اخبار عمومی

احیای مجدد صرافی FTX؛ شرکت Proof Group یکی از گزینه‌های احتمالی

به نظر می‌رسد صرافی FTX در حال بررسی گزینه‌ها و پیشنهادات شرکت‌های مختلف برای راه‌اندازی مجدد است و شرکت سرمایه‌گذاری «Proof Group» یکی از گزینه‌های احتمالی آن است.

به نقل از دبلاک و کوین دسک، صرافی FTX که یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال بود، تقریبا یک سال پیش سقوط کرد و موجی از شوک را به صنعت کریپتو وارد کرد. از آن زمان، این صرافی ورشکسته چندین پیشنهاد برای راه‌اندازی مجدد دریافت کرده است. به گفته بانک «Perella Weinberg Partners»، یک بانک سرمایه‌گذاری که در این فرآیند مشارکت دارد، FTX تاکنون چندین پیشنهاد از سوی شرکت‌های مختلف و علاقه‌مند به راه‌اندازی احتمالی خود دریافت کرده و فعلا از بین آن‌ها ۳ شرکت را انتخاب کرده است. شرکت سرمایه‌گذاری Proof Group هم یکی از این سه شرکت اصلی است که به دنبال احیای صرافی ورشکسته FTX هستند.

Proof Group یک شرکت سرمایه‌گذار در سیلیکون ولی است که قبلا هم در صنعت کریپتو فعال بوده و در پروژه‌هایی مانند Aptos، Lightspark و Sui سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت بخشی از فارنهایت گروپ (Fahrenheit Group) است. فارنهایت گروپ کنسرسیومی از شرکت‌های مختلف از جمله صندوق تامینی Arrington Capital است که در مناقصه خرید دارایی‌های شرکت سلسیوس در ماه مه (اردیبهشت) پیروز شده بود.

به نظر می‌رسد شرکت Proof Group به سایر سرمایه‌گذاران نزدیک شده تا ببیند آیا آن‌ها می‌خواهند به مناقصه مذکور بپیوندند یا خیر. نوآ جسوپ (Noah Jessop)، یکی از مدیران Proof Group، قبلا مشاور شرکت استخراج کور ساینتیفیک (Core Scientific) بود و در انجمن «Libra Association» هم فعالیت می‌کرد. گفتنی است Libra Association در تلاش‌های شرکت متا برای راه‌اندازی یک استیبل‌ کوین جدید مشارکت داشته است.

علاوه بر Proof Group، شرکت‌‌ فین تک فیگر (Figure) و شرکت سرمایه‌گذاری ترایب کپیتال (Tribe Capital) هم به احیای FTX علاقه‌مند هستند. شرکت فیگر در گذشته به‌ عنوان بخشی از گروه ناموفق «NovaWulf» پیشنهاداتی را برای خرید سلسیوس ارائه کرده بود.

گزینه‌های متعدد پیش روی FTX

وکلای FTX در حال بررسی پیشنهادات و گزینه‌های دیگر (از جمله فروش کل صرافی و لیست مشتریان ۹ میلیونی آن یا شریک شدن با یک شرکت دیگر) هستند تا آینده این پلتفرم را مشخص کنند. کوین کافسکی (Kevin Cofsky)، یکی از شرکای بانک Perella Weinberg Partners که وظیفه بررسی مجدد ساختار و فرصت‌های بازار سرمایه برای FTX را بر عهده دارد، ماه گذشته به دادگاه گفت که صرافی مذکور در حال بررسی چند پیشنهاد است. کافسکی تاکید کرد:

ما با تعدادی از طرف‌های ذینفع همکاری کرده‌ایم تا یا دارایی‌های صرافی FTX را به دست بیاوریم یا با بدهکاران آن در راه‌اندازی مجدد این صرافی شریک شویم. ما در حال ارزیابی این مسئله هستیم که آیا می‌توان سازماندهی مجدد دارایی‌ها را به صورت مستقل (بدون دخالت اشخاص ثالث) انجام داد یا خیر.

کافسکی در ماه گذشته هم اظهار داشته بود پیشنهادات «Stalking Horse» که اصطلاحی برای پیشنهاد اولیه برای دارایی‌های یک شرکت ورشکسته است، احتمالا در اواسط دسامبر (آذر) اعلام خواهد شد. با این حال، پرونده FTX چالش‌های زیادی دارد و راه‌اندازی مجدد آن باید با توجه به مسائل مختلفی مثل طلب مشتریان، توکن‌های قفل‌شده و انطباق با قوانین و مقررات انجام شود.

پلتفرم FTX در گذشته توسط سم بنکمن فرید (Sam Bankman Fried) اداره می‌شد که هفته گذشته در ۷ اتهام کلاهبرداری از مشتریان، وام‌دهندگان و سرمایه‌گذاران FTX مجرم شناخته شد. حکم نهایی او در مارس ۲۰۲۴ (اسفند ۱۴۰۳) صادر خواهد شد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا