اخبار عمومیاخبار آلتکویناخبار بیت کوین

نامزد جدید سنا: بیت‌کوین باید ارز رسمی ایالات متحده شود

هفته گذشته شاهد استفاده موفقیت آمیز از اهرم «طرفدار کریپتو بودن» در انتخابات ریاست جمهوری کره‌جنوبی بودیم. به نظر می‌رسد، برایان سولستین، نامزد جدید سنا آمریکا از این روش الگو گرفته است و اکنون قصد دارد آن را امتحان کند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتواسلیت، برایان سولستین (Bryan Solstin) طرفدار بیت‌کوین، از دموکرات‌های واشنگتن است و نامزدی خود را برای مجلس سنای ایالات متحده اعلام کرده است. در صورتی که به وبسایت وی سر بزنید، زودتر از نام خود او، با نماد بیت کوین مواجه می‌شوید که نشان‌دهنده شدت علاقه وی به این رمزارز است.

در وب سایت سولستین مواضع سیاسی وی در چندین بخش ارائه شده است. در بخش کریپتو، وی موضع خود در قبال رمزارزها را تحت عنوان «شمول مالی و فناوری فراگیر» توضیح داده است. وی در این بخش بر غیر متمرکز بودن بیت‌کوین تاکید می‌کند و استفاده از آن در کانال‌های مالی را برای تمام مشاغل در زمینه‌های علوم، فناوری، مهندسی و صنعت (که به حوزه STEM معروفند) سودمند می‌داند.

وی در این رابطه گفته است:

پروتکل TCP/IP اینترنت، به طرز قدرتمندی غیرمتمرکز است. بیت کوین هم غیرمتمرکز است. برخلاف «کریپتو»، بیت‌کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است. TCP/IP و بیت‌کوین (شبکه اصلی و لایتنینگ) با سرعت غیرمنتظره و غیرقابل‌تصوری در حال ادغام‌شدن در کانال‌های مالی است.

سولستین در ادامه گفته است:

این ساز و کار در حال ظهور، به تسریع پیشرفت در حوزه علوم، فناوری، مهندسی و صنعت کمک خواهد کرد. تحول دیجیتال این مشاغل برای ایجاد فراوانی و رفاه برای همه، اهمیت اساسی است.

همانطور که بالاتر دیدیم، سولستین بیت‌کوین را از «کریپتو» جدا می‌داند و تنها آن را تبلیغ می‌کند. او بیت‌کوین را «بازنشانی بزرگ» می‌خواند و هدف اصلی خود را تبدیل بیت‌کوین به ارز قانونی ایالات متحده اعلام کرده است.

من کاندیدا شدن خود برای سنای ایالات متحده را اعلام می‌کنم. تبدیل بیت‌کوین به ارز رسمی ایالات متحده هدف اصلی من در سنا خواهد بود.

بیت‌کوین «بازنشانی بزرگ» است.

اهمیت بیت کوین در کمپین سولستن

منظور از «بازنشانی بزرگ» چیست؟

ایده بازنشانی بزرگ (Great Reset) توسط رییس مجمع جهانی اقتصاد (WEF)، کلاوس شواب (Klaus Schwab) مطرح شد. وی در کتابی با همین نام، نظم جهانی موجود را فاجعه‌بار خواند و شیوع ویروس کرونا را فرصتی برای بازنشانی اقتصاد جهانی و اصلاح روندهای مخرب محیط زیست دانست.

به طور خلاصه، هدف بازنشانی بزرگ تبدیل سیستم مالی کنونی به سیستمی کاملا دیجیتال است که باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود و از تسریع گرمایش جهانی جلوگیری می‌کند. با این حال، ایده بازنشانی بزرگ با توجه به برداشتی که از تمرکززدایی دارد، انتقادات شدیدی را برانگیخته است.

بازنشانی بزرگ برای دیجیتال کردن اقتصاد به صورت کامل به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) متکی است. با وجود این‌که این نوع از ارزها می‌توانند کارایی خوبی در عملی کردن یک اقتصاد تماما دیجیتال داشته باشند، تمرکززدایی را از بین می‌برند و کنترل کامل بر جزئی‌ترین ابعاد زندگی اقتصادی تمام شهروندان را در اختیار دولت‌ها قرار می‌دهند. به همین دلیل علاقه‌مندان به فلسفه وجودی رمزارزها به شدت از این ایده کلاوس شواب انتقاد کرده‌اند.

مخالفان بازنشانی بزرگ معتقدند چنین طرحی آنچه را که باید بازنشانی کند، تغییر نمی‌دهد و در عوض، کنترل دولت‌ها و مراکز سرمایه جهانی بر زندگی عموم مردم را افزایش می‌دهد و این موضوع همه چیز را بدتر می‌کند. به عقیده آنها، تغییر واقعی در اقتصاد جهانی باید تمرکززدایی را به ارمغان بیاورد و مالکیت پول را در اختیار دارنده آن قرار دهد.

آیا تعبیر سولستین منطقی است؟

با توجه به مواضع نوشته شده در وب سایت سولستین، تعیین اینکه وی در کدام سمت این ماجرا قرار گرفته است دشوار می‌نماید. با توجه به اینکه او از تمرکززدایی بیت‌کوین حمایت کرده است، به نظر می‌رسد در سمت و سوی مخالفان بازنشانی بزرگ قرار دارد. با این حال، به نظر نمی‌رسد که سولستین با ارزهای دیجیتال بانک مرکزی مخالف باشد. علاوه بر این، نظرات او نشان می‌دهد که تنها در حوزه STEM به بازنشانی بزرگ و تمرکززدایی علاقه دارد. اینکه او در صحبت‌هایش از عبارت «برخلاف کریپتو» استفاده کرده است شاید نشانه این باشد که با تمرکززدایی کامل سیستم پولی موافق نیست.

در مجموع به نظر می‌رسد سولستین در تلاش است موضعی میانه‌رو اتخاذ کند و تمرکززدایی جزئی را ترویج کند؛ نوعی از تمرکززدایی که با بازنشانی بزرگ یکسان نیست اما با آن مغایرتی هم ندارد. این موضع میانه توسط ایاس لویس هاتزیس (Ilias Louis Hatzis)، بنیانگذار Mercato Blockchain Corp پیش‌بینی شده بود:

اگر مجمع جهانی اقتصاد در مورد ساختن جهانی عادلانه‌تر جدی باشد، از رمزارزها استقبال خواهد کرد. اما من حدس می‌زنم این مجمع از تکنولوژی بلاکچین تنها در موارد محدودی مانند مدیریت زنجیره تامین استقبال کند و تمام توانش را به کار بگیرد تا آزادی استفاده از رمزارزها را از مردم سلب کند.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا