اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

سیاکوین: نمیخواهیم متمرکز شویم، فورک میزنیم!

دیوید واریک، مدیر عامل و بنیانگذار سیا کوین (Siacoin) در پستی اعلام کرد که سیاکوین به منظور ایجاد اسیک های ماینینگ داخل زنجیره، از بلاکچین فعلی هارد فورک  خواهد زد.

اسیک ها سخت افزار استخراج مخصوصی هستند که به طور خاص برای استخراج یک الگوریتم طراحی شده اند. آنها باعث افزایش عملکرد، کارایی و سودآوری می شوند، اما این مزایا با هزینه هایی مواجه می شوند. اسیک ها حدود شش تا هشت میلیون دلار هزینه دارند. با توجه به این مانع ورود به سیستم، ساخت اسیک به سرعت در سراسر شرکت هایی متمرکز می شود که می توانند این سخت افزار را توسعه دهند.

سیاکوین ($SC) برای مدت طولانی در مورد این فورک سخت بحث می کرد و اکنون به نظر می رسد که در نهایت اتفاق می افتد. از ژانویه ۲۰۱۸، بیت مین (Bitmain) و Innosilicon، ماینرهای سیاکوین را در معرض فروش قرار داده اند، در حالی که این موضوع مورد بحث و جدال در سراسر جامعه سیاکوین بوده است.

همانطور که در نمودار زیر دیده می شود، معرفی اسیک ها به این شبکه منجر به رشد چشمگیر هش ریت سیاکوین شد. اگر چه این افزایش هش ریت به معنای امنیت بیشتر است، اما امنیت با هزینه متمرکزگرایی همراه است.

طبق گزارشات سیاکوین، اینوسیلیکون ماینر اصلی سیاکوین می‌باشد. با دارا بودن چیپ ۱۴ نانومتری منحصر به فرد انتظار می‌رود که ۳۷.۵ درصد کل هش ریت را در کنترل خود در آورد.

هش ریت سیاکوین

در طول تاریخ سیاکوین، این شرکت همیشه به نفع اسیک ها بوده است. تیم سیاکوین به صراحت نشان داده است که متمرکزگرایی تولید اسیک منجر به رفتار سوء استفاده گرانه شده است.

به عنوان مثال، هنگامی که بیت مین ماینر سیاکوین خود را معرفی کرد، فقط ۱۰ روز بین اعلام و عرضه آن طول کشید. این بدان معنا بود که ماینرهای کارت گرافیک فقط ۱۰ روز زمان داشتند تا از شبکه بیرون فرستاده نشوند علاوه بر این، بعضی ها مشکوکند که Bitmain در واقع چند ماه به طور مخفیانه سیاکوین را استخراج می کند.

دیوید واریک به شرکت های ماینینگ هشدار می‌دهد که استخراج با دستگاه های خودشان آن چنان خلاقانه نیست، زیرا هش ریت آن را متمرکز می کند و ساختار تشویقی را تغییر می دهد. اگر شرکت یا نهادی دارای اکثریت هش ریت باشد دلیلی برای فروش اسیک ها به رقیب آن ها وجود ندارد چون سود کاهش می‌یابد.

بنابراين سازندگان اسیک تشویق می شوند تا اسیک های خود را به فروش نرسانند؛ زیرا انتشار آنها به بازار باعث افزایش رقابت ماینینگ و کاهش سودآوری خواهد شد.

دیوید توضیح می دهد از آنجایی که استخراج ارزهای دیجیتال کوچکتر سودآوری کمتری از استخراج ارزهای دیجیتال بزرگتر دارد، انگیزه زیادی برای سازندگان اسیک در طراحی ماینرهای جدید وجود ندارد.

برای شفاف سازی، نگاهی به بیت کوین بیاندازید. در حال حاضر بیش از ۲۰ تولید کننده اسیک BTC در بازار وجود دارد. در همین حال، سیاکوین تنها سه اسیک دارد. تنوع تولید کنندگان متمرکز گرایی ماینر BTC  را به حداقل می رساند.

تاریخ فورک هنوز اعلام نشده است. هنگامی که فورک سخت رخ دهد، میزان هش ریت به طور موقت کاهش می یابد و زنجیره (که همچنان از اسیک های Bitmain پشتیبانی می کند) احتمالا تحت نام Siacoin Classic ادامه خواهد یافت.

سیاکوین دومین ارز دیجیتال مهمی است که از اسیک ها فورک می‌شود. اوایل سال جاری، جامعه مونرو تصمیم مشابهی گرفت. آن ها تصمیم گرفتند که اسیک های فعلی از شبکه سوء استفاده می‌کنند و توافق کردند که الگوریتم اثبات کار خود را برای ماینرهای کارت گرافیک تغییر دهند.

پس از این اقدام، اسیک های بلا استفاده مونرو به حراج گذاشته شدند. شرکت بایکال ماینینگ ماینرهای XMR را با تخفیف یکی بخر چهارتا ببر حراج کردند. با نگاه به جدول زیر می‌توانید کاهش هش ریت مونرو را ببینید. این شرایط برای سیاکوین نیز می‌تواند رخ دهد.

هش ریت مونرو

آیا با این فورک سخت از متمرکزگرایی کاسته می شود؟ نظر شما چیست؟

منبع
cryptoglobe

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا