اخبار خارجی

شبکه سولانا مجددا دچار اختلال شد

شبکه سولانا در ساعت‌های آغازین امروز ۱۱ اردیبهشت با اختلال مواجه شد. مشکل ایجاد شده در بخش مکانیسم اجماع برای ساخت بلاک جدید رخ داده بود و بدین ترتیب امکان ساخت بلاک جدید از بین رفته بود. این اختلال ۷ ساعت به طول انجامید و با ریستارت کردن کلاسترهای شبکه مشکل حل شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، مشکل از اینجا در شبکه سولانا به وجود آمد که بامداد امروز گروهی از ربات‌ها با استفاده از ماشین صدور توکن‌های NFT این شبکه با نام Candy Machine، نسبت به ایجاد تعداد بسیار زیادی تراکنش نامعتبر (تراکنش‌های مربوط به صدور NFT) اقدام کردند. تعداد این تراکنش‌ها چیزی در حدود ۴ میلیون تراکنش (یا ۱۰۰ گیگابیت داده) بر ثانیه برآورد شده است. گفتنی است شبکه سولانا mempool ندارد و تراکنش‌ها در آن، مخصوصا در مقایسه با اتریوم، بسیار ارزان هستند. این موضوع باعث شده که بات‌ها بتوانند سیلی از تراکنش‌ها را به شبکه هدایت کنند. 

این حجم از داده ورودی به شبکه موجب اختلال در مکانیسم اجماع ولیدیتورها شد به عبارت دیگر ساخت بلاک جدید در شبکه سولانا غیرممکن شد. اختلال به‌وجود آمده از ساعت ۱:۰۲ بامداد تا ۷:۳۰ صبح به وقت تهران به طول انجامید.

اکانت توییتری سولانا استتوس در همان زمان در پستی نسبت به این اتفاق واکنش نشان داد و از ولیدیتورها خواست تا خود را برای ریستارت کردن آماده کنند. از آنجایی که این اختلال در شبکه از نوع اشباع (Congestion) بود، ریستارت کردن کلاسترها منطقی به نظر می‌آمد.

توییت در مورد اختلال شبکه سولانا

کلاسترها به گروهی از ولیدیتورهای شبکه گفته می‌شود که تراکنش‌های کلاینت مرتبط با خود را تایید می‌کنند. در نهایت قرار شد ریستارت کردن کلاستر در اسلات شماره ۱۳۱۹۷۳۹۷۰ اتفاق بیفتد. تیم توسعه‌دهنده شبکه برای جلوگیری از اتفاق مشابه تصمیم گرفته بود تا قطعه کدی را اعمال کند که موقتا تراکنش‌های مربوط به Candy Machine بلاک شوند. این کد با ریستارت کردن کلاسترها برای ولیدیتورها اعمال می‌شد.

چالش بعدی بر سر این بود که برخی از ولیدیتورها این اقدام را نوعی سانسور می‌دانستند و حاضر به انجام این تغییر نبودند. حال اینکه برای اجرایی شدن این کد باید دو سوم ولیدیتورها از آن تبعیت می‌کردند. در نهایت در ساعت ۸:۰۶ صبح به وقت تهران، توییتر Metaplex که بزرگترین بنیاد پیرامون فعالیت‌های توسعه‌ای سولانا محسوب می‌شود، در پستی اعلام کرد که تصمیم بر این شده است که کدی به شبکه افزوده شود که به ازای هر تراکنش نامعتبر که معمولا توسط ربات‌ها زده می‌شوند، مبلغ جریمه ۰.۰۱ SOL برای آن آدرس منظور شود. بدین ترتیب تکرار فعالیت خرابکارانه شب گذشته، بسیار هزینه‌بر می‌شد.

بدین ترتیب با ریستارت کردن کلاسترها و ارتقای نرم افزار نود ولیدیتورها، مشکل به وجود آمده به طور کامل برطرف شد.

مطابق گزارش پیشین میهن بلاکچین، شبکه سولانا تاکنون چندین بار دچار اختلال شده است و انتقادها نسبت به عملکرد این شبکه افزایش یافته است.

  • قطعی شبکه سولانا چه تاثیری بر قیمت SOL می‌گذارد؟

عموما اختلال در شبکه‌ها خیلی زود تاثیر خود را بر روی قیمت رمزارز بومی آن شبکه می‌گذارد. در این مورد نیز قیمت سولانا تا ۸۳.۱۳ دلار کاهش یافت. البته صبح امروز قیمت بازیابی شد.

  • قطعی شبکه سولانا دارایی SOL ما را به خطر می‌اندازد؟

خیر تنها تراکنش‌های مربوط به آن زمان انجام نخواهد شد ولی موجودی کاربران دست نخورده باقی می‌ماند.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا