متوسط مقالات عمومی

مقایسه و بررسی بلاک چین‌های اتریوم و پولکادات

در این مقاله قصد داریم به مقایسه بلاک چین اتریوم و پولکادات بپردازیم. در سال ۲۰۱۶ شبکه پولکادات (Polkadot) توسط گوین وود (Gavin Wood) و پیتر زابان (Peter Czaban) تاسیس شد. بنیاد Web3 بودجه پروژه‌های تحقیقاتی و توسعه را که قصد دارند بنیان وب غیرمتمرکز را ایجاد کنند، تأمین می‌کند. برای ساخت پولکادات به پنج تیم و بیش از صد توسعه دهنده کمیسیون داده شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

هدف از توسعه پولکادات ارائه قدرتمندترین پلتفرم برای امنیت، مقیاس پذیری و نوآوری است. پولکادات یک زنجیره شارد(تکه) شده، مقیاس پذیر و همچنین اولین پروتکل برای ایجاد یک محیط امن برای ترکیب پذیری بین زنجیره‌ای است.

پس با ما در ادامه همراه باشید تا مروری بر این دو بلاک چین برتر دنیای کریپتو بی‌اندازیم.

توضیحاتی درباره پولکادات

polkadot پولکادات

نسخه اولیه پولکادات در تاریخ ۲۶ مه ۲۰۱۵ راه اندازی شد. با این حال این راه اندازی دنباله‌ای از چندین مرحله است. هر مرحله اهداف مختلفی دنبال می‌کند که خلاصه‌ای از هر یک از این مراحل در زیر توضیح می‌دهیم.

حالت گواه اثبات اعتبار (PoA)

در این حالت بیشتر کاربران از قراردادهای اتریوم خود به تقاضای توکن دسترسی داشتند. آنها می‌توانستند توکن‌های خود را استیک کرده و قصد خود را اعلام کنند. تائید کنندگان کلیدهای جلسه (session keys) خود را تنظیم میکردند و بنیاد Web3 همراه با فعال کردن ویژگی‌های بیشتر، از کلید Sudo برای مدیریت زنجیره استفاده می‌کرد

حالت گواه اثبات سهام کاندید شده (NPoS)

در این مرحله، شبکه توسط مجموعه تائید کنندگان غیرمتمرکز اداره می شد. در این مرحله Web3 برای افزایش تعداد تائید کنندگان از کلید Sudo استفاده کرد.

نظارت

اگرچه کلید Sudo هنوز هم در برخی عملیات‌ها نقش داشت اما سیستم نظارت برای تصمیم گیری در مورد زنجیره فعال شد. به عنوان مثال کمیته نظارت می‌تواند اولین شورا و کمیته فنی را انتخاب کند.

حذف Sudo

واحد sudo حذف شد. فقط حاکمیت می‌توانست فراخوانی‌های اساسی را ارسال کند.

قابلیت انتقال موجودی

شبکه پولکادات در حال حاضر در این مرحله است که در آن جامعه به یک ارتقا زمان اجرا (runtime upgrade) رای دادند. هدف از ارتقا زمان اجرا رفع محدودیت در انتقال موجودی بود.

قابلیت عملکرد هسته

این مرحله نهایی است. این مرحله مربوط به فعال سازی فروش‌های پاراچین (parachain) و XCMP است. از این مرحله به بعد شبکه پولکادات یک زنجیره کاملا کاربردی خواهد داشت. با گسترش عملکرد هسته، دارندگان توکن در مورد آینده شبکه تصمیم خواهند گرفت.

مقایسه اتریوم و پولکادات

تاخیر در عرضه اتریوم ۲

قرارداد هوشمند پولکادات

شبکه پولکادات ذاتا از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند اما این شبکه پاراچین‌هایی دارد که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند. پاراچین‌ها زنجیرهایی موازی بوده که حاوی منطق زمان اجرا هستند. این زنجیره‌های موازی از امنیت مشترک و پیام رسانی بین زنجیره‌ای استفاده می‌کنند. این امکانات توسط زنجیره پولکادات در اختیار پاراچین‌ها قرار می‌گیرد.

سیستم‌های شامل پاراچین‌ها، سه گزینه را برای استقرار برنامه فراهم می‌کنند. گزینه اول اینکه می‌تواند به عنوان یک قرارداد هوشمند بر روی یک پاراچین موجود مستقر شود. دوم اینکه می‌تواند به عنوان پاراچین برنامه به کار گرفته شود. یا می توان آن را به عنوان یک پاراترد (parathread) استفاده کرد. هر یک از راه‌های استقرار یک برنامه مزایا و معایب خاص خود را دارد.

یکی از برجسته ترین مزایای قراردادهای هوشمند وجود آنها در یک زنجیره واحد است و از آنجا که آنها در یک زنجیره وجود دارند، می‌توانند با سایر قراردادهای هوشمند در همان بلاک چین مبادله شوند. بدون شک این قابلیت همکاری ویژگی فوق العاده‌ قراردادهای هوشمند است. در عین حال قراردادهای هوشمند همیشه به ویژگی‌های زنجیره میزبان وابسته هستند. آنها نمی‌توانند فراتر از اصول زنجیره میزبان عمل کنند.

پاراچین‌ها از این نظر بهتر هستند. آنها به کنترل قابل توجهی روی طراحی و همچنین ویژگی‌های برنامه دارند.

ساختار کارمزد، سیاست پولی مرسوم، خزانه داری و سازوکار حاکمیت ویژگی‌هایی هستند که روی پاراچین یا پاراترد توسعه می‌یابند. سیاست‌های پولی مرسوم را می‌توان هم برای توکن بومی و هم برای اقتصاد محلی اعمال کرد. بودجه خزانه داری توسط تحولات تابع حالت (state function) تأمین می‌شود.

قراردادهای هوشمند اتریوم

در پروتکل اتریوم قراردادهای هوشمند به کدها اشاره دارند. این کدها در اتریوم اجرا می‌شوند وعلیرغم اینکه کد هستند، به آنها قرارداد می‌گویند زیرا از طریق این کدها موارد ارزشمند کنترل می‌شوند. این موارد ارزشمند می‌توانند توکن‌های ETH یا انواع دیگر دارایی‌های دیجیتالی باشند.

کار قراردادهای هوشمند در اتریوم، تضمین این است که کدها برای اجرا کنندگان آنها نتایج یکسانی را ارائه دهند. این قراردادها برای اهداف مختلفی به کار گرفته می‌شوند. یکی از آنها ایجاد طیف گسترده‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) است. این DAppها شامل بازی‌ها، کالاهای قابل جمع آوری دیجیتال، سیستم‌های رای گیری آنلاین، محصولات مالی و غیره است.

قراردادهای هوشمند در اتریوم قادر به حفظ ارزش هستند و قفل آنها تنها در صورت تحقق شرایط مشخص شده در قراردادها باز می‌شود.

زبان برنامه نویسی پولکادات

پولکادات از طیف گسترده‌ای از زبان‌های برنامه نویسی از جمله Rust و JavaScript استفاده می‌کند. در حال حاضر اجرای اصلی بر روی Rust ساخته شده است و با استفاده از چارچوب زیر لایه تکمیل می‌شود.

در اینجا ذکر این نکته مهم است که زیر لایه نرم افزاری اجزای ذاتی هسته مانند لایه اجماع، پروتکل شبکه، مفسر Wasm و ماژول‌های زمان اجرا را دسته بندی می‌کند.

اجزای ذاتی هسته به توسعه دهندگان کمک می‌کنند تا یک بلاک چین را از ابتدا با سهولت بسیار بسازند. Parity یکی از پنج تیم مستقر در توسعه پولکادات، در حال توسعه زبانی به نام Ink است. Ink یک زبان خاص دامنه است. این زبان در Rust ساخته شده است و برای نوشتن قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.

زبان برنامه نویسی اتریوم

توسعه دهندگان غالبا این تصور غلط را دارند که برای شرکت در اتریوم باید قراردادهای هوشمند نوشت. برعکس، ممکن است یکی از طریق زبان‌های برنامه نویسی در پروتکل اتریوم شرکت کند. این زبان‌ها شامل پایتون (Python)، جاوا (Java)، جاوا اسکریپت (Javascript)، نت (NET)، دلفی (Delphi)، Go و Rust هستند.

جامعه اتریوم متن باز است. می‌توان رابط‌های برنامه نویسی نرم افزار (API)، چارچوب‌های توسعه، ابزارهای آزمایش و غیره را در طیف گسترده‌ای از زبان‌ها پیاده سازی کرد.

جامعه پولکادات و اتریوم

پولکادات: شرکت‌های درگیر

تعداد زیادی از تیم ها به شبکه پولکادات می‌پیوندند. این تیم‌ها شامل Edgeware، داک (Dock)، اوشن پروتکل (Ocean Protocol)، Katal، سانتریفیوژ‌ ( Centrifuge)، لمینار (Laminar)، ChainX، پلی مث (Polymath)، چین لینک (ChainLink)، Energy Web Foundation و آکالا‌ ( Acala) هستند.

در این زمینه ذکر این نکته ضروری است که Interlay در ۱۵ اکتبر ۲۰۲۰ اعلام کرد که اولین WBTC بدون نیاز به اعتماد پولکادت به نام PolkaBTC را معرفی می‌کند. با این حال اجرای آن در اوایل سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد. این معرفی گام بسیار مهمی در جهت قابلیت همکاری خواهد بود.

اتریوم: شرکت‌های درگیر

اتریوم بدون شک یکی از بهترین پروتکل‌های بلاک چین موجود است. سه ویژگی پذیرش، مقیاس پذیری و پشتیبانی اتریوم را به گزینه‌ای مناسب برای راهکارهای تجاری شرکت‌ها تبدیل کرده است.

بیش از ۲۰۰۰ رمز ارز در بلاک چین وجود دارد و تاکنون بیش از ۲۵۰۰ برنامه غیرمتمرکز بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. اتحاد سازمانی اتریوم بیش از ۴۵۰ عضو دارد. این اتحاد شامل برخی از برترین شرکت‌های جهانی از جمله مایکروسافت، JPMC ، سانتاندر، Accenture ،ING، اینتل و سیسکو (Cisco) است.

اتریوم ۲.۰

اتریوم ۲

اتریوم ۲.۰ نسخه ارتقا یافته اتریوم است که همه افراد در دنیای ارز دیجیتال مشتاقانه منتظر آن هستند. انتظار می رود ارتقا اتریوم ۲.۰ مقیاس پذیری و امنیتی را که پروتکل برای مقیاس بسیار بزرگتر به آن نیاز دارد، فراهم کند. مرحله اول این ارتقا فاز صفر نام دارد و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری آماده شود.

اتریوم ۲.۰ از بسیاری جهات بهتر خواهد بود. مصرف انرژی را کاهش می دهد و این امکان را برای شبکه فراهم می‌کند تا تعداد تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند.

با این به روزرسانی، اتریوم به بلاک چین گواه اثبات سهام (PoS) تبدیل خواهد شد. به عبارت دیگر این ارتقا سازوکار اجماع گواه اثبات سهام را آغاز خواهد کرد. در اتریوم ۲.۰ زنجیره‌های شارد نیز معرفی خواهد شد.

با این حال بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که تمام این تغییرات در نسخه جدید فقط مربوط به زیرساخت‌های اتریوم است. برای دارندگان ETH یا کسانی که از dApp استفاده کرده یا آنها را توسعه می‌دهند، جای نگرانی نیست. این ارتقا با شبکه اصلی که در حال از آن استفاده می‌شود، سازگار خواهد بود.

در حال حاضر فاز صفر این ارتقا در مرحله آزمایش است. با این حال از آنجا که این یک فرایند ترتیبی نیست، چندین تیم به طور همزمان روی چندین فاز دیگر کار می‌کنند. به طور کلی این ارتقا تا سال ۲۰۲۱ آماده نخواهد بود.

نتیجه‌گیری

اتریوم و پولکادات هردو جز برترین پروژه‌های فضای بلاک چین هستند و در لیست ۱۰ کوین برتر دنیا کریپتو نیز قرار دارند. اتریوم قدیمی‌تر از پولکادات بوده و در حال حاضر نیز وضعیت بهتری نسبت به آن دارد. اما پولکادات نیز با ارائه خدمات جدید و نوآورانه سعی دارد که خود را بیشتر از پیش در نزد کاربران مطرح کند. شما نیز می‌توانید نظرات خود را در مورد اتریوم و پولکادات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع
nownodes

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا