اخبار بلاکچین

خبر ایردراپ ۱۰ میلیون دلاری یونی سواپ جعلی است؛ برخی رسانه‌های کریپتو فریب خوردند

یک کلاهبردار با استفاده از مهندسی اجتماعی، چندین رسانه کریپتویی را فریب داد تا یک ایردراپ جعلی را در کنار اطلاعیه نسخه ۴ یونی سواپ منتشر کنند.

به نقل از کریپتو اسلیت، یک کمپین پیچیده مهندسی اجتماعی با موفقیت چندین رسانه خبری معروف کریپتو را فریب داد تا در ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) یک ایردراپ ساختگی ۱۰ میلیون دلاری یونی سواپ را تبلیغ کنند. کلاهبردار که خود را به عنوان نماینده بنیاد یونی سواپ معرفی کرده بود، تبلیغات هماهنگی را همزمان با اطلاعیه قانونی نسخه ۴ آن ارائه کرد.

در حالی که اطلاعیه نسخه ۴ واقعی بود، ایردراپ همراه آن یک کلاهبرداری فیشینگ بود. کلاهبردار با ارجاع به مکالمه با «معاون ارتباطات یونی سواپ» و پیشنهاد هزینه تبلیغ، خود را موجه جلوه داده بود. این سطح از هماهنگی نشان‌دهنده تحولی در تاکتیک‌های مورد استفاده کلاهبردارانی است که فضای رسانه‌های کریپتو را هدف قرار می‌دهند.

با ادامه گفتگو، تناقضات این کلاهبردار آشکار شد که در تصویر زیر یک اسکرین شات جعلی از ایمیل ارسال شده به کریپتو اسلیت مشاهده می‌شود.

ایمیل جعلی به نام یونی سواپ
ایمیل جعلی به نام یونی سواپ؛ منبع: کریپتو اسلیت

در بررسی‌های انجام شده مشخص شد شرکتی که در این کلاهبرداری دست داشته در بریتانیا ثبت شده است.

فریب خوردن رسانه‌های کریپتویی

مقاله مورد بحث که با موفقیت در سایت‌های رسانه‌های کریپتو منتشر شد، به دروغ ادعای راه‌اندازی نسخه ۴ به همراه ایردراپ ۱۰ میلیون دلاری UNI داشت. این اطلاعیه شامل لینک‌های فیشینگ بود.

در مقابل، اخبار واقعی بنیاد یونی سواپ تنها در مورد تاریخ عرضه آزمایشی نسخه ۴ پس از ارتقای Dencun اتریوم بوده است. اطلاعیه واقعی بر مراحل توسعه، از جمله تکمیل کد اصلی، آزمایش، بهینه‌سازی هزینه گس و بهبود امنیت تمرکز دارد که به صورت آزمایشی برای سه ماهه سوم سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است.

در حالی که تا زمان انتشار این خبر هیچ ضرر مالی گزارش نشده است، این حادثه اعتماد به رسانه‌های کریپتو را متزلزل می‌کند که برای خبرگزاری‌های معتبر، حفظ اعتبار بسیار مهم است. از این پس، رسانه‌های دیجیتال و ناظران این صنعت اقدامات لازم برای محافظت در برابر کلاهبرداری‌های پیچیده مهندسی اجتماعی را جدی‌تر پیگیری خواهند کرد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا