مقالات عمومی

عرضه اولیه کوین ها در مرکز توجه کمسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا!

عرضه اولیه کوین ها (ICO) ممکن است در حال حاضر کمتر از عرضه اولیه توکن های اوراق بهادار (STO) متداول باشد، اما کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)  را از توجه دقیق خود به آنها متوقف نکرده است. از وقتی که این کمسیون بررسی خود را در زمینه سازمان خودمختار غیر متمرکز (DAO) در جولای ۲۰۱۷ منتشر کرد و اظهار داشت که عرضه اولیه کوین ها را اغلب می توان اوراق بهادار در نظر گرفت، این کمسیون راهنمایی ها و هشدار های متعددی در زمینه عرضه اولیه کوین ها، برای سرمایه گذاران مطرح کرده است.

هشدار های SEC برای تاکید بر پتانسیل کلاه بردارانه یا ماهیت خطرناک عرضه اولیه کوین ها مورد استفاده قرار گرفته است و در قسمت Investor Bulletin آن در مورد ICO در نهایت نوشته است که: “علائم احتمالی هشداردهنده در مورد تقلب در سرمایه گذاری”.

اگرچه این کمسیون تا به حال، این سیاست را با تعدادی هشدار سرمایه گذاری دنبال کرده است اما رهنمود های اخیر آن لحن ملایم تری پیدا کرده است و با عرضه اولیه کوین ها به عنوان یک ویژگی مثبت چشم انداز مالی که ممکن است نیازمند درجه مشخصی از سعی و تلاش از جانب سرمایه گذاران باشد، رفتار کرده است.

صنعت کریپتو به این توازن تازه و رویکرد آرام و ملایمی که SEC نسبت به آن در برگرفته است، خوشآمد می گوید. باید گفت که گروه های صنعتی، رهنمود های بیشتر و واضح تری را از SEC تقاضا می کنند زیرا هنوز احساس می شود که ناحیه های مبهمی در طبقه بندی ارز های دیجیتال توسط این کمسیون وجود دارد و با توجه به این که انجمن بلاک چین صحبت از ضرورت افزاینده در این زمینه کرده، چنین سوالاتی باید به زودی حل شده و جواب داده شوند.

رهنمود های اخیر

اگرچه رهنمود های به روز شده SEC بنا به گزارش ها از آخر مارس موجود بوده است اما تنها این اواخر بود که شروع به انتشار آنها بر روی شبکه های اجتماعی شده است که با توئیت هایی در فوریه و در انتهای نوامبر به یادگیری پنج مورد ضروری در مورد عرضه اولیه کوین ها پرداخته شد.

تا حد زیادی این پنج نکته هیچ اطلاعات اساسی جدیدی را ارائه نمی دهند، اگرچه ممکن است برای تازه وارد ها مفید باشند. با این وجود ارائه آنها به عنوان اطلاعاتی راحت و قابل فهم به جای بخش هایی از گزارش ها و اعلامیه های طولانی، نشان دهنده درک این نکته از جانب SEC می باشد که ارز های دیجیتال توسط مشتریان عادی و همچنین تریدر های باتجربه و علاقه مند به ابزار های مالی دیگر جستجو می شوند. چنین تشخیصی در مبانی و ساختار، پنج رهنمود را نشان داده است:

  1. عرضه اولیه کوین ها می تواند عرضه اوراق بهادار باشد. این اساسا هشداری است که کریپتو ها در فروش توکن ارائه داده اند و به احتمال ورود حوزه قضایی SEC اشاره کرده اند و بنابراین ممکن است، این نیاز وجود داشته باشد که توسط کمسیون ثبت شوند.
  2. آنها ممکن است نیاز به ثبت شدن داشته باشند. هشداری دیگر که بعضی توکن ها ممکن است نیاز به ثبت شدن توسط SEC داشته باشند.
  3. در مورد توکن هایی که در عرضه اولیه کوین ها فروخته می شوند، باید در نظر داشت که یک نام غیر عادی برای یک توکن، آن را از طبقه بندی به عنوان اوراق بهادار توسط SEC باز نمی دارد.
  4. عرضه اولیه کوین ها ممکن است خطرات قابل توجهی را ایجاد نمایند. این هشدار به این اشاره دارد که بعضی از عرضه های اولیه کوین ها ممکن است کلاه برداری باشند. این نکته همچنین شامل این هشدار است که حتی اگر یک عرضه اولیه کوین کلاه برداری نباشد، توکن های فروخته شده در معرض ریسک گم شدن، هک و یا دستکاری قیمت هستند.
  5. قبل از سرمایه گذاری سوال بپرسید و تحقیق کنید. این توصیه اصرار دارد که مصرف کنندگان جواب های واضحی برای سوالات و نگرانی ها خود قبل از خرید هر توکن دریافت کنند.

رهنمود های SEC همچنین شامل چهار اشاره دیگر برای سرمایه گذاران و حرفه ای های بازار مانند صرافی ها، بروکر ها و غیره می باشد. این توصیه های اضافی برای بسط نکاتی است که در پنج هشدار بالا مورد بحث قرار گرفت. به عنوان مثال، سرمایه گذاران به تحقیق در مورد نحوه ترید توکن ها یا به تحقیق در مورد افراد و شرکت های ارائه دهنده توکن ها تشویق می شوند و سرمایه گذاران باید آگاه باشند که این توکن ها ممکن است به صورت بین المللی ترید شوند و این امکان وجود دارد که بتوانند از قوانین دست و پا گیر SEC فرار کنند. سرمایه گذاران باید همواره به چیز هایی که واقعی به نظر نمی رسند، مشکوک باشند.

برعکس به حرفه ای های بازار مانند صرافی ها در رهنمود های اضافی توصیه می شود که باید از قوانین اوراق بهادار حمایت کنند، اگر اوراق بهادار می فروشند اقدام به ثبت نام کنند و مطمئن شوند که آنها از علایق سرمایه گذاران و مشتریانشان محافظت خواهند کرد. در اینجا هم مانند توصیه هایی که به سرمایه گذاران و به عموم شد، اکثرا تاکید بر این حقیقت است که توکن ها اغلب می توانند اوراق بهادار باشند و اغلب وعده بازگشت سرمایه را در آینده می دهند.

در حالی که هنوز موضوعاتی برای حل کردن مانده است، این مطلب بر کاربرد قانون اوراق بهادار تاکید دارد و مورد استقبال Kristin Smith قرار گرفت که مدیر روابط خارجی انجمن بلاک چین برای گروه لابیگری مستقر در واشنگتن است. او به Cointelegraph گفت که رهنمود های اخیر SEC اقدامی مثبت برای این صنعت هستند.

این مسئله که SEC به طور واضح اعلام کرده که سازمان هایی که از توکن برای جمع آوری وجوه استفاده می کنند باید از قوانین اوراق بهادار اطاعت کنند، مفید می باشد. اما ماهیت این پروژه ها بدین معنی است که هنوز ابهاماتی در مورد بعضی توکن ها مطرح است. ما فکر می کنیم که در نظر گرفتن بعضی توکن ها به عنوان اوراق بهادار بسیار منطقی می باشد زیرا به حفاظت اطلاعاتی بین سرمایه گذاران و خالقان یک پروژه کمک می کنند. این نحوه جذب سرمایه دارای محیط پیچیده ای است و بنابراین وجود مقداری شفافیت در این موضوع کلیدی است.

نشان دادن نوعی نرمش

علی الرغم هشدار های زیاد در مورد ریسک عرضه اولیه کوین ها، رهنمود های اخیر SEC به نظر می رسد که اقدام مثبتی برای تغییر رفتار در مورد کریپتو و تلقی کردن آن به عنوان یک ناحیه قانونی سرمایه گذاری باشد. در نیمه اول ۲۰۱۸، رئیس SEC در باره متحیر شدن در مورد میزان کلاه برداریی صحبت می کرد که این کمسیون در فضای عرضه اولیه کوین ها با آن مواجه شده است و همزمان تلاش هایی توسط ماموران اوراق بهادار آمریکایی و کانادایی برای برخورد شدید با کلاه برداری های مرتبط با عرضه اولیه کوین ها صورت گرفت. او در آپریل در کنفرانسی در شیکاگو گفت:

کلاه برداران در یک فضای جدید و جذاب جمع شده اند. حدس می زدم که این کار من را متعجب نمی کند اما در واقع متعحب شدم.

چنین اظهارات عمومی، این گمان را به ذهن می آورد که SEC عرضه اولیه کوین ها را اکثرا به عنوان یک خلا غیر قانونی در نظر می گیرد که در آن فرصت طلبان به طور موثری زودباوران را غارت می کنند و حتی بعضی از اظهارات اولیه Clayton نشان دهنده آن است که SEC پتانسیل واقعی را در فروش توکن دیده است، اطلاعیه ها و آگهی های رسمی از جانب کمسیون این گمان را تقویت کرده است. به عنوان مثال در جولای ۲۰۱۷، SEC اعلامیه ای صادر کرد که شامل بسیاری از توصیه های اخیر بود که مورد بحث قرار گرفتند، با این وجود دو بخش پایانی اعلامیه منحصرا متمرکز بر کلاه برداری می باشد.

اگر کلاه برداری یا دزدی منجر به این شود که شما یا سازمان صادر کننده آن کوین یا توکن، توکن های مجازی خود، ارز مجازی و یا ارز کلاسیک از دست دهید، شما گزینه های بازیابی محدودی در اختیار خواهید داشت. خدمات کیف پول شخص ثالث، پردازنده های پرداختی و صرافی های ارز مجازی که نقش مهمی در استفاده از ارز های دیجیتال دارند ممکن است در آن سوی آب ها مستقر شوند و یا به صورت غیر قانونی عملکرد داشته باشند.

به طور مشابهی در آگوست ۲۰۱۷ این کمسیون هشدار دیگری را منتشر کرد و در آن تنها بر کلاه برداری های عرضه اولیه کوین ها تمرکز شده بود اما همچنین سرمایه گذاران احتمالی را در مورد خطری که فروختن توکن ها ممکن است ایجاد کند مانند پامپ و دامپ و دستکاری قیمت، مطلع کرد. در این هشدار اظهار شد که:

دفتر آموزش و حمایت از سرمایه گذار SEC به سرمایه گذاران در مورد پتانسیل کلاه برداری در سهام شرکت هایی که ادعا می کنند مرتبط با عرضه اولیه کوین ها هستند و یا ادعا می کنند که مشغول این فرآیند هستند، هشدار می دهد. این کلاه برداری ها شامل پامپ و دامپ و طرح های دستکاری بازار هستند و شامل شرکت های ترید عمومی هستند که ادعا می کنند دسترسی به این فناوری های جدید را فراهم می آورند.

در خلال 2018، SEC تدریجا نگرش نرمتری نسبت به عرضه اولیه کوین ها و ارز های دیجیتال در پیش گرفته و تا حدودی از شکاکیت خود کم کرد. اگرچه این کمسیون در نوامبر گزارش داد که تعداد زیادی فروش توکن را در ۱۲ ماه گذشته مورد بررسی قرار داده است و اگرچه تعدادی از این عرضه های اولیه را نیز بسته بود اما این نرمش در رفتار SEC قابل رویت بود. این نرمی نسبی در رهنمود های اخیر آن هویدا است و همچنین در پاره ای از سخنرانی ها و اعلامیه های رسمی ماموران SEC هم این رویکرد هویدا است. همچنان که Smith در این باره تاکید دارد:

به طور کلی SEC رویکرد نرم و آرامی دارد زیرا آنها نحوه قانون گذاری توکن های کریپتو را ارزیابی می کنند. به عنوان یک صنعت، ما فکر می کنیم چند تا از سخنرانی های اخیر لحن درستی داشته اند. Bill Hinman ژوئن گذشته در مورد موضوع عدم تمرکز صحبت کرد و عضو کمسیون Hester Peirce یک ارزیابی عمومی از موضوعات قانونی را در اوایل این ماه مطرح کرد.

ارزیابیی که Smith در اینجا به آن اشاره دارد همان گفته Pierce بود که تاخیر SEC در قوانین قطعی و واضح باید به صنعت کریپتو آزادی بیشتری برای تکامل یافتن بر طبق پویایی و منطق داخلی خود بدهد. در حالی که Pierce که اغلب به او مادر کریپتو گفته می شود، یکی از افراد دوستدار کریپتو در SEC است، نظرات او نشان می دهد که حالا افرادی در کمسیون هستند که این صنعت را مثبت می بینند و نمی خواهند که آن را محدود کنند یا علیه آن هشدار بدهند.

احتمال می رود که این نرمی رویکرد SEC در راستای دو چیز دیگر باشد. اول از همه، اتخاذ رویکرد خشن تری نسبت به عرضه اولیه کوین ها در در انتهای ۲۰۱۷ و شروع ۲۰۱۸، این کمسیون حالا مطمئن است که مدیریت بهتری بر این فرآیند دارد و می تواند میانه روی بیشتری پیشه کند.

ثانیا این حقیقت که عرضه اولیه کوین ها و در حد گسترده تر بازار کریپتو در چند ماه گذشته آرام شده است، به آرامش نگرش SEC نیز کمک کرده است. اگرچه SEC هنوز هم علاقه مند است که بر ریسک ها و خطرات عرضه اولیه کوین ها بیشتر تاکید کند تا بر منفعت هایی که این فرآیند می تواند داشته است. این چیزی است که به عنوان مثال در مورد قانون گذاران بریتانیای کبیر روی داد و چیزی است که توسط صرافی ها و صادر کنندگان توکن مورد مساعدت واقع شده است و سبب این شده که افراد مشتاقانه یا در جستجوی پروانه از جانب SEC باشند و یا در جستجوی وضعیت بخشودگی باشند.

به عنوان مثال تحقیقی که توسط MarketWatch در ژانویه منتشر شد، نشانگر آن بود که در سال ۲۰۱۸ یک افزایش ۵۵۰ درصدی در آمار شرکت هایی که در جستجوی مجوز از جانب SEC برای فروش توکن بوده اند، مشاهده شده است. تنها این افزایش به SEC نشان داده که اگرچه کلاه بردارانی در آن فضا وجود دارند اما به طور کلی این صنعت را باید جدی گرفت.

جزئیات بیشتر

اما اگرچه به مرور زمان SEC تاکید کمتری بر جنبه های احتمالی کلاه برداری عرضه اولیه کوین ها داشته است اما صنعت کریپتو هنوز کاملا از رهنمود های اخیر و از رویکرد اخیر راضی نیست. تنها انجمن بلاک چین راضی است و ابراز داشته که توصیه اخیر کمسیون در مورد عرضه اولیه کوین ها ساده و قابل دسترس شده است؛ با این وجود Smith گزارش داده که انجمن ترید خواهان شفافیت بیشتر از جانب SEC در مورد این می باشد که کی توکن ها اوراق بهادار تلقی می شوند و یا اوراق بهادار محسوب نمی شوند.

ما ضرورتا نیازمند راهنمایی مفصل و اضافی در مورد نحوه طبقه بندی توکن هایی هستیم که در شبکه های غیر متمرکز مورد استفاده قرار می دهیم. بحثی قوی در این میان در مورد در نظر نگرفتن آنها به عنوان اوراق بهادار مطرح است. این بزرگترین سوالی است که امروزه این صنعت و قانون گذاران با آن مواجه هستند.

تا به حال SEC اقرار کرده که حداقل بعضی از ارز های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریم اوراق بهادار نیستند و این در حالی است که سخنرانی های اخیر رویکرد دوستانه تری به نسبت کریپتو اتخاذ کرده اند. اما Smith ادعا می کند که این برای صنعت کافی نیست و یقین کافی برای آینده را فراهم نمی کند.

این سخنرانی ها راهنمایی رسمی نیستند و ما نیاز داریم که به سوالات برجسته ای به زودی پاسخ دهیم زیرا این فقدان شفافیت باعث می شود که در ایالات متحده توسعه دهندگان به تعقیب پروژه ها نپردازند. سوالات پیش روی SEC بسیار پیچیده هستند. به مرور زمان این سوالات واضح تر می شوند اما هنوز سوالات برجسته ای وجود دارد که نیاز به پاسخگویی دارند.

مشخص نیست که کی این سوالات برجسته پاسخ داده خواهند شد و این چیزی است که هر استارت آپ یا شرکتی را در فکر فروش توکن است، برهم می زند. با این وجود افراد دیگری در این فضا هستند که با انجمن بلاک چین موافق هستند و تایید می کنند که SEC رویکرد کم و بیش متوازنی به نسبت عرضه اولیه کوین ها و کریپتو داشته است و سعی نکرده که بیش از حد محدودیت ایجاد کنداین موضع Iqbal V.Gandam رئیس CryptoUK نیز می باشد:

من فکر می کنم که این رویکرد متوازن باشد. SEC نگفته است که آنها نوعی سرمایه گذاری ضعیف یا خطرناک می باشند بلکه به طور ساده ابراز داشته که سرمایه گذار باید محتاط باشد و این در مورد دیگر سرمایه گذاری ها نیز صدق می کند. اما همچنین فکر نمی کنم که آنها هر کریپتویی را اوراق بهادار بدانند. آنها به یک مقاله یا شنیده اخیر لینک داده اند که به کریپتوی خاصی تاکید می کند و آن را اوراق بهادار تلقی می کند. پس دوباره محتاط بوده و همزمان آزادی را هم به خالقان توکن داده است.

SEC ممکن است راهنمایی ها یا قوانین در مورد عرضه اولیه کوین ها صادر نکرده باشد اما نظرات Gandam عکس این را ثابت می کند، علی الرغم احتیاط اولیه در مورد عرضه کوین ها به آنها فضا برای عملکرد و رشد هم داده می شود. البته ادعا می شود که اگر SEC رهنمود های رسمی جامعی بدهد، کریپتو بسیار سریعتر رشد خواهد کرد. در حال حاضر، توصیه های اخیر نشان می دهند که SEC با اکراه، فروش توکن را پذیرفته است زیرا در غیر این صورت به سرمایه گذاران و مصرف کنندگان هشدار می داد که از آن کناره گیری کنند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا