استخراج

در سالهای آینده چه پاداشی در انتظار ماینرهای بیت کوین است؟!

حتما می دانید که تعداد کل بیت کوین ها بنا بر پروتکلی که دارد و همچنین بنا بر برنامه ی ساتوشی ناکاموتو، ۲۱ میلیون می باشد. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اگر تعداد بیت کوین ها به ۲۱ میلیون برسد چه می شود؟ و قیمت آن چه تغییری می کند؟ اگر ۲۱ میلیون بیت کوین حاصل شود بنابراین دیگر بیت کوین ماین یا استخراج نمی شود، پس یعنی صنعت ماینینگ نابود می شود؟ درآمد نود ها و ماینر ها چه خواهد بود.

با ما همراه باشید تا در این زیر ذره بین به بررسی این موضوع بپردازیم.

۵۰ بیت کوین پاداش ماینرها!

زمانی که بیت کوین در سال ۲۰۰۸ معرفی شد، پاداش ماینینگ (استخراج) هر بلاک آن ۵۰ بیت کوین بود. پروتکل بیت کوین به گونه ای است که این تعداد هر ۴ سال یکبار نصف می شود و اکنون که در سال ۲۰۱۹ هستیم پاداش استخراج هر بلاک ۱۲.۵ بیت کوین است و در سال بعد این تعداد به ۶.۲۵ بیت کوین می رسد. قبل از اینکه به بررسی این موضوعات بپردازیم برای افرادی که با مفهوم استخراج آشنا نیستند داخل پرانتز به این نکته می پردازیم (اولا برای درک بهتر استخراج بیت کوین توصیه می شود مقاله مرتبط با آن را در سایت میهن بلاکچین مطالعه بفرمایید اما به طور خلاصه: سرویس دهنده های شبکه بیت کوین، تراکنش های شبکه را که در زنجیره بلاک ها یا بلاک چین قرار می گیرند را تایید و از طریق انجام یک سری عملیات سنگین ریاضی این بلاک ها را استخراج یا ماین می کنند که پاداش شبکه به این افراد که اصطلاحا ماینر نام دارند بیت کوین است)

سال ۲۱۴۰ پایان حکومت ماینینگ!

همانطور که در بالا گفته شد پاداش شبکه به ماینرها در حال حاضر ۱۲.۵ بیت کوین می باشد و برآورد شده است که تقریبا تمام بیت کوین ها تا حدود سال ۲۱۴۰ استخراج خواهند شد و تعداد بیت کوین ها به ۲۱ میلیون می رسد. یعنی تا سال ۲۱۴۰ پاداش بیت کوین چیزی حدود ۳۰ بار نصف خواهد شد. بگذارید کمی ریزتر شویم یعنی در سال ۲۱۴۰ هنگامی که آخرین بیت کوین ها در حال ماین شدن هستند، پاداش ماینر ها چیزی حدود ۰.۴۱۳۲ بیت کوین خواهد بود. قطعا در آن زمان سختی شبکه چیزی فراتر از حال است اما سوال اساسی اینجاست که آیا در حوالی سال ۲۱۴۰ این همه زحمت برای استخراج بیت کوین و ماینینگ در ازای این مقدار از پاداش شبکه منطقی و به صرفه است؟

چرا راه دور برویم! همانطور که گفته شد سال بعد موعد آن است که میزان پاداش شبکه به ماینرها نصف شود و این میزان به ۶.۲۵ بیت کوین می رسد! آیا این کاهش پاداش باعث دلسرد شدن ماینرها و دست کشیدنشان از این صنعت نمی شود؟! با این تفاسیر ماینر می بایست یک دلیل منطقی برای انجام عملیات ماینینگ و زنده نگه داشتن شبکه بیت کوین داشته باشد.

نابغه ای به نام ساتوشی ناکاموتو

اگر خودمان را جای ساتوشی بگذاریم و بخواهیم تا بیش از ۱۰۰ سال را (آن هم با این دقت) آینده نگری کنیم قطعا متوجه نبوغ ساتوشی ناکاموتو می شویم. قطعا هنگامی که به زمان اتمام تعداد بیت کوین ها نزدیک شویم (و با توجه به نصف شدن پاداش بیت کوین که هر ۴ سال یکبار اتفاق می افتد)، می بایست بیت کوین به قدری ارزشمند شود و قیمت آن افزایش پیدا کند تا ماینرها توجیهی برای ماین و ارائه سرویس به شبکه داشته باشند همینطور که تا به کنون این رابطه ی منطقی حفظ شده است. در سال ۲۰۰۸ پاداش ماینرهای شبکه ۵۰ بیت کوین بود اما قیمت آن ۱ سنت، اما رفته رفته قیمت بیت کوین افزایش و هر ۴ سال پاداش ها نصف شد به طوری که در حال حاضر قیمت بیت کوین حدود ۵۲۰۰ دلار و پاداش ماینرها ۱۲.۵ بیت کوین است. پس انتظار می رود طبق این روند منطقی که تا کنون شاهد آن بودیم، زمانی که تعداد بیت کوین ها به ۲۱ میلیون برسد قیمت بیت کوین چیزی بسیار فراتر از قیمت کنونی آن خواهد بود.

شاید به همین دلیل است که بسیاری از تحلیلگران سال ۲۰۲۰ را سال افزایش قیمت چند برابری بیت کوین می دانند(زیرا سال ۲۰۲۰ موعد نصف شدن پاداش ها است).

کارمزدی فراتر از پاداش

تمام این صحبت ها برای زمانی است که ماینرها همچنان از شبکه پاداش دریافت کنند، حالا فرض کنید در سال ۲۱۴۰ هستیم و تمامی ۲۱ میلیون استخراج شده است و دیگر بیت کوینی ماین نمی شود. حالا پاداش ماینر ها به چه صورت خواهد بود؟‌ پس از اتمام تعداد بیت کوین ها، پاداش ماینرها صرفا کارمزدهای تراکنش ها خواهد شد. پس می بایست تعداد تراکنش ها به قدری زیاد شود که برای ماینر به صرفه باشد. حتی نوستراداموس نیز در پیشگویی های خود اشتباه داشته است، ما هم قصد چنین کاری را نداریم اما با توجه به داده های کنونی می توان پیش بینی کرد که شهره بیت کوین روز به روز بین مردم بیشتر می پیچد و همینطور می توان انتظار داشت که تا سالیان نه چندان دور پول کاغذی به طور کامل از صحنه کنار برود و جایگزین آن ارزهای دیجیتال شوند. با توجه به شناخت مردم و همینطور میزان معاملات بیت کوین، در حال حاضر این جانشین بر حق بیت کوین خواهد بود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا