متوسط مقالات عمومی

بازبینی امنیت در توکنومیکس چیست و چه چالش‌هایی دارد؟

اخیرا در یک کلاهبرداری راگ پول (Rug pull)، ۳ میلیون دلار از سرمایه کاربران به سرقت رفت. جالب است که این پروژه توسط شرکت CertiK، معروف‌ترین شرکت بازبینی در دیفای، بازبینی و تایید شده بود. چنین اتفاقاتی، اهمیت درک امنیت توکنومیکس (Tokenomics) را برای ما روشن‌تر می‌کند. در این مقاله از میهن بلاکچین قصد داریم به بررسی مهم‌ترین نکات درباره امنیت توکنومیکس و نقش اصلی بازبینی امنیتی در سلامتی پروژه‌های بلاکچینی بپردازیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بازبینی امنیت در توکنومیکس چیست؟

نکات مهم درباره امنیت توکنومیکس
منبع: cnet.com

حادثه راگ پول ۳ میلیون دلاری که بالاتر به آن اشاره شد، در یکی از پروژه‌های اکوسیستم آربیتروم به نام Swaprum رخ داد. این اتفاق، نگرانی‌هایی را درباره بازبینی (Audit) پروژه‌ها ایجاد کرده است؛ آیا بازبینی پروژه‌ها، واقعا در امنیت و مورد اعتماد بودن آن‌ها [به حد کافی] موثر است؟

توکنومیکس (چهارچوب اقتصادی پروژه‌های بلاکچینی)، یکی از مهم‌ترین اجزای پروژه‌های ارز دیجیتال است. در نتیجه، امنیت توکنومیکس نقش بسیار مهمی در حفظ اعتبار و ارزش پروژه دارد. بازبینی امنیت توکنومیکس توسط کارشناسان باعث می‌شود که خزانه پروژه امن بماند، توکن‌ها به‌صورت عادلانه توزیع شوند و در برابر هک‌ها و حملات سایبری از پروژه محافظت شود.

بازبینی توکنومیکس، شامل موارد زیر است:

 • بررسی کامل کد منبع
 • مدل توزیع توکن
 • سیاست‌های مدیریت خزانه پروژه

زمانی می‌توان گفت یک پروژه کامل بازبینی شده است که کاملا در برابر آسیب‌پذیری‌های احتمالی آزمایش شود و در این شرایط، همانگونه که انتظار می‌رود عمل کند؛ یعنی بتواند از دستکاری‌ها و دسترسی‌های غیرمجاز ایمن بماند.

بازبینی، نقش بسیار مهمی در امنیت توکنومیکس دارد. بازبینی در واقع ارزیابی سلامت پروژه و شناسایی ریسک‌ها و آسیب‌پذیری‌های آن است. بازبینی باعث شفافیت، امنیت و افزایش تعهد پروژه نسبت به سهام‌داران می‌شود.

اما راگ پول اخیری که در یک پروژه بازبینی‌شده توسط CertiK رخ داد، کل فرایند بازبینی را زیر سوال برد. با توجه به جایگاه CertiK به‌عنوان یک شرکت بازبینی سطح بالا، بحث عمیقی درباره موثر بودن بازبینی‌های آن شکل گرفته است و سوالات مختلفی در این باره مطرح می‌شود: آیا بازبینی‌ها واقعا می‌توانند امنیت پروژه‌ها را تامین کنند؟ آیا بازبینی‌ها هر نوع آسیب‌پذیری‌ را تشخیص می‌دهند؟

بازبینی توکنومیکس چه چالش‌هایی دارد؟

امنیت توکنومیکس پروژه‌های بلاکچینی
منبع: imageio.forbes.com

کارشناسان امنیتی هنگام بازبینی توکنومیکس پروژه‌ها با چالش‌های مختلفی مواجه می‌شوند، از جمله:

 • پیچیدگی تکنولوژیکی پروژه
 • سرعت بالای توسعه‌
 • ماهیت غیرمتمرکز و ناشناس تکنولوژی بلاکچین
 • نبود قانون‌گذاری یا روش‌های استاندارد

باید بدانید که حتی با انجام سخت‌ترین بازبینی‌ها، هیچ پروژه‌ای کاملا بدون ریسک نخواهد بود. در واقع بازبینی یک ابزار کامل و بی‌نقص نیست. بازبینی، ابزار بسیار مهمی برای ارزیابی امنیت پروژه است، اما نمی‌تواند تمام ریسک‌های سایبری را از بین ببرد.

حادثه راگ پول اخیر نشان می‌دهد که فرایندهای بازبینی باید بهبود پیدا کنند. این اتفاق، بر اهمیت و ضرورت معرفی قانون‌گذاری و روش‌های استاندارد، افزایش شفافیت و تقویت آگاهی سهام‌داران از نقش بازبینی‌ها تاکید می‌کند.

در نظر داشته باشید که بازبینی تنها یک جنبه از امنیت پروژه است و امنیت کامل پروژه را تضمین نمی‌کند. در عوض به کاربران اطمینان می‌دهد که پروژه در یک مقطع زمانی خاص، از وضعیت امنیتی خوبی برخوردار است.

این نشان می‌دهد که نظارت پیوسته، آموزش و تکامل در اکوسیستم دیفای بسیار مهم است. مسیر دستیابی به امنیت توکنومیکس پر از چالش‌ها و مشکلات است، اما غیرممکن نیست.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • بازبینی توکنومیکس چه مواردی را شامل می‌شود؟
  بازبینی امنیتی توکنومیکس شامل بررسی کامل کد منبع، مدل توزیع توکن و سیاست‌های خزانه پروژه است.
 • نقش بازبینی در امنیت توکنومیکس چیست؟
  بازبینی در واقع ارزیابی سلامت پروژه و شناسایی ریسک‌ها و آسیب‌پذیری‌های آن است. بازبینی باعث شفافیت، امنیت و افزایش تعهد پروژه نسبت به سهام‌داران می‌شود.

جمع‌بندی

اخیرا یکی از پروژه‌هایی که توسط بهترین شرکت بازبینی دیفای یعنی CertiK بازبینی شده‌‌اند، هدف کلاهبرداری راگ پول قرار گرفته‌اند. این باعث شده است که کارشناسان امنیت بلاک چین و فعالان این حوزه، درمورد موثر بودن بازبینی‌های امنیتی دچار شک و تردید شوند. نکته مهم این است که با درس گرفتن از چنین اتفاقاتی می‌توانیم رویکرد خود را دائما اصلاح کنیم و با بهبود فرایندهای بازبینی، اکوسیستم ارز دیجیتال را به یک فضای امن برای تمام مشارکت‌کنندگان تبدیل کنیم. لطفا شما هم دیدگاه‌ها و نظرات خود را درباره این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
twitter.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا