متوسط استخراج

همه چیز درباره راه‌اندازی و کسب درآمد از نود لایتنینگ بیت کوین

شبکه لایتنینگ با هدف تسریع پرداخت‌های بلاکچین، افزایش مقیاس‌پذیری و کاهش کارمزد به وجود آمد. این راه‌حل لایه ۲ روی شبکه بیت کوین قرار دارد و تراکنش‌های خارج از زنجیره از طریق نود لایتنینگ انجام می‌شوند. درواقع، تراکنش کاربرانی که در شبکه بیت‌ کوین نیستند از طریق کانال‌های پرداخت دوطرفه انجام می‌شود. با میهن بلاکچین همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره Lightning Node و روش کسب درآمد از نود لایتنینگ به دست بیاوریم.  

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

نود لایتنینگ چیست؟

نود لایتنینگ چیست
Source: theblock.co

نود لایتنینگ (Lightning node) یک قطعه نرم‌افزاری برای ایجاد ارتباط بین شبکه اصلی بلاکچین و خود شبکه لایتنینگ است. اصلا اول باید بدانیم نود چیست؟ در حقیقت، نود یک نرم‌افزار است که به شبکه بلاکچین متصل می‌شود و آخرین و به‌روزترین داده‌های بلاکچین را جابه‌جا می‌کند. هدف اصلی nodeها ردیابی مستمر همه تراکنش‌های بلاکچین است تا اطلاعات تراکنش‌ها غیرقابل تغییر، شفاف و غیرمتمرکز باقی بمانند. در هر بلاکچین، نودهای متفاتی وجود دارد. به طور مثال؛ نود کامل یا فول نود (Full Node) و نود سبک یا لایت نود (Light Node) از مهم‌ترین نودهای شبکه بیت کوین (BTC) هستند.

از طرف دیگر، نودهای تخصصی که ما آنها را با نام ماینر می‌شناسیم با حل پازل‌های ریاضی تراکنش‌های جدید را به بلاک تراکنش‌ها اضافه می‌کنند. ماینرها در ازای این کار پاداش‌های بلاک و کارمزد تراکنش‌ها را دریافت می‌کنند. گرچه فول نودهای بیت کوین وظیفه تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند اما پاداش بلاک به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. یک کاربر به دلایل مختلف ازجمله مشارکت در تامین امنیت شبکه بیت کوین و تقویت امنیت تراکنش‌ها باید یک نود کامل را اجرا کند. به ویژه اگر کاربری روزانه چندین تراکنش بیت کوین داشته باشد، اجرای نود کامل اهمیت بیشتری دارد.

یک نود لایتنینگ (LN) ارتباط بین شبکه‌های اصلی بلاکچین مانند؛ بیت کوین، لایت کوین (LTC) و خود شبکه لایتنینگ را برقرار می‌کند. نودهای شبکه لایتنینگ از جهات مختلفی با نودهای شبکه بیت کوین متفاوت هستند. مهم‌ترین تفاوت آنها نحوه تایید تراکنش‌ها است. به طور مثال شبکه Bitcoin برای تایید همه تراکنش‌ها به نودها نیاز دارد اما شبکه Lightning فقط برای تایید تراکنش‌هایی که مستقیما به شبکه لایتنینگ متصل هستند نیازمند نودها است.

مزایای اجرای نود لایتنینگ

برای استفاده از مزیت‌های فناوری LN باید حداقل یک نود فعال و در حال اجرا داشته باشید. صرف نظر از شبکه نودها، به لطف ویژگی غیرمتمرکزسازی هر کسی می‌تواند یک نود را اجرا کند. بنابراین، چند نود لایتنینگ وجود دارد؟ تعداد نودهای عمومی و کانال‌های پرداخت مبتنی بر شبکه لایتنینگ روز به روز بیشتر می‌شود.

عملکرد نود لایتنینگ در شبکه لایتنینگ چگونه است؟

عملکرد نود لایتنینگ در شبکه لایتنینگ
Source: learn.swyftx.com

شبکه لایتنینگ توسط کانال‌های پرداخت بین طرف‌هایی که تراکنش‌ها را ردیابی می‌کنند ایجاد شده است. در واقع LN نتیجه ارتباط متقابل مکانیسم‌های پرداخت چندگانه است. Lightning Network یک راه حل لایه ۲ است که با هدف تسریع زمان تایید تراکنش‌ها روی بلاکچین بیت کوین ساخته شده است. یک شبکه بدون ساختار، لایتنینگ نتورک را احاطه می‌کند و پرداخت‌ها از طریق یک سری کانال‌ها انجام می‌شود. این کانال‌ها، اتصال‌های همتا به همتای موقتی هستند. وظیفه کنترل و هدایت پرداخت‌ها برای فعال نگه داشتن شبکه بر عهده نودهایی است که توسط اشخاص یا شرکت‌ها اجرا می‌شوند.

قبل از استفاده از لایتنینگ نتورک، بیت‌ کوین‌های موجود در یک کانال پرداخت باید قفل شود. تا زمانی که کانال قفل شود، امکان خرج کردن بیت‌ کوین‌ها در تمام LN وجود دارد. کسانی که مایل به دریافت تراکنش هستند یک فاکتور (Invoice) ایجاد می‌کنند. این فاکتور، یک رشته طولانی از الفبا و عدد است که معمولا با کد QR نشان داده می‌شود. شخص پرداخت کننده فاکتور را با استفاده از کیف پول لایتنینگ اسکن و با امضای دیجیتال پرداخت را تایید می‌کند.

تایید پرداخت فورا و در عرض چند ثانیه برای درخواست کننده اصلی ارسال می‌شود. از آنجا که پرداخت‌ها در بلاکچین بیت کوین انجام نمی‌شوند مشمول دوره انتظار طولانی یا کارمزد بیش‌ از حد نیستند. به عبارت دیگر، پرداخت‌های خرد در حد یک ساتوشی را می‌توان با استفاده از LN انجام داد. کاربر بعد از استفاده از شبکه می‌تواند کانال پرداخت را ببندد و از بیت‌ کوین‌های خودش در بلاکچین اصلی بیت کوین استفاده کند.

آیا کسب درآمد از نود لایتنینگ امکان‌پذیر است؟

پاسخ این سوال قطعا «مثبت» است اما ممکن است سود حاصل از اجرای نود از یک ساتوشی هم کمتر باشد. اگر سود بیشتری می‌خواهید می‌توانید از طریق نود خودتان، تراکنش سایر نودهای لایتنینگ را فوروارد کنید. از این طریق درآمد بیت کوین بیشتری به دست می‌آورید. اما ابتدا باید از ارسال بیت کوین به آدرس ولت نود خود مطمئن شوید. سپس با سایر نودها یک کانال بسازید تا بتوانید با شرکت در Bitcoin Lightning Network درآمد بیت‌ کوین داشته باشید.

چگونه یک نود لایتنینگ بیت کوین راه‌اندازی کنیم؟

نحوه راه اندازی نود شبکه لایتنینگ بیت کوین
Source: dignited.com

برای اجرای نود لایتنینگ بیت کوین به مقداری بیت کوین برای تامین مالی کانال لایتنینگ، ارز فیات برای خرید تجهیزات سخت‌افزاری و یک کیف پول سازگار با لایتنینگ نیاز دارید. به خاطر داشته باشید که نودهای لایتنینگ، نودهای ماینینگ نیستند. به زبان ساده‌تر، شما با راه اندازی نود لایتنینگ بیت کوین استخراج نمی‌کنید. اما وجود این نودها برای اعتبارسنجی بلاک‌های بیت کوین ضروری است. بنابراین، نام «نودهای اعتبارسنج» انتخاب مناسبی برای نودهای لایتنینگ است.

دستگاه‌های MyNode و Umbrel دو مورد از گزینه‌های سخت‌افزاری رایج برای نودهای اعتبارسنجی هستند. کاربر می‌تواند با چند مرحله ساده یک دستگاه myNode جدید راه‌اندازی کند.  

راه اندازی دستگاه mynode شبکه لایتنینگ
Source: mynodebtc.com

ابتدا دستگاه سخت‌افزاری مورد‌نظرتان را بخرید. وارد آدرس سایت mynodebtc.com شوید و روی گزینه Download Now کلیک کنید. در صفحه جدید در قسمت Step 1: Download image با توجه به مدل دستگاه خریداری شده لینک دانلود را انتخاب کنید. دستورالعمل‌های صفحه دانلود را به ترتیب انجام دهید. در مرحله بعدی، فایل بارگذاری شده را به یک کارت حافظه منتقل کنید. سپس، دستگاه را روشن و به یک هارد اکسترنال وصل کنید. حالا از شما برای تایپ کلید محصول درخواست می‌شود. در صورت استفاده از نسخه کامیونیتی (Community) می‌توانید گزینه مربوط به آن را انتخاب کنید. در غیر این صورت، کلید دستگاه را که برایتان ایمیل شده و البته در پایین دستگاه‌ هم قابل مشاهده است وارد کنید.

مراحل راه اندازی نود لایتنینگ
Source: mynodebtc.com

سپس، همگام‌سازی دستگاه با بلاکچین بیت کوین شروع می‌شود. این فرایند با توجه به ظرفیت دستگاه و شبکه شما ممکن است چند روز طول بکشد. رابط وب دستگاه myNode وضعیت همگام‌سازی فعلی را نشان می‌دهد. دستگاه به صورت خودکار به شبکه بیت کوین متصل می‌شود و پس از تکمیل همگام سازی اولیه، صفحه اصلی برنامه را مشاهده می‌کنید.

بعد از اینکه دستگاه شما آماده شد، صفحه اصلی MyNode نمایش داده می‌شود. اگر از سیستم عامل لینوکس استفاده می‌کنید می‌توانید از طریق پروتکل SSH به دستگاه‌ متصل شوید. همچنین می‌توانید از آدرس IP یا نام میزبانی (Hostname) هم برای اتصال به دستگاه استفاده کنید.  

برای شروع و استفاده از همه ویژگی‌های myNode از اطلاعات پیش‌فرض موجود استفاده کنید. به طور مثال نام کاربری را admin (Username: admin) و رمز عبور را bolt (password: bolt) بزنید. (توصیه می‌شود رمز عبور را تغییر دهید.) در این مرحله باید یک کیف پول لایتنینگ روی نود بسازید. وارد صفحه اصلی myNode شوید و روی گزینه Lightning Wallet کلیک کنید تا ولت شما ایجاد شود. سپس روی Create Wallet بزنید تا عبارات بازیابی (Seed phrase) ارسال شود.

راه اندازی نود لایتنینگ بیت کوین
Source: mynodebtc.com

به خاطر داشته باشید که حفظ و نگهداری از عبارات بازیابی اهمیت زیادی دارد و دسترسی دیگران به عبارات شما برابر با دسترسی به پول شما است. حتما یک بک‌آپ از آن‌ها داشته باشید و در اختیار کسی قرار ندهید. پس از یادداشت عبارت بازیابی در یک جای امن و مطمئن، روی Continue کلیک کنید. برای اطمینان از صحت نسخه بک‌آپ، ورود مجدد عبارت بازیابی درخواست می‌شود. حالا برای ایجاد کیف پول روی گزینه «Create» کلیک کنید.

در صورتی که عبارت شما درست باشد وارد صفحه اصلی لایتنینگ می‌شوید. در این صفحه، کیف پول لایتنینگ به طور خودکار همگام‌سازی و تنظیم می‌شود. بعد از چند دقیقه ولت لایتنینگ آماده است و صفحه‌ای مشابه تصویر زیر می‌بینید:

فعالسازی نود لایتنینگ
Source: mynodebtc.github.io

چطور یک نود لایتنینگ سودآور راه‌اندازی کنیم؟

نودهای لایتنینگ بهترین روش پردازش تراکنش‌ها را جستجو می‌کنند. برای اینکه سودآوری خوبی از راه‌اندازی نودهای لایتنینگ داشته باشید اولا باید کارمزد نود را تا حدی پایین بیاورید که از نظر شبکه مقرون‌به‌صرفه باشد. ثانیا کارمزد نود باید آن‌قدر بالا باشد که راه کسب درآمد غیرفعال از کریپتو محسوب شود.

اجرای نود، بیشتر شبیه هنر است تا علم و تخصص. زیرا هر کانال به توجه ویژه‌ای نیاز دارد. برای تخمین کارمزدها، جریان ترافیک، ترتیب باز و بسته شدن کانال‌ها و ایجاد تعادل مجدد باید نگاه دقیقی به الگوی حرکت ترافیک در درازمدت و هزینه انتقال ترافیک داشته باشید. بنابراین، چطور می‌توان با اجرای نودها درآمد غیرفعال از لایتنینگ نتورک داشت؟

برای سرویس‌دهی و هدایت ترافیک، کانال‌های خود را تنظیم کنید. زمانی که ترافیک در هر دو سمت جریان دارد، نیازی به متعادل‌کردن کانال نیست. اما از آنجا که در اکثر کانال‌ها ترافیک فقط در یک سمت حرکت می‌کند (زیرا از دو طرف خریدار و فروشنده فقط یک طرف بیت کوین را ارسال می‌کند و بنابراین تراکنش‌های کانال یک‌طرفه می‌شود) باید متعادل‌سازی کانال ایجاد شود.

در حین ایجاد تعادل کانال فرصت خوبی برای بررسی مسیرها دارید. مثلا ببینید در کدام مسیرها می‌توان بیت کوین را با کارمزد کمتری منتقل کرد، کدام مسیر به کدام نود متصل است و کجا امکان باز کردن یک کانال به یک نود وجود دارد تا کارمزد انتقال کمتر و پتانسیل مسیریابی بیشتر شود.

یکی از راه‌های آسان و کاربرپسند برای کسب درآمد از لایتنینگ نتورک، راه‌اندازی اکانت Tippin.me در شبکه‌های اجتماعی از طریق Lightning Network است. به علاوه، می‌توانید در ازای هر تراکنشی که از طریق کانال پرداخت شما انجام می‌شود، از شبکه پاداش بگیرید.

سوددهی نود لایتنینگ
Source: Tippin.me

Light Tube یک پلتفرم مبتنی بر وب و رسانه‌ای مشابه با YouTube است. تولید‌کننده‌های محتوای ویدیویی می‌توانند در ازای پرداخت بیت کوین فیلم‌هایشان را از طریق لایتنینگ نتورک منتشر کنند. از طرف دیگر کاربرانی که دیدن ویدیوهای باکیفیت را ترجیح می‌دهند باید هزینه آن را (معمولا ۱۰۰ ساتوشی) بپردازند. آپلودکننده‌های محتوا هم برای دریافت پول حاصل از فیلم‌هایشان از شبکه پرداخت LN استفاده می‌کنند.

هزینه و معایب اجرای نود لایتنینگ چیست؟

هزینه اجرای یک نود تقریبا معادل با ۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار است. توجه داشته باشید که نباید هدف اصلی شما از اجرای نود لایتنینگ صرفا کسب سود باشد چرا که در بهترین حالت سود ناچیزی عاید شما می‌شود. از جمله معایب شبکه لایتنینگ عبارتند از؛ هزینه‌های مسیریابی، بستن تقلبی کانال‌ها با هدف کلاهبرداری، سرقت آنلاین کلید خصوصی نودها و حملات مخرب.

مسیریابی لازمه انتقال پرداخت‌ها بین کانال‌ها است و هزینه مسیریابی یکی از مهم‌ترین چالش‌های این شبکه محسوب می‌شود. به هر حال، نودها در ازای تسهیل پرداخت‌ها هیچ پاداشی دریافت نمی‌کنند. بستن تقلبی کانال هم به این معنا است که یک طرف بدون اطلاع طرف دیگر، کانال را می‌بندد. در نتیجه، ریسک تراکنش آفلاین یکی دیگر از معضلات نود لایتنینگ است.

به منظور انتقال و دریافت پرداخت‌ها در شبکه لایتنینگ، نودها باید همیشه آنلاین باشند و به همین جهت کلیدهای خصوصی آن‌ها همیشه در معرض هک، سرقت و کلاهبرداری قرار دارند. استفاده از ذخیره‌سازی سرد (Cold Storage) گزینه خوبی است و مانع گم‌شدن کلیدهای خصوصی و سرمایه کاربران می‌شود.

علاوه بر موارد بالا، درصورتی که کانال‌های پرداخت به دلیل حمله مخرب بیش از حد تحت فشار قرار بگیرند (Overload) شرکت‌کننده‌های شبکه نمی‌توانند به سرعت وجوه خود را پس بگیرند. بنابراین، پیش از سرمایه‌گذاری در هر پروژه‌ای بررسی‌ همه‌جانبه داشته باشید. 

جمع‌بندی

Lightning Network یک راه حل لایه دو روی شبکه بیت کوین است و یک سری کانال پرداختی ایجاد می‌کند. در نتیجه، کاربران این شبکه با کارمزدهای پایین‌تر بیت کوین جابه‌جا می‌کنند. به علاوه به دلیل عدم نیاز به ماینرها برای ثبت و تایید تراکنش‌ها سرعت شبکه هم بیشتر است. نودهای لایتنیگ به شبکه اصلی بیت کوین و خود شبکه لایتنینگ متصل هستند. هر کاربر می‌تواند با اجرای نود لایتنینگ کسب درآمد غیرفعال داشته باشد.

آیا شما تجربه راه‌اندازی نود لایتنینگ داشته‌اید؟ درآمد حاصل از راه‌اندازی نود نسبت به هزینه‌ها چگونه است؟ اصلا کسب درآمد از نود لایتنینگ برای شما اهمیت دارد یا فقط به فکر تامین امنیت تراکنش‌های بیت کوین خود هستید؟ منتظر دریافت نظرات و تجربه‌های شما هستیم.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا