مبتدی مقالات عمومی

معرفی محبوب ترین و کارآمدترین زبان های برنامه نویسی در توسعه بلاک چین

در حال حاضر با توسعه بلاک چین در بحبوحه پیدایش صنعتی جدید هستیم. هرچند فناوری بلاک چین در مراحل ابتدایی خود قرار دارد اما این فناوری بحث برانگیز توانسته است سراسر جهان را با خود همراه کند و رشد چشمگیری داشته است که در چندین سال اخیر بی سابقه بوده است.

با وجود پروژه هایی با سرمایه های مناسب که تمایل به ایجاد شبکه بلاک چین خود و اجرای برنامه های غیرمتمرکز بر بستر آن را دارند، با کمبود توسعه دهندگان بلاک چین با مهارت و دانش مواجه ایم.

با وجود اینکه میلیاردها دلار به این بخش تزریق می‌شود، شرکت های مختلف حقوق پرداختی و تقاضا برای توسعه دهندگان بلاک چین را دائم افزایش داده اند تا بهترین استعدادهایی که در این بازار باقی مانده اند را جذب کنند.

این عصر تازه که بی شباهت به عصر طلا نیست، توسعه دهندگان را به فکر وا داشته است که برای ورود به این صنعت چه چیزی نیاز است و از آن مهمتر اینکه چه زبان برنامه نویسی در این صنعت جدید بیشتر کاربرد دارد. تقریبا تمام زبان های برنامه نویسی محبوب در صنعت بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرند، با این حال توسعه دهندگان باید این موضوع را در نظر بگیرند که بر روی چه نوع توسعه ای می‌خواهند کار کنند، زیرا زبان های برنامه نویسی مختلف برای برنامه ها و پروژه های بلاک چین خاصی استفاده می‌شوند.

در این مقاله به طور مختصر به توضیح زبان های برنامه نویسی و پروژه های مختلفی می‌پردازیم که اطلاعات پایه ای را برای کسانی که می‌خواهند وارد این صنعت شوند فراهم می‌کند.

سالیدیتی (Solidity)

سالیدیتی (Solidity)

زبان برنامه نویسی جدید و ساده ای که در میان توسعه دهندگان اتریوم محبوب است زیرا زبان برنامه نویسی مورد استفاده در قراردادهای هوشمند اتریوم می‌باشد. سالیدیتی یک زبان برنامه نویسی تورینگ قرارداد محور است و تعداد توسعه دهندگان آن حدود ۲۰۰ هزار نفر می‌باشد.

با شروع ویژگی قراردادهای هوشمند اتریوم، بسیاری از بلاک چین های جایگزین در صدد این هستند که مطابق با سالیدیتی (یا ERC-20) باشند. این امر به قراردادهای هوشمند امکان می‌دهد تا به آسانی از اتریوم به شبکه های بلاک چین جدید پورت شوند.

اتریوم

از نظر فنی اتریوم به عنوان ماشین مجازی اتریوم (EVM) و یک “رایانه جهانی” عمل می‌کند و از چندین زبان برنامه نویسی نظیر ++C، پایتون، روبی (ruby) و GO و جاوا تشکیل شده است. جاوا اسکریپت، ستون اصلی اتریوم است زیرا به عنوان محیط اجرایی با اجرای اسکریپت ها عمل می‌کند.

جاوا

جاوا

جاوا زبان برنامه نویسی چند منظوره، همزمان و شی گرا می‌باشد و طوری طراحی شده است که برای پیاده سازی به وابستگی های بسیار کمی نیاز دارد. جاوا از زمان عرضه خود در سال ۱۹۹۵ تبدیل به یکی از ۳ زبان برنامه نویسی برتر شده است و تعداد توسعه دهندگان آن بیش از ۹ میلیون نفر است. شبکه بلاک چین اصلی NEM تنها با جاوا نوشته شده است.

سی شارپ #C

C#

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شی گرا که به توسعه دهندگان امکان می‌دهد برنامه های پایداری ایجاد کنند که بر روی دات نت فریم ورک (Net Framework.) اجرا شوند. #C در سال ۲۰۰۰ توسعه یافته است و در حال حاضر در سراسر جهان بیش از ۲ میلیون توسعه دهنده دارد. #C از زمان پیدایش تبدیل به محبوب ترین زبان برنامه نویسی برای ایجاد کدهای قوی بین پلتفرمی شده است که این کدها در سیستم عامل های مختلف نظیر ویندوز، مک، لینوکس و اندروید کار می‌کنند. پروژه های بلاک چینی که با #C نوشته شده اند عبارتند از:

  • استراتیس (Stratis): ارائه دهنده بلاک چین به عنوان سرویس که توسط مایکروسافت پشتیبانی می‌شود و به شرکت ها امکان می‌دهد تا سیستم های بلاک چین شخصی خود را ایجاد کنند.
  • بلاک چین NEO: بلاک چین NEO نیز با #C نوشته شده است، هرچند از زبان های برنامه نویسی مختلفی نظیر جاوا اسکریپت، جاوا، پایتون و Go پشتیبانی می‌کند.

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت

اغلب اوقات به صورت JS نوشته می‌شود. جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی چند پارادایمی است که از شیوه های برنامه نویسی رویدادی، تابعی و امری (نظیر شی گرا و مبتنی بر نمونه) پشتیبانی می‌کند. جاوا اسکریپت یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است که توسط ۹.۷ میلیون توسعه دهنده استفاده می‌شود.

کیت توسعه (SDK) زنجیره جانبی لیسک با جاوا اسکریپت نوشته شده است و به توسعه دهندگان امکان می‌دهد تا برنامه هایی بر بستر بلاک چین لیسک ایجاد کنند.

SQL

SQL

زبان ساختارمند پرسش ها یا SQL یکی از زبان های برنامه نویسی است که توسط IBM توسعه یافته است و برای ارتباط با دیتابیس هایی استفاده می‌شود که داده ها را ذخیره، تفسیر و دستکاری می‌کنند. SQL حدود ۷ میلیون توسعه دهنده دارد. دیتابیس های محبوب نظیر MySQL، PostgreSQL، SQL Server، DB2، اوراکل و چندین دیتابیس دیگر برای توسعه برنامه ها از SQL استفاده می‌کنند. در ادامه پروژه بلاک چینی معرفی می‌کنیم که از SQL بهره می‌برد:

  • آئرگو (Aergo): راهکار بلاک چین شرکتی است که توسط شرکت بلاکو تحت فناوری کوین استک توسعه یافته است و از قراردادهای هوشمند SQL بهره می‌برد. زنجیره آئرگو شامل پلتفرم قرارداد هوشمند مبتنی بر SQL است که به شرکت ها امکان خواهد داد تا قراردادهای هوشمند پیشرفته در محیط تجاری ایجاد و اجرا کنند.

سی پلاس پلاس C++

C++

یکی از زبان های برنامه نویسی چند منظوره که حدود ۴.۴ میلیون توسعه دهنده دارد و بزرگترین نقطه قوت آن در قابلیت مقیاس پذیری برنامه هایی است که منابع زیادی مصرف می‌کنند و باعث می‌شود این برنامه ها روانتر اجرا شوند. به این دلیل، زبان برنامه نویسی بسیار محبوبی برای بازی های رایانه ای است. پروژه های بلاک چینی که از ++C استفاده می‌کنند عبارتند از:

  • بلاک چین EOS: زبان برنامه نویسی اصلی EOS، زبان ++C است. EOS زبان برنامه نویسی ++C را ترجیح داده است زیرا انعطاف پذیری بسیار خوبی در اجرای برنامه ها بر بستر بلاک چین دارد. EOS هم چنین از هر زبان برنامه نویسی که به وب اسمبلی (WASM) کامپایل می‌شود نیز پشتیبانی می‌کند.

شبکه اصلی بیت کوین با زبان برنامه نویسی ++C نوشته شده است.

زبان گو یا گولنگ (Golang)

Golang

یکی از زبان های برنامه نویسی متن باز است که بر اساس سینتکس زبان برنامه نویسی C می‌باشد. یادگیری گولنگ برای توسعه دهندگان و درک آن برای آزمایش کنندگان بسیار آسان است. در حال حاضر زبان برنامه نویسی گولنگ بیش از ۸۰۰ هزار توسعه دهنده دارد. شبکه کنسرسیوم نیز از این زبان برنامه نویسی استفاده می‌کند:

  • هایپرلجر فابریک: اکثر کدهای زنجیره (قراردادهای هوشمند ایجاد شده با استفاده از هایپرلجر فابریک) با گولنگ نوشته شده اند.

امیدواریم که این مقاله، اطلاعات مقدماتی را به شما ارائه داده باشد که برای ورود به صنعت بلاک چین و پیشروی در آن، از کجا شروع کنید. بدون شک این صنعت در دهه های آینده و با پیشرفت های حاصل شده و پذیرش جهانی و افزایش موارد استفاده، بیش از پیش گسترش خواهد یافت.

منبع
freecodecamp

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا