اخبار خارجی

بیت کوین و آلتکوین‌ها پس از یک هفته پر نوسان در چه وضعیتی قرار دارند؟

پس از نزولی شدید قیمت بیت کوین در هفته گذشته، اکثر رمزارزها در روز جمعه اندکی افزایش قیمت داشتند. به نظر می‌رسد معامله‌گران کوتاه‌مدت به بازار بازگشته‌اند، با وجود این افق میان مدت بازار همچنان نزولی به نظر می‌رسد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، قیمت بیت کوین در نزدیکی ۳۰٬۰۰۰ دلار در حال نوسان است و در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۵٪ افزایش داشته است. با این حال، پس از ۱۷٪ کاهش قیمت در هفته گذشته، جهت کلی بازار بنابر اکثر شاخص‌ها همچنان نزولی است. در زمان نگارش خبر قیمت BTC بنابر داده‌های میهن بلاکچین ۲۹٬۴۵۹ دلار است.

در حال حاضر، رمزارزها و همچنین بازار سهام در «رالی تسکینی» هستند. این افزایش قیمت نسبی پس از افت شدید ممکن است چند روزی ادامه داشته باشد. آلت‌کوین‌ها در روز جمعه عملکرد بهتری داشتند که نشان‌دهنده افزایش تمایل معامله‌گران به ریسک است. به عنوان مثال ICP و DOGE در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۲۰٪ رشد داشتند. همچنین توکن‌های بازی و متاورس مانند MANA، GALA و GMT بازیابی قیمت خوبی داشتند و هر کدام بیش از ۳۵٪ رشد داشتند.

بلاک چین ترا در روز جمعه پس از یک توقف ۹ ساعته فعالیت خود را از سر گرفت. در زمانی که شبکه متوقف شد، توکن LUNA همچنان زیر 1 سنت معامله می‌شد. فروپاشی ترا در روز جمعه به مراحل پایانی خود رسید و در میانه روز توکن‌های مروبوط به این پروژه یعنی لونا و UST از اکثر صرافی‌های عمده مانند بایننس حذف شد. این اتفاق زمانی افتاد که قیمت لونا تا عددی نزدیک به ۰.۰۰۰۰۰۸۹۰ دلار، سقوط کرده بود.

همچنین، در روز جمعه، تخفیف تراست بیت کوین گری‌اسکیل (GBTC) به پایین‌ترین سطح خود در تمام زمان‌ها یعنی ۳۰.۷۹٪- رسید که شرایط نزولی روزهای اخیر در بازار کریپتو یکی از مهم‌ترین محرک‌های آن بوده است.

خروج سرمایه از بازار کریپتو

در جریان فروش اخیر در بازار، تعداد کمتری از معامله‌گران کریپتو به دنبال استیبل‌کوین‌ها بودند. این موضوع نشان می‌دهد کاهش اعتماد به استیبل‌کوین‌ها باعث شده بعضی سرمایه‌گذاران به طور کامل از بازار کریپتو خارج شوند.

نمودار زیر که توسط گلس‌نود ارائه شده است، تغییر ۳۰ روزه در عرضه کل استیبل کوین‌ها (آبی) در کنار سهم استیبل کوین USDC (قرمز) را نشان می‌دهد. از ماه می گذشته (اردیبهشت ۱۴۰۰)، USDC سهم قابل توجهی در رشد عرضه کل استیبل کوین داشته است. با این حال، طی روزهای اخیر USDC بیشترین آزادسازی را تجربه کرده است و عامل اصلی کاهش عرضه در گردش استیبل کوین‌ها بوده است.

نمودار تغییر عرضه در گردش استیبل‌کوین‌ها
نمودار تغییر عرضه در گردش استیبل‌کوین‌ها (این نمودار UST را شامل نمی‌شود)؛ منبع: گلس‌نود

طبق گفته گلس‌نود، انقباض عرضه استیبل‌کوین نشان‌دهنده خروج سرمایه خالص از صنعت ارزهای دیجیتال است. گلس‌نود در پست وبلاگ خود نوشت:

به طور کلی مجموعه‌ای از نشانه‌های ضعف در بازار وجود دارد که نشان می‌دهد کاهش تمایل به ریسک جهت‌دهنده اصلی بازار است.

جالب اینجاست که در همان دوره خروج سرمایه از USDC، تتر شاهد افزایش عرضه در گردش بوده است. اما از آغاز ماه آوریل، عرضه کل استیبل کوین کاهش یافته‌است.

باید دید پس از تجربه تلخ Terra در مورد استیبل کوین‌های الگوریتمی، آیا اعتماد به استیبل‌کوین‌ها برمی‌گردد یا خیر. برخی از صادرکنندگان استیبل کوین به فعالان بازار اطمینان داده‌اند که همه استیبل کوین‌ها یکسان نیستند (برخی از آنها توسط ابزارهای نقدی پشتیبانی می‌شوند، در حالی که برخی دیگر سعی می‌کنند ارزش خود را بر اساس الگوریتم حفظ کنند). اما شوک ترا، ناپایداری را در بخش به اصطلاح پایدار جهان کریپتو یعنی بخش استیبل کوین‌ها آشکار کرد.

آیا اکنون زمان مناسبی برای ورود به بازار بیت کوین است؟

در حال حاضر، رمزارزها ممکن است با نوسانات بیشتری روبرو شوند و این موضوع خریداران بالقوه را در حاشیه بازار (در استیبل کوین یا پول نقد) نگه می‌دارد.

به گفته دلفی دیجیتال، بنابر نمودار زیر که «بازده بیت کوین پس از ۵۵٪ (یا بیشتر) کاهش قیمت از ATH» را نشان می‌دهد، در طی شش ماه آینده بازده مورد انتظار ثابت یا منفی است. بنابر این دلیلی ندارد که سرمایه جدید برای ورود به بازار عجله داشته باشد.

بازده بیت کوین پس از ۵۵٪ نزول از ATH
بازده بیت کوین پس از ۵۵٪ (یا بیشتر) کاهش قیمت از ATH؛ منبع: دلفی دیجیتال
  • آیا اکنون زمان مناسبی برای ورود به بازار کریپتو است؟

تجزیه تحلیل‌ها وضعیت بیت کوین در ماه‌های آینده را همچنان نزولی نشان می‌دهد. بنابر تحلیل دلفی دیجیتال میانگین بازده بیت کوین تا ۶ ماه پس از ۵۵٪ (یا بیشتر) کاهش قیمت از ATH، خنثی و تا حدی منفی بوده است.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا