیاز به احراز هویت ندارد، ایرانی‌ها می‌توانند به‌راحتی کوین‌های خود را استیک کنند و سود سالیانه و انفعالی دریافت کنند. اما برای احتیاط، با وی پی ان وارد این ولت‌ها شوید. 

اما از آنجا که قانون‌گذاران بر روی فعالیت صرافی‌های خارجی مانند بایننس حساسیت دارند، فعالیت ایرانی‌ها در این صرافی‌ها ریسک دارد و حتما باید با VPS یا وی پی ان با آی پی ثابت وارد این اکسچنج‌ها شوید. 

بنابراین برای استیکینگ کاردانو، پیشنهاد می‌کنیم که از کیف پول‌های رسمی همین شبکه استفاده کنید، تا مشکلی برای شما ایجاد نشود. 

درآمد حاصل از استیک کردن آدا

در حال حاضر و در شرایط نزولی بازار‌، طبق محاسبه با ماشین حساب استیکینگ کاردانو‌، با استیک کردن ۱۰۰۰ دلار کوین آدا، می‌توانید به میزان ۴۶.۳۱ تا ۵۹.۶۳ آدا یا بهتر است بگوییم به میزان ۰.۶۳ تا ۰.۸۲ ADA در طول هر دوره (۵ روز) سود کسب کنید.

بدون شک چنین اعدادی به متغیر‌هایی از قبیل فی تراکنش استخرهای استیکینگ، تعداد مشارکت‌کنندگان استخر و تعداد بلاک‌های تولید شده موفقیت‌آمیز بستگی دارد.

شما در ازای استیک کردن کاردانو، کوین ADA پاداش می‌گیرید. به صورت سالانه‌، با هولد کردن آدا و واگذار کردن آن یه یک استخر نقدینگی، می‌توانید به میزان ۵ درصد سود دریافت کنید. چنین سودی به صورت متناسب با داریی شما و در طول هر ۵ روز پرداخت می‌شود. 

یکی دیگر از مزایای استیک کردن کاردانو به نوسان ارزش ADA برمی‌گردد و بر اساس روند‌های فعلی‌، ارزش این توکن در مقایسه با ارز‌های فیات در بلندمدت افزایش می‌یابد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

سوال و جواب میهن بلاکچین
 • استیکینگ در شبکه کاردانو چیست؟ 

سپرده‌گذاری کوین‌های آدا یکی از روش‌های کسب درآمد از این کوین است. اگر شما هولدر ADA هستید، می‌توانید رمزارزها را استیک کنید و در کنار نگهداری بلندمدت کاردانو، سود سالیانه نیز دریافت کنید. 

 • میزان سود استیکینگ کاردانو چقدر است؟ 

میزان سود استیکینگ شبکه، بین ۴.۵ تا ۶ درصد است و البته این میزان بستگی به میزان اشباع شدن استخرها نیز دارد. اگر استخرها اشباع شده باشند، درصد سود کمتر خواهد بود. اما با استفاده از ماشین حساب Staking که در این مقاله معرفی کردیم، می‌توانید به‌صورت زنده سود را مشاهده کنید. 

 • استیکینگ کاردانو در Yoroi چگونه انجام می‌شود؟ 

شما تنها نیاز به نصب و راه‌اندازی کیف پول Yoroi دارید. پس از راه‌اندازی این ولت، مقدار کاردانویی که می‌خواهید استیک کنید را به آن انتقال دهید و مطابق آموزشی که در این مقاله ارائه دادیم، فرآیند استیکینگ کاردانو در یورویی را آغاز کنید. 

 • بهترین استخر کاردانو را چگونه انتخاب کنیم؟‌

انتخاب بهترین استخر استیکینگ کاردانو، به فاکتورهای زیادی بستگی دارد، که در این مقاله آنها را بررسی کرده‌ایم. 

سخن پایانی

استیکینگ در شبکه کاردانو یکی از روش‌های کسب درآمد انفعالی از کوین ADA است. شما می‌توانید در کیف پول‌های رسمی Cardano و همچنین برخی از صرافی‌های رمز ارز خارجی، کوین‌های آدای خود را استیک کنید و درصد سود سالیانه دریافت کنید. در این مقاله به معرفی این روش کسب درآمد، مزایا و معایب Staking کاردانو، آموزش استیکینگ کاردانو در کیف پول‌ها و صرافی‌های معتبر، پیش نیازهای سپرده‌گذاری آدا، معرفی مفاهیم و سرویس‌های مرتبط با Staking آدا، اپلیکیشن‌های سازگار با استیک کردن این کوین، نکات مهم هنگام استیکینگ، استفاده از این روش کسب درآمد برای کاربران ایرانی و درآمد حاصل از استیک کردن کاردانو را توضیح دادیم.

نظر شما درباره استیکینگ کاردانو چیست؟ آیا روش خوبی برای کسب درآمد است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
emurgo

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
53 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا