متوسط NFT

استیکینگ NFT چیست؟ با جدیدترین روش کسب درآمد از توکن‌های بی‌همتا آشنا شوید!

همگی می‌دانیم که به علت پدیده تورم، نگهداری پول نقد استراتژی مناسبی نیست. ممکن است سرمایه‌گذاری در امور مالی غیر متمرکز (DeFi) برای سرمایه‌گذاران خرد، جذابیت چندانی نداشته باشد؛ اما روش جدیدی وجود دارد که کاربران می‌توانند از آن کسب درآمد کنند. این روش استیکینگ NFT یا سپرده گذاری NFT نام دارد. برای آشنایی با این مفهوم و چگونگی کارکرد آن با میهن بلاکچین همراه باشید.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

استیکینگ NFT چیست؟

استیکینگ NFT | سپرده گذای NFT

برای توضیح درباره استیکینگ NFT ابتدا بهتر است مقدمه‌ای را مطرح کنیم. توکن‌های غیر قابل تعویض نشان‌دهنده مالکیت فرد بر دارایی‌های مشهود یا نامشهود در قالب دیجیتالی (رمزنگاری‌شده) است. چنین دارایی‌هایی ممکن است هر چیزی، از مالکیت یک خانه گرفته تا نقاشی‌های فیزیکی، هنر دیجیتال و حتی آیتم‌های درون بازی را شامل شود. به عبارت دیگر، این توکن‌های بی‌همتا به شما امکان می‌دهند، دارایی های دنیای واقعی را توکنیزه (تبدیل به توکن رمزنگاری‌شده) کرده و مالکیت آن را در بلاکچین ثبت کنید.

 

اگر دارایی شما شامل ویژگی‌های منحصربه‌فردی باشد، فرصتی برای کسب درآمد از آن دارایی وجود دارد. دارایی‌های رمزنگاری‌شده ممکن است از طریق بازارهای تخصصی به اشخاص ثالث منتقل شوند و می‌توانند جریان درآمد پایداری ایجاد کنند.

در حال حاضر، به‌دلیل اینکه اکوسیستم هنوز کاملا توسعه نیافته است، نقدینگی یک چالش بزرگ برای NFTهاست. همچنین، اکثر این توکن‌ها با هدف نگهداری آنها برای مدت طولانی خریداری می‌شوند تا زمانی که ارزش آنها به اندازه کافی افزایش یابد؛ در حالی که سایر توکن‌های غیر قابل تعویض صرفا با هدف سوزانده شدن برای افزایش کمیابی خریداری می‌شوند. این اقدامات، نقدینگی توکن‌های ان اف تی را کاهش می‌دهد. حال چگونه می‌توان از موضوع نقدینگی عبور کرد؟

وقتی در مورد توکن‌های غیرقابل تعویض صحبت می‌کنیم، بیشتر مردم آن‌ها را به‌عنوان نمایش دیجیتالی از آثار هنری و کلکسیون‌ها در نظر می‌گیرند که ارزششان می‌تواند در طول زمان افزایش یابد. برخی از پروژه‌های NFT بخشی از درآمد خود را با جامعه هولدرهای خود به اشتراک می‌گذارند.

توسعه‌دهندگان، هنرمندان و کلکسیونرها (مجموعه‌داران) با رشد بازار توکن‌های بی‌همتا، به‌دنبال کاربردهای جدیدی برای مجموعه توکن‌های خود هستند. یکی از جدیدترین کاربردها، استیکینگ NFT به معنی استفاده از این توکن‌ها به عنوان توکن‌های کاربردی در پلتفرم‌های استیکینگ (Staking) است. به عنوان مثال، در برخی از بازی‌ها در متاورس، کلکسیونرها می‌توانند توکن های غیر مثلی خود را به اشتراک بگذارند تا توانایی‌های شخصیت‌های بازی خود را تقویت و امتیاز بیشتری کسب کنند.

سپرده گذاری NFT چگونه کار می‌کند؟

توکن NFT | استیک کردن ان اف تی

قبلا اشاره کردیم که NFTها اساسا دارایی‌های توکنیزه شده هستند. بنابراین درست مانند هر توکن دیگری، می‌توانند به پلتفرم‌های دیگر منتقل شوند. شاید بپرسید که انگیزه پلتفرم برای حفاظت از توکن‌های بی‌همتا چیست؟

استیکینگ یا سپرده‌گذاری در دنیای کریپتو، اصطلاحی است که نشان‌دهنده عمل اعطای یک دارایی دیجیتالی به یک پروتکل و کسب پاداش در ازای آن است. NFT به عنوان یک دارایی منحصربه‌فرد، می‌تواند در فرآیند سپرده‌گذاری استفاده شود.

همانطور که از نام آن پیداست، سپرده‌گذاری NFT به قفل کردن این توکن‌ها در یک پلتفرم یا پروتکل برای دریافت پاداش و سایر امتیازات اشاره دارد. این مکانیسم، به کلکسیونرهای توکن‌های بی همتا اجازه می‌دهد تا درآمد منفعل کسب کنند و در عین حال توکن غیر قابل تعویض خود را حفظ کنند.

به دلیل ماهیت منحصر به فرد بودن توکن‌های غیر مثلی، سرمایه‌گذاران و مجموعه‌داران عموما ترجیح می دهند HODL کنند. استیکینگ NFT فرصت جدیدی را برای کسب درآمد از دارایی‌ها باز می‌کند که می‌تواند افراد بیشتری را جذب این مکانیسم کند و تقاضای بازار برای NFTهای قفل شده را افزایش دهد.

تفاوت ییلد فارمینگ و استیکنیگ ان اف تی

نحوه کار ییلد فارمینگ

استیکنیگ NFT در مقایسه با سایر مفاهیم مانند کشت سود در امور مالی غیر متمرکز  (DeFi) هنوز در مراحل اولیه است، اما به روشی مشابه کار می‌کند. با قفل کردن توکن‌های بی‌همتا در یک پلتفرم، می‌توانید بسته به درصد بازده سالانه (APY)، مدت زمان سپرده‌گذاری و تعداد NFTهای استیک شده، پاداش دریافت کنید.

استیک کردن NFT درست مانند سپرده‌گذاری بیت کوین یا اتر است. تنها چیزی که نیاز دارید یک کیف پول ارز دیجیتال است که از توکن‌های غیر قابل تعویض پشتیبانی کند. با این حال، هر توکن NFT را نمی‌توان برای کسب پاداش سپرده‌گذاری کرد. نیازمندی پروژه‌های مختلف متفاوت است؛ بنابراین بهتر است ابتدا پروژه‌های مورد نظر خود را بررسی کنید.

استیکینگ به کاربران این امکان را می‌دهد تا در ازای مشارکت در ایمن‌سازی شبکه، از پروتکل پاداش کسب کنند. قفل کردن توکن‌های NFT، به عنوان یک دارایی با پتانسیل ایجاد نوعی درآمد منفعل عمل می‌کند. سپرده‌گذاری NFT، نقدینگی و سودمندی برای این توکن‌ها ایجاد می‌کند و پاداش سپرده‌گذاری توسط عوامل مختلفی مانند ظرفیت دارایی برای توسعه درآمد منفعل، مانند حق امتیاز تعیین می‌شود.

ارتباط سپرده گذاری ان اف تی با مکانیسم اثبات سهام

سپرده گذاری NFT و PoS

مشابه ییلد فارمینگ در DeFi، استیک کردن توکن‌های بی‌همتا برای پاداش‌دهی به شرکت‌کنندگان، به مکانیسم گواه اثبات سهام (PoS) متکی است.سپرده گذاری NFT اساسا مربوط به نگهداری این توکن‌ها در یک کیف پول است که به معنای پشتیبانی از امنیت و عملیات شبکه بلاکچین است. برای درک بهتر استیکینگ، اجازه دهید نحوه عملکرد مکانیسم اثبات سهام را به طور خلاصه بررسی کنیم.

اثبات سهام فرآیندی است که به مالکان اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را به عنوان وثیقه قرار دهند و با تجمیع و تایید تراکنش‌ها در بلوک‌ها، به رشد و امنیت شبکه کمک کنند. در این مکانیسم، شرکت‌کنندگان می‌توانند سهام خود را قفل کنند و الگوریتم PoS توانایی اعتبارسنجی بلوک بعدی را به یکی از شرکت‌کنندگان اعطا می‌کند.

در زنجیره‌های مبتنی‌بر اثبات سهام، بلوک‌های جدید از طریق مکانیسم استیکنیگ ایجاد و تایید می‌شوند. ولیدیتورها با قفل کردن دارایی‌های خود در پروتکل سپرده‌گذاری می‌کنند تا بتوانند به‌طور تصادفی توسط پروتکل در فواصل زمانی از پیش تعیین‌شده برای ساخت بلوک بعدی انتخاب شوند. شرکت‌کنندگانی که دارایی بیشتری را به اشتراک گذاشته‌اند، شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان ولیدیتور بلوک بعدی دارند. برای آشنایی کامل‌تر با این مکانیسم، مقاله زیر را مطالعه کنید.

کجا می‌توان توکن های NFT را استیک کرد؟

از دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) ، بیشتر فرصت‌های استیکینگ NFT در بازی‌های مختص کسب درآمد امکان‌پذیر است. برای نمونه می‌توان MOBOX و Zookeeper را مثال زد. برخی از پروژه‌های در حال توسعه نیز قابلیت سپرده گذاری توکن‌های غیرقابل معاوضه را در داخل پلتفرم‌های خود دارند، مانند پلتفرم بایننس فن توکن و Doge Capital.

جمع‌بندی

در این مقاله در مورد استیکینگ NFT و کسب درآمد منفعل در ازای سپرده گذاری این توکن‌ها صحبت کردیم. همان‌طور گفتیم، استیک کردن ان اف تی شبیه روش‌های کشت سود در امور مالی غیر متمرکز (دیفای) کار می‌کند. ایده استیکینگ توکن های غیر قابل تعویض هنوز تازه و نوپاست و به پیشرفت‌های زیادی نیاز دارد، اما فرصت‌های مختلفی برای کاربران ایجاد می‌کند تا بتوانند جریان درآمد جدیدی ایجاد داشته باشند.

منبع
mediumcoinmarketexpertnulltxbinance

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا