اخبار داخلی

وزارت صمت شیوه‌نامه صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارز را صادر کرد

وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای، شیوه‌نامه اجرایی صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارز با تامین برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر را صادر کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از برق نیوز، وزارت صمت روز دوشنبه نامه‌ای با شماره ۶۰/۲۹۴۷۵۳ به روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان ارسال کرده است که در آن شیوه‌نامه صدور مجوز برای فعالیت مزارع استخراج رمزارز را تشریح کرده است.

بر این اساس از ۱۵ اسفندماه امسال امکان صدور مجوز برای فارم‌هایی که می‌خواهند برق خود را از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تحویل نمایند وجود دارد. در این ابلاغیه تاکید شده است که نیروگاه‌های قبلی تجدیدپذیر هم می‌توانند با عقد قراردادی نسبت به استخراج رمزارز اقدام نمایند.

در این ابلاغیه آمده است درخصوص جوازهای تاسیسی که قبلا صادر شده است (دارای اعتبار و یا فاقد اعتبار)، صدور پروانه بهره برداری در صورت استعلام سیستمی از وزارت نیرو (ساتبا) و تایید تامین برق از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر بلامانع است.

شیوه نامه صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارز
شیوه نامه صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارز ۲

در این شیوه نامه تاکید شده است کسانی که می‌خواهند فارم‌های استخراج رمز ارز داشته باشند می‌توانند برق خود را صرفا از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تامین نمایند و برای این موضوع نیز حتما باید با سازمان ساتبا قرارداد خرید تضمینی برق بسته باشند.

وزارت صمت برای صدور مجوز مزارع استخراج رمزارز با تامین برق از طریق نیروگاه های غیرتجدیدپذیر مثل نیروگاه‌های تولید پراکنده تصمیمی نگرفته و به نظر می‌رسد به خاطر مشکلاتی که در خصوص تامین گاز این واحدها وجود دارد دولت همچنان اجازه استخراج رمز ارز از طریق نیروگاه‌های گازی را ندهد.

در شیوه نامه جدید ابلاغیه وزارت صمت اعلام شده است که از ۱۵ اسفندماه امسال امکان صدور مجوز برای فارم‌هایی که می‌خواهند بر خود را از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تحویل نمایند وجود دارد.

قرارداد خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر با سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری ایران (ساتبا) به عنوان قرارداد پشتیبان این فارم‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و اگر انرژی مصرفی آنها بیشتر و یا کمتر از مقدار انرژی تزریق شده نیروگاه به شبکه باشد باید مابه التفاوت انرژی مصرفی یا تولیدی، پرداخت یا دریافت شود.

براساس گزارش پیشین میهن بلاکچین، مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارز از منابع تجدیدپذیر در دی ماه ۱۴۰۰ ابلاغ شده است.

منبع
برق نیوز

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا