کریپتو کده

معرفی کامل شبکه شادوز (shadows) و توکن dows

شبکه Shadows قصد دارد که مرکز صدور، ترید، وام‌ دهی و قرض دهی دارایی‌های مصنوعی برای افراد باشد. این پروتکل با استفاده از شبکه بلاک چین Substrate ساخته شده و با اکوسیستم پولکادات (Polkadot) سازگار است.

در ادامه شبکه شادوز را به طور کامل بررسی خواهیم کرد، نحوه کار کرد آن را مشاهده می‌کنیم و با توکن این شبکه بیشتر آشنا می‌شویم پس در ادامه با ما همراه باشید.

شبکه Shadows چیست؟

شبکه Shadows

شادوز یا شدوز یک پلتفرم توزیع شده است که روی صدور، قرض دهی، وام دهی و ترید دارایی‌های مصنوعی تمرکز دارد. این پروژه از چارچوب Substrate استفاده می‌کند. Substrate توان شبکه‌های معروف دیفای مانند پولکادات را تأمین می‌کند.

توجه داشته باشید که دارایی‌های مصنوعی، اوراق مشتقه یا کلون دارایی‌های دنیای واقعی هستند. اوراق مشتقه می‌توانند ارزهای دیجیتال، سهام، شاخص، ارز فیات و کالا باشند. این دارایی‌ها که به آنها دارایی مصنوعی نیز می‌گویند، به دارندگان اجازه می‌دهند تا در سود و ضرر یک دارایی سهیم شوند، بدون اینکه لزوما این دارایی را در پرتفولیوی خود داشته باشند. با این کار عرصه دیفای را به روی تمام مردم جهان باز می‌کنند.

این پلتفرم به عنوان یک رشته موازی (parallel thread) در شبکه پولکادات قرار دارد. به همین علت با سایر پلتفرم‌های دیگری که از ایاس (EOS) و اتریوم برای تمرکز بر دارایی‌های مصنوعی استفاده می‌کنند، سازگاری میان زنجیره‌ای دارد. پشتیبانی میان زنجیره‌ای شبکه را به روی دارایی‌های مبتنی بر بلاک چین بیشتری باز می‌کند. به عنوان مثال کاربران می توانند از اتریوم (ETH) یا بیت کوین (BTC) برای ایجاد دارایی‌های مصنوعی استفاده کنند.

شبکه Shadows یک کارگر خارج از زنجیره (off-chain worker) را برای گرفتن سیستم خارج از بلاک چین ادغام می‌کند. توجه داشته باشید که پلتفرم از این کارگر برای تقلید کردن اوراکل‌های قابل اعتماد استفاده می‌کند. علاوه بر این، اوراکل‌ها داده‌هایی را از پلتفرم‌های غیرمتمرکز خارجی دریافت می‌کنند و باعث فعالیت‌های درون بلاک چین می‌شوند. متأسفانه اوراکل‌های سنتی امنیت، کارایی و مقیاس پذیری چندانی ندارند.

کارگر خارج از زنجیره Substrate را به کار گرفته و به او اجازه می‌دهد کارهای غیر قطعی مانند رمزگذاری و درخواست‌های وب را انجام دهد. شبکه شادوز با تمرکز بر جنبه‌های مختلف سنتز دارایی‌ها، ویژگی‌های بالا را از طریق یک سیستم لایه‌ای به دست می‌آورد.

تیم اصلی شبکه Shadows

ایرور چن (Iror Chen) و بروس لین (Bruce Lin) رهبران پروژه شادوز هستند. این دو نفر جدا از بنیانگذار این شبکه، به ترتیب مدیر عامل و مدیر ارشد فناوری آن نیز هستند. هر دو تجربه زیادی در زمینه‌های مختلف دارند. چن پیش از این در Amphenol Group و لین برای بایدو (Baidu) کار می‌کرد. از دیگر اعضای تیم شدوز می‌توان به تد شائو (Ted Shao) بنیانگذار و مدیر عملیات، کلر کای (Claire Cai) بنیانگذار و مدیر مدیر ارشد بازاریابی، سو ژیا (Sue Xia) مدیر ارشد بازاریابی در خارج از کشور و لیانگ لی (Liang Li) مدیریت ریسک اشاره کرد.

نحوه کارکرد شبکه Shadows

شبکه شدوز

این شبکه به عنوان یک تشکیلات خارج از زنجیره فعالیت می‌کند که به بخش‌های مختلفی مانند عرضه تورمی، استخرهای کارمزد و سرویس‌های خارجی متصل می‌شود. این شبکه به صورت یک سرویس واحد به پولکادات متصل می‌شود. و چهار جنبه مهم این پلتفرم را اجرایی می‌کنند:

  • سیستم پاداش کاربرانی که از توکن بومی برای ایجاد دارایی‌های مصنوعی استفاده می‌کنند، پاداش می‌گیرند. با این حال پاداش به کسانی تعلق می‌گیرد که به نسبت وثیقه (collateralization ratio) لازم رسیده‌اند.
  • حاکمیت در عرصه دیفای، حاکمیت یعنی همه چیز. در شبکه شادوز توکن بومی شبکه هنگام تصمیم گیری‌های حاکمیتی به دارندگان خود هشدار می‌دهد که بعضی از مناطق تحت حاکمیت جامعه در حال به روزرسانی هستند.
  • استیکینگ دارایی اولیه کا‌هایی بیش ازحاکمیت انجام می‌دهد. توکن می‌تواند به عنوان وثیقه در نظر گرفته شود و در عین حال سود نیز داشته باشد.
  • پاداش معاملات این پاداش به دارندگان توکن DOWS تعلق می‌گیرد و توسط کسانی که در این پلتفرم ترید می‌کنند، تولید می‌شود.

حوزه‌های مهم در یک شبکه مصنوعی

قرارداد صدور دارایی مصنوعی، قرارداد تراکنش‌های دارایی مصنوعی و قرارداد وام دهی وثیقه بدهی، ۳ قرارداد مهم در شبکه‌های مصنوعی هستند.

قرارداد‌ صدور دارایی مصنوعی

این پلتفرم با استفاده از توکن بومی خود، DOWS، دارایی‌های مصنوعی را ضمانت می‌کند. کاربران این توکن را به یک قرارداد هوشمند واریز می‌کنند تا حق ساخت دارایی‌های مصنوعی در شبکه را بدست آورند.

در نتیجه توکن‌های ساخته شده با DOWS پشتیبانی می‌شوند. کاربران باید برای بازیابی توکن‌های خود، دارایی‌های مصنوعی خود را بسوزانند. توجه داشته باشید که پلتفرم به نسبت وثیقه ۸۰۰ درصد نیاز دارد.

قرارداد تراکنش‌های دارایی مصنوعی

این قرارداد‌ها از ترید دارایی‌های مصنوعی پشتیبانی می‌کنند و همچنین افت قیمتی و نقدینگی ناکافی را به حداقل می‌رسانند. آنها ترید موفق را راحت‌تر می‌‌کنند.

قرارداد وام دهی وثیقه بدهی

این پلتفرم برای تسهیل فعالیت‌های وام دهی از استخر‌های وام استفاده می‌کند تا بدهی کاربران را در این استخرها نگه دارد. نحوه کار ساده است. برای توضیح بیشتر باید بگوییم که وام گیرندگان برای پرداخت بدهی مصنوعی به استخر دسترسی پیدا می‌کنند.

در مرحله بعد آنها سود پرداخت کرده و وام را با دلار مصنوعی (xUSD) دریافت می‌کنند. نیاز به تامین سرمایه xUSD، باعث انعطاف پذیری مالی می‌شود. گزینه تامین سرمایه بین تقاضا، سود عرضه و نرخ‌های بهره تعادل برقرار می‌کند.

توکن شبکه شادوز (DOWS)

توکن DOWS مهم‌ترین عنصر شبکه Shadows است. که از آن در حاکمیت، توزیع دارایی‌های مصنوعی، وام دهی و توزیع پاداش، می‌توان استفاده کرد.

بخش سوزاندن از تراکنش‌ها و کارمزد استخر بدهی با یک نسبت ثابت ۳۰ درصد در هفته استفاده می‌کند. توجه داشته باشید که سوزاندن توکن به صورت خودکار توسط یک قرارداد هوشمند انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود که توکن بومی به یک دارایی اولیه ضد تورمی تبدیل شود.

شبکه شدوز یک عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) در Ignition و DuckSTARTER انجام داد. تخصیص توکن‌ها به شرح زیر است:

  • مشوق های زیست محیطی: ۶۳ درصد — ۶۳,۰۰۰,۰۰۰
  • سرمایه گذاران اولیه: ۲۰ درصد — ۲۰,۰۰۰,۰۰۰
  • بنیاد شادوز: ۱۰ درصد — ۱۰,۰۰۰,۰۰۰
  • مشاوران: ۵ درصد — ۵,۰۰۰,۰۰۰
  • تأمین نقدینگی: ۲ ردصد — ۲,۰۰۰,۰۰۰

مزایای تخصیص‌های مختلف توکن DOWS به شرح زیر است:

شبکه شدوز

امنیت شبکه Shadows

اخیرا پروژه شادوز با اتهاماتی روبرو شده است و گفته می‌شود آنها به پروژه دیگری متصل شده‌اند كه مدتی پیش با حملات هک قراردادهای هوشمند خود روبرو بوده است.

در ۶ مارس ۲۰۲۱ (۱۶ اسفند ۱۳۹۹)، تیم شدوز در توییتی برای رفع این نگرانی‌ها نوشت که کدهای قرارداد هوشمند آنها دو بار توسط Certik بازرسی شده است. و در هر دو مورد مشخص شد که قراردادها امن بوده و بالاترین استانداردهای امنیتی را دارند.

این تیم در توییت خود در تاریخ ۷ مارس ۲۰۲۱ (۷ اسفند ۱۳۹۹) نیز گفت که شبکه شادوز از یک قرارداد پروکسی برای ارتقای قرارداد هوشمند خود و ارائه عملکردهای مهمی مانند صدور، ترید، وام دهی یا قرض دهی دارایی‌های مصنوعی در این شبکه استفاده می‌کند. از همه مهم‌تر قرارداد پروکسی از DAppهای تشویقی برای کاربرانی مانند LP staking و حاکمیت DAO و غیره استفاده می‌کند. از این برنامه‌ها ۶۳ میلیون توکن DOWS (که نشان دهنده ۶۳ درصد از کل عرضه DOWS است) برای پاداش به جامعه ضرب شده است. پس از انتشار ۶۳ میلیون توکن Dows، این تیم به طور دائم بخش ضرب توکن را از قرارداد هوشمند شدوز حذف کرده و با این کار از تولید بیشتر DOWS و از همه مهمتر از کاهش قیمت توکن DOWS جلوگیری می‌کند.

امنیت قرارداد پروکسی و قرارداد ERC20 از طریق قابلیت چند امضایی (multisig) تضمین می‌شود و در Openzeppelin – یک پروتکل متن باز قرار دارد. همچنین این تیم خاطر نشان می‌کند که اسامی معروف دیگری در عرصه ارزهای دیجیتال مانند کامپوند (Compound) و کوین بیس نیز از Openzeppelin استفاده می‌کنند.

وضعیت حال حاضر توکن DOWS

قیمت DOWS در زمان نگارش این مقاله ۱.۳۲ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن بیش از ۱ میلیون دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۹۵۹ بازار کریپتو از لحاظ حجم قرار دارد و حجم بازار آن بیش از ۱۲ میلیون دلار است.

برای خرید این توکن می‌توانید از صرافی‌های غیرمتمرکز یونی‌سواپ و وان‌اینچ استفاده کنید.

نتیجه گیری

شبکه Shadows به ورود دارایی‌های سنتی به فضای بلاک چین کمک می‌کند. این پلتفرم با این کار دارایی‌های مرسوم (سهام، اوراق قرضه و پول نقد) را به روی کاربران بیشتری باز می‌کند. به عنوان مثال این دارایی‌ها را برای کاربران دیفای و کسانی که نمی‌خواهند دارایی کریپتویی واقعی داشته باشند به ارمغان می‌آورد.

این پلتفرم رویکرد لایه‌ای در پیش می‌گیرد تا این امکانات را به ویژگی‌های ارتقا دهنده زندگی متصل کند. علاوه بر این توکن DOWS به جنبه‌های مختلف شبکه شادوز کمک می‌کند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا