متوسط مقالات

مقایسه پولکادات و آوالانچ؛‌ کدام‌یک برنده رقابت قرارداد هوشمند خواهند شد؟

شبکه‌های مختلفی وجود دارند که به‌دنبال رقابت با اتریوم در زمینه‌های مختلف مانند مقیاس‌ پذیری، قرارداد هوشمند و غیره هستند. در این میان دو شبکه آوالانچ و پولکادات وجود دارند که به قاتلین اتریوم معروف شده‌اند. قطعا این دو شبکه بلاک چینی و ارز دیجیتال شباهت‌ها و تفاوت‌هایی باهم دارند. یکی از سوالات اصلی که در این زمینه پرسیده می‌شود این است که چگونه می‌توان آوالانچ و پولکادات را با یکدیگر مقایسه کرد؟ در این مقاله برای مقایسه پولکادات و آوالانچ معیارهایی مانند مقیاس پذیری، تمرکززدایی یا غیر متمرکز بودن، لیتنسی (Latency)، امنیت اشتراکی و قابلیت همکاری را مورد بررسی قرار دهیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه پولکادات و آوالانچ

مقایسه پولکادات و آوالانچ

در روز ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور)، توسعه‌دهندگان آوالانچ اعلام کردند که در یک فروش خصوصی توکن به سرمایه‌گذاران خصوصی، ۲۳۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده‌اند. بودجه جذب‌شده برای انتقال شبکه آوالانچ به فضای مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) استفاده خواهد شد. مقیاس‌پذیری، کارمزد انتقال حداقل و ارتباط بین زنجیره‌ای یا میان‌زنجیره‌ای، همه در چهارچوب قرارداد هوشمند قابل اجرا هستند.

از طرف دیگر محبوبیت پولکادات، اینترنت شبکه بلاک چین، نیز در حال افزایش است. به دلیل قابلیت معرفی پاراچین‌ها توسط پولکادات، توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال اساسا نیازی به ساخت بلاک چین‌های جدید ندارند. در عوض می‌توانند بر زیرساخت‌های امنیتی و زنجیره Relay پولکادات (زنجیره مرکزی اصلی پولکادات) تکیه کنند.

شرکت اطلاعاتی کراون استرلینگ (Crown Sterling)، در روز ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) از راه‌اندازی بلاک اکسپلورر مقاوم در برابر کوانتوم و رمز‌گذاری‌شده خود بر شبکه پولکادات خبر داد.

سرمایه جذب‌شده و از دست رفته هر دوی این آلت‌ کوین‌ها (پولکادات و آوالانچ) در مدت کوتاه مشابه یکدیگر است. در ادامه مقاله جزئیات عملکرد هر دو ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم.

به زبان ساده، هر دو ارز دیجیتال برای حل کردن یک مشکل بوجود آمده‌اند: لیتنسی (latency) و مقیاس‌پذیری کم و کارمزد بسیار بالا که شبکه اتریوم از آن‌ها رنج می‌برد.

لیتنسی به زمانی گفته می‌شود که هنگام ارسال سفارش و دریافت پاسخ طول می‌کشد. به‌عبارت دیگر لیتنسی به سرعت انتقال داده‌ها اشاره دارد. لیتنسی پایین یا کم به معنی انتقال سریع داده‌ها است و لیتنسی بالا یا زیاد به سرعت کمتر انتقال دیتای اشاره دارد.

با توجه به محدودیت‌های بلاک چین و نسخه فعلی اتریوم، هر دوی این پلتفرم‌ها قصد دارند تا حد ممکن پیشرفت کنند. با این حال می‌توان یکی از آن‌ها را به عنوان برنده انتخاب کرد یا پیش‌بینی کرد که کدام یک می‌تواند به بهترین راه‌حل مقیاس‌پذیری بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

حال وقت آن است که به بررسی معیارهای عنوان‌شده یعنی مقیاس پذیری، تمرکززدایی یا غیر متمرکز بودن، لیتنسی، امنیت اشتراکی و قابلیت همکاری بپردازیم.

مقایسه مقیاس‌پذیری در پولکادات و آوالانچ

  • آوالانچ

مقیاس‌پذیری آوالانچ حدود ۴,۵۰۰ تراکنش بر ثانیه است. حداقل سخت‌افزار مورد نیاز برای این مقیاس‌پذیری ۲ هسته پردازنده و حافظه سیستمی ۴ گیگ است. ظرفیت تایید این شبکه نیز بیش از ۲,۰۰۰ نود است که آمار خوبی برای آوالانچ محسوب می‌شود. عملکرد شبکه به پردازنده وابسته است و برای نتایج بهتر می‌توان با اضافه کردن زیرشبکه‌های تخصصی بیشتر، به مقیاس‌پذیری ۱۰,۰۰۰ تراکنش بر ثانیه برای هر زیرشبکه رسید. آوالانچ هزاران زیرشبکه با قابلیت همکاری با ماشین‌های مجازی و بلاک چین‌های مختلف دارد. تعداد زیرشبکه‌هایی که می‌توان ساخت، کاملا نامحدود است.

مقیاس‌پذیری شبکه‌های مختلف
مقیاس‌پذیری شبکه‌های مختلف
  • پولکادات

پاراچین‌های پولکادات نیز می‌توانند حدودا ۱,۵۰۰ تراکنش بر ثانیه را مدیریت کنند. عملکرد پاراچین‌ها بین پاراتردهایی با کارایی پایین‌تر که برای اعمال تراکنش‌های خود در بلاک بعدی زنجیره ریلی (Relay) رقابت می‌کنند، تقسیم می‌شود.

حد تعداد پاراچین‌ها به تعداد تاییدکننده‌های زنجیره ریلی بستگی دارد. توسعه‌دهندگان پولکادات قصد دارند تعداد پاراچین‌ها را به تعداد کلی ۱۰۰ برسانند. همانطور که قبل‌تر اشاره شد، توسعه‌دهندگان دیگر نیازی به ساخت بلاک چین‌های جدید ندارند و می‌تواند از زنجیره اصلی پولکادات استفاده کنند.

آوالانچ با آمار پردازش تراکنش‌های بیشتر در هر ثانیه، هیچ محدودیتی برای تعداد زیرشبکه‌ها یا بلاک چین‌های جدید ندارد و اجماع گلوله برفی (snowball) آن می‌تواند پاسخگوی میلیون‌ها تایید‌کننده در سراسر جهان باشد که در اجماع شرکت می‌کنند. از این نظر، آوالانچ برتر از پولکادات است.

مقایسه تمرکززدایی در پولکادات و آوالانچ

  • آوالانچ

اجماع آوالانچ می‌تواند از طریق زیرنمونه‌برداری‌های مکرر، ده‌ها هزار و حتی میلیون‌ها تاییدکننده را پوشش دهد. در این صورت، هر چه تعداد تاییدکننده‌ها بیشتر باشد، رشد شبکه نیز سریع‌تر خواهد بود. هر کسی می‌تواند یک نود راه‌اندازی کند و محدودیتی برای تعداد زیرشبکه‌ها یا ماشین‌های مجازی وجود ندارد.

  • پولکادات

پولکادات در زنجیره ریلی خود دارای ۱,۰۰۰ تاییدکننده است. هر یک از تاییدکننده‌ها نیز یک پاراچین با حداقل ۱۴ تاییدکننده را پوشش می‌دهند. زنجیره ریلی یک نقطه ضعف برای پولکادات است زیرا همه پاراچین‌ها به آن متصل می‌شوند و تعداد تاییدکنندها نیز محدود است.

همانطور که اشاره شد، توسعه‌دهندگان قصد دارند تعداد کلی پاراچین‌ها را به ۱۰۰ برسانند. و برای برنده شدن در مزایده و اجاره یک فضای پاراچین به مدت ۲۴ ماه یا ۲ سال، باید مقدار قابل‌توجهی DOT خریداری و قفل شود. در نتیجه تنها پروژه‌هایی که از نظر مردم شایستگی دارند، قادر به اجاره یک اسلات پاراچین خواهند بود. پاراترد یک جایگزین برای پروژه‌هایی است که به کارایی کمتر نیاز دارند و نمی‌توانند یک اسلات پاراچین اجاره کنند.

اجماع پیشگامانه آوالانچ میلیون‌ها تاییدکننده را تحت پوشش قرار می‌دهد که می‌توانند به طور همزمان در اجماع فعال باشند و این تمرکززدایی بی‌نظیری را ارائه می‌دهد.

محدودیتی برای تعداد زیر شبکه‌ها و ماشین‌های مجازی یا VM وجود ندارد و هر کسی با یک قیمت معقول می‌تواند یک زیرشبکه یا ماشین مجازی بسازد.

با این حال بر خلاف آوالانچ، در پولکادات تعداد پاراچین‌ها محدود است. برای بسیاری از پاراچین‌ها هزینه بسیار بالایی اعمال می‌شود و زنجیره ریلی تنها به طور موقت فرصتی برای پروژه‌های جدید ارائه می‌کند.

مقایسه اجماع کلاسیک، ناکاموتو و آوالانچ
مقایسه اجماع کلاسیک، ناکاموتو و آوالانچ

مقایسه لیتنسی پولکادات و آوالانچ

  • آوالانچ

اجماع آوالانچ در ۳ ثانیه نهایی‌سازی می‌شود و بیشتر تراکنش‌ها زیر یک ثانیه غیرقابل‌تغییر و برگشت‌ناپذیر می‌شوند. هر زیرشبکه بدون آنکه نیازی به عبور از چندین هاپ (hop) داشته باشد، می‌تواند مستقیما به زیرشبکه دیگر متصل شود. هر VM نیز می‌تواند از طریق همان زیرشبکه یا زیرشبکه خارجی به VM دیگر متصل شود. نیازی به صبر کردن برای مدت طولانی که ریسک بازگشت را افزایش می‌دهد، نیست.

  • پولکادات

پولکادات یک پروتکل اجماع ترکیبی ارائه می‌کند که شامل یک پروتکل تولیدکننده بلاک به نام “Babe” (مخفف عبارت “blind assignment for blockchain extension”  به معنی اختصاص پنهان برای گسترش بلاک چین) و یک ابزار نهایی‌سازی به نام “Grandpa” است که با استفاده از یک قانون انتخاب فورک ساده‌تر، یک زنجیره را از بین فورک‌های جایگزین مختلف انتخاب می‌کند. به جای رای‌ دادن به هر بلاک، زنجیره‌های دارای آن بلاک را که ۲ از ۳ تاییدکننده به آن متعهد هستند، می‌پذیرد.

هرچه مدت‌زمان بیشتر باشد، شبکه نیز امن تر است اما هزینه نهایی‌سازی بالاتر است. از این نظر نیز، آوالانچ برتر از پولکادات است.

مقایسه امنیت مشترک در پولکادات و آوالانچ

  • پولکادات

امنیت مشترک که گاهی به عنوان امنیت تلفیقی نیز نام‌ برده می‌شود، به این معنی است که تمام پاراچین هایی که با اجاره اسلات پاراچین به زنجیره رله پولکادوت متصل می‌شوند، از امنیت اقتصادی ارائه شده توسط اعتبارسنجی زنجیره رله بهره‌مند می‌شوند.

پولکادات به دلیل داشتن یک وضعیت اشتراکی بین زنجیره رله و تمام پاراچین‌های مرتبط، به امنیت مشترک نیازمند است. اگه زنجیره رله نیاز به بازگشت داشته باشد، تمام پاراچین‌ها باید بازگشت داده‌ شوند. زنجیره رله انتقال حالت را تایید کرده و با اشتراک‌گذاری اعتمادسازی، قابلیت همکاری یکپارچه بین پاراچین‌ها را تسهیل می‌کند. در عوض، آن‌ها باید DOT خریداری کرده و برای اجاره اسلات‌های پاراچین در مزایده برنده شوند.

امنیت مشترک پولکادات
امنیت مشترک پولکادات
  • آوالانچ

در آوالانچ، هر زیرشبکه یک مجموعه داینامیک از تاییدکننده‌ها است که برای دستیابی به یک اجماع در وضعیتی که مجموعه‌ای از بلاک چین‌های بی‌شمار مختلف وجود دارند، همکاری می‌کنند. در این وضعیت، مجموعه‌ قوانین پیچیده میتوانند به گونه‌ای پیکربندی شوند که از لحاظ نظارتی موردقبول باشند. بر خلاف کازماس (Cosmos) که هر ناحیه و هاپ تاییدکننده خود را دارد، یک زیرشبکه می‌تواند با استفاده از یک مجموعه تاییدکننده، یک یا چندین ماشین مجازی یا بلاک چین را تایید کند.

امنیت مشترک اختیاری است. در نتیجه در مقایسه پولکادات و آوالانچ، پولکادات از این نظر برتر است؛ زیرا امنیت مشترک در پولکادات الزامی است که توسط زیرساخت پولکادات طراحی‌ شده و طی یک تصمیم اجرایی ساخته شده است.

مقایسه قابلیت همکاری در پولکادات و آوالانچ

  • پولکادات

امکان همکاری بین پاراچین‌ها و سایر سیستم‌ها از طریق پروتکل Xcmp و با استفاده از بریج‌ها که به‌طور خاص پاراچین‌ها و پاراتردها را ساخته‌اند، در پولکادات وجود دارد. از این راه می‌توان با اکوسیستم‌های دیگر مانند اتریوم و بیت کوین، ارتباط برقرار کرد.

اکوسیستم پولکادات
اکوسیستم پولکادات

این قابلیت به‌وسیله پروژه مون‌بیم (Moonbeam) که یک پاراچین ماشین مجازی اتریوم (EVM) است، اجرا خواهد شد. شاید درباره این پروژه شنیده باشید. مدت‌زمان نهایی‌سازی بین پاراچین‌ها حدود ۶۰ ثانیه است. با این حال، اتصال به یک بلاک‌ چین خارجی بیشتر طول می‌کشد. بر اساس وایت پیپر، این مدت‌زمان ممکن است تا ۶۰ دقیقه افزایش پیدا کند. پس پولکادات فقط می‌تواند به ۲ سیستم خارجی متصل شود. تعداد اسلات‌های پاراچین پولکادات نیز محدود است که این تعداد بریج‌های بلاک چین‌ها را نیز محدود می‌کند. برای بریج‌های کندتر می‌توان از پاراتردها استفاده کرد اما بلاک چین‌های آینده سریع‌تر خواهند بود.

  • آوالانچ

آوالانچ برای تمام بلاک‌ چین‌های داخل یک زیرشبکه از همان اعتمادسازی استفاده می‌کند؛ اما سطح اعتمادسازی برای هر زیرشبکه متفاوت است. با این حال از آنجایی که شبکه اصلی تمام تاییدکننده‌ها را در بر می‌گیرد، می‌توان از آن برای اعتمادسازی استفاده کرد. آوالانچ همچنین یک مدت‌زمان نهایی‌سازی بسیار سریع‌تر ارائه می‌کند و محدودیتی برای تعداد بلاک چین‌ها، زیرشبکه‌ها یا بریج‌های ندارد.

در نتیجه، از لحاظ محدودیت ورود اپراتورهای نو‌د جدید و دسترسی بهتر، آوالانچ برتر است.

بیش از ۲۲۵ پروژه در بلاک‌چین آوالانچ فعال هستند. برای مثال، تتر که بیش از ۶۰ میلیارد دلار استیبل‌ کوین عرضه کرده است، در مراحل اولیه عرضه استیبل کوین‌های خود بر بستر آوالانچ است.

اکوسیستم آوالانچ
اکوسیستم آوالانچ

شبکه پولکادات نیز میزبان ۴۹۴ اپلیکیشن، شامل اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، کیف پول‌ها، تاییدکننده‌های تراکنش و غیره است. چین‌لینک (Chainlink) نیز که یک توکن اوراکل چند میلیارد دلاری است، در بین این پروژه‌ها قرار دارد.

جمع‌بندی

رقابت در میان شبکه‌های بلاک چینی روزبه‌روز در حال گسترش است. در این مقاله به مقایسه پولکادات و آوالانچ پرداختیم. برای این کار معیارهایی را مانند مقیاس‌پذیری، غیرمتمرکز بودن، لیتنسی، امنیت مشترک و قابلیت همکاری در نظر گرفتیم. به نظر کدام شبکه می‌تواند جایگزین اتریوم باشد؟

منبع
medium

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا