متوسط مقالات عمومی

نقش توکن‌ های NFT در صنعت فیلم‌ سازی چیست؟

مزایای تکنولوژی بلاکچین و توکن‌های NFT هر روز چشم‌انداز جدیدی پیدا می‌کند. تقریبا در تمام صنایعی که با محتوای هنری سروکار دارند، تکنولوژی بلاکچین و NFTها را می‌توان «تغییر‌دهنده بازی» نامید. اما سوال اینجاست که NFTها چطور می‌توانند محتوای صنعت موسیقی و فیلم را متحول کنند؟ ساخت یک فیلم باید مراحلی مانند توسعه، پیش‌تولید، تولید، پس تولید و پخش را طی کند. قطعا NFTها قابلیت اعمال در مراحلی از ساخت فیلم را دارند، اما آیا می‌توان از قراردادهای هوشمند برای سلسله مراتب‌های ارائه کار و قراردادهای سنتی مرسوم در تولید فیلم استفاده کرد؟ با میهن بلاکچین همراه باشید تا نقش توکن‌ های NFT در صنعت فیلم‌ سازی را بررسی کنیم.  

ادغام صنعت فیلم‌سازی با NFTها

ادغام صنعت فیلم‌سازی و توکن‌های
منبع: Medium.Com

همانطور که می‌دانید صنعت سینما قدمتی صد ساله دارد. این صنعت در اواخر قرن نوزدهم متولد شد، در طول قرن‌های ۲۰ و ۲۱ رشد کرد، با سایر فناوری‌ها منطبق شد و ژانرهای جدیدی را در آغوش گرفت. «تصویر متحرک» توانست به خوبی با همه صفحات نمایش جدیدی که به طور ناگهانی پس از نیمه دوم قرن بیستم ظاهر شدند، تطابق پیدا کند. از صفحه نمایش‌های اتاق تاریک بگیرید تا صفحه نمایش‌ تلویزیون‌های قدیمی و صفحه نمایش رایانه‌های شخصی و حالا هم صفحه نمایش گوشی‌های همراه و تبلت‌ها. مسلما ویدیوهای یوتیوب جز فیلم‌های سینمایی محسوب نمی‌شوند، درست است؟ اما در مورد آن‌ها هم موضوع «تصویر متحرک» صادق است.

ساخت یک ویدیوی عالی در گوشی هوشمند شباهتی با ساخت یک فیلم سینمایی ندارد. ساخت فیلم سینمایی یک فرایند چندمرحله‌ای است که شامل مراحل توسعه، پیش‌تولید، تولید، پس از تولید و پخش می‌شود. در طول هر یک از این مراحل، پروسه انتخاب، تایید و امضای قرارداد باید انجام شود، از انتخاب بازیگر برای ایفای نقش گرفته تا همکاری با فیلمنامه‌نویس، انتخاب لباس برای صحنه‌، پیدا‌کردن لوکیشن، خرید یا اجازه تجهیزات، انتخاب تیم دستیار کارگردان و در نهایت انجام کارهای اداری برای صدور مجوز پخش. هزینه‌های مالی تهیه‌کننده را هم نباید فراموش کرد.

نقش NFTها در رونق پروژه‌های فیلم‌سازی و فناوری‌های پخش

اهمیت NFT  در فیلمسازی

نکته اینجاست که پروژه‌های فیلم زیاد هستند و در چند سال گذشته صنعت NFT موجب رونق یافتن پروژه‌های فعال در دو حوزه فیلم و فناوری‌های پخش شده است. با ادغام این دو حوزه، ایده‌های جدیدی در پروسه ساخت فیلم مانند سرمایه‌گذاری کریپتویی روی فیلم‌ها یا تمایل سازمان‌های خودگردان مستقل (DAO) به عنوان تهیه‌کننده شکل گرفت.

استفاده از تکنولوژی بلاکچین و قراردادهای هوشمند در فرایند تولید و پخش به شرکت‌ها کمک می‌کند تا نحوه ورود و خروج سرمایه در پروژه‌ها را به راحتی و به صورت شفاف ردیابی کنند. چالشی که صنعت فیلم سنتی سال‌ها است با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

فیل مکنزی (Phil McKenzie) مدیر اجرایی Goldfinch  

کاربرد NFTها در مراحل تولید فیلم

NFTها در چندین بخش از مراحل ساخت فیلم که به آن‌ها اشاره شد، قابل اعمال هستند. اما اولین کاربرد NFTها در این حوزه برای مرحله تولید است.

اخیرا تعدادی از پروژه‌ها اقداماتی را برای تامین مالی فیلم‌ها از طریق NFT انجام داده‌اند و پیشرفت‌های قابل‌ توجهی نیز به‌دست آورده‌اند. در برخی موارد NFTها همان مجموعه‌ای از فیلم‌های آماده تولید هستند. وجوه حاصل از فروش این NFTها به هزینه‌های مورد نیاز تولید فیلم اختصاص می‌یابد. تامین مالی جمعی (Crowdfunding) کماکان روشی مستقل برای جذب سرمایه تولید فیلم است، اما فروش NFT در قالب کلکسیونی از پیش‌نمایش و با هدف تبلیغ پروژه به طور جدی مانع از اشاعه ترس از دست دادن فرصت (FOMO) در شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

اهمیت جامعه کاربری در موفقیت پروژه‌های NFT

مهم‌ترین نکته برای پروژه‌های NFT ایجاد یک جامعه کاربری (Community) وفادار است و به‌دست‌آوردن آن کار چندان ساده‌ای نیست. مطمئنا راه‌های زیادی برای جذب و ارتباط با کاربران جدید وجود دارد، اما وظیفه شما فراتر از اضافه‌کردن کاربران جدید است. نقطه اشتراک و رشته پیوند میان جامعه کاربری ایجاد یک دیدگاه مشترک است.

پلتفرم The Glue Factory از همین نکته کلیدی برای ساخت و ارائه فیلم‌های انیمیشن با استفاده از NFTهای خود استفاده کرد. این پلتفرم نه تنها تامین مالی را از طریق توکن‌های NFT انجام داد، بلکه جامعه کاربری را موظف به نوشتن تکالیفی در سرور دیسکورد کرد و این اقدام بعدا در خود نمایش ادغام شد. به عبارت دیگر، جامعه کاربری بلافاصله بخشی از داستان نمایش شد.

موفقیت پلتفرم The Glue Factory با ایجاد جامعه کاربری قوی
منبع: Gluefactoryshow.com

انتشار فیلم به صورت NFT

رویکرد جسورانه‌تر دیگر انتشار یک فیلم به عنوان NFT است. فیلم Zero Contact اولین نمونه عملی این رویکرد است. این فیلم که نقش آفرینی آنتونی هاپ‌کینز (Anthony Hopkins) را دارد در چندین مرحله از فرایند ساخت فیلم روی قدرت تکنولوژی‌های دفتر کل توزیع‌شده (Distributed Ledger) ریسک کرده است.

انتشار فیلم zero contact به عنوان NFT و فروش آن با استفاده از ارزهای دیجیتال
منبع: Medium.com

سرمایه‌ جمع‌آوری شده برای تولید فیلم حاصل از فروش ۱۱ ان‌اف‌تی و مجموع ارزش آن‌ها اندکی بیش از ۹۰ هزار دلار بود. ریک داگدیل (Rick Dugdale) کارگردان و تهیه‌کننده فیلم به صراحت اعلام کرد، بستری برای NFTها در حوزه تامین مالی و پخش فیلم‌ها وجود دارد. فیلم Zerto Contact از طریق پلتفرم vuele.io پخش می‌شود. پلتفرم Vuele نیز همانند Film.io DAO یک پلتفرم NFT است که امکان تهیه کلکسیون، تماشا و مبادله نسخه‌های منحصربه فرد فیلم‌های بلند را برای بینندگان فراهم کرده است.

جمع‌بندی

در حال حاضر پتانسیل‌های بالقوه‌ای برای ادغام دو حوزه فیلم و NFT وجود دارد. همانطور که اشاره شد NFTها در حال حاضر قابلیت اعمال در چندین مرحله از مراحل ساخت فیلم را دارند. تامین مالی ساخت فیلم از طریق NFT، فروش فیلم به عنوان NFT نمونه‌های بارز ادغام NFT در صنعت فیلم‌سازی هستند. همچنین مراحل انتخاب، تایید و امضای قراردادهای فراوانی در جریان ساخت یک فیلم وجود دارد. گرچه قراردادهای هوشمند دارای پتانسیل جایگزینی برای توافق‌های شفاهی مرسوم در تولید سنتی فیلم هستند، اما هنوز باید منتظر تحقق آن بمانیم. نظر شما در مورد نقش NFT ها در صنعت فیلم‌ سازی چیست؟  

منبع
medium.com

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا