اخبار اتریوم

پروپوزال جدید برای محدود کردن سهم استیکرهای اتریوم به ۲۲٪؛ آیا غیرمتمرکزسازی پیروز می‌شود؟

یکی از توسعه‌دهندگان اتریوم برای متمرکز نشدن این بلاکچین پروپوزالی را ارائه کرده است که پلتفرم‌های فعال در بخش استیکینگ ETH را مجبور می‌کند بیشتر از ۲۲٪ از بازار آن را در اختیار نداشته باشند. هرچند که پلتفرم‌های کوچک‌تر می‌خواهند این محدودیت را اجرا کنند، بیشتر از ۹۹٪ از اعضای جامعه لیدو فایننس (Lido Finance) آن را رد کرده‌اند. لیدو فایننس تنها پلتفرمی است که بیشتر از ۲۲٪ بازار استیکینگ اتریوم را در اختیار دارد و همین مسئله بحث‌های زیادی را در بین اعضای جامعه ETH ایجاد کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین‌تلگراف، حداقل ۵ پلتفرم لیکویید استیکینگ اتریوم یک قانون خود محدودیتی را اجرا کرده‌اند و یا در تلاش هستند آن را اعمال نمایند. طبق این قانون، ارائه‌دهندگان نقدینگی متعهد می‌شوند که بیشتر از ۲۲٪ از بازار استیکینگ اتریوم را در اختیار نداشته باشند. این مسئله باعث می‌شود که کاربران مطمئن باشند شبکه اتریوم همچنان غیرمتمرکز باقی می‌ماند.

طبق گفته‌های سوپرفیز (Superphiz)، یکی از توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم، تاکنون دیوا استیکینگ (Diva Staking)، راکت پول (Rocket Pool)، استیک‌وایز (StakeWise) و استیدر لبز (Stader Labs) به این قانون متعهد شده‌اند یا در تلاش‌اند آن را اجرا کنند. پافر فایننس (Puffer Finance)، یکی دیگر از پلتفرم‌های لیکویید استیکینگ اتریوم، نیز اعلام کرده است که به محدودیت مذکور متعهد می‌ماند. سوپرفیز در این باره گفت:

این ارائه‌دهندگان متعهد شده‌اند (یا در آینده متعهد می‌شوند) که اعتبارسنج‌های اتریوم خود را به ۲۲٪ محدود کنند. زنجیره ما این گونه موفق خواهد شد: همسویی مهم‌تر از طمع و تک محوری است.

  • راکت پول
  • استیک‌وایز
  • استیدر لبز
  • دیوا استیکینگ
توییت سوپرفیز – منبع: توییتر

به گفته سوپرفیز، هدف از اعمال محدودیت ۲۲ درصدی سهم استیکینگ، کمک به حفظ غیرمتمرکز ماندن اتریوم است. در حال حاضر، برای نهایی‌سازی وضعیت در شبکه اتریوم نیاز به توافق ۶۶ درصدی ولیدیتورها وجود دارد و با اعمال محدودیت ۲۲ درصدی، در صورتی که ولیدیتورها بخواهند تغییری در شبکه اعمال کنند حداقل ۴ پلتفرم بزرگ باید با یکدیگر تبانی کنند.

نهایی شدن وضعیتی است که تراکنش‌های روی یک بلاکچین غیرقابل تغییر می‌شوند. این مسئله تضمین می‌کند که هیچ کس نمی‌تواند تراکنش‌های درون یک بلاک را تغییر دهد.

سوپرفیز ایده محدودسازی سهم استیکینگ اتریوم را در ماه مه ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) پیشنهاد کرد. او در تاریخ مذکور این سوال را مطرح کرد که آیا یک استخر استیکینگ سلامت زنجیره را مقدم بر سود خود قرار می‌دهد یا خیر.

جالب اینجا است که لیدو فایننس، بزرگ‌ترین پلتفرم لیکویید استیکینگ اتریوم، در ماه ژوئن (خرداد) پس از رای ۹۹.۸۱٪ از اعضای جامعه‌اش اعلام کرد که از قانون مذکور تبعیت نکرده و محدودیت ۲۲ درصدی را اعمال نخواهد کرد.

نتیجه نظرسنجی لیدو فایننس در مورد محدودیت ۲۲٪ – منبع: Snapshot

سوپرفیز در ۳۱ آگوست (۹ شهریور) به این مسئله واکنش نشان داد و گفت:

لیدو با رای ۹۹.۸۱٪ اعضایش تصمیم گرفت که سهم خودش را محدود نکند. آن‌ها نشان دادند که می‌خواهند اکثر اعتبارسنج‌های بیکن چین را کنترل کنند.

توییت سوپرفیز در واکنش به تصمیم لیدو فایننس – منبع: توییتر

داده‌های وب سایت دون آنالیتیکس (Dune Analytics) نشان می‌دهد که لیدو فایننس در حال حاضر بر بازار استیکنیگ اتریوم تسلط دارد و ۳۲.۴٪ از کل این صنعت را به خود اختصاص داده است. کوین بیس بعد از این پلتفرم دومین پلتفرم بزرگ فعال در بازار استکینگ اتریوم محسوب می‌شود اما فقط ۸.۷٪ از آن را به خود اختصاص داده است.

استیکرهای اتریوم و سهم آن‌ها از این بازار – منبع: Dune Analytics

حق با چه کسی است؟

میپو (Mippo)، کارشناس صنعت استکینگ اتریوم، در ۳۱ آگوست (۹ شهریور) توضیح داد که پیشنهاد خود محدودیتی هیچ ارتباطی با اصل «همسویی اتریوم» ندارد. این اصل به طور کلی باعث می‌شود که اعتبارسنج‌های شبکه اتریوم بی‌طرف باشند و نوآوری‌های موجود در آن همچنان بدون نیاز به کسب مجوز خاصی ادامه یابند.

طبق گفته‌های او، کسانی که این پروپوزال را مطرح می‌کنند، اگر در موقعیت لیدو قرار می‌گرفتند، تلاشی برای آن انجام نمی‌دادند. میپو در پایان صحبت‌هایش گفت:

آره چون آن‌ها در حال حاضر سهم بسیار کم‌تری از بازار دارند… وقتی سهم زیادی نداری، غر زدن کار سختی نیست. این هیچ ربطی به همسویی اتریوم ندارد. هیچ یک از این تیم‌ها اگر جای لیدو بودند، خودشان را محدود نمی‌کردند. همه کاری را انجام می‌دهند که از لحاظ اقتصادی خودخواهانه و منطقی است.

توییت میپو – منبع: توییتر

فعال دیگری در این رابطه گفت:

خودمحدودیتی برای چنین پلتفرم‌هایی که می‌دانند تقریبا هیچ وقت نمی‌توانند ۲۲٪ از استیکینگ اتریوم را در اختیار بگیرند، آسان است. اعضای جامعه اتریوم نباید راهکارهای کاربرپسندتر را سرزنش کنند و به آن‌ها بگویند که پلتفرم‌های طمع‌کاری هستند.

توییت یکی از فعالان بازار کریپتو در حمایت از لیدو فایننس – منبع: توییتر

با این وجود، یک سری دیگر از فعالان بازار ارزهای دیجیتال نسبت به افزایش تمرکز بازار استیکینگ اتریوم محتاط‌تر بودند. برای مثال فعال دیگری در این باره گفته است:

واقعا منزجرکننده و خودخواهانه است. متمرکز شدن مشکلات بزرگ‌تری را ایجاد می‌کند. چنین چیزی باعث می‌شود که اتریوم ۳ قدم عقب‌تر برود. LDO باید خود را محدود کند.

توییت یکی از فعالان بازار کریپتو در انتقاد از لیدو فایننس – منبع: توییتر

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا