متوسط مقالات عمومی

آیا ریپل با ظهور استیبل کوین‌ها همچنان می‌تواند به کار خود ادامه دهد؟

زمانی ریپل (Ripple) نامزد اصلی دنیای جدید رمز ارزهای کاربردی بود. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن بود که کوین کمپانی ریپل، XRP پتانسیل سبقت و جلو افتادن از بیت‌کوین در عرصه کاربردهای عملی در زندگی واقعی را داراست . تصور می‌شد که XRP از چارچوب معاملاتی سریع و مقرون به صرفه‌اش برای رهنمون دنیا به آینده‌ای کاربردی و عملی از ارزهای دیجیتال بهره خواهد برد.

تا پایان سال ۲۰۱۸، آزمایشگاه‌های ریپل xRapid را توسعه دادند. ویژگی‌ای که وعده سرعت بخشیدن به تراکنش‌های XRP و به حاشيه راندن رمزارزهایی چون اتریوم و بیت‌کوین را در سر داشت. هیجانی وصف‌ناپذیر برای آینده‌ی رمزارزی عملی و کاربردی متصور می‌شد. با وجود ریپل، دیگر کریپتو فقط حوزه‌ای منحصر به سرمایه‌گذاری نیست، بلکه حوزه‌ای خواهد بود با حضور ارزی کاربردی برای استفاده‌ روزانه در زندگی واقعی، مانند خرید قهوه در یک صبح کاری.

تقابل ریپل و استیبل‌ کوین‌ها

ریپل و استیبل کوین‌ها

در دنیای کریپتو دو سال زمانی بس طولانی است. و امروز ریپل به همراهی ارزهایی چون لایت‌کوین (LTC) و مونرو در تلاش و تقلا برای زنده ماندن در مقابل تهدید نوظهوری به نام استیبل کوین‌ها هستند. بله، آنها آمده‌اند، رسیده‌اند و از قبل شروع به احاطه بازار کریپتو نموده‌اند.

استیبل کوین‌ها همانند ارزهای سنتی هستند، ولی ارزش آنها به دارایی‌هایی از قبیل طلا و دلار آمریکا گره زده شده است. این یعنی سوداگری تاثیری بر ارزش و قیمت آنها ندارد و هر کدام از این توکن‌ها قابلیت معامله را با قیمتی ثابت دارند. و تقریبا ارزش هر کدام از آنها برابر یک دلار آمریکاست.

دوران، دوران استیبل کوین‌هاست و بازار آنها پررونق و شکوفا شده است. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد و ساده ترین توضیح این است که پذیرندگان وسرمایه‌گذاران برای مراقبت از دارایی‌های خود به دنبال استفاده از توکن هایی هستند که ارزش آنها وابسته به ارزهای فیات هست تا هم از  عدم اطمینان مالی ناشی از کووید ۱۹ بر اقتصاد جهانی فیات و هم از نوسانات شدید ارزهای دیجیتال در امان باشند.

دلیل قابل توجه و پیچیده دیگر نیز رونق در امورمالی غیرمتمرکز یا دیفای است. دیفای این امکان را فراهم کرده است تا از طریق فناوری بلاکچین، قراردادهای هوشمند و معاملات بیمه‌ای را انجام دهند. این فناوری به اندازه کافی ایمن است و بدون نیاز به بانک‌ها، وکلا یا واسطه‌های دیگر قابل انجام است. امروزه ارزش دارایی‌های مسدود شده در دیفای از رقم ۱ میلیارد دلار در آغاز سال به بیش از ۸ میلیارد دلار رسیده است و هنوز هم در حال صعود است.

استیبل‌کوین‌ها در استخرهای نقدینگی پروتکل‌های دیفای بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. با رونق روزافزون دیفای، سرمایه بازار استیبل‌کوین‌ها به طور دایم و پیوسته هر روز ۱۰۰ میلیون دلار افزایش می‌یافت.

استیبل کوین تتر (USDT)، با بیش از دو برابر شدن سرمایه بازار که از رقمی کمتر از ۶ میلیارد دلار در ژانویه ۲۰۰ به بیش از ۱۶ میایارد دلار در اواخر آگوست رسید، پیشتاز این عرصه و در خط مقدم آن است. روشن است که استیبل کوین‌ها ورای کاربرد قبلی به عنوان دارایی تجاری در حال توسعه و تکامل هستند و به طور فزاینده ای به عنوان ابزاری موثر برای انتقال ارزش، مورد استفاده قرار می گیرند.

امروزه، بانک‌های مرکزی و شرکت‌های غول پیکر زیادی هستند که به دنبال وارد شدن به بازی و صدور استیبل کوین‌های خود هستند. با این حال، حرکت استیبل کوین‌ها به سمت تبدیل شدن به گزینه‌ای برای پرداخت‌های کاربردی و پایدار تهدیدی اساسی برای بقای ریپل و مدل تجاری مورد نظر آن محسوب می‌شود.

  تقلای ریپل برای حفظ همبستگی با دیگر دارایی‌های کریپتویی

به دلیل ثروت و برخورداری شرکت‌‌هایی که تمایل به بودن و اثرگذاری در این حوزه را دارند، و همچنین کاربردی بودن استیبل کوین‌ها برای استفاده‌ روزانه و به دلیل این واقعیت که ارزش آن‌ها به دارایی‌های واقعی مرتبط است و از نوسانات شدید قیمتی مصون هستند، نگرانی زیادی در مورد ریپل ایجاد می‌کند.

با این حال مدیر ارشد عملیات جهانی ریپل امی یوشیکاوا ( Emi Yoshikava)، رقابت مستقیم ریپل در برابر دارایی‌های دیجیتال کنونی مانند استیبل کوین‌ها و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را رد می‌کند.

کریپتو گلوبال (CryptoGlobal) گزارش داد که یوشیکاوا نظراتی مبنی بر تلاش و تقلای ریپل و دیگر دارایی‌های رمزنگاری شده سنتی برای حفظ ارتباط و همبستگی در مقابل رونق و شکوفایی استیبل کوین‌ها و ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی را رد نمود. او ادعا کرد که ریپل همچنان به عنوان یک دارایی ارتباطی در حل و فصل‌های معاملات بین‌المللی و نه بعنوان رقیبی در رویارویی مستقیم با چارچوب‌های استیبل کوین‌ها ایفای نقش خواهد کرد.

یوشیکاوا  به جای اینکه ریپل را رقیبی برای ارزهای بانک‌های مرکزی تصور کند، معتقد است که ریپل از طریق ایجاد اقدام جمعی برای حل مشکلات نقدینگی، مکمل این ارزها است. قابلیت ریپل در جلب حمایت یکسان صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز کریپتویی می‌تواند نقش ریپل در بازار کریپتوکارنسی‌ها را برجسته‌تر نماید.

البته بیش از یک سال است که JP Morgan Chase آمادگی‌اش برای عرضه رمزارز خود را اعلام نموده است و همین گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر پایان ریپل را در پی داشت. امروزه، عرصه رقابت برسر راه‌اندازی کوینی به منظور کاربرد و تسهیل پرداخت‌ها و تسویه‌های معاملاتی با پیشتازی شرکت‌هایی چون UBS, Barclays, Nasdaq تنگ‌تر شده است. استفاده این شرکت‌ها از منابع مالی عظیم خود برای بهبود در تسهیل تکنولوژی پرداخت، تهدیدی برای موجودیت ریپل به عنوان ارز برتر در این زمینه محسوب می‌گردد.

ریپل ممکن است اولین شرکت فعال بازار کریپتو در این حوزه باشد، ولی شرکت پرداخت‌های بلاک چین اکنون در حال رویارویی با رقبای جدیدی است که می‌توانند نویدبخش منابعی گسترده و ارزشهایی پایدار باشند. لیست بلند‌ بالای این شرکت‌ها شامل بزرگترین موسسات مالی جهان است.

حتی احتمال ظهور دوباره لیبرا (Libra) فیس بوک در ماه‌ها و سال‌های آتی هست تا تلاش ریپل در این رقابت را بیش از پیش پیچیده‌تر و مشکل‌تر نماید.

نتیجه‌گیری

با وجود همه این اتفاقات، ریپل همواره با درایت و چاره‌جویی طرح‌هایی کارآمد و راهگشا ارائه نموده است. و چشم‌انداز آن‌ها از ارایه گزینه‌های پرداخت آسان به بازار کریپتو که قبلا تحت تاثیر ارزش‌های سوداگرانه و نامطمئن بود نشان از تمایل آن‌ها به نوآوری و حرکت در خلاف روند فعلی دیگر شرکت‌ها می‌دهد.  نتیجه ظهور ریپل در این عرصه تا بحال جذب ۳۰۰ شرکت بوده است.

ریپل علیرغم آن که خود را بعنوان مکمل دیگر رمزارزها در دنیای مالی دیجیتال معرفی می‌نماید، برای کسب جایگاهی خوب و کسب آوازه و شهرت ناگزیر به نبرد و رقابت با ثروتمندترین موسسات مالی جهان است. اما خوشبختانه XRP با نوآوری غریبه نیست و همواره احتمال این وجود دارد که با استفاده از قابلیت وفق‌پذیری و درایت در نوآوری بار دیگر خود را بعنوان ارزی عرضه نماید که  شایسته جلو زدن و برجسته‌تر بودن از بیت کوین را دارد.

منبع
hackernoon

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا