اخبار

تحلیل اخبار از نگاه میهن بلاکچین ( تاریخ ۳۰ آذر تا ۵ دی)

در سری تحلیل اخبار از نگاه میهن بلاکچین، اخبار مهم هفته را بررسی می کنیم و تاثیرات و تحلیل های مربوط به این اخبار را توسط کارشناسان میهن بلاکچین ارائه می دهیم. توجه داشته باشید این تحلیل ها از قلم نویسندگان میهن بلاکچین است و از هیچ سایت و منبعی گرفته نشده است. این تحلیل ها توصیه ای برای سرمایه گذاری محسوب نمیشود و صرفا میتواند جنبه آموزشی برای کاربران این حوزه داشته باشد.

یوتیوب ویدیوهای مرتبط با ارز دیجیتال را حذف می کند!

حذف ویدیو ارز دیجیتال در یوتیوب

بعضی از کانال های معروف ارز دیجیتال در یوتیوب، امروز با حذف شدن ویدئوهای خود مواجه شدند. مشخص نیست که تاکنون چه تعداد از کانال های مهم تحت تاثیر این اقدام قرار گرفته اند اما سه مورد از آنها تایید شده است.

تحلیل نویسنده:

یوتیوب اخیرا بدون اینکه هیچ اطلاعی در خصوص حذف ویدیوهای کریپتویی در این پلتفرم بدهد، اقدام به حذف آنها کرده است. این اقدام به حدی شوکه کننده بود که سر و صداهای زیادی در توییتر به پا کرد. انیفلوئنسرهای معروفی چونایوان آن تک (ivanontech)، کریس دان (chrisdunntv) و د موون (themooncarl) همگی اعلام کردند که یوتیوب ویدیوهای آنها را حذف و دسترسی آنها را به مدت یک هفته محدود کرده است. یوتیوب اعلام کرد که به دلیل محتوای خطرناک و آسیب رسان” و “فروش کالاهای قانونگذاری شده” این ویدیوها را حذف کرده است. اما نکته حائز اهمیت این است که این افراد و بسیاری از یوتیوبرها تنها به تبلیغ یا آگاهی رسانی در خصوص پروژه های جدید در این حوزه می پرداختند و ویدیوهایی که در یوتیوب حذف شده اند محتوای خطرناک نبوده اند. همچنین این افراد درآمد خود را با انتشار ویدیو در یوتیوب به دست می آورند. حال حتی وضعیت شغلی و درآمدزایی این افراد نیز مشخص نیست.

امروز نیز ویتالیک بوترین خالق اتریوم در توییتر اعلام کرد که یوتیوب یکی از ویدیوهایی که وی در آن در خصوص نقشه راه اتریوم صحبت می کرده را پاک کرده است. این اقدام یوتیوب به شدت از طرف جامعه ارزهای دیجیتال محکوم شد و بسیاری این حرکت یوتیوب را مخالفت علنی این پلتفرم با کریپتو می دانند.

این اقدام یوتیوب به خوبی عملکرد سازمان های متمرکز را برای افراد نمایان می کند. سازمان های متمرکز با توجه به قوانین خود اقداماتی را انجام می دهند که ممکن است به ضرر بسیاری از افراد باشد. این سازمان ها با اتکا بر قدرتی که در اختیار دارند به راحتی می‌توانند تصمیم بگیرند که چه محتوایی منتشر شود و یا حتی چه افرادی به انتشار محتواهای مورد نظر بپردازند. بدین ترتیب می‌توان گفت که در مقیاس بزرگتر، ارائه محتوای صحیح و بدون اعمال قدرت سازمان های متمرکز بسیار دشوار و یا حتی عملا غیرممکن می‌شود.

البته راهکارهایی مثل بیت تیوب هم برای کاربرانی که قصد استفاده از شبکه های غیرمتمرکز را دارند وجود دارد. در این پلتفرم ها پرداخت ها به صورت ارزهای دیجیتالی است و به نظر می رسد در آینده با رشد چشمگیری مواجه شوند.

سرکوبی ماینینگ در چین؛ جمع آوری ۷۰۰۰ دستگاه استخراج ارز دیجیتال

جمع آوری دستگاه ماینینگ در چین

طبق گزارش خبرگزاری CCTV در تاریخ ۲۲ دسامبر، مقامات چینی نزدیک به ۷۰۰۰ دستگاه ماینینگ ارز دیجیتال که به طور غیرقانونی برق مصرف می‌کردند را مصادره کردند.

تحلیل نویسنده:

چین از زمانی که مخالفت خود با بیت کوین و ارزهای دیجیتال را اعلام کرد و آنها را طرح پانزی خواند، رفتار سختگیرانه ای نسبت به دنیای ارزهای دیجیتال دارد. چین در حال مقابله با استفاده های غیرقانونی از برق از جانب ماینرها است. در حال حاضر دولت چین ۷۰۰۰۰ دستگاه ماینینگ که با برق غیرقانونی استخراج می کردند را جمع آوری و مصادره کرده است. چین اولین کشوری است که بیشترین میزان استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است. جمع آوری این تعداد دستگاه ممکن است بر شبکه بیت کوین تاثیر بگذارد و موجب کاهش هش ریت شبکه بیت کوین شود. البته هنوز مشخص نیست که این دستگاه ها در چه بازه زمانی مصادره شده اند تا تاثیرات آن را بر شبکه بررسی کرد.

دولت چین اخیرا اعلام کرد که بلاکچین را به عنوان یک فناوری نوین و کارآمد به رسمیت می شناسد و استفاده از این فناوری در کشور مجاز است. پس از انتشار این خبر، بسیاری از شرکت های چینی به استفاده از بلاکچین روی آورده اند. اما این کشور هنوز ملایمتی در خصوص ارزهای دیجیتال نشان نداده است. انتظار می رود با عرضه ارز دیجیتال چین، دیدگاه کشور چین در خصوص ارزهای دیجیتال نیز تغییر کند.

۱ ژانویه ۲۰۲۰؛ آیا کریگ رایت در این تاریخ ۱ میلیون بیت کوین را آزاد می کند؟

انتقال بیت کوین توسط کریگ رایت

هفته آینده کریگ رایت کلیدهای دسترسی به بیش از یک میلیون بیت کوین را دریافت خواهد کرد. جامعه ارز دیجیتال منتظر این است که ببیند آیا کریگ رایت که خود را ساتوشی ناکاموتو می‌خواند می‌تواند به وعده های خود عمل کند یا خیر. بیت کوین های آزاد شده که بیش از ۸ میلیارد دلار ارزش دارد می‌تواند کل بازار ارز دیجیتال را با ریزش مواجه کند.

تحلیل نویسنده:

کریگ رایت دانشمند ارشد در nChain و موسس کوین بیتکوین SV فردی است که در دنیای ارزهای دیجیتال از اعتبار خوبی برخوردار نیست. وی سالهاست که ادعا می کند ساتوشی ناکاموتو است. وی تا به حال هیچ مدرکی ارائه نداده است که نشان دهد وی واقعا ساتوشی ناکاموتو است.

کریگ رایت درگیر یک پرونده قانونی با خانواه دیوید کلیمن بود. کلیمن و رایت با هم همکار بوده اند و در سال ۲۰۱۰ حدود ۱ میلیون بیت کوین استخراج کردند. در این بین دیو کلیمن در سال ۲۰۱۳ فوت می کند و تکلیف این ۱ میلیون بیت کوین نامشخص می شود. خانواده کلیمن به علت دزدیدن این ۱ میلیون بیت کوین از کریگ رایت شکایت می کنند. اما کریگ رایت مدعی است که این ۱ میلیون بیت کوین در دست وی نیست و توسط وکیل کلیمن نگهداری می شود. جریان پرونده به گونه ای پیش رفت که شواهد علیه کریگ رایت بود و خانواده کلیمن نیمی از بیت کوین های استخراج شده را پیروز شد که ارزش آن معادل با ۸ میلیارد دلار است.

حال کریگ رایت مجبور به پرداخت ۸ میلیارد دلار است و وی اعلام کرده است که به این ۱ میلیون بیت کوین دسترسی ندارد و این کوین ها در تولیپ تراست، صندوقی واقع در کشور سیشل نگهداری می شوند. رایت مدعی است که کلیمن فردی را استخدام کرده بود که این کلیدها را در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۲۰ به رایت برگرداند.

حال جامعه کریپتو منتظر است ببیند آیا در این تاریخ ۱ میلیون بیت کوین به دست کریگ رایت می رسد و یا وی باز هم دروغی برای پوشش دروغ های پیشین خود گفته است. اگر این بیت کوین ها انتقال نیابد قطعا کریگ رایت مدعی می شود که وکیل کلیمن کوین ها را انتقال نداده است تا خود را تبرعه کند. وی تا به حال دروغ های زیادی را در جامعه مطرح کرده است از جمله ادعای ساتوشی ناکاموتو بودن. باید این نکته را در نظر داشت که ساتوشی به دلایل بسیار زیادی هویت خود را فاش نکرد. تنها روشی که شاتوسی ناکاموتو واقعی می تواند هویت خود را ثابت کند، این است که بیت کوین های جنسیس بلاک را انتقال دهد!

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا