مقالات عمومی

گاوین وود کیست؟ از طراحی بازی تا بنیان‌گذاری پولکادات

گاوین وود (Gavin Wood) یک برنامه نویس کامپیوتر انگلیسی، هم‌بنیانگذار اتریوم و خالق پولکادات (Polkadot) است. وود زمان برنامه‌نویسی سالیدیتی را اختراع کرد و مقاله زرد را با مشخص کردن ماشین مجازی اتریوم نوشت. Gavin Wood به عنوان اولین مدیر ارشد فناوری بنیاد اتریوم فعالیت کرد. گاوین همچنین بنیانگذار تکنولوژی Parity بود، که زیرساخت‌های اصلی اتریوم، بیت کوین، Zcash و پولکادات را توسعه می‌دهد. اما گاوین وود کیست؟ در ادامه با Gavin Wood بیشتر آشنا می‌شویم و مسیر کاری او را تا به امروز دنبال می‌کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

گاوین وود کیست ؟

گاوین وود کیست ؟

Gavin Wood در سال ۱۹۸۰ در لنکستر انگلستان متولد شد. او از زمان کودکی، به اقتصاد و تئوری علاقه‌مند بوده است؛ حتی تا آنجا که یک بازی تخته‌ای استراتژیک به نام Milton Keynes طراحی و منتشر کرد. وود در مدرسه گرامر سلطنتی Lancaster در انگلستان تحصیل کرد. گاوین دارای مدرک دکتری در علوم کامپیوتر و تجسم موسیقی برای رابط کامپیوتر انسانی از دانشگاه یورک انگلستان است.

هنگامی که گوین وود برای اولین بار در مورد بیت کوین در سال ۲۰۱۱ شنید، به گفته خود تا حد زیادی به آن بی‌علاقه بود؛ زیرا بیش از آن که به فناوری پرداخته شود، روی جنبه پولی تمرکز داشت. با این حال، هنگامی که در اوایل سال ۲۰۱۳ دوباره آن را مرور کرد، شروع به درک امکانات جدید آن کرد و سپس در همان سال، توسط یک دوست مشترک با ویتالیک بوترین آشنا شد و از آن زمان اتریوم بر زندگی او تسلط داشت.

مسیر شغلی Gavin Wood

مسیر شغلی Gavin Wood

قبل از توسعه اتریوم، وود به عنوان یک دانشمند تحقیقاتی در مایکروسافت کار می‌کرد. او در طی سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ با همکاری ویتالیک و دیگران، اتریوم را که به عنوان یک کامپیوتر برای کل کره زمین توصیف کرده بود، تأسیس کرد.

وود زبان برنامه نویسی اتریوم، یعنی سالیدیتی را نوشت و سپس مقاله زرد را در تعریف ماشین مجازی اتریوم در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد، که سیستم زمان اجرا برای قراردادهای هوشمند در اتریوم است. Wood همچنین به عنوان اولین مدیر ارشد فناوری بنیاد اتریوم فعالیت داشته است.

گاوین وود با جوتا استینر (Jutta Steiner) که او نیز در بنیاد اتریوم کار می‌کرد، تکنولوژی Parity را تاسیس کرد، که یک روش توسعه برای شبکه اتریوم ایجاد کرد و با استفاده از فناوری بلاک چین، نرم افزاری را برای شرکت‌ها ایجاد کرد.

گاوین به خاطر ایجاد مفهوم وب ۳ در سال ۲۰۱۴ بیشتر شناخته شد؛ او بنیاد Web3 را بنیاد نهاد، که یک سازمان غیرانتفاعی با تمرکز بر زیرساخت‌ها و فناوری غیرمتمرکز اینترنت است و کار خود را با شبکه Polkadot شروع کرد. گاوین وود در سال ۲۰۱۶ از اتریوم جدا شد.

دلیل واقعی این که Gavin از اتریوم جدا شد، یا او را مجبور به ترک آنجا کرد، این بود که بنیاد اتریوم خود را از وود جدا کرده بود.

گاوین وود و پولکادات

گاوین وود و پولکادات

دکتر وود در حالی که اتریوم را توسعه می‌داد و منتظر انتشار مشخصات جدید در آن (شامل شاردینگ) بود، شروع به تأمل درباره موانع Sharding یک بلاک چین کرد. از برنامه ریزی کلی تا وایت پیپر، حدود چهار ماه طول کشید تا بتواند چشم انداز یک چارچوب چند زنجیره‌‌‌ای ناهمگن، یعنی پروتکل پولکادات را ارائه دهد. Polkadot در سال ۲۰۱۷ به دنبال تلاش متمرکز Parity و بنیاد Web3 ارائه شد.

دکتر گوین وود همراه با رابرت هابرمیر (Robert Habermeier) و پیتر زابان (Peter Czaban) شبکه پولکادات را بنیان‌گذاری کردند. وود در حال حاضر به عنوان بنیانگذار / توسعه دهنده اصلی در پاریتی و بنیان‌گذار در پولکادات مشغول است.

در مقایسه با اتریوم، پولکادات به هر توسعه دهنده برنامه‌ای اجازه می‌دهد تا بلاک چین خود را ایجاد کند، که می‌تواند با سایر دفتر کل‌ها ارتباط داشته باشد. توسعه دهندگان می‌توانند تصمیم بگیرند که چه نوع کارمزد تراکنشی را اعمال کنند و سرعت تأیید تراکنش‌های داخل بلاک در دفترهای دیجیتال را با چه سرعتی انجام دهند.

نوآوری‌ بعدی که پس از پولکادات به وجود آمد Substrate بود؛ چارچوبی برای ساختن بلاکچین‌ها و شبکه Kusama، که مستقل از Polkadot است؛ اما با همان نرم افزار قابل اجرا می‌شود.

پولکادات چیست؟

شبکه پولکادات یک پروژه متن باز است که توسط بنیاد اینترنت نسل سوم ایجاد شده است. این شبکه پلتفرمی قوی و مقیاس‌پذیر را فراهم می‌کند که انتقال داده و دارایی را بین بلاک چین‌های مختلف امکان‌پذیر می‌کند. با متصل شدن به شبکه Polkadot، می‌توان به طیف وسیعی از زنجیره بلوک‌ها متصل شد و با آنها تعامل داشت.

پولکادات مقیاس‌پذیری را با انتشار تراکنش‌ها در چند زنجیره موازی مقدور می‌کند و با استفاده از این شبکه و چارچوب Substrate، در عرض چند دقیقه می‌توان یک بلاک چین سفارشی ایجاد کرد. این پروژه طوری طراحی شده که بدون هارد فورک می‌توان به ارتقا و رفع باگ‌های آن پرداخت.

در این شبکه، همه زنجیره‌ها می‌توانند به طور معنی‌داری با همدیگر ارتباط داشته باشند و امنیتی عالی را فراهم آورند. شبکه Polkadot دارای یک سیستم مدیریتی پیچیده است و صدای همه کاربران در آن شنیده می‌شود. توکن DOT نیروی محرکه این شبکه است و برای مقاصد مدیریت، استیکینگ و ایجاد پیوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴ نقل قول معروف از گاوین وود

۱. در آینده روش نوشتن و تفسیر قوانین جدید بسیار شبیه به توسعه نرم افزار خواهد بود

۲. آنچه بلاک چین به ما می‌دهد، ابزاری اضافی در نحوه مدیریت حاکمیت است

۳. ما واقعا باید تولید برق خود را غیرمتمرکز کنیم؛ این نه تنها برای محیط زیست مهم است، بلکه از نظر امنیتی نیز لازم است

۴. پذیرش ادامه خواهد یافت و فناوری بلاک چین از بین نمی‌رود

نکات جالب در مورد گاوین وود

نکات جالب در مورد گاوین وود

ثروت

با این که وود جزو هم‌بنیانگذاران دو رمز ارز معروف در بازار کریپتو است، اما ثروت خالص او بسیار کمتر سایر افراد فعال در این حوزه است. میزان سرمایه او بین ۱ تا ۵ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

زندگی شخصی

گاوین وود ۴۰ ساله تا به حال ازدواج نکرده و مجرد است. اطلاعات زیادی درباره زندگی شخصی او وجود ندارد و او خیلی در مجامع اجتماعی ورود نمی‌کند.

زبان‌های خارجی

گاوین علاوه بر زبان مادری‌اش، مسلط به زبان ایتالیایی، فرانسه و اسپانیایی و کمی رومانیایی است.

سرگرمی‌ها

او در تکواندو تبحر دارد و گاهی نیز به اسنوبرد سواری می‌رود. همچنین اگر گاوین فرصتی داشته باشد، به عکاسی می‌پردازد.

نتیجه‌گیری

گاوین وود یکی از افراد موفق در دنیای کریپتو است. شاید رفتن او از اتریوم یکی از اشتباهات بزرگ او باشد، اما وود ثابت کرده که تصمیمات درستی درباره مسیر شغلی خود گرفته است. پولکادات، پروٰژه‌ای که او بنیان‌گذاری کرده، هم‌اکنون یکی از موفق‌ترین پروژه‌ها در دنیای کریپتو است.

وود یکی از افرادی است که صنعت کریپتوکارنسی‌ها و بلاک چین را با نوآوری‌هایش شگفت زده کرده است.

منبع
wikipedia

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا