اخبار عمومی

اتمام حجت پاول با سرمایه‌گذاران؛ با توجه به تورم فعلا خبری از کاهش نرخ بهره نیست

سخنرانی جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو آمریکا ساعاتی پیش برگزار شد و وی دوباره سرمایه‌گذاران را از کاهش نرخ بهره ناامید کرد. به گفته پاول، اگرچه اقتصاد آمریکا قوی است اما تورم هنوز به هدف بانک مرکزی نزدیک نشده و به همین خاطر، بعید است نرخ بهره به این زودی‌ها کاهش بیابد.

به گزارش میهن بلاکچین، پاول در سخنرانی خود در مجمع سیاستگذاری متمرکز بر روابط اقتصادی آمریکا و کانادا خاطرنشان کرد علیرغم کاهش تورم، روند نزولی به اندازه کافی سریع نبوده و به همین خاطر، سیاست‌های کلی فدرال رزرو دست نخورده باقی خواهند ماند.

رییس فدرال رزرو در این مجمع افزود:

داده‌های جدیدتر نشان‌دهنده رشد قوی و تداوم بهبود بازار کار است، با این حال، نرخ تورم در سال جاری تا این لحظه پیشرفتی برای بازگشت به هدف ۲٪ نداشته است.

پاول با تکرار مواضع اخیر مقامات بانک مرکزی آمریکا، دوباره خاطرنشان کرد سیاست‌های فعلی این بانک احتمالا تا زمانی که تورم به هدف مورد نظر نزدیک شود، پابرجا خواهد ماند.

از جولای سال گذشته تاکنون، فدرال رزرو نرخ بهره را در محدوده ۵.۲۵-۵.۵۰٪ نگه داشته که بالاترین سطح در ۲۳ سال گذشته است. این در حالی است که فدرال رزرو پیش از ثابت نگه داشتن نرخ بهره، از ماه مارس ۲۰۲۲ این نرخ را ۱۱ بار متوالی افزایش داد.

پاول در این سخنرانی گفت:

داده‌های اخیر به وضوح اطمینان بیشتری به ما نداده و در عوض نشان می‌دهد برای رسیدن به این سطح از اطمینان احتمالا باید مدت زمان بیشتری صبر کنیم. با این اوصاف، ما فکر می‌کنیم سیاست‌های فعلی برای مقابله با خطراتی که با آنها روبه‌رو هستیم در وضعیت خوبی هستند.

به گفته رییس فدرال رزرو آمریکا، تا زمانی که تورم پیشرفت بیشتری نشان ندهد، «سطح فعلی سیاست‌های انقباضی تا زمانی که لازم است حفظ خواهد شد.»

اظهارات اخیر پاول به دنبال انتشار داده‌های تورمی اقتصاد آمریکا در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۴ بالاتر از انتظارات مطرح می‌شود. شاخص قیمت مصرف‌کننده ماه مارس که هفته گذشته منتشر شد نشان داد تورم در بازه ۱ ساله به ۳.۵٪ رسیده است. اگرچه در مقایسه با تورم ۹٪ اواسط سال ۲۰۲۲، این شاخص کاهش چشمگیری داشته اما نسبت به اکتبر ۲۰۲۳ افزایش یافته است.

به دنبال صحبت‌های پاول، بازدهی اوراق قرضه دو ساله خزانه‌داری آمریکا که به سیاست‌های فدرال رزرو در قبال نرخ بهره حساس است برای مدت کوتاهی به بالای ۵٪ رسید. بازدهی اوراق ۱۰ ساله نیز ۳ واحد پایه افزایش یافت. بازار سهام نیز واکنش منفی به سخنرانی اخیر پاول نشان داد.

پاول در این سخنرانی به شاخص هزینه‌های مصرف شخصی که معیار ترجیحی فدرال رزرو برای ارزیابی تورم است اشاره کرد و خاطرنشان کرد این شاخص طی چند ماه گذشته از ۲.۸٪ ماه فوریه، تغییر چندانی نکرده است.

وی افزود:

ما در کمیته بازار آزاد فدرال گفته‌ایم که پیش از تسهیل سیاست‌ها، به اطمینان بیشتری از کاهش پایدار تورم به هدف ۲٪ نیاز داریم. آمار اخیر مشخصا این اطمینان را به ما نداده است.

سرمایه‌گذاران بازارهای مالی در سال جاری چندین بار پیش‌بینی‌های خود در رابطه با سرنوشت نرخ بهره را تغییر داده‌اند. در آغاز سال ۲۰۲۴، معامله‌گران بازار بازار آتی صندوق‌های فدرال رزرو انتظار داشتند نرخ بهره ۶ یا ۷ بار کاهش یابد و این روند از ماه مارس آغاز شود. با این حال، با انتشار داده‌های مختلف از وضعیت اقتصادی آمریکا، در حال حاضر انتظار می‌رود نرخ بهره تنها ۱ یا ۲ بار کاهش یابد و این اتفاق در ماه سپتامبر رخ دهد.

قیمت بیت کوین واکنش خاصی به صحبت‌های جروم پاول نشان نداد و در زمان نگارش این مطلب، در حوالی ۶۲٬۹۰۰ دلار معامله می‌شود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا