متوسط مقالات

آیا می‌دانید روز اثبات کلید ها (Proof of Keys) در فضای کریپتو به چه معنی است؟

نگهداری ایمن از کلید های خصوصی خود برای رسیدن به استقلال مالی لازم و ضروری است. متاسفانه بسیاری از سرمایه گذاران ارز های دیجیتال به صرافی ها اعتماد می کنند و وجوه خود را در صرافی ها نگه می دارند. در این حالت، صرافی ها مالک کلید های خصوصی شما هستند و در گذشته شاهد موارد زیادی از هک صرافی ها و کلاه برداری های مختلف بوده ایم. همه فعالان حوزه ارز های دیجیتال هنوز هم هک صرافی ام تی گاکس (Mt Gox) را به خاطر دارند و پرونده این سرقت هنوز هم در جریان است. اما این صحبت ها چه ربطی به روز اثبات کلید ها (Proof of Keys) دارد؟

اثبات کلید ها چیست؟

اثبات کلید ها

ایده اثبات کلید ها توسط تریس میر (Trace Mayer) ایجاد شد که سرمایه گذار و ایجاد کننده پادکست در حوزه ارز های دیجیتال است. او این مفهوم را به عنوان جشنی سالانه مطرح کرد که هر سال سرمایه گذاران حیطه ارز های دیجیتال به مطالبه خودمختاری مالی خود بپردازند. بسیاری از این سرمایه گذاران، ارز های دیجیتال خود را در صرافی ها ذخیره می کنند که این بسیار خطرناک است؛ زیرا صرافی ها دارای کلید های خصوصی آدرس های وجوه سپرده شده این افراد هستند.

هدف از روز اثبات کلید ها این است که سرمایه گذاران را از وابستگی به صرافی ها برحذر دارد و به آنها یادآور کند که در دست نداشتن کلید های خصوصی کوین های خود به معنی عدم مالکیت این کوین هاست. اولین روز اثبات کلید ها در سوم ژانویه ۲۰۱۹ برگزار شد که این تاریخ مصادف با دهمین سالگرد استخراج جنسیس بلاک (Genesis Block) بر روی شبکه بیت کوین بود.

به بیان دیگر، هدف از اثبات کلید ها تشویق سرمایه گذاران به انتقال کوین های خود از صرافی ها به کیف پول ها است تا کنترل کامل بر وجوه خود داشته باشند. کیف پول ها انواع مختلفی دارند که از میان آنها کیف پول های سخت افزاری اغلب ترجیح داده می شوند.

چهار نتیجه مهم روز اثبات کلید ها

فلسفه روز اثبات کلید ها در راستای فلسفه بیت کوین قرار دارد. با جایگزین کردن واسطه ها با یک سیستم غیر متمرکز، افراد می توانند به طور ایمن و محرمانه با یکدیگر همکاری کنند و در عین حال استقلال و خودمختاری پولی خود را نیز حفظ می کنند. حال به تعدادی از نتایج مهم روز اثبات کلید ها می پردازیم.

سرمایه گذاران جدید می آموزند که چگونه به انتقال کوین ها اقدام کنند

سرمایه گذاران ارز های دیجیتال باید با انتقال کوین ها راحت باشند و این کار را به آسانی انجام دهند. اگرچه این کار ممکن است برای شما بدیهی باشد اما تعدادی از سرمایه گذاران تازه کار در این زمینه مشکل دارند. این روز باعث می شود که این سرمایه گذاران به فکر یادگیری در این زمینه بیافتند و کیف پول های مختلف را آزمایش کنند. علاوه بر این، روز اثبات کلید ها در کل نوعی یادآوری برای افراد می باشد تا بار دیگر به انتقال کوین ها در شبکه های بلاک چینی (Blockchain) غیر متمرکز بپردازند.

به سرمایه گذاران یادآوری می شود که چه کسی مالک کلید های خصوصی آنهاست

همان طور که بیان شد، هدف این روز تذکر دادن به سرمایه گذاران در مورد مالکیت کلید های خصوصی است. صرافی هایی که سرمایه گذاران وجوه خود را در آنها نگه می دارند، دارای کنترل کامل بر کلید های خصوصی این افراد هستند. سرمایه گذاران باید یاد بگیرند که به ایمن سازی این کلید ها و وجوه خود بپردازند زیرا در غیر این صورت، این سرمایه گذاری ها ارزشی نخواهند داشت.

افشاسازی صرافی های مشکوک و متقلب

صرافی ها که وجوه مردم را در اختیار دارند، معمولا پول بیشتری از آنچه که دارند را قرض می دهند و هدف آنها استفاده بهینه از این سرمایه ها است. این صرافی ها برای جبران کسری خود باید تمهیداتی را بیاندیشند و توان جبران کسری های خود را داشته باشند. این صرافی ها اکثرا با کمک سیستم های بانکی تمهیدات مورد نظر را ایجاد می کنند. در چنین روزی که سرمایه گذاران زیادی پول های خود را از صرافی ها بیرون می کشند، صرافی ها باید بتوانند که کسری خود را جبران کنند و در این روز است که صرافی های مشکوک و متقلب خود را نشان می دهند. البته این فرهنگ باید نهادینه شود و سرمایه گذاران زیادی در این روز به بیرون آوردن کوین های خود اقدام کنند.

جشن گرفتن جنسیس بلاک بیت کوین

روز اثبات کلید ها همچنین به معنی جشن گرفتن استخراج اولین بلاک در شبکه بیت کوین است که به جنسیس بلاک مشهور است. این بلاک حاوی اولین تراکنش بیت کوینی بود که بین ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) و مرحوم هال فینی (Hal Finney) انجام شد. یک تراکنش خاطره برانگیز دیگر نیز در ۲۲ می سال ۲۰۱۰ صورت گرفت که در آن، دو پیتزا با ۱۰۰۰۰ بیت کوین خریده شدند.

چگونه در نهضت اثبات کلید ها شرکت کنیم؟

مهم نیست که در فضای ارز های دیجیتال تازه کار باشید و یا اینکه باسابقه باشید؛ در هر حالتی می توانید در روز اثبات کلید ها شرکت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که در این روز وجوه خود را از صرافی ها و یا دیگر سرویس های شخص ثالث بیرون بیاورید.

ابتدا باید موجودی همه بیت کوین ها و آلتکوین هایی که در صرافی ها دارید را بگیرید و به این بیاندیشید که چه کسی کنترل کامل آنها را در اختیار دارد. سپس یک کیف پول خوب با ضریب امنیت بالا را انتخاب کنید و کوین های خود را از صرافی به آن منتقل کنید.

بعضی از افراد، سالی یکبار در روز اثبات کلید ها شرکت می کنند و در این روز (سوم ژانویه)، سلطه مالی خود را جشن می گیرند. این اقدام معمولا در میان تریدر های (traders) فعال رایج است که زیاد ترید می کنند و بنابراین مجبور به نگهداری کوین ها در صرافی ها هستند. این تریدر ها سپس دوباره کوین های خود را به صرافی ها وارد می کنند. اما سرمایه گذاران بلند مدت بهتر است که کوین های خود را در کیف پول های ایمن نگه دارند.

سخن آخر

روز اثبات کلید ها اقدامی ساده اما مهم است و ضرورت مالکیت کلید های خصوصی را به سرمایه گذاران حوزه ارز های دیجیتال گوشزد می کند. این اقدام علاوه بر تاکید بر مالکیت کلید های خصوصی، اصول امنیتی عمومی را نیز یاداوری می کند. نظر شما چیست؟ آیا در این اقدام نمادین شرکت می کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
binance.vision

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا