مقالات عمومی

چه اقداماتی باید برای هاردفورک شلی (Shelley) کاردانو انجام دهیم؟

سرانجام بروزرسانی شلی Shelley شبکه کاردانو ساعت ۰۱:۱۴:۵۱ بامداد روز پنج شنبه به وقت تهران، انجام خواهد شد. شبکه بلاک چین Cardano با این هاردفورک عملا وارد عصر جدیدی خواهد شد. از روزی که کاردانو معرفی شده تا به امروز، نسخه بایرن (Byron) این شبکه فعال بود و تا ساعاتی دیگر این رمز ارز وارد دوران شلی (Shelley) خود خواهد شد. ممکن است با این بروزرسانی ابهاماتی برای افرادی که ADA خریداری کرده‌اند وجود داشته باشد. آیا همچنان می‌توان از کیف پول دیجیتال قبل استفاده کرد؟ دریافت پاداش کاردانو با بروزرسانی shelley چه تغییراتی خواهد کرد؟ برای ADA موجود در صرافی ها چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به طور کلی هرآنچه باید از این بروزرسانی اطلاع داشته باشیم را با هم مرور خواهیم کرد.

بروزرسانی شلی شبکه کاردانو چیست؟

در دیگر مقالات منتشر شده در میهن بلاکچین به طور مفصل به چیستی بروزرسانی شلی پرداخته شده است. در نتیجه در این قسمت تنها اشاره‌ای کوتاه خواهیم داشت. شبکه Cardano در سال ۲۰۱۷ معرفی شد؛ ADA رمز ارز اصلی این شبکه است. تیم توسعه کاردانو، مسیر توسعه این شبکه را به پنج مرحله تقسیم بندی کرده‌اند؛ Shelley فاز دوم و مرحله دوم از مسیر توسعه این شبکه بلاک چین است. Cardano با این بروزرسانی شبکه خود را غیرمتمرکز خواهد کرد. در این واقع این گام، گام غیرمتمرکز شدن شبکه کاردانو است. ممکن است با انجام این هاردفورک ابهامات و سوال هایی برای دارندگان کاردانو بوجود آید که در ادامه به این سوال ها پاسخ خواهیم داد.

سوال: هاردفورک چیست؟

پاسخ: به بیانی ساده، هاردفورک به معنی تغییر در ساختار پروتکل و کدهای یک شبکه بلاکچین است. عموما پس از وقوع یک هاردفورک، با دو زنجیره بلوکی مجزا و دو ارز دیجیتال مجزا مواجه هستیم. اما در مورد شبکه کاردانو اینگونه نیست (زیرا شلی بخشی از برنامه جامع توسعه این شبکه است که در مقاله سفید آن مطرح شده است).

سوال: من قبلا کاردانو خریداری کرده‌ام؛ اکنون باید کاری انجام دهم؟

پاسخ: خیر. فرآیند هاردفورک کاردانو کاملا مدیریت شده است. نیاز به انجام کاری نیست.

سوال: آیا پس از این هاردفورک، کوین یا توکن جدیدی بوجود خواهد آمد؟ یا به صورت ایردراپ رمز ارز جدید منتشر می‌شود؟

پاسخ: خیر. این بروزرسانی بر روی پلتفرم کاردانو انجام می‌شود و بر روی رمز ارز ADA هیچ تغییری صورت نخواهد گرفت. همچنین هیچ کوین و توکن جدیدی بوجود نخواهد آمد و ADA مانند گذشته قابل استفاده است؛ این بروزرسانی انتقال از عصر Byron به عصر Shelley است و روی ارز دیجیتال کاردانو تاثیری ندارد.

سوال: به عنوان یک هولدر Holder کاردانو، چه اقداماتی را باید انجام دهید؟

پاسخ: جواب کوتاه به این سوال این است؛ هیچ کاری لازم نیست انجام دهید. اگر رمز ارز کاردانو خود را در صرافی ارزهای دیجیتال مانند بایننس، نگهداری کرده‌اید و یا برای مدتی خریداری کرده و در حساب صرافی خود نگه‌داشته اید، نیازی نیست پیش از هاردفورک شلی آن را انتقال داده و مجددا پس از انجام هاردفوک به حساب صرافی خود بازگردانید. اگر کاردانو شما در حساب صرافی ایرانی یا خارجی قرار دارد، باید منتظر بمانید تا صرافی شما، این بروزرسانی را بر روی کیف پول خود انجام دهد تا کیف پول کاردانو این صرافی، با شرایط جدید شبکه سازگار شود.

کیف پول رسمی شبکه کاردانو پس از بروزرسانی شلی

سوال: تکلیف کاردانو های نگهداری شده در کیف پول‌ها چه می‌شود؟

پاسخ: هر کیف پولی که تا امروز وجود دارد، مربوط به فاز بایرن (Byron) شبکه کاردانو است. با این کیف پول‌ها نمی‌توان استیکینگ کاردانو را انجام داد. اگر قصد استیکینگ کاردانو را دارید، باید ارز دیجیتال ADA خود را به کیف پول رسمی کاردانو انتقال دهید.

سوال: تفاوت میان کیف پول قدیمی و جدید شبکه کاردانو چیست؟

پاسخ: طول عبارت بازیابی کیف پول، در این دو متفاوت است. کیف پول های قدیمی کاردانو که در شبکه Byron مورد استفاده قرار می‌گرفت دارای عبارت بازیابی ۱۲ کلمه ای است. اما کیف پول های شبکه شلی دارای عبارت بازیابی ۲۴ کلمه ای خواهد بود.

سوال: کیف پول Daedalus شبکه Shelley را چطور نصب کنم؟

پاسخ: پس از آنکه هاردفورک شبکه کاردانو انجام شد، برای نصب کیف پول Daedalus وارد وبسایت رسمی این کیف پول شده و ورژن شلی آن را دانلود کنید. وارد کیف پول Daedalus شده و شماره و فرمت تاریخ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

shelley کاردانو

اگر تاکنون کیف پول Daedalus نداشته اید، از این مرحله عبور کنید. در این مرحله باید کیف پول قدیمی خود را به شبکه جدید منتقل کنیم. برای این کار مطابق تصویر زیر بر روی Restore کلیک کنید.

مراحل انتقال کاردانو به کیف پول شلی

در این مرحله نوع کیف پول خود را انتخاب کنید. برای مثال ما می‌خواهیم کیف پول قدیمی کاردانو خود را به شبکه شلی انتقال دهیم. مطابق تصویر زیر عمل کنید.

کیف پول Daedalus

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، عبارت بازیابی Byron دارای ۱۲ کلمه بود، پس باید گزینه اول را انتخاب کنیم.تا اینجا کیف پول قدیمی کاردانو را بازیابی کردیم. در ادامه باید کیف پول جدید خود را در شبکه شلی ایجاد کنیم. مطابق تصویر زیر بروی گزینه Add wallet کلیک کنید.

بروزرسانی شلی کاردانو

مطابق آنچه در بالا اشاره شد، حال می توانید کیف پول جدید خود را بسازید.

در ادامه قصد داریم نحوه انتقال کاردانو را از کیف پول Byron به کیف پول شلی را آموزش دهیم. در صورتی که بخواهید استیکینگ شبکه کاردانو را انجام دهید و در ازای آن پاداش دریافت کنید، باید کاردانو خود را به کیف پول Shelley خود انتقال دهید. برای اینکار در ستون سمت چپ، بر روی کیف پول بایرن کلیک کنید. پیامی نمایش داده می‌شود، بر روی گزینه نشان داده شده کلیک کنید.

انتقال ADA به کیف پول Shelley

بروزرسانی شلی شبکه Cardano

دارایی شما به کیف پول جدید کاردانو انتقال یافت! در صورتی که بخواهید در ازای کاردانوی خود سود دریافت کنید و به نود شبکه تبدیل شوید، ادامه این آموزش را مطالعه کنید.ada cardano

مطابق تصویر بر روی Delegation Center کلیک کنید. البته برای این کار باید حداقل ۱۰ رمز ارز ADA در کیف پول خود داشته باشید.

برورسانی شلی کاردانو

مطابق تصویر بالا در قسمت Wallet بر روی کیف پول خود کلیک کنید.

مطابق تصویر زیر بر روی Continue کلیک کنید. در مرحله بعد باید استخر استیک خود را انتخاب کنید.

کیف پول کاردانو

شبکه شلی ADA

از لیست بالا، یکی از استخرها را انتخاب کرده و بر روی Continue کلیک کنید.

در مرحله واگذاری کاردانو خود را تایید کرده و رمز عبور خود را وارد کنید. از این لحظه به بعد، استیکینگ کاردانو را انجام خواهید داد. در ازای این کار بعد از دوره (۵ روز)‌ پاداش دریافت خواهید کرد.

سوال: اگر در استیکینگ کاردانو شرکت کنیم، رمز ارز ADA در کیف پول بلوکه خواهد شد و دیگر قادر به برداشت آن نخواهیم بود؟

پاسخ: خیر. تعداد رمز ارز ADA که در Delegation استفاده می‌شود، بلوکه نخواهد شد و قابل استفاده است.

سوال: اگر قصد شرکت در استیکینگ کاردانو را داشته باشیم، باید همواره کیف پول خود را آنلاین نگه داریم؟

پاسخ: خیر. اگر مطابق مراحل بالا، یکبار کیف پول خود را وارد استیکینگ کاردانو کنید، دیگر نیازی به آنلاین بودن نبوده و می‌توانید کیف پول خود را ببندید.

لازم به ذکر است که امشب ساعت ۰۰:۳۰ بامداد، تیم کاردانو به صورت Live این بروزرسانی را پوشش می‌دهد که علاقه‌مندانی که تمایل به مشاهده این برنامه دارند می‌توانند آخرین اخبار را از حساب کاربری توییتر Cardano دنبال کنند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا